Recommended Posts

Ρε bill, προφανως και ειναι λαθος να εμφανιζονται τα υλικα που βρισκονται στα demo μηχανηματα - ανθρωπινη παραλειψη ειναι μιας και στο SAP φαινονται ολα τα υλικα του μαγαζιου, που μετα απο αυτο το "crash test" θα διορθωθει λογικα.

Το γελοιο ειναι οτι αυτα τα εχω δει να γινονται ακομα και στο Carrefour (ξηλωναν τα demo απο τις βιτρινες για να παρουν παρελκομενα και να τα πουλησουν), αλλα κανεις δεν παραπονιοταν.

Αν αυτη η GTX 275 εγραφε πανω στο site δηλαδη οτι ειναι demo σε μηχανημα, τα 110? της ξαφνικα θα μπορουσαμε να τα δικαιολογησουμε και θα πανηγυριζαμε κιολας?

Πραγματικα, ειναι παραξενο: Οσοι θα θελουν αυτη την καρτα στα 110?, θα περιμενουν να τη βρουν απαστραπτουσα και με μια γκομενα διπλα να την κραταει με περηφανια? Εγω οταν ψωνιζα τις 7900GX2 (τοοοοτε) και μου ρχοντουσαν σε ζελατινες μεσα (γιατι τις επαιρνα 50? το κομματι), θα επρεπε να βαλω τις φωνες και να ζητουσα σφραγισμενες?

Γιατι παντα ζηταμε και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο?

Εγω θελω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ανοιξει η αγορα μεταχειρισμενων παιχνιδιων και h/w στην Ελλαδα και να δω τι θα λενε μετα μερικοι...

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην τον κάνεις. Μας έχεις σπάσει τα @@.

Το καταλάβαμε, το πλαίσιο είναι gtp. Το 'πες μία, το 'πες δύο, το 'πες τρεις. Φτάνει.

χαχαχαχαχαχαχαχα :)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...

Link to comment
Share on other sites

βρε Jc...

εχει ή δεν εχει χαλάσει το Πλαίσιο στην ποικιλία και διαθεσιμότητα των προιόντων υπολογιστών (δεν με ενδιαφέρουν τα χαρτοκοπτικά, τα μελάνια , οι φωτογραφικές και οι τηλεοράσεις και τα κινητά...οι υπολογιστές μόνο, τέτοιο φορουμ είμαστε και αυτό εξετάζουμε);

έχει ή δεν έχει χαλάσει το RMA και από εντός της επόμενης εργάσιμης έχει γίνει Best Effort;

έχει ή δεν έχει μεγαλύτερες τιμές (ισοτιμία δολλαρίου ήταν καλή δικαιολογία 3 μήνες πρίν...τώρα η ισοτιμία έχει 1,39 αλλά οι τιμές είναι ακόμα ακριβότερες απ'αυτό το 1:1 που λέγαμε παλιά);

το ξεστοκάρισμα που γίνεται κάθε χρόνο τέτοια εποχή έχει αλλάξει τρόπο ...πέρυσι θυμόμασταν το Γοριλάκο να βγαίνει και να να ανκοινώνει τις προσφορές ΄"όποιος προλάβει" [και να κατηγορείται κιόλας γιαυτό από άλλους] ενώ τώρα ανακοινώνονται επίσημα απ΄το Πλαίσιο!

ειλικρινά κάποια στιγμή θα ήθελα να μου αναλύσεις/ετε ειδικότερα το θέμα ...

Τωρα ειδα το post σου man :)

1) Η ποικιλια, εν μεσω της "κρισης", ειναι λογικο να "χαλασει". Συμφωνιες πανε κι ερχονται, τα αποθεματα μειωνονται, οι διαθεσιμοτητες αλλαζουν. Φυσικα το Πλαισιο το ξερει αυτο και ειναι προφανες οτι μολις "καθαρισει" το τοπιο στα οικονομικα, θα ανοιξει ξανα τη γκαμα!

