bep1995

Critical Error 41 (63)

Recommended Posts

Καλησπερα !! Σημερα κατα τις 5 βαζοντας ενα στικακι στο pc για να περασω κατι αρχεια διαπιστωσα οτι δεν το διαβαζει με τιποτα, ουτε και στο κινητο που το συνδεσα. Μετα απο καποια βαλε βγαλε ειπα να κανω ενα restart (με βγαλμενο το στικακι) και μου πεταξε bsod με Critical Error 41 (63) οπως ειδα στο event viewer (δεν ξερω αν το εκανε κατα την εκκινηση η αφου φορτωσαν τα windows γιατι πηγα 2 λεπτα στην κουζινα, και οταν γυρισα ειδα την μπλε οθονη). Σκεφτηκα καποια μ@λακια θα εγινε με το στικακι, και δεν μου εβγαλε ξανα bsod απο τοτε, χωρις ομως να μπορω να εξηγησω τι ακριβος εγινε. 

 

Πιο μετα ομως κατα τις 9 ειπα να ριξω ξανα μια ματια στο event viewer και ειδα οτι απο οταν εκανα αναβαθμιση (cpu mobo ram) 7 ιουλιου ειχα αλλα 3 critical errors 41 στις 9 αυγουστου, 18 αυγουστου και 17 σεπτεμβριου χωρις ομως να τα εχω παρει χαμπαρι. Ειναι πολυ random και με αρκετες μερες αναμεσα στο καθενα που δεν ξερω τι ακριβος φταιει, δεν μπορω να το καταλαβω, γενικα δεν παρατηρησα να υπαρχει κανενα θεμα με τον υπολογιστη.

 

PS: Ειχα αλλαξει psu τον μαρτιο (seasonic gx 750) και στο event viewer υπαρχουν αλλα 2  critical errors 41, 20 μαιου και 28 ιουνιου, γεικα απο οταν εκανα φορματ τελευταια φορα περισυ τον αυγουστο δεν ειχα ποτε bsod, πιο παλια ειχα καποια bsod αλλα εφταιγε η ram τα οποια εφτιαξαν αλλαζοντας θεση στα στικακια.

 

Το συστημα αποτελειτε απο:

ryzen 5 3600, gigabyte b550 aorus elite v2, hyperx fury 16gb (2x8) @3200, sapphire pulse rx550 4gb, kingston a2000 1tb nvme, seasonic focus gx 750

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now