esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Δυτικα ε; Ηταν να μεταβουμε Αθηνα προς Νοτιο τομεα αλλα μαλλον δε θα συμβει (μονιμη μετακομιση).

Εδω, Αλεξανδρουπολη, οπου και να σταθεις υπαρχει διαθεσιμο VDSL. Η οπτικοϊνούπολη :hehe: 

Με το καλο να σου ερθει και να το "σκισεις"! Μετραει παρα πολυυυυ! Αντε με το καλο και οι 100ρες σε καμμια δεκαρια χρονια :applause:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα νότια της Αττικής είναι σούπερ, μάλλον οι καλύτερες συνδέσεις της χώρας.

 

Εκτός από το ότι πλέον θα μπορώ να βλέπω youtube σε 1080, κλπ. το θέλω και για το multiplayer.

 

100άρα ? σε 100 χρόνια αδελφέ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερες συνδεσεις της Αττικης ισως, γιατι εδω πανω πεταει το ιντερνετ, παντου σχεδον , αλλα εδω ειναι χωριο! 

 

Μη νομιζεις οτι θα δεις καμμια διαφορά στο multiplayer παντως... Καμμια φορα ειναι χειροτερα. Αλλου ειναι το κερδος!

Αν θες να εισαι στα ιδια επιπεδα, λογικα θα παρεις και modem/router ή μονο router φανταζομαι , για να εκμεταλλευτεις τη συνδεση στο επακρο! Δε τα ξερω κι εγω πολυ καλα, τα παρα πολυ βασικα μονο!

 Εδω που ειμαι, αν δεν ηταν τερματισμενη η γραμμη, θα επαιρνα, αλλα μενω με το σαπιο της φορθνετ :P 

 

Μη το λες παντως, βλεπω κατι περιεργα "spikes" , που δε ξερω που οφειλονται. Δειχνουν ισως οτι η γραμμη μπορει να παει παραπανω.

Παραδειγμα: 

 

Spoiler

wtaf.jpg.37052b71db82d394af0ed7e49e399228.jpg

Δηλαδη απο 6Mb/sec τραβαει για 10-20 sec κατι τετοια ορισμενες φορες, και λεω WTF? Και μεσω Battle.net μου το εκανε μια φορα! Ομως απ'οσο ξερω ειμαστε κλειδωμεοι , και θα ειμαστε για πολυ καιρο ακομη :P 

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι πως σήμερα με fastpath έχω ping 22ms (DNS google), DL 5.11Mbps & UL 0.72Mbps (με πολλά σκαμπανεβάσματα) και οι συμπαίχτες μου λένε πως πάω έτσι (σ.σ. lagaριστά). Τις μισές φορές το multiplayer είναι unplayable, ενώ όταν hostάρω απλά βγαίνω από το game γιατί από το πολύ lag φοβάμαι μην πάθω καμιά επιληψία.

 

Στην περιοχή το VDSL με fastpath δίνει ping 9ms (απομακρυσμένους χρήστες από το KV, άρα μεγάλη απόσταση με χαλκό), 50/5 και εμένα που το κτίριο είναι στα 20 μέτρα από το KV αναμένω να μου δίνει καλύτερες επιδόσεις.

 

Τη διαφορά στο multiplayer την είδα σε φίλο με 50άρα και με χειρότερο pc από το δικό μου που παίζει με ping 1ms (απόσταση από το KV 10m), όπου εκεί τα πράγματα ήταν όλα πολύ πιο smooth και μπορούσα να προλάβω (kill) τους άπιαστους.

 

Όσο για router ναι, είναι στα σκαριά γιατί πλέον θα συνδέονται και άλλες συσκευές. Περιμένω καμιά καλή προσφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιρνω απο καμπινα, ξεκαθαρο 50/5, με ping 22ms, ενω στην ADSL ημουν 10ms (με fastpath παντα). Ισως να παιζει ρολο η περιοχη! Δεν βλεπω ιδιαιτερες διαφορές ωστοσο.

Αποσταση απο KV 10μ , ενταξει , παραλιγο μεσα θα εμενε το παλικαρι :hehe: Eγω απεχω απ'την καμπινα 100 , παιρνω απο Forthnet και οχι απο ΟΤΕ (πυλωτικα ή οπως αλλιως το λενε), και αυτο ισως να ευθυνεται για το ping. Παιζω πιο πολυ Fifa και σπανιως Titanfall 2. Δυστυχως η ΕΑ τα εχει κανει μανταρα και εχουμε θεματα, ασχετως ιντερνετ. Στο CS που ερχεται ενα φιλαρακι και παιζουμε καπου καπου, ολα ειναι κομπλε.

 

Το asus ac52u το βγαζει το κιτρινομαγαζο τακτικα σε προσφορα και εχω ακουσει καλα λογια !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tommybertsen said:

Αποσταση απο KV 10μ , ενταξει , παραλιγο μεσα θα εμενε το παλικαρι :hehe: 

 

Ναι είναι στο ισόγειο και το έχει απ' έξω :hehe:. Του έχω πει να τραβήξει δικό του καλώδιο κατ' ευθείαν από το DSLAM και όχι μέσω του διανεμητή του κτιρίου :hehe:.

