esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Ήσουν κι εσύ κάγκουρας ε; Κι εγώ, από τέλη του 04 μέχρι μέσα του 06 περίπου είχα περάσει απίστευτη πόρωση με τα μηχανάκια :hehe: Το καλοκαίρι του 2005, γίνονταν συνέχεια κόντρες στο Πλατάνι (είναι ένα κομμάτι της εθνικής στα Χανιά) και πηγαίναμε βλέπαμε ανελλιπώς :hehe: Είχαν φτιάξει και ένα video το οποίο και ανέβασε κάποιος στο youtube το 2009. Το βίντεο είναι του 2005!

ΧΑΝΙΑ UNDERGROUND :hehe: Mέχρι το 01:20 έχει φωτογραφίες, μετά ξεκινάνε τα βιντεάκια με κόντρες και ψαράκια και τέτοια.

http://www.youtube.com/watch?v=-sPFPTFhSbY

Link to comment
Share on other sites

Eγώ οδηγούσα το στρογγυλοφάναρο στο χωριό αλλά δεν με άφηναν να το κυκλοφορώ Χανιά κέντρο που μένουμε :hehe: Οπότε ήμουν δικαβαλιά συνέχεια.

Γύρω στον Οκτώβρη-Νοέμβρη του 2005 (πρώτη λυκείου πήγαινα τότε) είχα πάει 2-3 φορές με το στρογγυλοφάναρο στο σχολείο. Πολύ μάγκας. It was the best day.

To είχαμε 72άρι (cc όχι χιλιοστά :P) με motor sport εξάτμιση, αχαχχααχαχαχαχαχαχαχ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είχα Sebring με ανοιχτά διαφράγματα, Daytona Την παλιά που ήταν πολύ καλύτερη από την καινούργια και μία χειροποίητη που είχα φτιάξει με τελικό από σκαραβαίο κολλημένο πάνω σε μισή Motorsport. Μιλάμε για φοβερό ήχο.

Link to comment
Share on other sites

σας εχω..:D

Ζ50 monkey με μοτερ ελαφρωμενο οσο παει (προχθες βρηκαμε το γραναζι

εκκεντροφορου και ειναι λες και το γαζωσε ο ανωδυνος)φυσικα με συμπλεκτη

και καρμπυρατερ απο FZR600 ρυθμισμενο ωστε να δουλευει χωρις

υπερχειλισεις.R.I.P το Z αλλα το μοτερ υπαρχει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Είχε και ο αδερφός μου ζετάκι!! Μιλάμε μπούνια πήγαινε!! Εμένα στο τελευταίο του πείραγμα με είχε για πλάκα!! Μακρυψάλιδο-χίπικο, όλο νίκελ και πολλά Takegawa εκτός από εκκεντροφόρο που είχαμε έναν γιαπωνέζικο Honda Racing που δεν το έβρισκες πουθενά. Μιλάμε κομμάτια ο ζέτακας!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ο Βασίλης ήταν ok μέλος στο insomnia μέχρι που τσακώθηκε χοντρά με τον Candyman και έφαγε lifetime. Ακόμα θυμάμαι τα μπινελίκια που έπεσαν εκείνη την ημέρα :hehe::hehe:

HellasVagabond εννοείς, ο Candyman ήταν πιο μαζεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα αργότερα ότι έκανα λάθος Μπιλ. Με τον Candy είχες τσακωθεί Αύγουστο και με τον Vagabond τον Οκτώβρη :P

@Μάκης & Σάκης: Εγώ έκατσα μια φορά σε Monkey όταν ήμουν πιο αδύνατος :hehe: Αλλά μιας και μπήκε το όνομα Ζ στην γύρα, ποιος θα μπορούσε να ξεχάσει το πιο σεξουαλικό δίχρονο παπί, το Ζ! Αααααααχ ακόμα τα βλέπω στα Χανιά και πωλούνται στα 1200+. Παίζει να είναι 5ο, 6ο χέρι ξέρω 'γω, ξεκωλομένα όσο δεν πάει άλλο :hehe: Ακόμα και εργοστάσιο να το οδηγήσεις, με μία χειροποίητη εξάτμιση, αυτό το μπέρδεμα που κάνει στα χαμηλά με 3η-4η και αυτό το γουργουρητό που ακούγεται όταν ανοίγεις το γκάζι τέρμα από χαμηλά με 3η δεν θα τα ξεχάσω ποτέ! Και το θρυλικό κοτέρ του βέβαια, που έκλεβε καμιά 30αριά χιλιόμετρα :hehe:

