Jim@kiS

Best mobo για 1366

Recommended Posts

Για σας παιδες ειμαι νεος εδω, καλος σας βρηκα λοιπον...

Το ερωτημα ειναι απλο ποια 8εωρειται και γιατι την καλυτερη mobo για s1366...

1)rampage II extreme

2)gigabyte UD5

3)Dfi lanparty ut x58-t3eh8

4)asus p6t deluxe oc palm

5)msi eclipse

Σε ποια λετε να παω και γιατι??

8α γινει αρκετο ο/c με scythe mugen 2 στον 920

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες αρκετό o/c εννοείς πόσο? Μέχρι τα 3.2, 3.6, 4.0 GHz? Αν είναι μέχρι εκεί, όλες καλές είναι. Προτίμηση στις ASUS P6T και στη Gigabyte UD5 δείχνουν να έχουν οι περισσότεροι πάντως, για συνδυασμό ευκολίας χρήσης και καλού o/c. Αν πας για κάτι πιο "extreme", τότε Rampage Extreme ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πας κ εύκολα ειδικά αν έχεις 920 d0...

Δυστυχώς όμως μετά από τα 4.2 θα θέλεις νεράκι λογικά..για να τον έχεις κ στα windows 24/7..

Υπάρχει κ άλλος ένας παράγοντας..τι μνήμες θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Aν πέσει σε καλό κομμάτι 920 D0 τότε με καλή αερόψυξη και άριστη κυκλοφορία αέρα μέσα σε ένα ευρύχωρο κουτί ακόμα και 4.2GHz είναι εφικτά για 24/7. Έτσι και αλλιώς τα άτιμα δεν ακούνε από θερμοκρασίες ... :D Όσο για τις μνήμες δεν νομίζω να πειράξει και πολύ ένα value 3x1GB kit-άκι, μιας και θα ρίξει τον πολλαπλασιαστή (είναι αναγκαστικό να παίζει με 2:10 ας πούμε ?) ;)

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, ξέρω κάποιον που έχει το raven και το είδα από κοντά. Δεν είναι και πολύ ωραίο :( Θα προτιμούσα το HAF που είναι και πιο φθηνό :T:

Το Mushkin φαίνεται μια χαρά, είναι και φθηνό, μια χαρά :T:

Link to comment
Share on other sites

το 2000mhz δεν λέει τίποτα με τόσο χαμηλή απόκριση από τις μνήμες μην κολλάς στο "2000" πρέπει να υπάρχει κ μια λογική..κοίτα πόσο κάνουν καλές 2000mhz corsair-plaisio 2000

Δεν βλέπω να δίνεις 360 οπότε πάρε καλές αξιόπιστες κ πολύ γρήγορες ddr3 στα 1600..

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι ακόμα και o/c να θέλει να κάνει μια χαρά τον παίρνει να ρίξει λίγο το multi και να τις ανεβάσει. Δεν είπα εγώ ότι τα 2GHz με CL9 είναι κάτι εντυπωσιακό, σίγουρα όμως για τα χρήματα που κοστίζει, αξιοπρεπές ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέμα αξιοπιστίας κ ταχύτητας απόκρισης δεν τίθεται θέμα.. corsair..

ορίστε κ γρήγορες Mushkin 6GB DDR3-1600 179

Αν όντως ισχύει 7-8-7-20 τότε απλά πετάνε..

Δεν έχω ιδέα όμως τι αντοχές έχουν σε oc..

Γιατί άραγε τα 2000 να έχουν 175..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σημασία αυτό μην τα ξαναλέμε. Γιατί επιμένεις και επιμένεις ότι για να ανεβάσει τον 920 στα 4GHz που θέλει πρέπει να πάρει και ακριβές μνήμες (είτε μιλάμε για γενικότερη ακρίβεια, είτε μιλάμε για τις ακριβότερες στην κατηγορία τους) ?

Λες και τα 1600αρια Corsair επειδή παίζουν στα 7-8-7-20 με 1.65V φοράνε Elpida :hehe:. Δεν έχει σημασία αν παίζει 2000ΜΗz cas 9 ή 1600 cas 7 σε καθημερινές δραστηριότητες ... :rolleyes:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Λες και τα 1600αρια Corsair επειδή παίζουν στα 7-8-7-20

Οι Mushkin στα 1600 έχουν αυτά τα latency..

Έχει διαφορά το 9 με το 7..

ρώτησες αν γνωρίζει πως θα το κάνει?Αν ήξερε γιατί να ρωτούσε τι να πάρει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε Everest, Sandra κουτουλού κουτουλού θα δει διαφορές. Βάλε όμως ένα παιχνίδι και πες μου τί θα γίνει. Εγώ λέω πως διαφορές δεν βλέπει πάντως ... :D;)

Link to comment
Share on other sites

Στα windows βλέπεις διαφορές στο πως αποκρίνεται γενικά το μηχάνημα..κάνε μια δοκιμή ίσως το πολύ oc σε έχει αναγκάσει να συνηθίσεις την χαμηλή απόκριση των μνημών σου..είμαι σίγουρος πως τ ξέρεις..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρεμια χρειαζεται ειμαι νεος στον χωρο του o/c ειναι η αλη8εια αλλα με λιγο ψαξιμο το εχω:D

Δηλαδη απο οτι καταλαβα ειμαστε αναμεσα σε corsair

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1204610&page=2&HYMNIMIMEGETHOS=3+x+2GB&category=69977727&catalog=20

και σε Mushkin

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1225952&Manufacturer=Mushkin&HYMNIMIMEGETHOS=3+x+2GB&category=69977727&catalog=20

εδω εχουμε καταληξει???η ειναι μεσα στο παιχνιδι και τπτ G-skill η τπτ geil???

Link to comment
Share on other sites

Στα windows βλέπεις διαφορές στο πως αποκρίνεται γενικά το μηχάνημα..κάνε μια δοκιμή ίσως το πολύ oc σε έχει αναγκάσει να συνηθίσεις την χαμηλή απόκριση των μνημών σου..είμαι σίγουρος πως τ ξέρεις..

Άλλο το χαμηλό CL όταν μιλάμε για Benchmarking και άλλο για 24/7. Με τις Ballistix στο bench rig, είτε ήμουν στα 1080MHz με 4-4-4-4 μες στα Windows, είτε στα 1360MHz με 5-4-4-4 @ ~2.72V το ίδιο που μου έκανε. Για αυτό όσον αφορά 24/7 συστήματα που στήνονται για office, internet και gaming δεν προτείνω ποτέ ακριβές λύσεις.

Τέσπα ας πάρει το παιδί ότι θέλει και ότι αντέχει η τσέπη του. Δεν έχει καμία μα καμία ουσία να "μαλώνουμε" τώρα για τέτοια μικρο-πραγματάκια :)

@Jim@kis: Ωραίο avatar, λύθηκα στα γέλια όταν το είδα :hehe::D

Link to comment
Share on other sites

Για 24/7 νομίζω το καλύτερο λόγο κόστους/απόδοσης έχει η UD5. Βάλε και την τρομερή λειτουργική συμπεριφορά, το άριστο BIOS Support της Gigabutt (oops :D) και μπαμ ! Έχεις το mobo που θα αγοράσεις :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν μαλώνουμε ρε απλά ανταλλάσσουμε απόψεις..δεν γίνεται να συμφωνούμε πάντα σε όλα!

Την έδωσα την ψήφο μου κ συμφωνώ μ όλα όσα έγραψε ο Γιώργος από πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now