2) Το RMA δεν "χαλαει", απλα γινεται λιγο πιο μεθοδικο (βοηθαει και στο να αποφεχθουν φαινομενα εξοφθαλμης απατης). Ναι, κι εγω ειχα συνηθησει να ειναι ολα "μπαμ-μπαμ" και τωρα ισως με ενοχλει η κατασταση - και παλι ομως, το RMA γινεται κανονικα οπως και πριν, απλα σε λιγες μερες παραπανω.

Please, μην ακουσω φαινομενα του στυλ "γυρισα καρτα 600? (του 2008) και μου δωσαν καρτα των 150?", γιατι ξερω περιπτωσεις που ακομα και σημερα τους σκανε GTX 480 και 5970.

3) Για τις τιμες το εχω δει και εγω, αλλα δεν ξερω να σου πω. Γνωριζω απο πρωτο χερι οτι οι ιδιες οι εταιρειες (Intel, AMD, Sapphire, κτλ) επιβαλλουν πολλες φορες τις τιμες που αυτες θελουν, ακομα κι αν το Πλαισιο θελει να τις ριξει. Περαιτερω λεπτομερειες ομως, δεν ξερω.

4) Το ξεστοκαρισμα εγινε ΑΚΡΙΒΩΣ οπως μας εχει συνηθισει το Πλαισιο (ακομα θυμαμαι εκεινες τις "εκπτωσεις" που ειχε γινει Ο πανικος στα μαγαζια), γενικα οταν θελει να διωξει τα προϊοντα κανει μαζικο σηκωμα στο site και ο κοσμος τρεχει στα μαγαζια. Πιστεψε με, αρκετοι εχουν μεινει παραπονεμενοι γιατι δεν προλαβαν - πολλοι περισσοτεροι ομως προλαβαν μια χαρα ;)

Γενικα, πρεπει να σας υπενθυμισω αυτο που εδω και καιρο λεμε:

α) Μην κανετε τους συνωμοσιολογους και ψαχνετε για τον κρυφο τροπο που προσπαθει το Πλαισιο και καθε Πλαισιο να βγαλει λεφτα - δεν υπαρχει τιποτα πιο ξεκαθαρο απο τους απλους "κανονες εμποριου".

β) Δεν αποτελουμε εμεις σαν κοινοτητα, το ποσοστο εκεινο που θα βλαψει πελατειακα το Πλαισιο. Προφανως και το Πλαισιο θελει τους ΠΑΝΤΕΣ να ειναι 100% ικανοποιημενοι μαζι του, αλλα αυτο στην ανθρωπινη κοινωνια ειναι αδυνατο. Αυτα τα παραπονα που υπαρχουν λοιπον και τα οποια ειναι εξαιρετικα ΜΙΚΡΑ, το Πλαισιο τα κοιταει και προσπαθει να βελτιωθει πανω σε αυτα. Αλλα μην πεφτετε στην παγιδα οτι το Πλαισιο και καθε Πλαισιο απο το δικο σας αρνητικο σχολιο, χανει τους πελατες κατα εκατονταδες. Αυτα ειναι φαντασιες :)

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα....σκόπιμο RMA φαίνεται ποιοι και πως το κάνουν...ειδική κατηγορία, μειοψηφία και προβλέψιμη μάλιστα.....

Το πλαίσιο δεν θέλω να ανοίξει την γκάμα και τι εννοω: δεν θέλω να μου φέρει reference sapphire, asus, gigabyte, xfx, evga, pov, his, κτλ...Φέρε ΜΙΑ (άντε δύο) reference κάρτες (όποιος προμηθευτής σου δώσει καλύτερη τιμή) και αποφάσισε/αξιολόγησε/κρίνε ποια/ποιές MH reference κάρτες αξίζουν και θα τις προτιμήσουν οι πελάτες....αφουγκραστείτε την γνώμη αυτών που ασχολούνται (thelab, hwbox, pctechnology κτλ)...Αλλο να μου φέρνεις 500 τμχ reference κάρτες και άλλο 20 από την μια εταιρία, 30 απ'την άλλη ,100 απ΄την δείνα....Τα πάντα στην μεταπώληση είναι στην τιμή....Ρίξε την τιμή της 6870 στα 210 ευρώ (όπως pixmania) και θα τις πουλήσεις εν ριπει οφθαλμού..... και θα εχετε και κέρδος....και διαφήμιση ...και θετική αξιολόγηση από τους γνώστες (εμάς) και μη.

