esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Όχι που δεν θα κέρδιζε ο Yoshi!

Σε ότι διαγωνισμό έχει γίνει τα τελευταία χρόνια έχει κερδίσει! :hehe:

Yoooooooo manitooooos! Τι κάνετε?

Χρόνια πολλά σε Γιάννηδες και Φώτηδες!

Χρόνια πολλά σε όλους!

Λουλούδια, σοκολάτες, υγεία και αγαπήηηη μόνο! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγχωνευόμαστε και εμείς με το Λάμπη να τελειώνουμε;

TheLab για PC

Myphone για τηλέφωνα

Dpgr για φωτογραφίες

Adslgr για ίντερνετ και ευρυζωνικότητα

Travelstories για ταξίδια

AVgr για τους HiFideliτάδες

Αααα.. και το Insomnia για αγγελίες :hehe:

Όλα μαζεμένα και όμορφα :P

Μα εκεί είναι όλο το χρήμα (και ρεαλιστικά και μεταφορικά). Στο userbase. Βασικά για πλάκα το έγραψα μιας κ έχουν πάρει φόρα οι από δίπλα άλλα... Λες;

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Σπύρο...θα σου απαντήσω σοβαρά.

Αρχικά δεν έχουμε κανένα θέμα με τους δίπλα, τους παραδίπλα, τους απο πάνω, τους απο κάτω και τους απέναντι.

Τα πάμε με όλους καλά και οι σχέσεις μας είναι εάν όχι άριστες με όλους, πάρα πολύ καλές. Επειδή αναφέρθηκες

στο thelab - που από εκεί έχω κάνει και τα πρώτα μου βήματα και οφείλω ένα μεγάλο ποσοστό στο ότι έχω ασχοληθεί με αυτόν

τον κλάδο και επαγγελματικά αλλά και χομπίστικα - έχουμε ΑΡΙΣΤΕΣ σχέσεις με κεφαλαία γράμματα. Μπορεί αυτοί

να μην γράφουν εδώ και εμείς να μην γράφουμε εκεί, αλλά αυτό δεν έχει να λέει κάτι για τις σχέσεις μας.

Είμαστε όλοι στην ίδια χώρα και στον ίδιο κλάδο, αλλάζούν μόνο τα σχέδια μας για το μέλλον, σε ένα αρκετά μεγάλο

ποσοστό το επίπεδο των χρηστών και το πιο σημαντικό απ'όλα, από ποιά οπτική γωνία βλέπουμε τα πράγματα.

To HwBox είναι το πιο νέο απ'όλα αυτά τα site που αναφέρεις και στα μάτια μου το πιο hardwarάδικο, με την

αυθεντική έννοια του hardware.

Με το PCtechnology είχαμε έρθει και εμείς σε επαφή το καλοκαίρι αλλά οι όροι συνεργασίας δεν ευδοκιμούσαν

από μεριά μας. Ότι κάνουμε, το κάνουμε γιατί έχουμε ένα πλάνο και δεν θέλουμε να κάνουμε το "χατήρι"

κάποιου για να υπάρξει συναλλαγή.

Το site ήταν νεκρό 3-4 χρόνια εάν δεν κάνω λάθος και κοιτούσαμε προφανώς μόνο το User Database το οποίο

ήταν και ένα στοίχημα ή εάν θέλεις θα το παίζαμε κορώνα-γράμματα για το αν θα μπορούσαμε να το επαναφέρουμε

και να το "ενεργοποιήσουμε".

Όπως όλοι ξέρετε, συνήθως στα forum υπάρχουν ομάδες και επίπεδο που δύσκολα παρατάει κάποιος κάτι που ήδη ξέρει

για να πάει σε κάποιο άλλου που δεν ξέρει και πρέπει να το μάθει από την αρχή ή που πρέπει να κάνει προσπάθεια

για να ενταχθεί στο συγκεκριμένο "κοινονικό σύνολο".

