George_o/c

H MSI αποκαλύπτει το Wind U100 Plus

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649cdb839a8077.jpg[/WRAPLEFT]Πριν από αρκετό καιρό η MSI αποφάσισε να κάνει δειλά-δειλά τα πρώτα της βήματα και στην αγορά των notebooks με το Wind U100. Τώρα, ετοιμάζεται με το καλό να κυκλοφορήσει το μοντέλο "Plus", το οποίο δεν διαφέρει μόνο στα χρώματα από τον πρόγονό του. Το κυριότερο σημείο - αυτό που κάνει την διαφορά, είναι ο 1.66GHz Atom N280, ο οποίος εκτός του ότι είναι πολύ γρήγορος για απλές εφαρμογές "γραφείου" προσφέρει και χαμηλή κατανάλωση πράγμα που μεταφράζεται σε, κατά πολύ, μεγαλύτερη αυτονομία. Το Wind U100 Plus έρχεται με LCD οθόνη 10" (Native Ανάλυση = 1024x600), 1GB μνήμης, GMA 950 Intergated Graphics, 160GB σκληρό δίσκο, WiFi, Ethernet & 4-in-1 card reader. Με την χρησιμοποίηση του Atom και της γνωστής 6-cell μπαταρίας, η αυτονομία ούτε λίγο ούτε πολύ αγγίζει τις επτά ώρες !

Το Wind U100 Plus θα είναι διαθέσιμο τις επόμενες εβδομάδες στα χρώματα Imperial Black, Angelic White, Regal Red, Rose Champagne και Metallic Blue. Δεν έχουν γνωστοποιηθεί στοιχεία σχετικά με την τιμή του.

MSI_Wind_U100_Plus_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν παιζει 7 ωρες με την 6 cell θα παει η γιαγια μου στο φεγγαρι!

Μετα βιας θα βγαζει τις 5.

Επισης, το οτι εχει Atom 1.66 με 667 FSB ειναι ΚΑΚΟ γιατι η onboard ram (1GB) ειναι 667ρα.

Στο παλιο μοντελο (533FSB) μπορουσες να το κλοκαρεις μεχρι τα 2Ghz (24%) και η ραμ να αντεξει. Στο νεο δε θα γινεται αυτο :(

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν παιζει 7 ωρες με την 6 cell θα παει η γιαγια μου στο φεγγαρι!

Μετα βιας θα βγαζει τις 5.

Επισης, το οτι εχει Atom 1.66 με 667 FSB ειναι ΚΑΚΟ γιατι η onboard ram (1GB) ειναι 667ρα.

Στο παλιο μοντελο (533FSB) μπορουσες να το κλοκαρεις μεχρι τα 2Ghz (24%) και η ραμ να αντεξει. Στο νεο δε θα γινεται αυτο :(

Ποιό το νόημα στο να κλοκάρεις ένα netbook ρε συ Γιώργη?

Επίσης θα προτιμούσα να είχε ένα 8άρη ή 16άρη SSD, τι να τον κάνεις τον 160άρη HDD, λες και θα το φορτώσεις με προγράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, άσε το κλοκάρισμα στην άκρη ωρέ. Όταν μιλάμε για netbook/notebook που εστιάζουν στην εργονομία είναι αμαρτία να τα συνδυάζουμε με το overclocking. Και φαντάσου το λέω εγώ αυτό :(:D

Link to comment
Share on other sites

To ξερω ρε, πλακα σου κανω :P

Παντως (δοκιμασμενο) η μπαταρια δε πεφτει πιο ευκολα :)

Pappou, οι "SSD" που φορανε παντως αυτα (NAND flash), ειναι απλα και μονο ενα ΣΠΑΣΙΜΟ ΝΕΥΡΩΝ απο την αργοπορια. Οταν αναβει το λαμπακι του "δισκου" ΔΕΝ το αγγιζεις γιατι κολλαει.

Και τελος, slowly the difference τα 0,06Ghz και το αυξημενο FSB bandwidth...

(πωπω, τι καλος ανθρωπος που ειμαι :P )

PS: Γιωργο στο θεμα εκεινο με την MSI P35 Platinum δεν απαντησες :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now