JC_Denton

Τα Windows 7 σύντομα σε RC, ενώ ήδη ετοιμάζονται και τα Windows 8 !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649ec3d2137efd.jpg[/WRAPLEFT]Φαίνεται πως η Microsoft σήμερα θέλησε να ταράξει τα νερά της δημοσιότητας, μιας και οι 2 νέες ειδήσεις που αφορούν τα λειτουργικά της συστήματα σίγουρα δεν μπορούν να περάσουν απαρατήρητες. Με τους περισσότερους χρήστες να επιμένουν ότι τα Windows Vista δεν ήταν αυτό που περίμεναν, η εταιρεία βιάζεται να τελειώσει την ανάπτυξη των νέων Windows 7, τα οποία θα βγάλουν και την πρώτη Release Canditate (RC) έκδοσή τους στις 5 Μαϊου 2009, μέσω του MSDN και του TechNet.

Αυτό όμως είναι μόνο το πρώτο τμήμα της είδησης - βλέπετε, ενώ ο "πυρετός" για τα Windows 7 φαίνεται να είναι έντονος, ξεκίνησαν ήδη οι πρώτες φήμες για τα Windows 8!

Είναι αλήθεια - σύμφωνα με μια θέση εργασίας στη σελίδα της Microsoft, η εταιρεία ήδη αναζητά ανθρώπους για τη δημιουργία μιας ομάδας η οποία θα αναλάβει την ανάπτυξη του διαδόχου των Windows 7. H εταιρεία λοιπόν, εμμέσως αλλά πολύ σαφώς, με την αναζήτηση ενός Lead Software Development Engineer, μας δείχνει πως δε μένει στάσιμη, αλλά έχει από τώρα μπει στη διαδικασία για να μας δώσει ακόμα καλύτερα λειτουργικά συστήματα.

Διαβάστε περισσότερα

εδώ και εδώ . . .

Link to comment
Share on other sites

H ανάγκη για δημοσιότητα είναι εμφανής....

Μεγάλο στοίχημα τα 7... Φαίνεται ότι θα πουλήσουν σαν τρελά όχι γιατί θα είναι επιτυχημένο προϊόν, αλλά αν αθροίσεις τον κόσμο που έχει παραμείνει στα XP και τους απογοητευμένους από τα vista, φτάνεις σε ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ νούμερο που θα τρέξει να αγοράσει τα 7. Από τώρα "βλέπω" τους πανηγυρισμούς στο στρατόπεδο της M$ για τα τρελά νούμερα πωλήσεων...

Προσωπικά (και εφόσον το SCII τρέχει σε XP) θα αγοράσω τα 7 μετά το SP2. H M$ για μένα είναι αναγκαίο κακό. Ελπίζω τα "8" να έρθουν σε έναν καλύτερο ψηφιακό κόσμο και να μη χρειαστεί να τα αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

απο την μια καλο που υπαρχει αναπτυξη αλλα απο την αλλη νομιζω δεν υπαρχει χρονικο περιθωριο για τις μεγαλες αλλαγες....

δηλαδη πως ξεκινας για κατι καινουργιο οταν καλα καλα δεν εχεις δει αυτο που πας να βγαλεις τωρα τι θα κανει? τι καινουργιες ιδεες εχεις τοσο γρηγορα...?

εγω ειμαι hobieστας οσο αφορα τα λειτουργικα...δοκιμαζω σχεδον τα παντα...αλλα ρε παιδια υπομονη...ασε τον κοσμο λιγο να επαναπαυτει με το καινουργιο λειτουργικο που θα κυκλοφορησεις κ μετα....

Link to comment
Share on other sites

ήμαρτον πια!!!!!!!!

ακόμα δεν έχουμε βάλει τα 7 και μας κάνουνε συζητήσει για τα 8.καθίστε πρώτα να δούμε τη λένε τα 7 και πάλι βλέπουμε.

βέβαια το sotfware δεν σταματάει ποτέ αλλά οχι και έτσι.μάλλον δεν έχουνε τη να κάνουνε και λένε ας πούμε οτι θα βγούνε και τα 8 για να τρέξει ο κόσμος να βάλει τα7 να τα μάθει και μετά σκάνε και τα άλλα!

