esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Βασικά, με λίγες εξαιρέσεις, κανονικά μου φαίνονται εδώ, για αυτό και έχω ηρεμίσει αρκετά. Στην Ελλάδα, ήμουν στην τσίτα κάθε μέρα, από τις μ@κίες που έβλεπα.

Και δεν αναφέρομαι στην κρίση, αλλά στη χώρα γενικότερα. Στους οδηγούς, στους υπαλλήλους, στο δημόσιο, στην εξυπηρέτηση, στο νοοτροπία, στους καπνιστές.

Στη δίνει και κάνεις τη μικρή σου επανάσταση. Βρίζεις τον μ@κα που πέρασε με κόκκινο, κολλάς το αυτοκόλλητο των street panthers στον αχρείο που πάρκαρε στη ράμπα ή στο πεζοδρόμιο, καλείς την τροχαία να τον γράψει, κάθεσαι και εκτυπώνεις το νόμο για τον άσχετο πωλητή που σου λέει τι ισχύει για την εγγύηση, τυπώνεις την εγκύκλιο για τον βολεμένο δημόσιο που σε ταλαιπωρεί, τσακώνεσαι με τον καπνιστή και τον καταστηματάρχη που δε σέβεται ούτε το μωρό που έχεις μαζί σου, τα παίρνεις με τον κάθε ηλίθιο που απορρίπτει τη γυναίκα σου, γιατί είναι παντρεμένη και θα κάνει παιδί και θα κάθεται κι αυτός θα την πληρώνει, τσακώνεσαι με τον ταβερνιάρη που σου φέρνει ψωμί με το ζόρι, στο χρεώνει και δεν κόβει και απόδειξη, και, και, και...

Κάποια στιγμή λοιπόν βαριέσαι και ή μένεις παθητικός ή σηκώνεσαι και φεύγεις και πας σε μια χώρα που δεν υπάρχουν όλα αυτά και λειτουργούν όπως θα έπρεπε, που σε σέβονται, που τηρούν τους νόμους, που τα παιδιά σου παίζουν στο δρόμο χωρίς να αγχώνεσαι, που έχει τη 10η καλύτερη Παιδεία στον κόσμο, που σε μόλις 5 χρόνια η ανεργία από το 29% (κρίση), έφτασε στο 8.6% (Ιαν 2016), κοκ.

Με τη γυναίκα μου είχαμε κάνει χαρτιά για να φύγουμε από το 2008. Αλλά ο πρώτος μας στόχος ήταν η Αυστραλία (θέλαμε να φύγουμε από ΕΕ γενικά, γιατί δεν τη βλέπω πολύ καλά), όπου μας κόστισε αρκετά χρήματα, θα μας κόστιζε κι άλλα και δεν ήταν και σίγουρο ότι θα καταφέρναμε να πάμε. Οπότε η καλύτερη εναλλακτική ήταν μια χώρα πιό κοντά, που μιλάνε αγγλικά και που υπάρχει δουλειά.

Το ξαναλέω, τέλεια δεν είναι, αλλά και μόνο που δε φτάνεις στο γραφείο έχοντας κατεβάσει 30 καντήλια για πρωινό, είναι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το θυμήθηκα...

Συζήτηση με συνάδελφο τις προάλλες για μισθούς.

Λόγω κρίσης, τους μείωσαν κι εδώ τους μισθούς. Προσπάθησαν να κάνουν το ίδιο και σε άλλες χώρες της ΕΕ, αλλά σε κάποιες το Σύνταγμα τους προστατεύει από κάτι τέτοιο (και στην Ελλάδα μας προστάτευε από αρκετά, αλλά πήγαν περίπατο). Οπότε, επειδή η εταιρία είναι πολυεθνική και υπάρχουν ομάδες που τα μέλη είναι διάσπαρτα σε όλη την Ευρώπη, δε μπορούσε να υπάρχει αυτή η ανισότητα κι έτσι μετά από 2 χρόνια, οι μισθοί επανήλθαν στα επίπεδα προ κρίσης και τους έδωσαν αναδρομικά όλη τη διαφορά των δύο ετών!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Απεργία αυριο=Ζωαρα!!! Ολη η Ελλάδα για καφέ αύριο...χαχα

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Καλησπέρα!

