esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Εγω ειμαι Θεσσαλονικιος. Και το λεω , οτι η Θεσσαλονικη , παντα ομως μπροστα στην Αθηνα, ειναι χωριο. Λιγο μεγαλο χωριο βεβαια. Απο τοτε που ειχα ερθει και ειχα μετακινηθει με τα ΜΜΜ το ελεγα, πριν 11 χρονια!

Αυτο δε ειναι μονο λογω μεγεθους, αλλα και λογω ρυθμων. Το "χαλλλλαρα " , δεν ειναι τυχαιο :P 

Σιγουρα , καθε Αθηναιος, θα γουσταρε την περισσοτερη χαλλλλαροτητα της Θεσσαλονικης! ;) Να βγει λιγο απο την "πριζα". :)

 

ΥΓ: Το μετρό Θεσσαλονίκης, ειναι καλυτερο ειπαμε! Απλα ΔΕΝ υπαρχει :hehe:  (παλιο , αλλα ταιριαζει παντου γμτ :P )  

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vroom said:

Δεξιά = Όλοι όσοι εχουν καταλάβει το νόημα της κυλιόμενης σκάλας, αν θες πες τους και τεμπέληδες :D,

Αριστερά = βιαστικοί;

Οσες φορές κατέβηκα Αθήνα/Πειραιά πάντα διάλεγα την δεξιά πλευρά στης κυλιόμενες.

 

Καλά έχω "τσακωθεί" άπειρες φορές με αυτό το θέμα. Το point των επαρχιωτών (μη λέω μόνο για την Θεσσαλονίκη) είναι πως αφού είναι κυλιόμενες, δεν υπάρχει λόγος να τις ανέβεις. Αν θες να ανέβεις, τράβα στις κανονικές σκάλες.

 

Η πραγματικότητα είναι πως μπορείς να επιταχύνεις την διαδρομή σου έτσι. Έχω προλάβει πολλές φορές τελευταία στιγμή λεωφορεία ή τρένα που φεύγανε επειδή έτρεξα στις κυλιόμενες.

 

Και στην Αθήνα δεν είναι το ιδανικό να περιμένεις από 5 μέχρι και 15 λεπτά, ειδικά όταν η διάρκεια μετακίνησης ξεπερνά το 40λεπτο. Ξεχειλώνεις την διαδρομή σου.

 

 

11 minutes ago, tommybertsen said:

Περιμενω οτι καποια στιγμη θα μου πουνε "αντε , προχωραααα , τι καθεσαι" , ενω θα ειμαι σε κυλιομενες σκαλες :hehe: 

 

Προς το παρον πηρα μονο ησαπ απο Καλλιθεα προς Πειραια και πισω. Δεν ειδα τιποτα περιεργο.

Το μονο που ειδα ειναι οτι εχει κατι καινουρια μηχανηματα για εισιτηρια, αλλα λειτουργουν μονο τα παλια. Δεν ξερω ακομη τι ειναι αυτα βεβαια , θα μαθω με τον καιρο :P 

 

Είναι τα νέα ακυρωτικά με μπάρες και θα ισχύσουν με το νέο εισητήριο και τις κάρτες. Όπως κάνουν άλλα κράτη εδώ και πολλά χρόνια.

 

Για το μετρό Θεσσαλονίκης, μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί μιλάμε για μια γραμμή με πολύ συγκεκριμένες στάσεις - εδώ νομίζω δεν θα εξυπηρετείται η Τούμπα, από τα κυριότερα προάστια. Αλλά έτσι όπως έχει πήξει η Θεσσαλονίκη από τα αμάξια, πρέπει κάπως να ξαλαφρώσει οπότε καλό είναι που γίνεται - άσχετα με το πότε θα ολοκληρωθεί.

 

Εγώ την αγαπάω την Θεσσαλονίκη, και τι δεν θα έδινα να ήμουν εκεί το τριήμερο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα με μια βιαστικη ερωτηση:

 

Οσοι εχετε βαλει το Win 10 Creators Update εχετε παρατηρησει οτι δε βλεπετε τα pc στο δικτυο σας;

Κανω εγω κατι λαθος μηπως ?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, tommybertsen said:

 

ΥΓ: Το μετρό Θεσσαλονίκης, ειναι καλυτερο ειπαμε! Απλα ΔΕΝ υπαρχει :hehe:  (παλιο , αλλα ταιριαζει παντου γμτ :P )  

 

 

FM 100 λέμε :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: 

 

metro-1erwe.jpg.1ca895482961f9f0f3eddf15b6638567.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, stavros said:

 

FM 100 λέμε :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: 

 

metro-1erwe.jpg.1ca895482961f9f0f3eddf15b6638567.jpg

Εποχές που ο δήμος άνοιγε τρύπες χωρίς καμία μελέτη, μονο στην Θεσσαλονίκη αυτά :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, E||hnas said:

Καλημερα με μια βιαστικη ερωτηση:

 

Οσοι εχετε βαλει το Win 10 Creators Update εχετε παρατηρησει οτι δε βλεπετε τα pc στο δικτυο σας;

Κανω εγω κατι λαθος μηπως ?

