voudas

Η ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΗΣ 4ΝΕΤ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ $$

Recommended Posts

Μιας κ τους το υποσχέθηκα, θα παρουσιάσω μια όμορφη ιστορία, γεμάτη ίντριγκα, σεξ, εγκλήματα πάθους κ φυσικά περιπέτεια με την γνωστή μας forthnet...

επιδή θέλω να το κάνω εύκολο στο διάβασμα κ επειδή είναι μεγάλη ιστορία, θα παραθέσω τα γεγονότα συνοπτικά... θα μου συγχωρέσετε μερικές κατά προσέγγιση ημερομηνίες καθώς έχω σταματήσει καιρό να γράφω στο "αγαπητό μου ημερολόγιο" το κάθε τι...

1. 26/11/2007 ενεργοποίηση υπηρεσίας 2play στο "ιδιόκτητο:hehe:" δίκτυο της 4net

2. η γραμμή συντόνιζε ΤΡΑΓΙΚΑ... 24άρα, που λόγω attenuation έπρεπε να συντονίζει στα 14mbps όπως και οι υπόλοιπες του κτηρίου, κλείδωνε σε download από 600 μέχρι 3500kbps...

3. γίνονται οι απαραίτητες εκνευριστικές κλήσεις στο τηλεφωνικό "support:hehe: της 4νετ (όποτε κατάφερνα να πιάσω γραμμή) όπου αφού ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ξαναέλεγα τα ίδια από την αρχή και μου ξαναέκαναν τις ίδιες ερωτήσεις οι ΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΟΙ ΤΕΧΝΙΚΑ του τηλεφωνικού κέντρου (πόσα τηλέφωνα, πόσα μέτρα καλωδιο κλπ κλπ) πάντα με διαβεβαίωναν ότι θα το προωθήσουν...

4. έχει φτάσει ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2008 και οι κλήσεις συνεχίζονται, έχω μάθει τα ερωτηματολόγιά τους απέξω, παίρνω μόνο για να διασκεδάσω απλά να το ξανασημειώσουν μπας κ το φτιάξουν ποτέ... να προσθέσω ότι τη δουλειά μου την κάνω από άλλη γραμμή γιάυτό και δεν αγχώνομαι (δεν είμαι έτσι κ αλλιώς drama queen)

5. γραμμή της Otenet παρουσιάζει ξαφνικά ΙΔΙΑ συμπτώματα... σε 2 μέρες έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ, κ με ενημερώνει πως το ΚΑΦΑΟ είναι για τα πανηγύρια κ πως τα καλώδια είναι είτε σάπια είτε πολλά βραχυκυκλώνουν... μου αλλάζει 2γραμμο στη γραμμή του ΟΤΕ κ η γραμμή ξαναδουλεύει άψογα... πολύ φιλικός, του είπα το ιστορικό με 4νετ, κοίταξε και για αυτή τη γραμμή μου είπε έχει το ΙΔΙΟ πρόβλημα αλλά δεν έχει δικαίωμα να το κάνει χωρίς εντολή κλπ κλπ...

6. ΞΑΝΑ τηλεφωνήματα στην 4νετ... αυτή τη φορά πέρα εκτός από την γνωστή ιστορία από την αρχή, κάθε φορέ πρόσθετα κ τη νέα πληροφορία κ ζήταγα αποστολή τεχνικού κ αλλαγή 2γραμμου...

7. τα τηλεφωνήματα συνεχίζονται όλο κ πιο αραιά καθώς η ψυχική μου υγεία είναι πιο σημαντική από τους ανοργάνωτους κ αδιάφορους στο μπακάλικο της 4νετ, αλλά επίσκεψη τεχνικού δεν έγινε ποτέ... οι λογαριασμοί έρχονται κανονικά κ πληρώνονται κανονικά... με είχαν καθησυχάσει ότι εφώσον υπάρχει δήλωση βλάβης από την αρχή, μόλις επισκευαστεί θα μου πιστώσουν τα ποσά...

8. γύρω στον ΙΟΥΛΙΟ-ΑΥΓΟΥΣΤΟ 2008!!! ξαναθυμάμαι το θέμα κ σταματάω να πληρώνω τους λογαριασμούς... το ίδιο κ σε άλλη γραμμή 4νετ με τη λογική ότι θα συμψηφιστούν...

9. Σεπτέμβρη μας στέλνουν email για διακοπή της υπηρεσίας αν δεν εξοφλήσουμε... φυσικά εκνευρίζομαι και ξαναπαίρνω τηλέφωνο... προφανώς το όλο ιστορικό ΔΕΝ υπάρχει καταγεγραμμένο ΠΟΥΘΕΝΑ, τα ξαναεξηγώ σε 3-4 από ΤΗΝ ΑΡΧΗ... βλέπουν στο σύστημα μόνο ότι έχω πάρει πόσα τηλέφωνα κ την αρχική δήλωση βλάβης του χειμώνα του 2007... φυσικά κ δεν κάνουν συμψηφισμό κ συνεχίζω να πληρώνω την άλλη γραμμή.