Εδώ αύριο τα πάντα κλειστά!

Καφέ στο σπίτι θα πιούμε!

Sent from my iPhone 6S 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! όλα κλειστά αύριο γμτ! μόνο τα καφε θα είναι ανοιχτά! :P

Βασικά, με λίγες εξαιρέσεις, κανονικά μου φαίνονται εδώ, για αυτό και έχω ηρεμίσει αρκετά. Στην Ελλάδα, ήμουν στην τσίτα κάθε μέρα, από τις μ@κίες που έβλεπα.

Και δεν αναφέρομαι στην κρίση, αλλά στη χώρα γενικότερα. Στους οδηγούς, στους υπαλλήλους, στο δημόσιο, στην εξυπηρέτηση, στο νοοτροπία, στους καπνιστές.

Στη δίνει και κάνεις τη μικρή σου επανάσταση. Βρίζεις τον μ@κα που πέρασε με κόκκινο, κολλάς το αυτοκόλλητο των street panthers στον αχρείο που πάρκαρε στη ράμπα ή στο πεζοδρόμιο, καλείς την τροχαία να τον γράψει, κάθεσαι και εκτυπώνεις το νόμο για τον άσχετο πωλητή που σου λέει τι ισχύει για την εγγύηση, τυπώνεις την εγκύκλιο για τον βολεμένο δημόσιο που σε ταλαιπωρεί, τσακώνεσαι με τον καπνιστή και τον καταστηματάρχη που δε σέβεται ούτε το μωρό που έχεις μαζί σου, τα παίρνεις με τον κάθε ηλίθιο που απορρίπτει τη γυναίκα σου, γιατί είναι παντρεμένη και θα κάνει παιδί και θα κάθεται κι αυτός θα την πληρώνει, τσακώνεσαι με τον ταβερνιάρη που σου φέρνει ψωμί με το ζόρι, στο χρεώνει και δεν κόβει και απόδειξη, και, και, και...

Κάποια στιγμή λοιπόν βαριέσαι και ή μένεις παθητικός ή σηκώνεσαι και φεύγεις και πας σε μια χώρα που δεν υπάρχουν όλα αυτά και λειτουργούν όπως θα έπρεπε, που σε σέβονται, που τηρούν τους νόμους, που τα παιδιά σου παίζουν στο δρόμο χωρίς να αγχώνεσαι, που έχει τη 10η καλύτερη Παιδεία στον κόσμο, που σε μόλις 5 χρόνια η ανεργία από το 29% (κρίση), έφτασε στο 8.6% (Ιαν 2016), κοκ.

Με τη γυναίκα μου είχαμε κάνει χαρτιά για να φύγουμε από το 2008. Αλλά ο πρώτος μας στόχος ήταν η Αυστραλία (θέλαμε να φύγουμε από ΕΕ γενικά, γιατί δεν τη βλέπω πολύ καλά), όπου μας κόστισε αρκετά χρήματα, θα μας κόστιζε κι άλλα και δεν ήταν και σίγουρο ότι θα καταφέρναμε να πάμε. Οπότε η καλύτερη εναλλακτική ήταν μια χώρα πιό κοντά, που μιλάνε αγγλικά και που υπάρχει δουλειά.

Το ξαναλέω, τέλεια δεν είναι, αλλά και μόνο που δε φτάνεις στο γραφείο έχοντας κατεβάσει 30 καντήλια για πρωινό, είναι σημαντικό.

[video=youtube;5aEHGtSpIQY]

:hehe: :hehe: :hehe:
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που πάω έξω λέω μόνο 2 μπύρες...πως καταλήγω την επόμενη ημέρα με hangover δεν το καταλαβαίνω.

