esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

:hehe::hehe:ο VbuLLetiN για τα μπλε όλα!!

@venisk άκου να δεις τι παίζει. Μου άναβε ένα λαμπάκι μηχανής, οπότε το πάω στο service να δει στον εγκέφαλο τι είναι. Μας βγάζει "αισθητήρας οξυγόνου", οκ λέμε να παραγγείλουμε έναν λάμδα.Έρχεται ο καινούργιος και οι 2 φύσες που έχει είχαν διαφορετικό χρώμα από τις παλιές, οι καινούργιες μπλε-μαύρο, οι παλιές κόκκινο άσπρο. Κουμπώναν όμως κανονικά. Μας λέει αυτός από Αθήνα ότι είναι πιο καινούργιος αισθητήρας γι'αυτό. Τον βάζουμε πάνω, μετράμε καυσαέρια και ήταν αρκετά καλά. Το λαμπάκι όμως άναβε για μικρό διάστημα λίγων δευτερολέπτων και μετά έσβηνε πάλι. Το βάζουμε στον εγκέφαλο και έδειχνε τάση αισθητήρα λάμδα περίπου 450 mV. Οκ μπυ λέει ίσως πρέπει να δουλέψει λίγο, να ξεκαπνιστεί κτλ. Μετά από 2-3 μέρες πάω από εκεί και του λέω ότι παρατήρησα κάτι μπουκώματα κυρίως χαμηλά και το λαμπάκι συνέχιζε τα γίδια. Παίρνει τηλ αυτός κάτω και τελικά μας λένε ότι έστειλαν λάθος και ότι μας είχαν δώσει από 16ν ενώ εγώ έχω 8ν. Μου λέει αυτός 1-2 μέρες θα κάνει να πάω πάλι. Πήγα σήμερα να βγάλω τον 16ν και να βάλω τον 8ν όλα οκ το κουμπώνουμε, τσουκ πάλι το λαμπάκι... το κέρατό μου! Το βάζουμε εγκέφαλο και μας λέει τάση λάμδα 200mV... Τι να πω... Μετράει καυσαέρια με τον αισθητήρα κουμπωμένο στο Θεό!!! Ξεκουμπώνει τον αισθητήρα, τέρμα κάτω λες και έχω υβριδικό... Το λαμπάκι μόνιμα αναμμένο. Το θέμα είναι ότι αναβοσβήνει και το δικό μου λαμπάκι σιγά σιγά!

To 0,45V πάντως είναι "σωστή" τιμή, το 0,2V είναι πολύ φτωχό μείγμα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έναν έχει. Το θέμα είναι γιατί με τον λάθος αισθητήρα είχε καλύτερα καυσαέρια απ'ότι με τον σωστό? Ο εγκέφαλος αρχίζει και τα παίζει? Ωχ... να ετοιμάζομαι σιγά σιγά? Και μόλις του έβαλα λάστιχα ρε γμτ...

λιγο ακραιο μου φαινεται για εγκεφαλο, ειδικα αν ειναι magneti marelli.

Link to comment
Share on other sites

καλα ο σοφος εχει γενικοτερα προβληματα, και με το αμαξι και με τον εγκεφαλο του.

Και η αληθεια ειναι οτι δεν το προσεχει/προσεχε το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now