Thanos1

Γνώμες περί αλλαγής συστήματος ..

Recommended Posts

Το  σύστημα  που  έχω  παιδιά  είναι  αυτό  της  υπογραφής μου  και  μπορώ να πώ  είμαι  ευχαριστημένος  από  αυτό  σε  χρήση  περιστασιακού  gaming  και  web serfing  ... Το  ερώτημα  που  έρχεται σε  όλους  εμάς  τους  κομπιουτεράδες  είναι  το  κλασσικό  μήπως  ήρθε η  ώρα  να  πάω  σε  νέο  σύστημα  ή  δεν  αξίζει  το  κόπο  για  την  ώρα ??

Με  βάση  λοιπόν  το  γεγονός  ότι  βρισκόμαστε  στα  μέσα του 2021  τί  γνώμη  έχετε  πρέπει  να  αρχίσω  να  σχεδιάζω  την  επόμενη  μετάβαση  σε  νέο  σύστημα  ή  ειναι  νωρίς ??   

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Thanos1 said:

Το  σύστημα  που  έχω  παιδιά  είναι  αυτό  της  υπογραφής μου  και  μπορώ να πώ  είμαι  ευχαριστημένος  από  αυτό  σε  χρήση  περιστασιακού  gaming  και  web serfing  ... Το  ερώτημα  που  έρχεται σε  όλους  εμάς  τους  κομπιουτεράδες  είναι  το  κλασσικό  μήπως  ήρθε η  ώρα  να  πάω  σε  νέο  σύστημα  ή  δεν  αξίζει  το  κόπο  για  την  ώρα ??

Με  βάση  λοιπόν  το  γεγονός  ότι  βρισκόμαστε  στα  μέσα του 2021  τί  γνώμη  έχετε  πρέπει  να  αρχίσω  να  σχεδιάζω  την  επόμενη  μετάβαση  σε  νέο  σύστημα  ή  ειναι  νωρίς ??   

περιμένεις για AM5 πλατφορμα εκτος εαν δε σε ενδιαφερει η AMD..αν πας σε μια απλη αναβαθμιση μητρικης και επεξεργαστη δε νομιζω να δεις μεγαλες διαφορες,καλυτερα να βαλεις και DDR5 μνημες πανω..

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, odim said:

περιμένεις για AM5 πλατφορμα εκτος εαν δε σε ενδιαφερει η AMD..αν πας σε μια απλη αναβαθμιση μητρικης και επεξεργαστη δε νομιζω να δεις μεγαλες διαφορες,καλυτερα να βαλεις και DDR5 μνημες πανω..

Είμαι της  Intel .. δέν  μιλάω  για  μία  απλή  αναβάθμιση Μητρική+Επεξεργαστής+Μνήμη ... Μιλάω   για   νέο  εξ  ολοκλήρου  σύστημα  κομμάτι κομμάτι .. το  παρόν  σύστημα  θα  μείνει  ώς  έχει  για  δεύτερο ( Backup PC .. ) .. Γενικώς απ' ότι φαίνεται  ( άν αφήσουμε "έξω" τον  τομέα  των  GPU ) δέν υπάρχει κάποιο  άλμα  άξιο προσοχής στίς CPU που να σε κάνει να αρχίσεις  να  σκέφτεσαι  νέο  σύστημα .. Θα  δούμε  στο  τέλος 2021  αρχές 2022 άν  αξίζει  αν  αρχίσω να  σχεδιάζω  τα  κομμάτια που θα πάω σε νέο σύστημα .. Από  την  άλλη  πρέπει  να  έχουμε  και  στο  μυαλό  μας  ότι 

η  Microsoft  θα  υποστηρίζει  επίσημα  με  updates  τα  Win  10  μέχρι  τον  Οκτώμβριο του 2025 μετά  άν  θές  να  μήν  έχεις  "τρύπες  λογισμικού"  ή   αλλιώς  "κενά"  ασφάλειας  στο  Λειτουργικό  Σύστημα  πρέπει  να  πάς  στα  Win 11 ...  Είδομεν ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...παιδιά  σκέψεις κάνω .. ο Nickzzz  έχει  απόλυτο  δίκιο  με βάση τα τρέχοντα στοιχεία των cpu άν πάς  τώρα που μιλάμε σε ένα νέο σύστημα η μετάβαση σε Ryzen είναι μονόδρομος .. όμως εγώ δέν θα κάνω τίποτα εντός του 2021 .. Από το 2022  θα  αρχίσω να το ξανασκέφτομαι  ... ας  βγεί η 12η γενιά intel aka ALDER LAKE  να  δούμε τι λένε .. μέχρι τότε θα έχουν αρχίσει να βγαίνουν και οι ddr5 ... Σχετικά με 12gen Intel

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now