πανέξυπνοι η microsoft αλλά φταίμε και εμείς που τους απαντάμε με ναι τα αγοράζουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

H ανάγκη για δημοσιότητα είναι εμφανής....

Μεγάλο στοίχημα τα 7... Φαίνεται ότι θα πουλήσουν σαν τρελά όχι γιατί θα είναι επιτυχημένο προϊόν, αλλά αν αθροίσεις τον κόσμο που έχει παραμείνει στα XP και τους απογοητευμένους από τα vista, φτάνεις σε ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ νούμερο που θα τρέξει να αγοράσει τα 7. Από τώρα "βλέπω" τους πανηγυρισμούς στο στρατόπεδο της M$ για τα τρελά νούμερα πωλήσεων...

Δε θα το λεγα - οι πωλησεις των Vista πανε μια χαρα, όχι τόσο καλά όσο περίμεναν, αλλά όχι και άσχημα. Υποθέτω ότι ήδη ξεπέρασαν τα 300 εκατομμύρια κόπιες, νούμερο πολύ δυνατό για OS. Άλλωστε, ποιοι θα αγοράσουν πραγματικά τα 7? Τα όσα εκατοντάδες εκατομμύρια (έως και δις) χρηστών που έχουν παραμείνει στα ΧΡ, είναι επί των πλείστων σε "παράνομα" ΧΡ - αυτοί θα πάνε σε "παράνομα" 7.

Εγώ πάντως, όσο έχω δοκιμάσει τα 7, ικανοποιημένος είμαι. Κάτι με τους drivers της nVIDIA μου τη σπαει, αλλά δε φταίει η MS γι αυτό. Καλό λειτουργικό φαίνεται, αρκετά βελτιωμένα Vista ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το λεγα - οι πωλησεις των Vista πανε μια χαρα, όχι τόσο καλά όσο περίμεναν, αλλά όχι και άσχημα.

Καλά δουλευόμαστε τώρα; Και τα 7 γιατί έβαλαν "δαυλί στον ποπό να τα βγάλουν"? Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις? keywords : netbooks / βαριά / αποτυχία / FPS / σιχτίρια / σέρνονται / bloatware / linux / ΧP / 2000$ mail machine κτλ. κτλ.

Αν δεν ήταν υποχρεωτικό να τα αγοράσεις με κάθε νέο μηχάνημα (κυρίως laptop) θα είχαν τις πωλήσεις που αναφέρεις;

Δε θα μπω σε flame για πράγματα που ιστορικά έχουν καταγραφεί. Απέχω από το thred.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά μήπως ξεχνάτε ότι και τα ΧΡ βρίσκονταν μέχρι πρότεινως σε κάθε laptop, ενώ ακόμα βρίσκονται σε κάθε netbook (που είναι και ένα τεράστιο ποσοστό από τους φορητούς που πωλούνται)? Να μιλήσουμε με νούμερα?

Ένα χρόνο αφού βγηκαν τα Vista, είχαν το 5% της αγοράς. Τώρα έχουν το 25%. Τα ΧΡ είχαν το 85% - τώρα έχουν το 65%. Όλοι αυτοί πήγαν από ΧΡ σε Vista, κάτι το οποίο δεν έγινε από τα laptop. Απλά ο κόσμος βαρέθηκε να ακούει τα keywords σου man - κατήντησε αηδία να λέμε ότι τα Vista είναι χειρότερα από τα "φανταστικά" ΧΡ, τα οποία λίγο πριν βγουν τα Vista, τα βρίζαμε.

Και πραγματικά, αυτό που λες το πιστεύεις????

"Καλά δουλευόμαστε τώρα; Και τα 7 γιατί έβαλαν "δαυλί στον ποπό να τα βγάλουν"? Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις?"