 

7 minutes ago, tommybertsen said:

Το asus ac52u το βγαζει το κιτρινομαγαζο τακτικα σε προσφορα και εχω ακουσει καλα λογια !

 

Αυτό περιμένω :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 ρε λιγο ντροπη ρε παιδια...οχι ετσι αποτομα αυτα...παιζετε με το πονο μου...

εχω κανει αιτηση για 50/30 απο 21 δεκεμβρη και ακομη περιμενω να ενεργοποιηθει η κωλοκαμπινα...

τον oterural μου μεσα...

7 χρονια με 2Μβιτ ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, HyperionX said:

 ρε λιγο ντροπη ρε παιδια...οχι ετσι αποτομα αυτα...παιζετε με το πονο μου...

εχω κανει αιτηση για 50/30 απο 21 δεκεμβρη και ακομη περιμενω να ενεργοποιηθει η κωλοκαμπινα...

τον oterural μου μεσα...

7 χρονια με 2Μβιτ ειμαι...

Υπάρχει 50/30 στην Ελλαδα; 

Ενταξει εδω που ειμαι ειναι η πρωτη πολη με οπτκη ινα. Δοκιμαστικα ξεκινησε απο εδω καμποσα χρονια πριν , πλεον ειναι ψιλοστανταρακι. Θεσσαλονικη που εμενα , ουτε 30ρι στην περιοχη μου :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Just now, HyperionX said:

 ρε λιγο ντροπη ρε παιδια...οχι ετσι αποτομα αυτα...παιζετε με το πονο μου...

εχω κανει αιτηση για 50/30 απο 21 δεκεμβρη και ακομη περιμενω να ενεργοποιηθει η κωλοκαμπινα...

τον oterural μου μεσα...

 

Αν ο ΟΤΕ σου βγάζει διαθεσιμότητα (που είναι το πιο αξιόπιστο test διαθεσιμότητας) τότε πολύ πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα στο KV ή στο ΑΚ, εκτός και αν σε ξέχασαν :P. Περιοχή, Μυλοπόταμος ?

 

4 minutes ago, HyperionX said:

7 χρονια με 2Μβιτ ειμαι...

Σε καταλαβαίνω... περαστικά.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι το εργο με τις λευκες αγροτικες πριοχες που περασανε οπτικες στα χωρια ( oteruralsouth.gr )

περιοχη Μυλοποταμος Ρεθυμνο Κρητης.

εχουνε ενεργοποιηθει τα διπλανα χωρια και εγω στο μεση το πουλο

στο 13888 τους γνωριζω ολους πλεον

η διαθεσιμοτητα ειναι πονεμενη ιστορια... αρχικα ειχανε δωσει ολο το νομο

μεσα και το χωριο μου.

τελος γεναρη το αλαξανε και στο site πλεον το τηλεφωνο μου εχει μη διαθεσιμο.

 

50/30 και 30/4 ειναι τα πακετα στο rural

Πακετα

 

 

παρτε και ενα speedtest να ζηλεψετε

 

6060544696.png.3e7b34b65cff32587644ca80533818ef.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα μετράτε αποστάσεις με DSLAM... δεν έχουν την παραμικρή σημασία στο ping.

Ουδεμία.

 

100/10 ο πΟΤΕ λογικά πρίν το τέλος του έτους, θα ενεργοποιείται σταδιακά από ΑΚ σε ΑΚ γιατί η ΕΕΤΤ δεν δίνει πανελλαδική άδεια αλλά ανά αστικό κέντρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Δεν ειχα ιδεα για το παραπανω. Για τους βορειους τιποτα τετοιο δε παιζει; :P 

Παντως εχεις καλυτερο ping :P 

Είναι σε όλη την Ελλάδα 

Βόρεια είναι oteruralnorth 

 

Κεντρική το έχει αναλάβει η intracom 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, HyperionX said:

Είναι σε όλη την Ελλάδα 

Βόρεια είναι oteruralnorth 

 

Κεντρική το έχει αναλάβει η intracom 

Κλαιω που στο north μονο ο νομος Εβρου δε περιλαμβανεται :hehe: Και δυτικα Φλωρινα κλπ.

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2017 at 1:23 PM, stavros said:

Επιτέλους... :D

 

58a6dd1e380c7_Screenshot(9).thumb.png.9b96efc166280aea3e9f45c4962b99c1.png

 

Άμεση ανταπόκριση και σήμερα ξεκίνησαν οι διαδικασίες μετατροπής σε VDSL.

 

Το πρωί εθεάθη τεχνικός του ΟΤΕ στο KV μου. Το ωραίο είναι πως το πρωί ευρισκόμενος ακόμα σε ADSL 24/1, αλλά έχοντας πετάξει ο ΟΤΕ τη γραμμή μου στο DSLAM του KV και στην οπτική ίνα, το πρωί έπιανα 24/4 full. Το 24/4 full για μένα είναι ικανοποιητικό και το ερώτημα που θέτω είναι το εξής. Όταν με το καλό λήξει το συμβόλαιο για τη VDSL και θελήσω να γυρίσω σε ADSL θα με βγάλουν από το DSLAM του KV ή θα παραμείνω εκεί με 24/4 full ?

 

Edit:

Μέτρηση από κινητό.

 

Screenshot_2017-02-21-09-52-08.thumb.png.0b80d63b247f450c79414b2e2abbbb00.png

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now