Τα τρία πρώτα χρόνια λειτουργίας του box έγραφα προσωπικά κάθε μέρα ειδήσεις και μετρούσα τα μέλη που ανέβαιναν

1 προς 1 κάθε ημέρα. Τα μέλη μας αυξάνονται πολύ αργά γιατι η θεματολογία μας - άσχετα που εμείς την βλέπουμε απλή

και κάθε μέρα - είναι "δύσκολη". Την εποχή του tablet και του Laptop ποιός ασχολείται με το hardware?

Γράφοντας κάθε μέρα 1 προς 1 μέλη, βρέθηκαν μετά από αμέτρητες αλλαγές στα άτομα της ομάδας, άτομα με την ίδια

ιδιοσυγκρασία που μοιραζόμαστε τα ίδια όνειρα και έχουμε ένα κοινό πλάνο. Ο καθένας βάζοντας το λιθαράκι του

έκανε το hwbox αυτό που είναι σήμερα.

Ρεαλιστικά αλλά και μεταφορικά που έγραψες... ναι...το χρήμα είναι στην ποσότητα.

Αντικειμενικά και κυριολεκτικά όμως...την ποσότητα αργά ή γρήγορα μπορούν όλοι να την φτάσουν

με διάφορους τρόπους...όταν έχεις όμως ποιότητα...πουλάς την ποιότητα ή εάν θέλεις την ειδικότητα

και σύντομα έχεις ποιότητα και ποσότητα, εφόσον το κυνηγήσεις.

Για να είμαι πιο to the point, στο μέλλον δεν θα έλεγα όχι σε μια συγχώνευση του HwBox με

κάποιο άλλο site εφόσον έχουμε κοινά και παρόμοια πλάνα για το μέλλον, αλλά για την ώρα δεν έχουμε κάνει

ούτε το 50% από αυτά που θέλουμε να κάνουμε. Δεν θα έλεγα ούτε όχι στο να το δώσουμε αλλού και να το στήσουμε

από την αρχή στα αγγλικά. Και δεν θα έλεγα ούτε όχι στο να αρχίσουμε τα reviews σε smartphones & tablets

αλλά από άλλη οπτική γωνία μιας και όπου κοιτάξεις τα reviews είναι τα ίδια και τα ίδια. Η οπτική γωνία

των περισσότέρων είναι "δανεισμένη" από αλλού και δεν υπάρχει φαντασία.

Καλώς ή κακώς έχουμε όλοι τις δουλειές μας και δεν έχουμε κάποιον να τρέχει κάθε μέρα όλη μέρα μόνο για το hwbox.

Πρίν από ακριβώς έναν χρόνο πήγαμε σε δικό μας εργαστήριο (σε ένα παλιό γκαράζ-τρύπα της κακιάς ώρας) και πήραμε τον

Λουκά (@MetallicGR) ώς Full Time γιατι μέχρι εκεί έφτανε η τσέπη μας.

Ο απολογισμός της χρονιάς ήταν ενθαρρυντικός. Δεν χωράμε πλέον στο εργαστήριο και σε 1-2 μήνες μετακομίζουμε - αυτή την

φορά σε πραγματικά γραφεία/εργαστήρια - και πλέον θα πάρουμε για Full Time και τον Γιώργο (@Astalavista).

H Vbulletin δεν μας χωράει πλέον! Ο Χρήστος aka [MENTION=3782]chris2005dim[/MENTION] έκαστε και την έστησε από την αρχή όλη. Εξάντλησε

τα πάντα που έχει πάνω. Περιμένουμε σε 1-2 μήνες να βγεί επιτέλους η Public IPB4 για να αλλάξουμε το site.

Έχουμε σκεφτεί πολλά πράγματα να κάνουμε αλλά δυστυχώς η VBulletin λειτουργεί ώς Bottleneck.

Κερδίζοντας το TeamCup το 2014 πήραμε sponsorship για το 2015 και θα κάνουμε για πρώτη φορά στην ιστορία

του hwbox δική μας Pro ομάδα.

Παράλληλα μια μικρή ιδέα μας με την βάση δεδομένων για τους SSD πήρε τρομακτικές διαστάσεις και πάλι ο [MENTION=3782]chris2005dim[/MENTION]

δουλέυοντας αθόρυβα έχει φτάσει σε αυτό εδώ το σημείο TheSSDDatabase | SSD Specs & Reviews, βέβαια δεν είναι ακόμα για λανσάρισμα

αλλά θα είναι μέχρι το Q3 του 2015.

