JC_Denton

Οι νέοι Falcon SSD από τη G.Skill

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649d1332177e51.jpg[/WRAPLEFT]H G.Skill Internation Co. Ltd, μια από τις πιο γνωστές κατασκευάστριες εταιρείες μνημών στον κόσμο, αποφάσισε να ανανεώσει τη γκάμα με τους SSD της, προσθέτοντας τη νέα σειρά Falcon στο "στόλο" των Solid State λύσεών της.

Όπως και τα προηγούμενα μοντέλα έτσι και η νέα σειρά, θα αποτελείται από MLC-based Solid State Drives 2.5", βασισμένοι μάλιστα στον τελευταίας τεχνολογίας Indilink Controller, ο οποίος φιλοδοξεί με τα 64ΜΒ Buffer που διαθέτει, να εξαφανίσει τα όποια κολλήματα δημιουργούσαν οι controllers της JMicron στα προηγούμενα μοντέλα.

Έτσι, ίσως με τη σειρά Falcon, η G.Skill καταφέρει να μειώσει (έως και να εκμηδενίσει) τα παγώματα στο λειτουργικό, προσφέροντας επιδόσεις εφάμιλλες με αυτές των κορυφαίων SSD μοντέλων. Οι Falcon μάλιστα θα διατίθενται σε μεγάλες χωρητικότητες μόνο, με το μικρότερο μοντέλο να αγγίζει τα 64 GB, το αμέσως επόμενο τα 12 8GB, ενώ το μεγαλύτερο να φτάνει τα 256 GB.

Οι επιδόσεις μάλιστα των SSD αυτών, είναι που τους κάνουν να ξεχωρίζουν. Η εταιρεία μιλάει για 230 ΜB/sec για ανάγνωση και 190 MB/sec για εγγραφή, στα μεγάλα μοντέλα (128 & 256 GB), ενώ το μοντέλο των 64 GB θα έχει ταχύτητα εγγραφής που θα αγγίζει τα 135 MB/sec.

Με τέτοιες ταχύτητες, την υπόσχεση ότι τα ξαφνικά παγώματα αποτελούν παρελθόν, 2ετή παγκόσμια εγγύηση και MTBF που αγγίζει τις 2.5+ εκατομμύρια ώρες, η G.Skill φιλοδοξεί να μπει για τα καλά στην αγορά των SSD, ίσως με ένα νέο Best seller προϊόν.

Μια φωτογραφία από τον Falcon:

4649ec3d2104305.jpg

Διαβάστε περισσότερα εδώ . . .

Edited by JC_Denton
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι με το 1.10 firmware, μπήκαν οι Indilinx barefoot σε τροχιά beta. Να είναι καλά οι πελάτες της OCZ για το testing. Σίγουρα δεν είναι Intel killers όπως ισχυρίστηκαν κάποιοι όταν παρουσιάστηκαν σαν Vertex αλλά από τότε μέχρι σήμερα από πλευράς επιδόσεων/τιμής καλά τα πάνε ειδικά όταν 4-5 διαφορετικοί κατασκευαστές αρχίσουν τον "πόλεμο".

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι βλέπω? Σε 6 μήνες θα παρουσιάσουν οι Intel και Samsung τα SATA-3 μοντέλα, ρίχνοντας τις τιμές τρελά στους άλλους μέσα στο 9μηνο. Μετά απλά θα είναι ξανά δικό τους το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές μπορούν να τις ρίξουν και οι άλλοι, R&D "πουλάνε", και οι τιμές των NAND πέφτουν.

Όσο για το Sata3, οι πρώτοι δύσκολα θα φτάσουν τα specs, και υπάρχει και "ευκολη" λύση δοκιμασμένη από τους JMicron: Εσωτερικό raid0 (transparent) με κάποιον φτηνό (SiliconImage/JMicron) Sata3 controler που θα δώσει 400-450 ΜΒ/S read στους "dual"-barefoot.

Αυτή την πολυτέλεια δεν την έχουν οι μηχανικοί... αλλά με τους ssd ...

