RagSoul

Αλλαγή ή προσθήκη ανεμιστήρων (Aerocool - Aero-800 ATX Mid Tower)

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω ή να προσθέσω ανεμιστήρες στο κουτί μου. Ο ένας από τα λίγα που ξέρω, αρχίζει να τα "παίζει" (είναι αυτός που υπάρχει στην πίσω πλευρά του κουτιού), όποτε θέλει αλλαγή και σκέφτομαι να προσθέσω ακόμα έναν μπροστά γιατί το καλοκαίρι πλησιάζει (έχει ήδη έναν μπροστά).

 

Δυστυχώς, έχω μηδενική εμπειρία πως να το κάνω. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κοιτάξω για να παραγγείλω τους σωστούς;

 

Έχω το παρακάτω κουτί: Aerocool - Aero-800 ATX Mid Tower

 

Ευχαριστώ.

AeroCool-Aero-800-Infographic-1-700x700px.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις να κοιτάξεις για το μέγεθος είναι τα specs που σου δίνει ο κατασκευαστής του κουτιού εδώ

 

image.thumb.png.accda51ba2624cbe2c1066521838efcf.png

 

Μετά πρέπει να κοιτάξεις τις επιλογές που σου δίνει η μητρική σου (manual).

 

Εκεί βλέπω πως υπάρχουν 2 Χ SYS_FAN connectors οι οποίοι είναι 4pin και μπορούν να υποστηρίξουν είτε PWM fans (4pins), είτε DC fans (3pins). Λογικά το οπίσθιο θα το βάλεις στο SYS_FAN1 connector που είναι κοντά και το μπροστά στο SYS_FAN2.

 

image.thumb.png.8fc41fc3961b274d0ca4a8261753997c.png

 

Αν βάλεις και δεύτερο μπροστά θα χρειαστείς και ένα splitter οπότε οι 2 μπροστά θα δουλεύουν κατά τον ίδιο τρόπο (DC ή PWM).

 

image.png.a3f1fe92a7121197d1d679410c9207c0.png

 

Καλύτερα οι PWM (4pin), μετά βλέπεις τι θέλεις σε χρώματα, στροφές, θόρυβο, απόδοση, RGB κλπ.

Προτείνω Noctua NF-F12 PWM. Αν δε σου σαρέσει το χρώμα της, τότε μπορείς να πας σε Noctua NF-P12 PWM ή ακόμα καλύτερα σε Noctua NF-F12 CHROMAX. Φυσικά υπάρχουν και άλλες επιλογές (Corsair, Be Quiet, Thermaltake, CoolerMaster, Arctic, etc) για κάθε γούστο και πορτοφόλι. Βλέπεις reviews ή διαβάζεις προτάσεις/κρητικές και διαλέγεις. Αυτοί που σου γράφω από πάνω είναι 120mm και τοποθετούνται όπου θέλεις (πίσω, πάνω, εμπρός), ενώ υπάρχουν και αντίστοιχοι 140mm.

 

Σε περίπτωση που ο υφιστάμενος 120mm εμπρός είναι DC, μια λύση που προτείνω είναι να τον τοποθετήσεις στο πίσω μέρος και μπροστά να βάλεις δύο καινούργιους PWM. Θεωρητικά η ρύθμιση λειτουργίας PWM ή DC των SYS_FAN1 και 2 είναι ανεξάρτητη μεταξύ των δύο connectors (αυτό θα το έλεγχα στο bios).

 

Οι PWM γενικά είναι πιο ακριβοί από τους DC, αλλά έχουν περισσότερα προτερήματα.

 

Edit: Αν πας σε rgb έχεις άλλον έναν "πονοκέφαλο" με τις συνδέσεις (cable management και compatibility / control). Η μητρική σου διαθέτει ένα RGB connector (JLED1).

Edited by stavros
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2021 at 4:50 PM, stavros said:

 

Λέω να πάω γι'αυτόν για πίσω ανεμιστήρα αρχικά και μελλοντικά βλέπω όταν θα ανέβουν οι θερμοκρασίες λόγω καλοκαιριού.

 

Ευχαριστώ και για τις πληροφορίες με υπερκάλυψες! ^_^ Τα RGB με αφήνουν παγερά αδιάφορο. ❤️

Edited by RagSoul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να αγοράσεις καινούργιο, σκέψου την περιπτωση να μεταφέρεις τον μπροστά 120mm, πίσω και μπροστά να βάλεις 140αρια (καινούργια).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros said:

Αν είναι να αγοράσεις καινούργιο, σκέψου την περιπτωση να μεταφέρεις τον μπροστά 120mm, πίσω και μπροστά να βάλεις 140αρια (καινούργια).

Το σκέφτομαι... Με προβληματίζει ο θόρυβος που μπορεί να κάνουν οι 3. Εώς τώρα δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τις θερμοκρασίες με 2 (έναν μπροστά έναν πίσω) στα 2 χρόνια που έχω το setup. Θα το δω μου άρεσε σαν ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος δε λειτουργεί απολύτως αθροιστικά με την έννοια ότι αν ένα φουρφούρι παράγει 30dΒ, τα δύο μαζί δεν παράγουν 2Χ30dB=60dB, αλλά αρκετά λιγότερο, περίπου +3dB παραπάνω από τον θόρυβο που παράγει ο ένας. Αυτά όταν δουλεύουν όλα στο full. Τα A CFM (cubic feet per minute) από έναν 120mm μπορούν να παραχθούν από έναν 140mm ή 2X120mm/140mm σε χαμηλότερες στροφές, άρα και χαμηλότερη στάθμη θορύβου. Εξαρτάται πως θα τους ρυθμίσεις την καμπύλη και από ποια θερμοκρασία θα τραβανε δεδομένα (cpu, αισθητήρας εντός κουτιού, μητρική, κλπ.).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2021 at 4:50 PM, stavros said:

Αν βάλεις και δεύτερο μπροστά θα χρειαστείς και ένα splitter οπότε οι 2 μπροστά θα δουλεύουν κατά τον ίδιο τρόπο (DC ή PWM).

 

Σκέφτομαι να βάλω 2 μπροστά. Ποιό από αυτά είναι κατάλληλο: link

 

Επίσης, το παρακάτω ανεμιστηράκι δεν έχει μια τροφοδοσία; link1

 

Ευχαριστώ.

Edited by RagSoul
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now