Μας λείπουν ??? για να κάνουμε πολλά πράγματα πιο γρήγορα, αλλά έχουμε πλάνο και σχέδια για το μέλλον.

Η ομάδα μας είναι μικρή. Μπορεί να είμαστε ο ένας στην Αθήνα, ο άλλος στα Γιαννιστά και ο άλλος στην Θεσσαλονίκη

αλλά πλέον δείχνει πως αυτός ο συνδιασμός λειτουργεί. Δυστυχώς, τα δυσάρεστα είναι πως κάποιοι πολλοί αξιόλογοι

από την ομάδα μας δεν είναι πλέον μαζί μας, βλέπε [MENTION=730]jax7480[/MENTION] αλλά η δουλειά που μας άφησε και το πήχη που επίσης

μας τον άφησε πολύ υψηλά...δεν μπορούμε να τον ρίξουμε και φυσικά είναι ακόμα "μαζί μας" να μας βοηθάει.

Εάν δεν το έχεις καταλάβει, το hwbox βασίζεται κυρίως σε 1 newsposter και 2 reviewer, συν άλλα 2-3 άτομα

που βοηθάν παράυπλευρα και βάζουν λίγο λίγο το λιθαράκι τους.

Όχι και άσχημα τα αποτελέσματα για τρείς ανθρώπους ε? Εγώ πάντως είμαι υπερήφανος που ξεκίνησε το hwbox

από το μηδέν και εν τέλει μπήκε στον χάρτι του Ελληνικού Internet.

Και για να κλείσω - επειδή αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει- το 2014 γινανε

~41 reviews μητρικών στην Ελλάδα και το HwBox από αυτά έκανε τα 28 aka 68.29%.

Ευχές για ένα δημιουργικό και πιο επιτυχημένο 2016 σε όλους!

Εμείς εδώ θα είμαστε και το 2016 ευελπιστώντας για πολλά περισσότερα πράγματα :D

Link to comment
Share on other sites

my2cents

το lab το ειχα ακουσει πριν πολυ καιρο και δεν ειχα ασχοληθει ιδιαιτερα [οντας και μικρουλης] , εσας αντιστοιχα σας γνωρισα στο hwbox event και ετσι σιγα σιγα σπαμ στο σπαμ μερα με την μερα χωθηκα και εγω καθημερινα να ανοιγω καθημενος στο pc , reddit , red planet+novasportfm, hltv και hwbox ...

δεν ειχα συνειδητοποιησει ποσο λιγοι σε ποσοτητα ασχολειστε με το site αλλα πραγματικα δεν φαινεται πουθενα μιας και το content καιρο τωρα ειναι top notch quality ...

συνεχιστε οπως το πατε προφανως και δουλευει ! we shall spam more the site ! <3

Link to comment
Share on other sites

my2cents

το lab το ειχα ακουσει πριν πολυ καιρο και δεν ειχα ασχοληθει ιδιαιτερα [οντας και μικρουλης] , εσας αντιστοιχα σας γνωρισα στο hwbox event και ετσι σιγα σιγα σπαμ στο σπαμ μερα με την μερα χωθηκα και εγω καθημερινα να ανοιγω καθημενος στο pc , reddit , red planet+novasportfm, hltv και hwbox ...

δεν ειχα συνειδητοποιησει ποσο λιγοι σε ποσοτητα ασχολειστε με το site αλλα πραγματικα δεν φαινεται πουθενα μιας και το content καιρο τωρα ειναι top notch quality ...

συνεχιστε οπως το πατε προφανως και δουλευει ! we shall spam more the site ! <3

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δεν παρεξηγήθηκε το ποστ μου μιας και προφανώς δεν είχα καμμία διάθεση να μειώσω την όποια προσπάθεια γίνεται. Με χαρά να βοηθήσω και εγώ με όποιο τρόπο γίνεται έστω και εξ αποστάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now