Προς το παρών είναι μόνο αρνητική.....Λυπάμαι έτσι έχουν τα πράγματα...Με χίλιους δυο τρόπους αισθανόμαστε πολιτες τριτοκοσμικής χώρας (η βορειότερη χώρα της Αφρικής είμαστε)....

Και είναι η πρώτη φορά που ειλικρινά το ψάχνω απ'εξω να φέρω πράγματα...ανάπτυξη της οικονομίας σου λέει μετά όταν το ισοζύγιο εμπορικών συναλλαγών είναι τέτοιο,...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις Σπύρο ότι δεν είσαι κάτι παραπάνω(μαζί με τις ιδέες σου) απο το 5%(?) της αγοραστικής δύναμης?

Κάτσε μια μέρα στο γκισέ του πλαισίου στο h/w και θα καταλάβεις πως αγοράζει ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

τι σημαίνει αυτό; αλλάζει ότι έχω δικιο; οι αδαείς λοιπόν είναι έρμαιο της μοίρας τους; Θα σου πει ο ανήξερος "φέρε μου την his κάρτα γιατί η evga που δίνεις είναι για τα πανηγύρια";

είναι όπως στις εκλογές : ψηφίζουν όλοι [κουτσοί -στραβοί-χαζοί -βολεμένοι -αβόλευτοι κτλ ] ασχέτως αν είναι πολιτικά νοήμονα όντα ....γιαυτό είμαστε σε αυτήν την κατάσταση....σκοπος είναι η βελτιωση των υπηρεσιών για όλους ....και ποιός είναι καλύτερος κριτής από τους γνώστες, το 5% όπως λες (αν είναι μόνο 5%);

Link to comment
Share on other sites

ρε sstav, εσύ δουλεύεις για την ψυχή της μανούλας σου?

Όχι βέβαια, για να ζήσεις την οικογένειά σου το κάνεις.

Άμα το 90% των αγοραστών δεν δίνει δεκάρα, γιατί να μειώσει το ποσοστό αυτό και να αυξήσει το άλλο?

Ειλικρινα δεν μπορώ να καταλάβω. Όλοι σκέφτεστε την πλευρά σας σαν καταναλωτής, αλλά αδυνατείτε να μπείτε στην θέση του πωλητή(πλαίσιο, μουλτι, u, κτλπ)

Όταν λοιπόν το αγοραστικό κοινό αλλάξει πολιτική, τότε θα αλλάξουν όλα τα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Άμα το 90% των αγοραστών δεν δίνει δεκάρα, γιατί να μειώσει το ποσοστό αυτό και να αυξήσει το άλλο?

Μένουμε εδω λοιπόν....το 90% σου λέει τόσο έχει...τι να κάνουμε...ελεύθερη αγορά είναι....απ'οπου θέλουμε αγοράζουμε...κτλ...

Δικαιολογημένα όμως και γω και ο yanni και άλλοι κράζουμε ....ποιός μας ακούει όμως...το 5%-10% που τα γνωρίζει. ήδη...η αγνοια της πλειοψηφίας καθορίζει τις τιμές....μεγειά μας λοιπόν....

Άκη μη σε δω να κράζεις για κάτι άλλο (πχ βενζίνη κτλ) :call:..

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε εδω λοιπόν....το 90% σου λέει τόσο έχει...τι να κάνουμε...ελεύθερη αγορά είναι....απ'οπου θέλουμε αγοράζουμε...κτλ...

Δικαιολογημένα όμως και γω και ο yanni και άλλοι κράζουμε ....ποιός μας ακούει όμως...το 5%-10% που τα γνωρίζει. ήδη...η αγνοια της πλειοψηφίας καθορίζει τις τιμές....μεγειά μας λοιπόν....

Άκη μη σε δω να κράζεις για κάτι άλλο (πχ βενζίνη κτλ) :call:..

Η απάντηση σε αυτό εξακολουθεί να είναι ι ίδια, μιας και το έχω απαντήσει από πάνω.