Είναι δυνατόν? Σε ένα ΚΑΘΑΡΟ μονοπώλιο, γιατί νομίζεις ότι τρέχει η Microsoft? Γιατί χάνει από ποιον? Από το ψεύτικο Ubuntu? - (ναι, ψεύτικο είναι για μένα, υπάρχουν πολύ ανώτερες διανομές) Ή από την Apple? Η Microsoft απλά ανταγωνίζεται τον εαυτό της. Ξέρει ότι πουλάει και τώρα θα βγάλει τα "πολύ ανώτερα super wow" Windows 7, τα οποία θα πάρουν όλη την αγορά:

1) Τους ήδη ευχαριστημένους με τα Vista

2) Τους όποιους μείναν στα ΧΡ

3) Όλα τα φορητά

Και όλα αυτά, με ένα απλό κόλπο - κρατώντας τα Vista βαριά. To SP2 γιατί λες να είναι ακόμα BETA, ενώ κάνει αρκετά πιο ελαφρύ το OS? Πότε θα το βγάλουν official, όταν ήδη βγουν τα 7? ;)

Προφανώς ξέρουν τι κάνουν. Εκμεταλλεύτηκαν τον όλο ντόρο με το καλύτερο δυνατό. Θα πλημμυρίσει η αγορά με 7, χωρίς να είναι κάτι πολύ διαφορετικό από τα Vista. Αυτό αποζητούν άλλωστε - μέγιστο κέρδος, ελάχιστο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μια λογική gdp77 στα λεγόμενα σου. Χαλαρα, κουβέντα κάνουμε.

Αλλά αυτό που δεν μου κάθεται είναι ότι αν η microsoft βγάζει τα 7 επειδή τα Vista δεν είχαν τις επιθυμητές πωλήσεις, τότε γιατί προκαταβάλει τα 8 (; ) αφού την δεδομένη στιγμή δεν γνωρίζουν τι πωλήσεις θα κάνουν τα 7αρια.

ΥΣ: Το ποστ αυτό γίνεται από λαπτοπ που τρέχει Debian Stable

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση :T:

Τα 8 προφανώς θα έχουν αυτά που μας υπόσχονταν εδώ και τόσον καιρό για τα Vista/7. Προβλέπω σίγουρα τα WinFS μέσα, όπως και το περιβόητο WDDM 2.x, ενώ σχεδόν σίγουρη κόβω και την GPU Acceleration, μέχρι τότε.

Όπως είχαν πει άλλωστε, πάνε για ένα λειτουργικό ανά τριετία, οπότε λογική είναι η ακολουθία. Ειδικά όταν σε 3-4 χρόνια, θα έχουμε γεμίσει με SSD και όλοι πλέον θα έχουν πανίσχυρες GPU (οι τότε ενσωματωμένες θα έχουν την ισχύ μιας 8800 GTX), η αλλαγή με τη μετάβαση στα 8, εάν υποστηρίζουν όντως όλα αυτά, θα είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχαν πει άλλωστε, πάνε για ένα λειτουργικό ανά τριετία, οπότε λογική είναι η ακολουθία.

Αλλο ένα στοιχείο που φανερώνει ότι η ανάπτυξη της τεχνολογίας έχει αρχίσει να ξεφεύγει ! ! !

Link to comment
Share on other sites

KAMMIA ETΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΑΝΑ ΤΡΙΕΤΙΑ._ειδικά εν μέσω κρίσης (τεχνητής ή μη δεν το εξετάζουμε)

Εντάξει κακά τα ψέματα... η επιτυχία ή αποτυχία ενός λειτουργικού κρίνεται περισσότερο από τις πωλήσεις σε εταιρικό επίπεδο...δεν μου λένε τίποτα οι πωλήσεις laptop με προεγκατεστημενα Vista....Kαι στην εταιρία μου αγοράζουν λαπτοπ με vista και το πέρνεις στα χέρια σου με xp...

Oι αλλαγές που λες jc (WDDM κτλ) ενδιαφέρουν εμένα και σένα σαν ιδιώτες

Link to comment
Share on other sites

Μα... για ποιά 7 μιλάτε...; Αυτά που είναι έκδοση... 6.1...;;;

Σας πουλάνε ξαναμασημένη τροφή... τα 8 ίσως να είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι τα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Μα... για ποιά 7 μιλάτε...; Αυτά που είναι έκδοση... 6.1...;;;

Σας πουλάνε ξαναμασημένη τροφή... τα 8 ίσως να είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι τα Vista.

