Jim@kiS

Best mobo για 1366

Recommended Posts

καλησπερα!εχω ακριβως το ιδιο διλλημα με τον τζιμακι..να ρωτησω και γω κατι πριν καταληξω εντελως?δεν ξερω γιατι αλλα η Foxconn Blood Rage μου εχει "κατσει",τα χρωματα της μου φαινονται εντυπωσιακοτερα βασικα απο καθε αλλη.extreme ψυξη δεν θα παιξει αντε καμια υδροψυξη στο τσακιρ κεφι..μνημες εχω παρει τις corsair που μιλαγατε πριν τις 1600..και το ερωτημα μου ειναι: ειναι καλη?καλυτερα να παρω την r2e?θελω το ευκολο κλοκαρισμα μιας και δεν ξερω πολλα,αλλα για καθημερινη χρηση..τι ειναι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο δεν εχει την extreme,μαρεσει καλυτερα απο αυτην.. δεν θελω να αγοασω απο αλλου λογω του καλου rma που εχουν,επειδη ειμαι γκαντεμης..η foxxcon δεν λεει την εχει δοκιμασει κανεις?αποτι ειδα σε review που την googlara εχει πλουσιο συνοδευτικο υλικο,αλλα δεν πιστευω οτι λενε αυτοι..θεο την κανουν και απορω γιατι κανενας δεν την εχει εδω..

Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο δεν εχει την extreme,μαρεσει καλυτερα απο αυτην.. δεν θελω να αγοασω απο αλλου λογω του καλου rma που εχουν,επειδη ειμαι γκαντεμης..η foxxcon δεν λεει την εχει δοκιμασει κανεις?αποτι ειδα σε review που την googlara εχει πλουσιο συνοδευτικο υλικο,αλλα δεν πιστευω οτι λενε αυτοι..θεο την κανουν και απορω γιατι κανενας δεν την εχει εδω..

Λέει και με το παραπάνω η BloodRage, αλλά θέλει αρκετό "διάβασμα" όπως έχουμε πει παραπάνω, οπότε από την στιγμή που θέλεις εύκολο o/c, και καθημερινή χρήση, +1 σε αυτήν που είπε ο Venisk

Link to comment
Share on other sites

σαν dfi δηλαδη?:que:... γιατι αν ειναι να μην δουλευει και να μου βγαζει την "πιστη" δεν θα παρω..αλλα αυτα τα χρωματα ειναι τελεια!!!ελεγα για rampage και ειδα 2-3 ελλατωματικες και δεν ειναι τοσο ωραια οσο η φοξκον,και γιαυτο γερνω προς τα εκει..

Link to comment
Share on other sites

μαλλον επειδη δεν θα αντεξω θα την παρω την φοξκον αλλα αν δω πως δεν την παλευω θα την αλλαξω,μεσα σε 20 μερες εχω το δικαιωμα νομιζω..αλλα αν τελικα την αλλαξω δεν θα παω στην rampage θα παω στην evga..και αυτη κουκλα αλλα πολλα τα χρηματα..

Link to comment
Share on other sites

επιλεγω μητρικη που τα κανει ολα και συμφερει..αν την παλεψω και δεν μπορω να την καταφερω τοτε θα παρω την evga μαλλον..δεν ξερωω τι να κανωωωωω..δεν μαρεσουν τα πολυχρωμα μοβο..αυτα ολα θα υποστηριζουν τους 6πυρινους που ερχονται συμφωνα με αυτα που διαβασα ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα καλυτερα την Foxconn...

Για να βαζουν τα τυπακια κανιστρο για το chipset στην συκευασια..............Σαν να σου λενε (που στο λενε) οτι χωρις dice η αζωτο στο chipset....ξεχνα τα κλοκια!!!

Αυτο ακριβως εγινε και με τις προηγουμενες....βλεπε Βλακοπς

Τι.....τα ξεχασαμε κιολας????

Παθων

ΝIKOSE

Link to comment
Share on other sites

αν και λίγο παλιό το θέμα που έχει ανοιχτεί είναι αυτό που με ενδιαφέρει και γι αυτό δεν άνοιξα καινούριο και εγώ έχω το ίδιο δίλημμα. θέλω επιδόσεις πάνω απο ολα στα παιχνίδια θα γίνει και μέτριο o/c σε DO 920 ευελπιστώ σε 4,2++ με νερό για αζωτο δεν!!! τωρα, το αν είναι εύκολη ή δύσκολη η mobo δεν με απασχολεί θέλω μόνο επιδόσεις, αξιοπιστία, και σταθερότητα όπως και απο την RAMPAGE EXTRTEME που έχω τώρα και είμαι ευχαριστημένος από αυτό το mobo αλλά λέω να κάνω και γω το Χ58! update :D ποιο πολύ για την υποστήριξη οσο του cf όσο και του SLI περισσότερο !