ρε sstav, εσύ δουλεύεις για την ψυχή της μανούλας σου?

Όχι βέβαια, για να ζήσεις την οικογένειά σου το κάνεις.

Άμα το 90% των αγοραστών δεν δίνει δεκάρα, γιατί να μειώσει το ποσοστό αυτό και να αυξήσει το άλλο?

Ειλικρινα δεν μπορώ να καταλάβω. Όλοι σκέφτεστε την πλευρά σας σαν καταναλωτής, αλλά αδυνατείτε να μπείτε στην θέση του πωλητή(πλαίσιο, μουλτι, u, κτλπ)

Όταν λοιπόν το αγοραστικό κοινό αλλάξει πολιτική, τότε θα αλλάξουν όλα τα μαγαζιά.

Άκη μη σε δω να κράζεις για κάτι άλλο (πχ βενζίνη κτλ) :call:..

Να κράξω, αλλά τι να καταλάβω?

Εκεί και αν γίνεται της τρελής.

Αλλά για πες στον πατέρα μου που πρέπει κάθε μέρα να κυκλοφορεί το αμάξι για να πάει στην δουλεία του που είναι στην άλλη άκρη της αττικής, αν μπορεί να κάνει αποχή απ την βενζίνη.

Μάντεψε, είναι μέσα στο 90% των χρηστών της βενζίνης που δυστυχώς δεν έχουν πολλές επιλογές.

Στο ξανα λέω, όλοι καλά τα λέμε, αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία ορίζει τα ΠΑΝΤΑ.

Απ την κυβέρνηση μέχρι και το σχέδιο της χέστρας(καμιά φορά αυτά τα 2 συνεργάζονται... καθώς καθόμαστε στην χέστρα βγάζουμε και κυβέρνηση)

Link to comment
Share on other sites

JC_Dentist δεν θα βλαψουμε εμεις το πλαισιο αλλα οταν ο κοσμος δει οτι στο multirama διπλα η 470 κανει 260 ευρω και σε εσας ειναι ακομα στα 345 πολυ απλα θα αγορασει απο διπλα... Αυτες τις εξυπναδες εκανε καιτο multirama και κοιτα που εχει ξεπεσει, απλα καμια σχεση με το πως ηταν πριν 6-7 χρονια. Και τωρα που ολοι εχουμε τις dsl σπιτια μας και το google μια χαρα βρισκει ο αλλος το skroutz ;) Δεν θεωρω οτι αυτοι που δεν το ψαχνουν ειναι το 90% αλλα και ακομα και το 90% να ειναι, παντα περνουν τηλεφωνο τον φιλο τους που ειναι στο 10% για να ρωτησουν. So don't mess with the 10%...

Link to comment
Share on other sites

+1

Oλοι εχουν ενα γνωστο που ειναι ειδικος και αυτον συμβουλευονται.

Αντιστοιχα και οι κομπιουτεραδες ρωτανε πχ ενα φιλο που ασχολειται με αμαξια για να τους συμβουλεψει στο θεμα που πραγματικα κατεχει.

Εκαστος στο ειδος του.

ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ειναι στις μερες μας αυτοι που μπαινουν σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ως προβατα επι σφαγης.

ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ειναι αυτοι που την πατανε απο το πλαισιο... και οποιοδηποτε αλλο φιλοδοξο απατεωνισκο...

Link to comment
Share on other sites

+1

Oλοι εχουν ενα γνωστο που ειναι ειδικος και αυτον συμβουλευονται.

Αντιστοιχα και οι κομπιουτεραδες ρωτανε πχ ενα φιλο που ασχολειται με αμαξια για να τους συμβουλεψει στο θεμα που πραγματικα κατεχει.

Εκαστος στο ειδος του.

ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ειναι στις μερες μας αυτοι που μπαινουν σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ως προβατα επι σφαγης.

ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ειναι αυτοι που την πατανε απο το πλαισιο... και οποιοδηποτε αλλο φιλοδοξο απατεωνισκο...