10. αποστολή καταγγελίας στην EEET, με επισύναψη screenshots από το status της γραμμής κ ότι επικοινωνία υπήρχε με τη 4νετ σε emails. κοινοποίησή της στη 4νετ...

10. Οκτώβριος 2008. ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ:clap: για ΕΛΕΓΧΟ ΟΧΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ:... διάγνωση? προβληματική γραμμή λόγω βραχυκυκλώματος στα καλώδια... μου είπε θα ενημερώσει κ αν το προωθήσουν στον ΟΤΕ θα μου το επισκευάσουν εντος 3ΜΗΝΟΥ...:hehe:

11. πάλι τηλέφωνα, πάλι η ιστορία κάθε φορά από την αρχή:hang3:. Καταφέρνω επιτέλους να μιλήσω με κάποια πιο ψηλά η οποία μου λέει ότι εφώσον η βλάβη διαπιστώθηκε θα γίνει ΚΑΠΟΤΕ επισκευή κ πίστωση των πληρωμένων ποσών. Εξηγώ πως τη γραμμή δε τη χρειάζομαι πλέον καθώς έχω άλλη κ με προτρέπει να κάνω διακοπή κ να επιστραφούν τα ποσά σα πιστωτικό στην άλλη υπηρεσία 4νετ που είχα...

12. αποστολή δικαιολογητικών για τη διακοπή της γραμμής... 2-3 φορές με φαξ κ email διότι οι λογαριασμοί δε σταματάνε να έρχονται...

13. Φεβρουάριος 2009. έχει γίνει η διακοπή κ συνεχίζω να στέλνω emails για την πίστωση των λογαριασμών. Φυσικά κ δεν τολμώ να πάρω τηλέφωνο να ΞΑΝΑΜΑΤΑΧΙΛΙΟΠΩ ιστορία 16 μηνών σε κάποιον ανίδεο πιτσιρικά του τηλεφωνικού κέντρου... το έχω μάθει καλά αυτό...

14.Μάρτιος 2009. μετά από κάμποσα "διασκεδαστικά" emails με παίρνει τηλέφωνο ένας νεαρός, ευγενέστατος αλλά χωρίς γνώση του ιστορικού... του κάνω το γνωστό briefing κ με διαβεβαιώνει ότι θα με ενημερώσει αφού μιλήσει με τον ανώτερό του...

15. Το παλικάρι με ξαναπαίρνει την επόμενη να μου πει την εξής ΑΛΗΤΕΙΑ: Δυστυχώς λόγω πολιτική της εταιρίας ΔΕΝ μπορεί να γίνει πίστωση ποσού για λογαριασμό που έχει διακοπεί κ δεν είναι ενεργός... Φυσικά ήταν το τελευταίο που περίμενα να ακούσω, του είπα πολύ ήρεμα ότι θα προτιμούσα μια πιο σοβαρή απάντηση του στυλ "σας γράφουμε στα @@ σας κύριε, κ δε θέλουμε να σας επιστρέψουμε τα λεφτά που άδικα μας πληρώνατε τόσο καιρό κ με πιστοποίηση από δικό μας τεχνικό...". Άλλωστε έγινε ότι είχα συνενοηθεί με την ίδια τη 4νετ. Τον ενημέρωσα ότι είναι καραγκιόζηδες κ ότι δουλεύει σε οίκο ανοχής, του είπα φυσικά δε με νοιάζουν τα λεφτά αλλά η ΚΟΡΟΙΔΙΑ κ δεσμεύτηκα να τους τα παρουσιάσω δημόσια...

ΕΙΣΤΕ ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΔΙΟΤΙ ΧΡΕΩΝΕΤΕ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΣΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΤΕ. ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ Κ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΠΕΡΙΠΑΙΖΕΤΕ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ...

:@....:@....:@....

Edited by voudas
Link to comment
Share on other sites

αν και δε μου αρέσει που θα το πω, ταιριάζει πολύ καλά το:

άσε καλύτερα να βάλω conn-x...

(voudas was downstairs fixing the internet)

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου co-adminουλη.

Μην ξεχασεις να το δημοσιευσεις σε ο,τι φορουμ σχετικου ενδιαφεροντος βρεις.

Φαντασου αυτα να γινονταν σε καποιον που να ΜΗΝ ειχε αλλη γραμμη (δηλαδη το 99% του κοσμου).

Οταν ηταν να επιλεξω εταιρεια και να φυγω απο τον ΟΤΕ, ειχα σχεδον καταληξει στην 4net.

Οταν ομως διαπιστωσα οτι ουτε ΚΑΝ για πληροφοριες δε μπορουσα να πιασω γραμμη, πηγα σε vivodi.

Ναι κυριοι, στην "ξοφλημενη, μπλιαξ"¨για τους περισσοτερους vivodi.

Ενα εχω να πω ως τωρα: ΑΨΟΓΟΙ. Και ειμαι ηδη 1,5 χρονο σε αυτους.

Σχεδον αισθανομαι οτι τους κοροϊδευω εγω αντι να με κοροϊδευουν αυτοι πληρωνοντας 19,9 καθε μηνα για 24/1 adsl + 2 γραμμες με απεριοριστα αστικα/υπεραστικα/διεθνη! :D:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τραγικοί απλά.

