esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

 

17 hours ago, Dimitrios1971 said:

 Σταυρε υπαρχει κι αυτο

https://www.asus.com/Motherboard-Accessory/HYPER-M-2-X16-CARD/

Το πας μακρυα.

 

17 hours ago, Dimitrios1971 said:

Αυτό κυκλοφορεί στα 20-25 ευρώ, αλλά υπάρχει και το AQUA COMPUTER KRYOM.2 PCIE 3.0 X4 ADAPTER FOR M.2 NGFF PCIE SSD M-KEY WITH PASSIVE HEATSINK στα 34 ευρώ στο οποίο προσανατολίζομαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2017 at 11:04 AM, MetallicGR said:

Περάσαμε BIOS στην Z87 μας και κουμπώνουμε δοκιμαστικά τον NVMe, hehe. Αναβάθμιση από του χρόνου τώρα :hehe:

 

 

Μεταλλικέ άμα σου δώσω BIOS και guide θα παίξεις και με το Ζ77? Εγώ βαριέμαι / δεν έχω χρόνο να το κάνω.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα, καλό μήνα και καλή χρονιά.

Χρόνια πολλά σε όλους και όλες. Υγεία, ευτυχία, αγάπη και τύχη σε όλους εσάς και στους ανθρώπους που αγαπάτε και σας αγαπούν.

Όλες οι ευχές και επιθυμίες σας να πραγματοποιηθούν το νέο έτος.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Που λέτε πήγα να βάλω έναν ssd πάνω στο htpc και επειδή δεν είχα έξτρα sata στο τροφοδοτικό, πήγα αποθήκη να φέρω ένα καλώδιο. Από λακαμια μου έφερα καλώδιο από άλλο τροφοδοτικό. Το pc έκανε μια προσπάθεια να ανοίξει αλλά μάταια.
1ον: καλά υπάρχουν ασυμβατότητες στα freaking καλώδια;
2ον: παίζει να έκαψα τον ssd? Δεν αναγνωρίζεται σε κανένα μηχάνημα. Δεν ξέρω αν φταίει το μπέρδεμα με τα καλώδια, ηταν του κουτιού και ίσως ήταν doa. Παίζει να φανεί στο rma αν τσουρουφλίστηκε;

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν νομίζω οτι έχουμε κάποιο standard για τους κονέκτορες πίσω στο τροφοδοτικό, οπότε το πως βάζει ο κάθε κατασκευαστής τα 12V/5V ειναι δικοτου θεμα, στο molex είναι όλα τυποποιημένα.

2. Αν πήγαν τα 12V ίσος, ένας ssd λειτουργεί με 5V και δεν νομίζω να έχουν κάποια προστασία για υπέρταση. Λογικά δεν θα πρέπει φαίνεται κάτι εκτός αν άρχισε να μυρίζει καμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να παρειςα ενα πολυμετρο και να δεις αν το  5ν βγαζει οντως 5 και να ελεγηεις τα ground μονο ετσι θα μαθεις τι φταει

 

 

Quote

 

Some of the newer 1.8" SSDs use the 3.3 Volts, But to the best of my knowledge all 2 1/2 in SSDs and HDDs use the 5 Volts.

the Molex -> SATA adptors ONLY provide the +5 and +12V. and can NOT be used on the 1.8" 3.3 V SSDs.

enclosures for 2 1/2 in SSDs/HDDs use the +5 V (USB supplied power) which is applied directly to the SSD/HDD.

Internally the 2 1/2" SSD could be either +5V or +3.3 V. But if 3.3 V would reqire a converter circuit to step the +5 down to +3.3 V.

For the 3.3 V 1.8" SSDs a special encloser would be required to step 5V -> 3.3V

For direct connection to sata Power connector, this is not a problem as the correct pin suppling the voltage is mapped internally. Ie with a 5V SSD ONLY the +5 v and return are mapped, the 3.3 V and =12 V pins are simply "open circuited" at the connector input.

Found this
Quote: 3) Supply 3.3 volt output for your SSD – 2.5″ hard drive bays found on laptops supply 5 volts. 1.8″ SSD devices require 3.3 volts. In order for your 1.8″ SSD to function properply, you would need to use an adapter/converter that has 3.3 volt output
End quote.

http://www.tomshardware.co.uk/forum/285526-32-power

Edited by asder
Link to comment
Share on other sites

Thanks παίδες. Ο πωλητής δέχτηκε την επιστροφή οπότε θα παίξει πακετάρισμα. Καμμένο δεν μύρισε αλλά παραξενευτηκα που το ένα modular του seasonic ενώ κούμπωσε στο σασι του chieftec δεν έκανε το pc να δουλέψει. Πάλι καλά που δεν έγινε κάνα καμπουμ να λέμε δηλαδή.

Sent from my A0001 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now