Jim@kiS

Best mobo για 1366

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω και γώ με τα παιδιά ως προς την UD5, συνδυάζει εύκολο και γρήγορο O/C με χρήση για 24/7, κατί τέτοιο σε κόβω να θέλεις..;)

Link to comment
Share on other sites

Οι DFI θέλουν καλό "διάβασμα" όσον αφορά O/C, οπότε αν είσαι νέος στον κόσμο του overclocking και δεν κατέχεις αρκετά, θα έλεγα να παραμείνεις στην UD5 ή πάνε στην GB Xtreme για τους λόγους που αναφέραμε πάνω...Εκτός και αν θες να μπεις για τα καλά στο χώρο του o/c και έχεις αρκετό χρόνο και όρεξη για πολλές δοκιμές , τότε dfi all the way ;P..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι καλος αλλα αν χρειαστει 8α λιωσω πανω της....

Το 8εμα ειναι οτι ειναι καλυτερη απο τις αλλες...?

8ελω να παω στο οτι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Η DFI θα σου σπάσει τα νεύρα απ' την στιγμή που δεν έχεις ασχοληθεί. Ο Γρηγόρης (gregorisvas) αγόρασε την DFi T3eh8, ρώτα τον να σου πει τί πέρασε για να κάνει το σύστημα να boot-άρει Windows ... Είναι πολύ δύστροπες μητρικές, σε σημείο που σε κάνουν να μετανιώνεις την ώρα και την στιγμή που είπες "θα πάρω DFi". Η αλήθεια όμως είναι ότι αν καταφέρεις να την μάθεις, τότε και μια χαρά 24/7 stable θα είσαι και ωραίες επιδόσεις θα έχεις.

Από προσωπική εμπειρία με E8400 (@Scythe Ninja Plus Rev.B + 2x120mm fans) + Asus P5K Deluxe / DFi LP UT P35-T2R, ενώ με την Asus έφτασα max εύκολα και γρήγορα τα ~4.8GHz (Plug n' Play που λέμε :T:), με την DFi τράβηξα τα πάνδεινα για να πιάσω 4.7GHz ... :(

Τώρα για την R2E όλοι γνωρίζουμε λίγο πολύ ότι πρόκειται ίσως για την πιο εύκολη X58 μητρική, κάτι που θα σε ξεκουράσει και 24/7 και όταν μαθαίνεις να overclock-άρεις. Για την Asus P6T Deluxe V2 δεν έχω ακούσει το παραμικρό οπότε δεν έχω κάτι να πω :P Και η Giga UD5 είναι αυτή που σου έχω προτείνει και σε προηγούμενα post ;):T:

Link to comment
Share on other sites

:hehe:αυτό εννοούσα για τις DFI, αν βρεις όμως το "κουμπί" τους, σου δίνουν πολύ πράμα :D.. αφού μιλάμε για 300+.για δες και αυτήν, κάνει παπάδες :P

George, η R2E, πως τα πάει; δεν έχω ακούσει και τόσο καλά σχόλια για τις επιδόσεις τις σε O/C...Βασίστηκε η asus στην επιτυχία της μεγαλύτερης αδερφής της@ Rampage Extreme, και μου φαίνεται κάπως πρόχειρη δουλειά πάνω στην 2.. Μπόρει να κάνω λάθος, αλλά έτσι άκουσα.. Αν την έχει κάποιος, ας μας πει της εμπειρία του

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες σταματάνε στα 220 bclk. Απλά υπάρχει ένας τρόπος να πάρεις και παραπάνω, βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει παντού. Μια χαρά μητρική νομίζω είναι η R2E, και ο sofos1990 που την έχει την προτιμά από την BloodRage που είχε αγοράσει προ καιρού :T:

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτην και την ud5 extreme(που ειναι και πολυ τουμπανο μιλαμε το mobo) χανω την καρτα ηχου μου xonar d2 150 ευρο γιατι δεν χωραει με αυτες αν κανω c/f...

Link to comment
Share on other sites

100% δεν χωραει...Και γι αυτο εχω ξενερωσει...

Δεν νομίζω ρε man, για ποιό λόγο το λες αυτό; η Xonar αν δεν κάνω λάθος, μπαίνει σε PCI, σωστά; Έχει 2 η UD5 (η άσπρες θύρες είναι)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω και παω και για c/f οποτε πανε και οι 2.....:(

Σκεφτικα να την πουλησω αλλα 8α παει κατω απο 100 ευρο οποτε πρεπει να δωσω και 60 ευρο πανω...

η deluxe δεν ειναι τοσο καλη οσο R2E και οσο η ud5 extreme...

Link to comment
Share on other sites

Η Deluxe που λες είναι η P6T V2 Deluxe ? Ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι χειρότερη από την R2E ή την UD5. Κάποιος που να την έχει ή να μπορεί να μας διαφωτίσει ? Δεν την έχω δει πουθενά να bench-άρεται έστω για να δημιουργήσω μια πολύ πρόχειρη εικόνα για αυτήν :(

Link to comment
Share on other sites

...εμένα η V2 (και γενικά η Asus τώρα τελευταία) με ξενέρωσε με την τσιπιά της να διώξει τον SAS, η UD5 είναι αστεράκι αλλά υπάρχει και αυτή

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1239627&HYMOTHERBOARDSOCKET=s1366&category=69977721&catalog=20

με τιμή που δεν παλεύεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now