esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Το ιντερνετ είναι πλέον καθημερινότητα εκατομμυρίων ανθρώπων όπως έγινε το ραδιόφωνο, το τηλέφωνο και η τηλεόραση. Το να περιμένω να βρω κάπου ιντερνετ το θεωρώ απολύτως λογικό. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω παλιομοδίτικες λύσεις τύπου στρατού να στρώσει κάποιος χαρακτήρα. Γεννιέσαι, δεν γίνεσαι και δεν αντρώνεσαι στο στρατό. Κατά τη γνώμη μου όποιος άλλαξε ή αντώθηκε στο στρατό απλά ήταν αδύναμος χαρακτήρας. Εάν είσαι κοινωνικός και κάνεις εύκολα γνωριμίες και φιλίες δεν περιμένεις το στρατό να κοιμηθείς στο ίδιο δωμάτιο με πολλούς ανθρώπους. Ούτε να μιλάς, να τσακώνεσαι ή να τα βρίσκεις μαζί τους ή ακόμα και να βρίσκεις κουράγιο να παραδέχεσαι τα λάθη σου. Αυτά τα έχεις αποκτήσει πριν το στρατό. Εκεί μέσα το μόνο που δέχομαι είναι ότι μαθαίνεις να έχεις υπομονή. Αλλιώς κατά τ?άλλα το μόνο που σε κάνει είναι να σε φθείρει και να σε μαθαίνει να δουλεύεις με αφεντικά πάνω από το κεφάλι σου και να ακολουθείς πρόγραμμα και διαταγές. Ότι γίνεται σχεδόν σε κάθε δουλειά. Το θέμα είναι να το περάσεις έτσι ώστε να μη γίνεις ένα πιόνι αλλά να παραμείνεις ένα "ανήσυχο" πνεύμα με αυτόνομες τάσεις. Σίγουρα θα θελήσουν να σου σπάσουν αυτόν τον τσαμπουκά αλλά όσο μπορούν και αυτοί οι καημένοι...

Πρέπει να είσαι 17-18 χρονών για να τα λες αυτά, λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι! :P Από τι φίλε μου?

βρήκα το PIN του κινητού και τώρα έχω ξεχάστει της πιστωτικής και δεν μπορώ να βγάλω λεφτά απο την τράπεζα!

Ας με πυροβολήσει κάποιος!

Πρώτη φορά το παθαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι 17-18 χρονών για να τα λες αυτά, λογικό.

Όχι ακριβώς... 26 είμαι. Εσύ θα είσαι 60-65 για να πιστεύεις το ακριβώς αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι πως ο στρατός (ή τουλάχιστον ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του) έιναι ένα μεγάλο θέατρο.

Οι ανώτεροι ζούν και βασιλέυουν και νίωθουν καλά όταν νιώθουν πως όλοι τους φοβούνται -> αρρωστημένο κατ'εμέ.

Δεν έχει νόημα τίποτα εκει μέσα. Δεν μαθαίνεις τίποτα και δεν σε βοηθάει πουθενά. Απλά χάνεις 9 μήνες

απο την ζωή σου ( οι παλαιότεροι περισσότερο ) και σου τσαγκουρνάνε το παραμύθι πως άμα κοιμάσαι 3 ώρες

την ημέρα, άμα πονέσουν οι αγκώνες σου, τα γόνατα σου και ο λαιμός σου, γίνεσαι άντρας!

Γι'αυτό και έιναι όλοι έτσι εκει μέσα! IQ μικρότερο του -1.

Οι μόνοι που είναι χαρούμενοι με αυτό επειδή νιώθουν Power Rangers είναι τα αγοράσκια αμέσως μετά

το σχολείο που δεν έχουν αναπτύξει προσωπικότητα ή είναι στην φάση που επηρεάζονται απο πολλά!

Γνώρισα και πολύ καλούς ανθρώπους, αλλά ούτε ένας δεν ήταν υψηλό στέλεχος.

Και δεν είναι τυχαίο πως ανεβαίνουν και πως κατεβαίνουν οι υψηλόβαθμοί.

Όλα άμεσα συνδεδεμένα με το κόμμα που κυβερνάει. Ούστ.

Σάκη, εγώ είμαι μαζί σου σε όλα, αλλά σε μερικά έισαι όπως πάντα κλασσικά υπερβολικός!

Με το WiFi δηλαδή.

Ούτε εγώ είχα ζεστό νερό και σπαζόμουν. Ούτε παράθυρα είχαμε και παγώναμε.

Οι συνθήκες γενικά όλες ήταν γτπ...το θέμα με τις πρήζες το λύσαμε με πολύμπριζο :hehe:

Ο στρατός μας υπάρχει απλά για να τρώει λεφτά και θα έπρεπε να γίνει επαγγελματικός

και πιο σύγχρονος/οργανωμένος. Όπως είναι τώρα απλά υπάρχει για να εξυπηρετεί διάφορα συμφέροντα

και καταστάσεις.

Για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για ειδικές δυνάμεις και για κανένα άλλο σώμα στρατού!

Δύο διοικητές που είχα και 5-6 λοχαγούς, στερούνται πραγματικότητας!

Το όνειρό τους έιναι να γίνει πολεμος και να σκοτώσουν μερικούς Τούρκους!

Τσπ....τσαντίστηκα βραδυάτικα και έιναι και μεγάλο βράδυ σήμερα!

Σάκη μη μασάς ρε! Κάνε τον λαλάκα και θα σε αφήσουν όλοι ήσυχο γιατί

τελικά αυτοί φοβούνται πιο πολύ απο εσένα και δεν ξέρουν πως να το κρύψουν

και φέρονται έτσι σαν ζώα! Άμα τους ρωτήσεις όμως για τα παιδιά τους, κανένας

δεν ψήνεται να τα στείλει στρατό γιατι είναι γτπ λένε!

Ρώτα έναν ανώτερο σου αυτό και δες πως δεν θα σου ξαναπάει κόντρα!

Ούστ...θεατρίνοι...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now