Αυτή ήταν μία από τις τελευταίες κόντρες που είχα δει. Περνάει πρώτος ο Μπίλιας με το Z, από πίσω του ο Σουρλής με το RM250 και από πίσω το μπατσικό :hehe:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Μπιλ μιλάμε για 6-7 χρόνια πριν... Τώρα οι εποχές έχουν αλλάξει και η μόδα με τα παπιά έχει ξεπεραστεί. Τώρα αν κάνεις εξτρίμ overclocking είσαι cool και μες στα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω για παλιά μιλάω ρε.

Δες πότε βγαίνανε οι DT125 & YZ250 & YZ450 :D

Προσωπικά δεν μου αρέσανε ποτέ οι μηχανές, είτε αυτές είναι παπάκια, είτε βέσπα, είτε enduro είτε MX ( motocross aka dirt bikes ).

Ακόμα και στην καθημερινότητα προτιμώ την κίνηση και το αμάξι παρά μηχανάκι ( και ξέρεις ότι είμαι και fan της ταχύτητας, οπότε φαντάσου πόσο κατά είμαι στα μηχανάκια για να μην τα "καταδέχομαι" ).

Αλλά να πάρεις ένα dirt bike και να πας στο βουνό να κάνεις τα δικά σου, είτε καγκουριές, είτε βόλτα στο δάσος, απλά δεν υφίσταται.

Μακάρι να είχα πάλι χρόνο να το ξαναέκανα, αλλά από το τέλος του καλοκαιριού εφέτος τα πράγματα θα περιοριστούνε πολύ σε δουλειά, σχολή και όσο μπορώ διασκέδαση ( περνάνε τα χρόνια γαμώτεν ).

Edit: Ελπίζω να μην ισχύει το "κάνεις overclocking είσαι cool" γιατί πραγματικά δεν περίμενα να έχει χαλάσει-ξεπέσει τόσο η "νεανική κοινωνία" μας.

Και γενικότερα η νοοτροπία που είχανε κάποτε ( ελπίζω όχι πλέον σε τέτοιο βαθμό ) να κάνουνε κάτι όλοι επειδή θεωρείται "cool" είναι κάργα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

YZ450 ήταν τετραχρονο. Τα 125 και 250 δίχρονα. Το μόνο δίχρονο μεγάλου κυβισμού που έχω δει από κοντά αλλά ούτε μπροστα δεν μπορούσα να το βάλω ήταν CR500. Απόλυτη δύναμη... Το είχε motard ο τύπος. Γιώργο το Ζ ήταν όντως μεγάλη καψούρα. 800.000 δρχ πουλιόταν καινούργιο. Είχα βρει 2 πρώτα χέρια πραγματικά με απίστευτα λίγα χλμ από "γερόντια" (!!!!) τα έδιναν 2300 και 2400. Πολλά λεφτά αλλά για μένα το καλύτερο παπί ever!! Έβαζες κυλινδροπίστονα από WR200 με αυτόματο power και υδρόψυξη και απλά σκότωνε. Έχω οδηγήσει ένα τέτοιο και έκλασα πάνω μου όταν άνοιξαν τα power. Μου έφυγε το σκατό!!! Το πιο όμορφο στην Ελλάδα εδώ Λοβαδειά. Αερογραφία όλο Valentino Rossi μισό κίτρινο με τον ήλιο και μισό μαύρο με το φεγγάρι. Είχε ρίξει λεφτά ο τύπος. Αν δεν ήμουν άτυχος με κάτι τοϋμπες που είχα φάει ( μεγάλος τούμπας μιλάμε) θα το αγόραζα. Καημό το έχω ακόμα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now