Recommended Posts

Φαπα δεν λες τπτ φιλε μου :/ !!! Απο κει που η asus η 5870 ειχε 350 οταν ηρθε πηγε 410 :/ :? !!!

Aυτό δεν οφείλεται στο ΦΠΑ. Έχει ανέβει εδώ και δυο βδομάδες η τιμή της.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά :)

Οι ταχύτητες είναι αυτές που ανέφερα ποιο πάνω? Προσωπικά εύχομαι να μου βγάλεις λάθος το 150/60 για τον 32άρη και να είναι τουλάχιστον 150/90.

Link to comment
Share on other sites

Filoc, θέλω 100 κομμάτια από κάθε κωδικό... :D

Χρέωσε τους στον sofos1990...

Θα μου κάνεις δώρο αυτό που λέγαμε; :hehe:

Aν ναι θα σου πάρω δίσκους......100k έχω χαλάσει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ουδέν νεώτερον από το μέτωπο, οπότε υποθέτω ότι μιλάμε 100% για JMicron controller.

SSD-δθρκ - βνσςπεννθι ςβεπδξςελόνϋι νΰκξοθςελό, ΰλόςεπνΰςθβΰ ζΈρςκξμσ δθρκσ (χΰρςό 2) [56] - Κξντεπενφθ� iXBT.com

JMicron JMF602B June 2008

(он же Super-Talent STT-C-02B-GK)

8x 8-bit flash channels, 16KB RAM

3 Gbps SATA II, USB2 support

Apacer A7 Pro A7201 AP***GS25SSD1-1

Samsung S3C29RBB01-YK40 (PB22-J) 2008

(128Mb RAM)

часто называют "RBB-Controller"

TRIM suppor (fw VBM19C1Q)

Apacer A7 Turbo A7202 AP***GA7202-B

Αυτη ειναι η διαφορα.

Η διαφορά είναι στον controller.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για τον SSD μπορούν να δουν στην παρακάτω σελίδα

Google ¦¬¦Ε¦Σά¦Υ¦Ρ¦Α¦�¦Η

Τα νούμερα του CrystlDiskmark τα επιβεβαίωσα μόλις τώρα σε μητρική με SB600 και Athlon X2. Οπότε για τον 32άρη είναι 170/90 οι ταχύτητες. Το πακέτο βέβαια δεν είναι σαν αυτό στο site του Πλαισίου. Περιλαμβάνει πάντως κανονικά αυτά που αναφέρονται εκεί (Acronis, εξωτερική θήκη). Ούτε βέβαια ο δίσκος αναφέρει ότι ανήκει στην Pro σειρά (όπως φαίνεται και στην φωτογραφία από το Κινέζικο site). Κάποιο ΟΕΜ πακέτο ίσως?

USB

Να προσθέσω ένα score με το USB interface.

Η θήκη έχει ένα κακό και ένα καλό. Το κακό είναι ότι είναι λαστιχένια. Το καλό είναι ότι ο SATA2USB adaptor είναι ενσωματωμένος πάνω στην μία άκρη του καλωδίου. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με χαρακτηριστική ευκολία και με άλλους 2,5άρηδες δίσκους χωρίς να χρειάζεται να βιδώνετε, ξεβιδώνετε κ.τ.λ..

apacerUSB.jpg

apacerUSB.jpg

apacerUSB.jpg

apacerUSB.jpg.f4b488ecebdd4816addf029253

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη, όχι. Με λίγο googling βρήκα αυτή τη σελίδα

Enabling TRIM support in Windows 7

στην οποία στο πρώτο post αναφέρεται

"Scroll down to Word 169 and look at the value for Bit 0 - Data Set Management Supported. if this is 1, you have TRIM. If 0, you don't."

Στην περίπτωση του Apacer το bit δείχνει 0, αλλά είμαι σε winXP και χωρίς να έχω ενεργοποιήσει ACHI στο BIOS.

Επειδή λοιπόν σχετικός δεν είμαι, αν η ένδειξη του Intel SSD Toolbox αρκεί ασχέτως OS, BIOS, controller, driver, καιρού, τότε δεν έχει Trim.

Υ.Γ. Καλορίζικος ο Intel :P

Link to comment
Share on other sites

μα καπου διαβασα οτι ουτε ο ιντελ εχει trim . o 40gb βεβαια.

edit επισης η apacer στο site της λεει οτι εχει ενα δικο της προγραμμα για optimazation . παιζει αυτο να ειναι αντιστοιχο με το trim ?

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη, όχι. Με λίγο googling βρήκα αυτή τη σελίδα

Enabling TRIM support in Windows 7

στην οποία στο πρώτο post αναφέρεται

"Scroll down to Word 169 and look at the value for Bit 0 - Data Set Management Supported. if this is 1, you have TRIM. If 0, you don't."

Στην περίπτωση του Apacer το bit δείχνει 0, αλλά είμαι σε winXP και χωρίς να έχω ενεργοποιήσει ACHI στο BIOS.

