Senior

Θερμοκρασία επεξεργαστή

Recommended Posts

Καλησπέρα
Εχω τον AMD Ryzen 7 2700x και μετά απο stress test με το AIDA64 συν το OCCT   μετά απο δύο λεπτά κτυπάει 90 βαθμούς και κάτι και κάνει επανεκκίνηση .
Η μέτρηση γίνετε με το core temp το amd ryzen master το cpuid HWmonitor και το AIDA64 ταυτόχρονα .
Για ψύκτρα έχω αυτή Be Quiet Shadow Rock Slim .Σημειωτέων έχω 4 fan 140αρια .

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή βγάλε την ψήκτρα καθαριστή και βαλε  μια καλη θερμοαγωγιμη παστα (προσωπικα βαζω artic mx-4).
Και αν συνεχίσει και μετα  να ανεβάζει θερμοκρασία βαλε ενα καλο anti-virus να σου κανει Scan γιατι υπάρχουν ιοι που "χτυπάνε" την CPU και την κανουν να ανεβάζει χωρις λογο θερμοκρασία αυτο που λεω εχει συμβεί οχι σε μενα σε ατομο που γνωρίζω .  

Και τα Scan να τα κάνεις σε ασφαλή λειτουργια των windows !!!

Edited by tasos kats
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tasos kats said:

Για αρχή βγάλε την ψήκτρα καθαριστή και βαλε  μια καλη θερμοαγωγιμη παστα (προσωπικα βαζω artic mx-4).
Και αν συνεχίσει και μετα  να ανεβάζει θερμοκρασία βαλε ενα καλο anti-virus να σου κανει Scan γιατι υπάρχουν ιοι που "χτυπάνε" την CPU και την κανουν να ανεβάζει χωρις λογο θερμοκρασία αυτο που λεω εχει συμβεί οχι σε μενα σε ατομο που γνωρίζω .  

Το 'κανα αυτό προχθές αυτό δηλαδή έβγαλα την  ψήκτρα και αγόρασα καινούργια θερμοαγώγιμη ( πήρα την artic mx-2 ).

Τελικά αυτό συνεχίζετε. Ως αναφορά το anti-virus   έχω αγορασμένο το Mc Affe συν το malwarebytes το free.

 Πάντως σε Ευχαριστώ Πολύ 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, stavros said:

Εκτός από τη Θ δες επίσης τα ρεύματα και τις στροφές από τα φουρφούρια του επεξεργαστή πως πάνε.

Καλημέρα

Γενικώς δεν έχω ιδέα από ρεύματα ( όλα είναι στο auto)  τώρα από το fan της ψήκτρας δεν έχω κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, tasos kats said:

τοτε κανε scan σε ασφαλη λειτουργεία των windows ωστε να να τρέχουν μονο τα βασικά προγράμματα  

Καλημέρα

Έκανα  scan σε ασφαλή λειτουργεία αλλά δεν έδειξε κάτι.

Τώρα σε stress test με AIDA μόνο cpu ειμαι ok στους 65 αλλά όταν τσεκάρω stress FPU και cashe εκεί έχω θέμα και κάνει επανεκκίνηση στο OCCT τα ίδια .

Ευχαριστώ

 

Edited by Senior
Link to comment
Share on other sites

"μερικές φορές οι αυτόματες ρυθμίσεις του ρεύματος δίνουν υψηλότερη τάση απ' ότι χρειάζεται το chip για να λειτουργήσει". Μπορεί να μην έτυχες και σε καλό chip. Μία λύση είναι το undervolting.

 

Διάβασε και το review εδώ.

 

Οι Θ στον 2700Χ με MasterLiquid 240 έφτασε στους 80C. Στην καρτέλα του γραπτού review έχει γίνει λάθος στις θερμοκρασίες και έχει μπει ξανά του 2600X, ωστόσο μπορείς να τη δεις στο video στο 6:52 περίπου.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, stavros said:

"μερικές φορές οι αυτόματες ρυθμίσεις του ρεύματος δίνουν υψηλότερη τάση απ' ότι χρειάζεται το chip για να λειτουργήσει". Μπορεί να μην έτυχες και σε καλό chip. Μία λύση είναι το undervolting.

 

Διάβασε και το review εδώ.

 

Οι Θ στον 2700Χ με MasterLiquid 240 έφτασε στους 80C. Στην καρτέλα του γραπτού review έχει γίνει λάθος στις θερμοκρασίες και έχει μπει ξανά του 2600X, ωστόσο μπορείς να τη δεις στο video στο 6:52 περίπου.

 

 

 

Καλησπέρα

Τα διάβασα όλα αλλά δεν έβγαλα άκρη .

Δηλαδή να χαμηλώσω τα ρεύματα αλλά πως επειδή δεν έχω ιδέα μήπως τα κάνω χειρότερα ? 

Αν άλλαζα ψυκτρα το βλέπεις λογικό ?

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω πως δεν παίζεις καθημερινά AIDA και OCCT, επομένως δεν τίθεται κάποιο σοβαρό θέμα. Αυτά τα apps εξάλλου πιέζουν το cpu πολύ περισσότερο από τις καθημερινές χρήσεις. Κοίταξε Θ σε κατάσταση gaming, διάλεξε σύγχρονα cpu intensive games (νομίζω Assassin's) και αν οι τιμές είναι ανεκτές και δεν αισθάνεσαι άνετα με το tweaking τότε άφησέ το όπως είναι. Ως προς την ψύκτρα, δεν είναι άσχημη αυτή που έχεις, ωστόσο μια καλύτερη υλοποίηση θα σου έφερνε και κάποια αποτελέσματα. Παίξε λίγο και με τις στροφές στο fan του cpu cooler να δεις αν έχεις κάποιο κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, stavros said:

Γενικά νομίζω πως δεν παίζεις καθημερινά AIDA και OCCT, επομένως δεν τίθεται κάποιο σοβαρό θέμα. Αυτά τα apps εξάλλου πιέζουν το cpu πολύ περισσότερο από τις καθημερινές χρήσεις. Κοίταξε Θ σε κατάσταση gaming, διάλεξε σύγχρονα cpu intensive games (νομίζω Assassin's) και αν οι τιμές είναι ανεκτές και δεν αισθάνεσαι άνετα με το tweaking τότε άφησέ το όπως είναι. Ως προς την ψύκτρα, δεν είναι άσχημη αυτή που έχεις, ωστόσο μια καλύτερη υλοποίηση θα σου έφερνε και κάποια αποτελέσματα. Παίξε λίγο και με τις στροφές στο fan του cpu cooler να δεις αν έχεις κάποιο κέρδος.

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ

Παιχνίδια δεν παίζω κ ούτε έπαιζα ποτέ. Το pc εκτός των κλασσικών το χρησιμοποιώ γιατί κάνω  Video Editing για το κανάλι μου στο youtube. Αλλά πάντα είχα κλήμα με τις θερμοκρασίες χαχα

Παρεμπιπτόντως και εδώ τελειώνω  με το πήγα να ανοίξω το AIDA όχι για stress test απλά να δω θερμοκρασίες κάνει ένα δυνατό παρατεταμένο βόμβο και έκανε restart.

Edited by Senior
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now