Link to comment
Share on other sites

Μα ήδη έτσι έχουν ανακοινώσει μερικοί - κάτι 550-600 MB/sec σε SATA3, αλλά με εσωτερικό RAID ;)

Το θέμα βέβαια είναι άλλο - το SATA3 θα δώσει (όπως λένε) πολύ καλύτερη συμπεριφορά στους SSD, αν υπάρχει βέβαια και ο αντίστοιχος controller να υποστηρίζει τις τεχνολογίες του νέου πρωτοκόλλου. Αν είναι έτσι, απλά οι JMicronάδες θα έχουν "κούφια" MB/sec :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το "έγραψα" καλα πριν, εννοούσα 2 "Indilinx Barefoot" σε raid0 με με κάποιον φτηνό (SiliconImage/JMicron) Sata3 controler. Αυτά δεν θα είναι κούφια μιας και τα IOPS που έχουν οι barefoot φτάνουν για desktop/power-user χρήση.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο βασικα που πρεπει να αλλαξει ειναι ο controller της Intel ICH9R/10R και το bottleneck των 666MB/s και οποιοδηποτε αλλο bottleneck υπαρχει. Θελω εδω και ποσο καιρο να παρω εναν Intel X25-E ακομα και ξερω οτι δεν θα αξιοποιηθει πληρως, οποτε.... δεν προχωρω στην αγορα.

Επισης μην ξεχνατε και το εξης. Χρειαζομαστε λειτουργικο για τα "παιδακια" μας γιατι αυτα δεν ειναι λειτουργικα φτιαγμενα για SSDs.

Link to comment
Share on other sites

Jax μαζί σου.

Επίσης, τον αγοράζεις και τον βάζεις μόνο του, όχι σε raid και πετάς εκει: scratch disk, pagefile, temp folders, download folders etc.

Εγώ από την άλλη, θα ήθελα να μεταβώ σε Ι7 όχι για το Ι7 αλλά για τα φτηνά 12GB (6GB κιτ @ 100Ευρώ) που μπορώ να βάλω επάνω ώσtε 6 GB από αυτά να κοπούν σε RAMDisk και να παίζουν εκεί οι παραπάνω "κουταμαρες" :P

Link to comment
Share on other sites

Εισ' παλαβός :D

Μουα?

Τι παλαβος ρε... Απλα θελω αλλα 32GB για το λειτουργικο. Φυσικα και την οποια ταχυτητα που θα δωσει...

Και controllers της προκοπης δεν υπαρχουν. Ή μαλλον υπαρχουν αλλα κοστιζουν οσο 3 δισκοι μαζι.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο βασικα που πρεπει να αλλαξει ειναι ο controller της Intel ICH9R/10R και το bottleneck των 666MB/s και οποιοδηποτε αλλο bottleneck υπαρχει. Θελω εδω και ποσο καιρο να παρω εναν Intel X25-E ακομα και ξερω οτι δεν θα αξιοποιηθει πληρως, οποτε.... δεν προχωρω στην αγορα.

Εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι ο ICH10R είναι μια χαρά. Με τους δίσκους που είσαι τώρα πόσα mb/s έχεις? Θέλω να πω ότι αν πάρεις και άλλον και φεύγεις πλέον από τα 660, ε, δεν τρέχει και τίποτα. Δεν είναι και λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη, θα ήθελα να μεταβώ σε Ι7 όχι για το Ι7 αλλά για τα φτηνά 12GB (6GB κιτ @ 100Ευρώ) που μπορώ να βάλω επάνω ώσtε 6 GB από αυτά να κοπούν σε RAMDisk και να παίζουν εκεί οι παραπάνω "κουταμαρες" :P

Τώρα το πήρε το μάτι μου αυτό :P Αααααχ, ωραίο που θα 'ναι :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ. Για τώρα είναι πολύ καλές τιμές. 160 ευρώ έχει ο velocci 150GB. Αρκεί να σου φτάνουν τα 120GB για το OS.

Δεν ξερω,απλα τα 450 με φαίνονται πολλά, λίγο χώρο παραπάνω

θα τον ήθελα σε αυτή την τιμή,

Μια χαρά με φτάνουν τα 120.Πριν κατασταλλαξω στο τωρινό

σταθερό είχα(και τον έχω ακόμα φυσικά) έναν 36αρη scsi.

Aν σε πω ποτέ δεν τον γέμισα? Είχα πάρει και έναν 74 μπας και ...

και εντέλει τον έβαλα mp3 :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now