ChrisGr

Συμβουλη για νεο PC ? !!

Recommended Posts

Καλησπερα ομαδα ειμαι ετοιμος για αγορα hardware απλα ψαχνω την χρυση τομη πανω στο μπατζετ που εχω ορισει ( 700euro) 

 στην κατοχη μου υπαρχει μια 2060s και οι σκληροι δισκοι ..

cpu σκεφτομαι τον 11400f το 90% των build που διαβαζω προτεινει των 3600 amd καταλαβαινω οτι ειναι κτηνος αλλα σε ολα τα benchmarks βλεπω τον 11400 λιγο πιο ψηλα , επισης ενα αλλο θεμα ειναι οτι ο επεξεργαστης κυκλοφορησε το 21 ο αλλος το 19- -180

mobo :  ASrock b560 pro 4 -150 

Ram Crucial Ballistix 16GB DDR4-3200MHz --80

Be quiet 550w Platinum 120

m2 western digital blue 500 gb 70

pc case be quiet pure base 500 -80 ( ψαχνω κατι αθορυβο σε καλη τιμη)

τι αλλαγες θα κανατε εσεις ; ευχαριστω για το χρόνο σας  !!

Edited by ChrisGr
Link to comment
Share on other sites

ο Intel 11400f είναι πολύ καλή επιλογή , για μητρική δες για καμία άλλη  καλύτερη γιατι ειναι πολυ φτωχή απο χαρακτηριστικα, για τα λεφτα που κανει  ίσως για καμια Asus tuf b560  

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 παρατηρησεις:

 

1 συμφωνω με τον @tasos kats   οσον αφορα την μητρικη, που ειναι η βαση ολου του συστηματος. μια καλα εξοπλισμενη μητρικη δεν σε περιοριζει πουθενα και αφ' ετερου βοηθα ολο το συστημα να ανταποκρινεται καλυτερα. ΑΝ και δεν γνωριζω τις αναγκες σου, να προτεινω απλα αυτη ? https://www.skroutz.gr/s/27674977/Asus-TUF-Gaming-B560M-PLUS-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

 

2  M.2 SSD, αυτος που εβαλες, ειναι "πεταμενα" λεφτα, οχ ιεπειδη δεν ειναι καλος, αλλα επειδη οι ταχυτητες του ειναι απλα ενος SSD..!   αφου κανεις το καλο και στηνεις νεο συστημα κανε το σωστα.......   https://www.skroutz.gr/s/17274661/Samsung-970-Evo-Plus-SSD-500GB-M-2-NVMe-MZ-V7S500BW.html#specs 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now