 

Αν δεν εχεις βαλει κλειδι δυκτιου δεν τα βλεπεις. βλεπεις ομως τις αλλες συσκευες;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stavros said:

Παιδιά, να αρχίσετε τα review στα POS, αναμένεται να έχουν μεγάλη πέραση :hehe:

 

400.000 και πληθαίνουν..

 

1 minute ago, MetallicGR said:

Σε καλαμάκια θα ξεκινήσουμε. Εκεί υπάρχει ενδιαφέρον και ανταγωνισμός :hehe:

 

 

Για τα παλουκια ουτε λογος; ...:P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MetallicGR said:

Σε καλαμάκια θα ξεκινήσουμε. Εκεί υπάρχει ενδιαφέρον και ανταγωνισμός :hehe:

Καλαμάκια Αθήνας

delivery-souvlakia-larisa.thumb.jpg.43943a0457c443cb8dac515b280b6e45.jpg

 

ή Θεσσαλονίκης ?

kalamakia-214x250.jpg.d0a709bc0660bf8bec10bc393009e7c9.jpg

 

Προτιμώ τα αθηναϊκά :hehe::hehe::hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MetallicGR said:

Τα θεσσαλονίκης είχα στο νου αλλά οκ, δέχομαι :hehe:

 

Αν νομίζεις ότι "θα τον πιείς" με τέτοια καλαμάκια είσαι γελασμένος, βάλε τουλάχιστον Φ500 σωλήνα :hehe::hehe::hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Astalavista said:

Είναι τα νέα ακυρωτικά με μπάρες και θα ισχύσουν με το νέο εισητήριο και τις κάρτες. Όπως κάνουν άλλα κράτη εδώ και πολλά χρόνια.

 

Δεν θέλεις να μάθεις τι κάνουν άλλα κράτη, προηγμένα, καλύτερα...

Θα σου δείξω από κοντά όταν κατέβω Αθήνα, το Μάιο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, asder said:

το επαναφέρω επειδή πέρασε απαρατήρητο.. :evil::evil::evil:

Μεμο στον George OC η στον MetallicGR ακάθιστος Λουκα η στον Gorilakos ακάθιστος Βασίλη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dimitrios1971 said:

 

Αν δεν εχεις βαλει κλειδι δυκτιου δεν τα βλεπεις. βλεπεις ομως τις αλλες συσκευες;

Τι κλειδι δικτυου να βαλω ρε συ; δεν θελω να τα στησω με οικιακη ομαδα...

με απλες static ip και με user passwords θελω... 

παω για φορματ παλι γμω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, E||hnas said:

Τι κλειδι δικτυου να βαλω ρε συ; δεν θελω να τα στησω με οικιακη ομαδα...

με απλες static ip και με user passwords θελω... 

παω για φορματ παλι γμω...

Μηπως το firewall σου σε μπλοκαρει;

Link to comment
Share on other sites

nah, των windows έχω από καθαρό φορματ (ναι το ξανάκανα...) και αυτή τη φορά έβλεπε τον server (Win 7 την προηγούμενη όχι)

άλλα και πάλι δεν μπορούσα να μπω στους φακέλους παρόλο που είναι shared κανονικά.... 

 

τεσπα τη λύση την βρήκα:

 

Στα Win 10 πάμε: 

1) Πίνακας Ελέγχου (κλασσικός) -> Όλα τα στοιχεία του Πίνακα Ελέγχου -> Διαχείριση διαπιστευτηρίων 

2) Επιλέγουμε το: Διαπιστευτήρια των Windows, και πατάμε στο: Προσθήκη διαπιστευτηρίου των Windows

3) Δίνουμε το όνομα του pc, user και pass, και δοκιμάζουμε να μπούμε κατευθείαν (σε έμενα δούλεψε έτσι). 

 

Σημειώσεις:

ι) Το όνομα που χρησιμοποίησα στο pc ήταν ακριβώς το ίδιο πριν κάνω φορματ

ιι) Το πρόβλημα παρουσιάστηκε με το Win 10 Creators Update

ιιι) Στο pc του γραφείου που πήρε upgrade την νέα έκδοση δεν είχα κανένα θέμα...

ιν) Πιθανόν, α) αν έδινα άλλο όνομα να μην είχα θέμα, ή β) αν είχα διαγράψει από τη Διαχείριση

διαπιστευτηρίων των Windows 7 το "εδώ" pc, αμέσως μετά το φορματ και πριν το συνδέσω στο

δίκτυο, πάλι να μην είχα θέμα.

Edited by E||hnas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now