Pastelidis.n.s.

Κάντε τον AMD Phenom II X3---->AMD Phenom II X4 με Chipset της NVIDIA !

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649ca4ed5ea0a7.jpg[/wrapleft]Πριν από ένα μήμα περίπου είχε γίνει λόγος για ορισμένους AMD Phenom II X3 CPU (710, 720) οι οποίοι είναι τριπύρηνοι, ότι μπορούν να ενεργοποιηθούν 4 πυρήνες και να γίνουν τετραπύρηνοι, εφόσον προηγηθεί κάποια συγκεκριμένη διαδικασία. Σήμερα θα σας παρουσιάσουμε την διαδικασία με την οποία θα μπορέσετε να κάνετε τον τρίπύρηνο AMD Phenom II X3 CPU (710, 720) σας, τετραπύρηνο, όχι μόνο με AMD chipset αλλά και με το Nvidia nForce 720D chipset. Να σας αναναφέρουμε σε αυτό το σημείο ότι κάθε κίνηση που πραγματοποιείτε γίνεται με δική σας ευθύνη!.

Προκειμένου να κάνετε τον AMD Phenom II X3 CPU σας Χ4 τι θα χρειαστείτε? Θα πρέπει πάνω στον επεξεργαστή να αναγράφεται το batch 0904 που σημαίνει ότι ο επεξεργαστής κυκλοφόρησε την 4η εβδομάδα του 2009. Επιπλέον είναι αναγκαίο να έχετε στην κατοχή σας την GIGABYTE GA-M720- US3 Motherboard στην οποία θα πρέπει να ''φλασάρετε'' το Beta BIOS F3F.

74749d4a42567879.jpg

Ας αρχίσουμε λοιπόν την διαδικάσία. Πρώτα από ολα πρέπει να μπείτε στο BIOS της GIGABYTE GA-M720- US3 μητρική σας. Ύστερα αφου βρισκέστε στην κεντρική οθόνη του BIOS, πατάτε ταυτόχρονα τον συνδιασμό των CTRL+F1. Αφου πατήσατε τον συνδιασμό αυτών των πλήκτρων θα παρατηρήσετε ότι ενεργοποιείται το Advance Menu του BIOS της μητρικής σας. Στην συνέχεια θα δείτε στην αριστερή πλευρά της οθόνης σας την 4η επιλογή η οποία ονομάζεται Αdvanced Chipset Features, την επιλέγετε.

74749d4a4257b89a.jpg

Έπειτα αφου επιλέξετε την επιλογή Αdvanced Chipset Features, θα δείτε την επιλογή NVIDIA Core Calibration (NCVV), η οποία είναι Disable από τους κατασκευαστές του BIOS. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να πατήσετε ΕΝΤΕR και να τροποποιήσετε την επιλογήNVIDIA Core Calibration (NCVV) απο Disabled σε Αuto. H συγκεκριμένη επιλογή είναι αυτή που θα σας επιτρέψει να κάνετε τον Χ3 επεξεργαστή σας Χ4.

74749d4a4258fcc3.jpg

Προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία θα πρέπει σώσετε τις επιλογές που τροποιήσατε πριν από λίγο. Πώς θα γίνει αυτό? Πατάμε με την βοήθεια του BIOS την επίλογή Save and Exit Setup η οποία βρίσκεται στην κεντρική οθόνη του BIOS. Στην συνέχεια σας ρωτάει αν θέλετε να σώσετε τις αλλαγές σας, εσεις εκείνη την στιγμη θα πατήσετε το πλήκτρο ''Υ'' και μετά ΕΝΤΕR και το σύστημά σας θα επανεκινήσει μόνο του. Αφού επανέκκινησει το σύστημά σας θα παρατηρήσετε στο πάνω μέρος της οθόνης σας να εμφανίζεται το μήνυμα το οποίο μας λέει οτι είναι ενεργοποιημένοι οι 4 πυρήνες του AMD Phenom II X3 CPU (710, 720) σας.

74749d4a425a3554.jpg

Παρακάτω θα δείτε ότι o cpu λειτουργεί και με τους 3 αλλά και με τους 4 πυρήνες χωρίς κανένα πρόβλημα και μερικές επιδόσεις που έγιναν σε ορισμένα benchmarks.

74749d4a425b7961.jpg

74749d4a425cc556.jpg

74749d4a425e0d6b.jpg

74749d4a426003bd.jpg

74749d4a4261537f.jpg

74749d4a426293bf.jpg

Edited by Pastelidis.n.s.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ! Η AMD σέβεται τον κοσμάκη και το πορτοφόλι του. Δεν φτάνει που οι

BLACK σειρές (εκτος του 9950) πάνε αρκετά ψηλά - πάρτε κι έναν πυρήνα δώρο

έτσι για να γουστάρετε.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να μην είναι σακάτης και μισοπεθαμένος ο 4ος πυρήνας.

Ρε Βασιλάκη ρε αδερφέ μου.........

Ενταξει δεν θα είναι μισοπεθαμένος αλλα πληρώνεις και λίγα ?. Αυτό που το πας ?

Σε αρκετα forum πάντως λένε οτι με AMD Chipset παίζει σταθερά.

Αυτός εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559959 για παράδειγμα γ@...... και δέρνει στα 3.6 με νερό. Τσάμπα είναι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον 0906ΕPMW αλλα μητικη με 770 chipset. Στην επόμενη μητρικη θα δοκιμασω και εγω να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα την μητρικη , γιατι αντιμετώπιζα κατι προβλήματα με το RAID της ASUS M3A chipset 770/sb600

συγκεκριμένα ενα RAID Που έβαλα επάνω 3χ500gb μου απόδιδε πολύ λίγο.

54575773.th.jpg

Έτσι αποφάσισα να πάρω την gigabyte GA-M720-US3 με chipset 720D

Με τους ίδιους σκληρούς πήρα αυτό

27837773.th.jpg

Ο κάθε σκληρός απο μόνος του μου βγάζει αυτό

20090319st3500418asread.th.png

Που σημαίνει ότι 3 ίδιοι σκληροί θα έπρεπε το HDtune να ξεκινά απο 390mb/s !! και να σταματά στα 200mb/s

Μάπα το καρπoύζι δηλαδή με τον RAID controller του 720D.

Το ACC σε μένα δεν λειτουργεί ούτε κατα διάνοια .

Έχω τον Phenom II 710 HDX710WFK3DGI με stepping 0906EPMW

και μόλις ενεργοποιω το ACC στο AUTO ο υπολογιστής δεν μπουτάρει καθόλου.

Ελπίζω κάποιος άλλος απο εσάς με καλύτερο stepping να σταθεί πιο τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now