Επειδή λοιπόν σχετικός δεν είμαι, αν η ένδειξη του Intel SSD Toolbox αρκεί ασχέτως OS, BIOS, controller, driver, καιρού, τότε δεν έχει Trim.

Υ.Γ. Καλορίζικος ο Intel :P

Στα Win 7 αυτο ειναι απο default 1..ειτε υποστηρίζει ο δισκος TRIM ειτε οχι.

Ανεφαιρετε δλδ στο αν ειναι on/off η εντολη..οχι αν εχει/υποστηριζει ο δισκος την εντολη.

Οποτε απο το αν εχει..με το αν παιζει υπααρχει μια αποσταση..

Link to comment
Share on other sites

Στα Win 7 αυτο ειναι απο default 1..ειτε υποστηρίζει ο δισκος TRIM ειτε οχι.

Ανεφαιρετε δλδ στο αν ειναι on/off η εντολη..οχι αν εχει/υποστηριζει ο δισκος την εντολη.

Οποτε απο το αν εχει..με το αν παιζει υπααρχει μια αποσταση..

Η εφαρμογή της Intel κοιτάει απευθείας στον δίσκο από ότι έχω καταλάβει. Σχετικά με αυτό που λες νομίζω ότι αναφέρεται και στο thread που έδωσα. Πέρα από αυτό και σε Win 7 64bit περιβάλλον το εν λόγω bit είναι 0, οπότε no trim support.

JMicron JMF602B, 8x 8-bit flash channels, 16KB RAM, 3 Gbps SATA II, USB2 support

Apacer A7 Pro A7201 AP***GS25SSD1-1

No trim support τελικά, και ισχύει το 150/90!

Product Introduction 2.5"SSD

Τo stuttering ισχύει σε αυτούς του δίσκους?

Ισχύουν τα νούμερα στο Κινέζικο site. Η σελίδα της Apacer δίνει λάθος στοιχεία όσον αφορά την ταχύτητα του 32άρη τόσο στο read όσο και στο write. Άλλωστε ο δίσκος που πήρα είναι ο ίδιος με αυτόν που παρουσιάζουν οι Κινέζοι, 100% πανομοιότυπος.

Τώρα το stuttering μένει να το δούμε αν και νομίζω ότι είναι δεδομένο χωρίς alignment. Ένας 1,8'' Transcend εξωτερικός (JMicron και αυτός κατά 99%) που είχα πάρει - και ο οποίος επιτέλους θα χρησιμοποιηθεί ως εξωτερικός - είχε αρκετά κολλήματα ως δίσκος λειτουργικού. Η πρώτη βελτίωση που είχα δει ήταν μετά από alignment. Η δεύτερη και σημαντική όταν άλλαξα τον μονοπύρηνο Sempron με έναν Athlon X2. Δεν ξέρω γιατί αλλά ο δεύτερος πυρήνας του Χ2 βοήθησε ανέλπιστα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή της Intel κοιτάει απευθείας στον δίσκο από ότι έχω καταλάβει. Σχετικά με αυτό που λες νομίζω ότι αναφέρεται και στο thread που έδωσα. Πέρα από αυτό και σε Win 7 64bit περιβάλλον το εν λόγω bit είναι 0, οπότε no trim support.

Μπερδεύτηκα πριν και νόμιζα ..ότι με το 1 είναι on.

DisableDeleteNotify = 1 (Windows TRIM commands are disabled)

DisableDeleteNotify = 0 (Windows TRIM commands are enabled)

Τα Win 7 έχουν απο default trim support.(To 0 που λες).

Η εφαρμογη της Intel (αν μιλας για το Toolbox)..δεν ειναι παρα ενας απο τους πολλούς Garbage Collectors...και ειναι διαφορετικό πράγμα απο την εντολη TRIM. (που υποστηριζεται μονο στα win 7).

:P

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογη της Intel (αν μιλας για το Toolbox)..δεν ειναι παρα ενας απο τους πολλούς Garbage Collectors...και ειναι διαφορετικό πράγμα απο την εντολη TRIM. (που υποστηριζεται μονο στα win 7).

:P

Εγώ απλά είδα στο post του άλλου ότι το Toolbox, πέρα του τι κάνει, μπορεί να σου δώσει την πληροφορία για το αν υποστηρίζει ή όχι trim ο SSD. Αν δεν ισχύει αυτό εντάξει δεν τρέχει τίποτα. Έτσι και αλλιώς δεν περίμενα οι Apacer να υποστηρίζουν trim.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα είναι σαν το SSD Optimizer που δίνει η Intel με το δικό της X25-V 40 GB, το οποίο στην ουσία είναι ένα app που τρέχεις manually, και δεν κάνει από μόνο του TRIM στα Win 7!

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμματάκι της apacer τρέχει στοι background αυτόματα. Τώρα το αν είναι καλό να τρέχει ή αν είναι καλό μόνο για το τμήμα marketing της εταιρίας, που σου πετάει και ένα "Optimizer" έτσι για να γουστάρεις, είναι ένα ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now