Πετάω και σήμερα...τέλεια...hangover με 11.5 ώρες πτήση και μαμώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Απεργία αυριο=Ζωαρα!!! Ολη η Ελλάδα για καφέ αύριο...χαχα

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Εμείς όχι! Δουλέυουμε και μαστιγώνω τους άλλους 3 :P

Βασικά, με λίγες εξαιρέσεις, κανονικά μου φαίνονται εδώ, για αυτό και έχω ηρεμίσει αρκετά. Στην Ελλάδα, ήμουν στην τσίτα κάθε μέρα, από τις μ@κίες που έβλεπα.

Και δεν αναφέρομαι στην κρίση, αλλά στη χώρα γενικότερα. Στους οδηγούς, στους υπαλλήλους, στο δημόσιο, στην εξυπηρέτηση, στο νοοτροπία, στους καπνιστές.

Στη δίνει και κάνεις τη μικρή σου επανάσταση. Βρίζεις τον μ@κα που πέρασε με κόκκινο, κολλάς το αυτοκόλλητο των street panthers στον αχρείο που πάρκαρε στη ράμπα ή στο πεζοδρόμιο, καλείς την τροχαία να τον γράψει, κάθεσαι και εκτυπώνεις το νόμο για τον άσχετο πωλητή που σου λέει τι ισχύει για την εγγύηση, τυπώνεις την εγκύκλιο για τον βολεμένο δημόσιο που σε ταλαιπωρεί, τσακώνεσαι με τον καπνιστή και τον καταστηματάρχη που δε σέβεται ούτε το μωρό που έχεις μαζί σου, τα παίρνεις με τον κάθε ηλίθιο που απορρίπτει τη γυναίκα σου, γιατί είναι παντρεμένη και θα κάνει παιδί και θα κάθεται κι αυτός θα την πληρώνει, τσακώνεσαι με τον ταβερνιάρη που σου φέρνει ψωμί με το ζόρι, στο χρεώνει και δεν κόβει και απόδειξη, και, και, και...

Κάποια στιγμή λοιπόν βαριέσαι και ή μένεις παθητικός ή σηκώνεσαι και φεύγεις και πας σε μια χώρα που δεν υπάρχουν όλα αυτά και λειτουργούν όπως θα έπρεπε, που σε σέβονται, που τηρούν τους νόμους, που τα παιδιά σου παίζουν στο δρόμο χωρίς να αγχώνεσαι, που έχει τη 10η καλύτερη Παιδεία στον κόσμο, που σε μόλις 5 χρόνια η ανεργία από το 29% (κρίση), έφτασε στο 8.6% (Ιαν 2016), κοκ.

Με τη γυναίκα μου είχαμε κάνει χαρτιά για να φύγουμε από το 2008. Αλλά ο πρώτος μας στόχος ήταν η Αυστραλία (θέλαμε να φύγουμε από ΕΕ γενικά, γιατί δεν τη βλέπω πολύ καλά), όπου μας κόστισε αρκετά χρήματα, θα μας κόστιζε κι άλλα και δεν ήταν και σίγουρο ότι θα καταφέρναμε να πάμε. Οπότε η καλύτερη εναλλακτική ήταν μια χώρα πιό κοντά, που μιλάνε αγγλικά και που υπάρχει δουλειά.

Το ξαναλέω, τέλεια δεν είναι, αλλά και μόνο που δε φτάνεις στο γραφείο έχοντας κατεβάσει 30 καντήλια για πρωινό, είναι σημαντικό.

Δηλαδή για την Ελλάδα δεν έχεις να πεις τίποτα καλό?

Μόνο κακά έχεις να πείς?

Χωρίς να θέλω να σε θίξω σε όσα ποστ γράφεις για την Ελλάδα μου φαίνεται πως βγάζεις πολύ χολή.

Μου φαίνεται σαν να θέλεις να την μειώσεις για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να κατανοήσω.

Το ότι οι περισσότερες χώρες έχουν υψηλότερους μισθούς και καλύτερες συνθήκες διαβίωσης δεν είναι μυστικό.

Όλοι το ξέρουμε.

Απ'όλα αυτά που έγραψες μόνο σε αυτό με τον καπνιστή και το μωρό συμφωνώ.