Ελαχιστοι δεν ειναι, ειναι πολλοι αυτοι που μπηκαν στο facebook και νομιζουν οτι γιναν experts αλλα γενικα ολοι ρωτανε πρωτα καποιον που ξερει. Οταν ο αλλος παει να σκασει 300+ ευρω στις μερες που ειμαστε σιγουρα θα ρωτησει. Μεχρι στιγμης το 10% που λεγαμε πριν πιστευει οτι το πλαισιο θα σοβαρευτει, αν δεν το κανει ομως θα κοιταξουν και προς αλλου. Μην μπαινετε στο τρυπακι να πιστεψετε οτι δεν θα χασετε πελατες... τα παντα ακμαζουν και παρακμαζουν... Γιατι αν για παραδειγμα ο ανταγωνιστης απεναντι βγαλει μια τρελη προσφορα και κανει τον κοσμο να παει απο το μαγαζι για να το αγορασει και δει 20% τις τιμες κατω απο το πλαισιο, τοτε πολυ απλα δεν θα ξαναπατησει πλαισιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάτσω να υπερασπιστώ το πλαίσιο και κανένα πλαίσιο, δεν το έκανα ποτέ και δεν θα το κάνω.

Αν νομίζετε ότι είστε τόσο μάγκες, ανοιχτέ μαγαζί , φέρνετε τα όλα από εξωτερικό και να σας φιλάμε όλοι το χέρι.

Αν νομίζεται ότι φταίνε μόνο οι εταιρίες, πλαίσιο,μουλτι κτλπ για τις τιμές είσαστε πολύ γελασμένοι.

Τα καταστήματα αυτά συντηρούνται για τον απλούστατο λόγο ότι στην Ελλάδα ακόμα ο κόσμος φοβάται τις αγορές από το internet. Είτε το από ποιόν αγοράζει, είτε αν μπλέξει με ταχυδρομεία, είτε που θα δώσει την κάρτα του. Εγώ εργάζομαι στη μηχανογράφηση εταιρίας που θεωρητικά είμαστε μια ομάδα εξοικειωμένη με το χώρο και περίπου οι μισοί αγοράζουν συστηματικά από έξω. Ακόμα και σε περιπτώσεις που πήρε ο ένας κάτι, πάει ο άλλος και παίρνει το ίδιο από εδώ... έτσι, χωρίς λόγο... Δεν ξέρει να σου πει γιατί...

Εγώ είμαι υποστηρικτής του Πλαισίου, κι όσον αφορά σε αγορές από την Ελλάδα, σπάνια θα πάρω από αλλού. Αυτό θα γίνει είτε γιατί δε θα βρω κάτι που θέλω, είτε γιατί θα έχει μεγάλη διαφορά τιμής, τόση που να μη δικαιολογεί την εξαιρετική εξυπηρέτηση που λαμβάνω από αυτό την αλυσίδα. Δε σημαίνει όμως αυτό ότι είναι και το φθηνότερο, έτσι; Αν ρίξεις μια ματιά στο skroutz θα δεις μεγάλες διαφορές που έχουν συζητηθεί αρκετά κι εδώ.

Σε τόσο μεγάλες διαφορές τελικά από που αγοράζεις; Και μιλάμε για Ελλάδα, όχι εξωτερικό. Αυτοί πως μπορούν και πουλάνε τόσο φθηνότερα; Δεν έχουν τα ίδια μεταφορικά; Τα ίδια τελωνεία; Τις ίδιες συνθήκες; Για να μην πω και χειρότερες, τη στιγμή που ένα μικρό κατάστημα δεν έχει την ίδια ευκολία να κάνει δική του εισαγωγή, πόσο μάλλον να πάρει καλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα αυτά συντηρούνται για τον απλούστατο λόγο ότι στην Ελλάδα ακόμα ο κόσμος φοβάται τις αγορές από το internet. Είτε το από ποιόν αγοράζει, είτε αν μπλέξει με ταχυδρομεία, είτε που θα δώσει την κάρτα του. Εγώ εργάζομαι στη μηχανογράφηση εταιρίας που θεωρητικά είμαστε μια ομάδα εξοικειωμένη με το χώρο και περίπου οι μισοί αγοράζουν συστηματικά από έξω. Ακόμα και σε περιπτώσεις που πήρε ο ένας κάτι, πάει ο άλλος και παίρνει το ίδιο από εδώ... έτσι, χωρίς λόγο... Δεν ξέρει να σου πει γιατί...