φιλτατε wizard επετρεψε μου να διαφωνησω....τα seven πιστευω πως ναι ειναι ετσι οπως επρεπε να ειναι τα vista....βασικα ειναι κλασεις ανωτερα απο τα vista και πολυ γρηγορα...ολες οι κριτικες τους ειναι θετικες..!

ενταξει τα 8 που αναφερθηκαν ισως ειναι τεχνολογικα ποιο μπροστα μιας και στα επομενα χρονια αναμενουμε πολυ πολυ σοβαρες αλλαγες hardware...αρα νομιζω ειναι λογικο...

εμενα παλι η συχνοτητα δημιουργιας λειτουργικων μου φαινεται σχετικη διοτι οπως προειπα ακολουθαμε το hardware και μεσο software προσπαθουμε να το αξιοποιησουμε....

αρα...οσο η τεχνολογια προχωραει στο hardware τοσο και το software ακολουθει!

κ πιστευω πως ο χαμενος τις υποθεσης με τις γρηγορες εναλαγες σε λειτουργικα ειναι η ιδια η microsoft επειδη δεν θα πετυχαινει τις ιδιες πωλησεις....δεν γινετε μια εταιρεια που θα προμηθευτει 30 αδειες να αλαζει καθε 3 χρονια λειτουργικο... ουτε συμφερει και πολυ την Μ$ να δεινει συνεχως χρηματα για ερευνα και δημιουργια καθε λιγο κ λιγακι..

ετσι δεν ειναι ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Σας πουλάνε ξαναμασημένη τροφή...

Θες να πεις ότι δε θα τα αγοράσεις (από τη δεύτερη μέρα κυκλοφορίας / την πρώτη δε θα προλάβεις) ή ότι ξαφνικά έγινες anti-M$ ?

Link to comment
Share on other sites

φιλτατε wizard επετρεψε μου να διαφωνησω....τα seven πιστευω πως ναι ειναι ετσι οπως επρεπε να ειναι τα vista....βασικα ειναι κλασεις ανωτερα απο τα vista και πολυ γρηγορα...ολες οι κριτικες τους ειναι θετικες..!

Μπορείς να διαφωνείς όσο θέλεις και κανείς δε θα σου επιβάλει κάποια άποψη. Τα 7 όμως είναι SP για τα Vista και όχι νέο λειτουργικό. Ακόμα χειρότερα, δεν έχουν ούτε όλα αυτά που μας είχαν υποσχεθεί στα Vista, οπότε και σαν SP, πάλι λειψό είναι. Αν είναι καινούριο OS και αν η Microsoft το αντιμετωπίζει έτσι, φαίνεται κι από την έκδοσή του, 6.1, τη στιγμή που τα Vista είναι 6.0...

Όσο για τις ¨κλάσεις", θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Τα δικά μου vista όπως τα έχω optimized, είναι το ίδιο γρήγορα με τα 7, μη σου πω και γρηγορότερα. προβλήματα έχω 0 στην κυριολεξία και τα 2-3 fps που έχανα κάποτε σε παιχνίδια, είναι πλέον παρελθόν με τους καινούριους drivers, έχοντας επιπλέον και καλύτερη απεικόνιση με το DX10.x.

Οπότε όσοι κολλημένοι αντιVistκοί, μπορείτε να βάλετε τα 7 από τώρα, αλλά παίρνετε το ίδιο λειτουργικό σε άλλο πακέτο...

Θες να πεις ότι δε θα τα αγοράσεις (από τη δεύτερη μέρα κυκλοφορίας / την πρώτη δε θα προλάβεις) ή ότι ξαφνικά έγινες anti-M$ ?

Εσύ μη χαίρεσαι... Φυσικά και θα τα αγοράσω, αφού με αναβάθμιση από Vista το κόστος είναι μηδαμινό... Αυτό δε σημαίνει όμως ότι τα θεωρώ ως άξια για καινούριο OS, ή ότι είναι κάτι σπουδαίο και δε μπορώ να περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα τα αγοράσω, αφού με αναβάθμιση από Vista το κόστος είναι μηδαμινό...