Σε όλα τα υπόλοιπα τα λύνεις με πολύ πιο απλό τρόπο από το να σκάς και να τους απειλείς.

Πολύ απλά είσαι πολύ ευγενικός και δεν έχεις υφάκι. Όπου και να έχω πάει έτσι έχω κάνει την δουλειά μου.

Στο θέμα εργασίας και γυνάικας δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Με το να βρίζεις για το κόκκινο δεν κερδίζεις κάτι.

Με το αυτκόλλητο πάλι το ίδιο.

Με το ψωμί για μένα είναι μικρότητα...δεν το πληρώνεις και δεν σε νοιάζει κιόλας άμα δεν καταλαβαίνει.

Δεν ξέρω, εγώ έχω ρίξει 2 φορές άκυρο για μεγάλες δουλειές στο εξωτερικό.

Μία στην Ασία στα 19 μου για την Foxcon και μια πριν 5 χρόνια στην Coolermaster στην Ολλανδία με μισθό 4900?.

Δεν ήταν ποτέ το όνειρό μου να φύγω και ούτε έιχα θέμα με όλα αυτά που περιγράφεις.

Όπως και να το κάνεις δεν είναι το ίδιο.

Τι να πώ...ο καθένας με ότι έχει στο μυαλό του!

Καληνύχτες George :T:

Link to comment
Share on other sites

...

Έτσιακριβώς.Απορώ πόσο άσχετος πρέπει να είσαι για να πας να δώσεις τόσα λεφτά για το Α1.

Έχωπαρατηρήσει πολλά σημεία της κατασκευής του και βλέπω πόσο ίδιο είναι με το παλιό μου ibiza του 2004...

Ακόμακαι οι δαγκάνες των φρένων είναι ίδιες από τότε.Το ίδιο και διάφορα περιφερειακά του κινητήρα.Το ίδιο ισχύει και για τις αναρτήσεις εκτός από καποιες μικροαλλαγές είναι ακόμα ίδιες...

Δυνατό diss για Audi A1.

Ποιος να έχει εδώ πέρα; :hmmm::shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δέχομαι ότι η Ελλάδα μας και εμείς είμαστε πολύ χάλια σε κάποια πράγματα, αλλά να παίρνεις την αστυνομία, να κολλάς αυτοκόλλητα και άλλα τέτοια τα βρίσκω..πως να το πω ευγενικά? Πες ότι τα καταλαβαίνω και αυτά, αλλά με το κουβέρ wtf? Αλήθεια τσακώθηκες ποτέ σε ταβέρνα για το κουβερ? :hehe:

@Nickzzz κρατάς αρχείο για κάθε μλκια που λέει ο καθένας? Είχες type r για wallpaper και το άλλαξες για ένα peugeot, μην μιλάς για αμάξια! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που πάω έξω λέω μόνο 2 μπύρες...πως καταλήγω την επόμενη ημέρα με hangover δεν το καταλαβαίνω.

Πετάω και σήμερα...τέλεια...hangover με 11.5 ώρες πτήση και μαμώ!

Τι μπύρες είναι αυτές, να φέρεις μαζί σου αν είναι. :hehe:

Καλημέρεςς! :P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για την Ελλάδα δεν έχεις να πεις τίποτα καλό?...

Sorry Βασίλη, αλλά δε θα μπω καν στη διαδικασία να απαντήσω. Αν κάποιος βλέπει καλά σε αυτή τη χώρα, εκτός από τον καιρό και τις φυσικές ομορφιές, ας κάτσει να τη χαρεί. Για εμένα τα καλά είναι μετρημένα στα δάκτυλα και τα κακά γεμίζουν κουβάδες με σκατά.

Όσο για τη χολή, θα μου περάσει Μόλις 7 μήνες λείπω και μου λείπουν οι φίλοι μου, οι γονείς μου και όλα αυτά που έχτισα με κόπο (όπως ένα σπίτι που πληρώνω δάνειο και είναι άδειο). Σιγά σιγά, δε θα μου λείπουν ούτε αυτοί/α και δε θα έχω λόγο να νευριάζω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now