Άρα ακόμα ο Έλληνας στην πλειοψηφία του συμβιβάζεται.Σωστά?

Εγώ είμαι υποστηρικτής του Πλαισίου, κι όσον αφορά σε αγορές από την Ελλάδα, σπάνια θα πάρω από αλλού. Αυτό θα γίνει είτε γιατί δε θα βρω κάτι που θέλω, είτε γιατί θα έχει μεγάλη διαφορά τιμής, τόση που να μη δικαιολογεί την εξαιρετική εξυπηρέτηση που λαμβάνω από αυτό την αλυσίδα. Δε σημαίνει όμως αυτό ότι είναι και το φθηνότερο, έτσι; Αν ρίξεις μια ματιά στο skroutz θα δεις μεγάλες διαφορές που έχουν συζητηθεί αρκετά κι εδώ.

Σε τόσο μεγάλες διαφορές τελικά από που αγοράζεις; Και μιλάμε για Ελλάδα, όχι εξωτερικό. Αυτοί πως μπορούν και πουλάνε τόσο φθηνότερα; Δεν έχουν τα ίδια μεταφορικά; Τα ίδια τελωνεία; Τις ίδιες συνθήκες; Για να μην πω και χειρότερες, τη στιγμή που ένα μικρό κατάστημα δεν έχει την ίδια ευκολία να κάνει δική του εισαγωγή, πόσο μάλλον να πάρει καλύτερες τιμές.

Στα μικρά μαγαζάκια παίζονται πολλά, ίσως πουλήσει 2-3 προϊόντα με μηδενικό κέρδος ώστε να μαζέψει λίγο κόσμο.

Ίσως να φέρνει απ έξω, αλλά το after sales του θα είναι θέλοντας και μη πολύ χαμηλότερο απ ότι μαγαζιών που παίρνουν από dealers στην Ελλάδα.

Και μην ξεχνάμε, ότι παίζουν και τα λαυράκια, βάζει αυτή τη τιμή, χωρίς να έχει το προϊόν και ούτε πρόκειται ποτέ να το φέρει, μόνο και μόνο για να φαίνεται στο skroutz.

Επίσης αυτά τα μαγαζιά δεν στοκάρουν, πόσοι είναι αυτοί που προτιμούν τα μεγάλα μαγαζιά λόγο διαθεσιμότητας προϊόντων? ακόμα και αν το μικρό μαγαζί τα φέρει την επόμενη μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Άρα ακόμα ο Έλληνας στην πλειοψηφία του συμβιβάζεται.Σωστά?

Στα μικρά μαγαζάκια παίζονται πολλά, ίσως πουλήσει 2-3 προϊόντα με μηδενικό κέρδος ώστε να μαζέψει λίγο κόσμο.

Ίσως να φέρνει απ έξω, αλλά το after sales του θα είναι θέλοντας και μη πολύ χαμηλότερο απ ότι μαγαζιών που παίρνουν από dealers στην Ελλάδα.

Και μην ξεχνάμε, ότι παίζουν και τα λαυράκια, βάζει αυτή τη τιμή, χωρίς να έχει το προϊόν και ούτε πρόκειται ποτέ να το φέρει, μόνο και μόνο για να φαίνεται στο skroutz.

Επίσης αυτά τα μαγαζιά δεν στοκάρουν, πόσοι είναι αυτοί που προτιμούν τα μεγάλα μαγαζιά λόγο διαθεσιμότητας προϊόντων? ακόμα και αν το μικρό μαγαζί τα φέρει την επόμενη μέρα?

Α δηλαδη το πλαισιο αγοραζει τις 470 για παραδειγμα 300 ευρω ασχετα αν η ιδια η nvidia ανακοινωσε μειωση τιμων και σε ολα τα αλλα καταστηματα εντος και εκτος ελλαδος η τιμη επεσε... Μαλλον το πλαισιο προμηθευεται απο αλλου, ουτε καν απο nvidia :P τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now