Ανακοινώθηκε τιμολόγηση και δεν πήρα πρέφα? Ποιο είναι ο κόστος που είναι μηδαμινό για "ξαναμασημένη τροφή" ?

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου vista όπως τα έχω optimized, είναι το ίδιο γρήγορα με τα 7, μη σου πω και γρηγορότερα.

Κρίμα που δε σε συμβουλεύτηκε η Μ$ για να τα βάλει και σε netbooks, αντί να πληρώνει R&D για νέο (έστω και ξαναμασημένο) λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε όσοι κολλημένοι αντιVistκοί, μπορείτε να βάλετε τα 7 από τώρα, αλλά παίρνετε το ίδιο λειτουργικό σε άλλο πακέτο...

Γιατί θα αγοράσεις τα 7 δεν κατάλαβα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκε τιμολόγηση και δεν πήρα πρέφα? Ποιο είναι ο κόστος που είναι μηδαμινό για "ξαναμασημένη τροφή" ?

Δεν ανακοινώθηκε επίσημα, αλλά τα Vista τα πήρα χωρίς αναβάθμιση 35?. Πόσα λές να μου κοστίσουν τα 7 με αναβάθμιση...;

Κρίμα που δε σε συμβουλεύτηκε η Μ$ για να τα βάλει και σε netbooks, αντί να πληρώνει R&D για νέο (έστω και ξαναμασημένο) λειτουργικό.

Όταν φοράς παρωπίδες, δε μπορείς να δεις κάποια πράγματα καθαρά. Καλώς ή κακώς αυτή τη στιγμή στην αγορά υπάρχει αντίδραση για τα Vista. Όσο και να τα βελτιώσουν, όσο και να τα αλλάξουν, δεν αλλάζουν τη γνώμη του κόσμου. "Καλύτερα να σου βγει το μάτι, παρά το όνομα" λένε. Η Μ$ ξόδεψε ελάχιστα για να βελτιστοποιήσει τα Vista και να τα βαφτίσει 7. Αυτή η μικρή εμπορική αλλαγή στο όνομα και μόνο, θα την κάνει να πουλήσει μειώνοντας ελάχιστα τα κέρδη της. Ήδη κόσμος που ήταν αρνητικός στα Vista, έβαλε τα 7 και κάνει κωλοτούμπες από τη χαρά του, χωρίς να βλέπει ότι πήρε το ίδιο πράγμα στα χέρια του, απλά και μόνο γιατί είναι προκατειλημμένος.

Όταν μια εταιρία κολοσσός έχει επενδύσει μερικά εκατομμύρια για να φτιάξει ένα λειτουργικό, δε θα το πετάξει στα σκουπίδια επειδή ο κόσμος απλά αντέδρασε. Αν έχεις αυτή τη λογική στο σπίτι σου, σύντομα θα βρεθείς χρεωμένος... Με λίγο κόστος παραπάνω, θα πουλήσει το ίδιο προϊόν στον ίδιο κόσμο που τώρα δεν το θέλει και θα αναγκάσει μερικούς που πήραν ήδη τα Vista να πληρώσουν, ευτυχώς λίγα, για το SP τους... Πανέξυπνη, κι άσε τους άλλους να φωνάζουν.

Το θέμα είναι ότι ούτε στα 7 θα δούμε κατάργηση της Registry, ούτε WinFS, και το WDDM2.x προχωράει με ρυθμό χελώνας. Μακάρι να τελειώσουν με το WARP και να δούμε άσπρη μέρα.

Γιατί θα αγοράσεις τα 7 δεν κατάλαβα ακόμα.

Γιατί θέλω να τα έχω, απλά :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ούτε στα 7 θα δούμε κατάργηση της Registry, ούτε WinFS, και το WDDM2.x προχωράει με ρυθμό χελώνας. Μακάρι να τελειώσουν με το WARP και να δούμε άσπρη μέρα.

Χαίρομαι που συμφωνούμε. (Λογικά αν δεν κερδίσει το linux 50% της αγοράς η registry θα παραμείνει εις αεί )

Το warp τι είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now