οι γνώμες είναι πολλές και έχω μπερδευτεί και γω! ειμαι αναμεσα σε 3 mobo: 1)E-SHOP.GR: ASUS RAMPAGE 2 EXTREME 2)E-SHOP.GR: GIGABYTE GA-EX58-UD5 3) EVGA SLI Classified V (s1366, X58) - Motherboards - plaisio.gr :que:...

Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα evga λόγο bclk για 920 και στο τηλέφωνο που τα ειπαμε αλλα cf κανεις και με την re1 και sli πλέον με τους mod drivers!:D

mod drivers? κατι εχω ακουσει αλλα μετα σιωπη! εχουμε κατι νεοτερο γι αυτο το θεματακι με το sli σε 775 και inteλα tsip? άμα παίξουν πάντως καλά! θα περασουμε!;P..οπως λεει και το παλουκαρι!

τωρα για να ερθουμε και στο θεμα μας βρε Αντώνη αν δεν παίξω με άζωτο πιστεύεις οτι αξιζουν τα 400 για την Classified απέναντι στις άλλες 2 που είπα?

Link to comment
Share on other sites

mod drivers? κατι εχω ακουσει αλλα μετα σιωπη! εχουμε κατι νεοτερο γι αυτο το θεματακι με το sli σε 775 και inteλα tsip?

Enable SLI support, P35, P45, X38, X48 chipsets - how to/results

αν δεν παίξω με άζωτο πιστεύεις οτι αξιζουν τα 400 για την Classified απέναντι στις άλλες 2 που είπα?

Δεν αξίζει. Άμα θες να πας σε 1366 πάρε μια πιο φθηνή mobo ακόμα και από αυτές που θες:P

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα μπρος γκρεμός και πίσω Classified δύσκολη απόφαση ρε Σοφο!

δηλαδη αν πχ με μια sex2 ο 920 σταματαει ας πουμε στα 200 με την Classified ποσο παραπάνω θα πάει, καλά είναι τελείως υποκειμενικό το ξέρω αλλά για να βρω μια δικαιολογία για να την πάρω;P..

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα μπρος γκρεμός και πίσω Classified δύσκολη απόφαση ρε Σοφο!

δηλαδη αν πχ με μια sex2 ο 920 σταματαει ας πουμε στα 200 με την Classified ποσο παραπάνω θα πάει, καλά είναι τελείως υποκειμενικό το ξέρω αλλά για να βρω μια δικαιολογία για να την πάρω;P..

haha:p

Άμα την ακουπήσω εγώ θα πάει λιγότερο από την REX2:p

Kοίτα για κάθε μέρα δεν θα την έπερνα...και η REX2 με D0 chipάκι δύσκολα να σταματήσει 200. Eδώ με τον 965 μου έπεζα 212 bclk:p Και 210 όμως να σου τερματίσει δεν θες τίποτε άλλο! Εξάλλου σκέψου ότι ο 920( multi 21x) άμα παίξει στα 210 bclk θα πάει 4400! Kάπου εκεί όμως, αν πάει το cpu, θα τερματίζει κιόλας...εφόσον μιλάμε για αέρα ή νερό:P

Link to comment
Share on other sites

Άμα την ακουπήσω εγώ θα πάει λιγότερο από την REX2

τέτοια καντεμοσαυρα είσαι:P μήπως είσαι ματιοασμενο? κάτσε ξέρω να ξεματιάζω λοιπόν έχουμε και λέμε, λέμε και έχουμε: τρις REX σε ματιασανε δυο Classified σε ξεματιασανε του Χ58 και του σκληρού και του αγίου 920 τα τρανζιστορακια:harhar::harhar: στο όνομα του CPU καντεμιά φύγε απο το δούλο του hwbox και του oc Σοφοκλη!

για να δουμε πρεπει να νιωθεις καλυτερα τωρα;P..

Στέλιο δηλαδη αφοβα για REX2 ?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα θελεις να φτασεις ? Εαν σου φτανουν τα 222 περιπου , τοτε οι asus ειναι ΟΚ .

215x21 για 24/7 θα ήθελα αν γίνετε, με νερό θα παίξει. τώρα αν μπορεί το D0 να πάει και παραπάνω για κάθε μέρα εννοείται είναι καλοδεχούμενο. μήπως ζητάω πολλά?:que:...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα την βοήθειά σας (οποιος γνωρίζει) .

με έναν 920 και την Bloodrage (bios P09) πως εχω μόνιμα το multi x21;;;

Παλεύω με όλα τα EIST, CxE : disabled, CPU Turbo mode : Enabled or Disabled or Always on, επιλέγοντας cpu multi που λέει επιλέξτε μέχρι 20....βάζω 21 δεν το δέχεται...επίσης το Vqpi δεν υπάρχει;;;

Link to comment
Share on other sites

EIST Enabled, C1E/CxE Enabled, CPU Turbo = Always On

Έτσι βάζεις συνέχεια το 21x CPU Multiplier ( δεν σου βγάζει επιλογή στο BIOS 21x, το κανονικό 20x αφήνεις εκεί ).

Φυσικά και έχει τάση QPI.

CPU VTT ( UnCore ) Voltage = QPI Voltage

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now