Και όπως πολύ σωστά είπες δεν είναι το θέμα τα λεφτά αλλα η κοροϊδία.

Δυστυχώς κάθονται πάνω στο γεγονός ότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ή γνωρίζουν αλλά είναι τέτοια η ταλαιπωρία που τελικά αποθαρίνονται να δράσουν....

Ένα μεγάλο FAIL στην 4net λοιπόν (μάλλον 2net γιατί δεν συχρονίζει πιο ψηλα....:hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να γλυτώνει κανείς 20? τον μήνα από το νετ και να δίνει 100? σε ψυχολόγους...?

Αν ναι, τότε καλύτερα να προσφέρεις στην κοινωνία με κάποιου είδους εθελοντική εργασία, μιας και που έχεις μεγάλα ψυχικά αποθέματα...

Αν όχι, βάλε conn-x...

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη στιγμή αυτό έλεγα,αλλά κανείς δεν με άκουγε,ούτε ο ίδιος ο πατέρας μου.

Και πήγε και έκανε αίτηση τελλας πριν 2-3 χρόνια.

Παράπονο γενικά δεν έχω,μόνο 2 φορές με φέραν σε οριακό σημείο αλλά και τις 2 φορές λύθηκε εντός 5 ημερών.

Μια στραβή να μου κάνουν και έφυγα αμέσως.

Βέβαια κάποιοι κοιτάνε το 3 δεκαδικό ψηφίο στην τιμή αλλά δεν σκέφτονται ότι η τιμή αυτή θα έχει και κάποιο αντίτιμο.

Εγώ 1000 φορές προτιμώ να πάω σε conn-x και να έχω την ησυχία μου και να ξέρω ότι αν γίνει κάτι σε 3 εργάσιμες μαξ θα έχει λυθεί και ας δίνω 10-15? επιπλέον το μήνα.3 καφέδες λιγότεροι είναι

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήρθε να επιλέξω, μου έμειναν μόνο η Forthnet και η HOL, την πρώτη την απέρριψα γιατί είχα φάει πολλές ώρες στο τηλέφωνο μέχρι να μου δώσουν απαντήσεις για κάτι συνδέσεις DSL που ήταν να ενεργοποιήσω.

Με την δεύτερη είμαι μια χαρα, ευχαριστημένος τους τελευταίους 3 μήνες.

Κρίμα Vouda, αν μπορείς να κάνεις κάτι...απλά κάντο, δεν αξίζει τέτοια ταλαιπωρια σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς παίζουν πολλές τέτοιες άσχημες ιστορίες σαν την παραπάνω.

Είναι η φάση "μη γίνει στραβή-u r fucked".

Ενώ 1 χρόνο δεν είχα κανένα πρόβλημα στο παλιό σπίτι, όταν μετακόμισα τα έπαθα όλα μαζί.

Εκατσα και βρήκα μόνος μου την καλωδίωση που φτάνει ως την "χελώνα" μετά από μπόλικη ταλαιπωρία, και ενώ είχε ενεργοποιηθεί η σύνδεση περίμενα ~2 εβδομάδες να μου στείλουν username+pass...

Όποτε έπαιρνα τηλέφωνο μου έλεγαν πως είναι αυτοματοποιημένη η διαδικασία, και θα έρθουν με μήνυμα.

Εντελώς τυχαία, όταν έβαλα μέσον να μου τα στείλουν (ffs όμως ε, μεσο για να μάθω τα username/pass), ήρθαν σε λιγότερο από 5'.

Χμ.

Α, κλειδώνω και στα ~4Mb/s, παραλίγο να το ξεχάσω.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω και εγώ τη δικιά μου ιστορία με την "χμ....."

1)Αγοράζω πριν 2 χρόνια πακέτο 6μήνες 60ευρώ + 6 μήνες επιπλέον συμβόλαιο.

2) Τους λέω να με βάλουν στο ιδιόκτητό τους κατευθείαν, λένε όκ.

3)Μετά από ένα μήνα μου λένε ότι θα αργήσει και με ρωτάνε να μπω μέσω ΟΤΕ.

4)Με συνδέουν μετά από 6(!) μήνες.(Νοέμβρη 07, λίγο πριν μπω φαντάρος)

5)Με βάζουν στο ιδιόκτητό τους τον Ιούνιο 08 με ταχύτητα 24mbit.

6)Στην αρχή έπαιζε καλά αλλά μετά από το κακό στο χειρότερο, φτάνει στο σημείο να συνδέεται στο 1mbit!(και μένω κέντρο Ηράκλειο

7) Δηλώνω βλάβη, τίποτα, οι ταχύτητες χάλια πάντα, ποτέ δεν έπιασα πάνω από 4mbit τους τελευταίους 4-5μήνες.

8) Στις 19 Ιανουαρίου μπαίνω στη Cyta που μέχρι στιγμής παίζει στα 2mbit ΑΚΡΙΒΩΣ(ό,τι λένε το δίνουν πάντα και σταθερά)

Τα καλύτερα όμως τώρα αρχίζουν:

9) Πληρώνω τα υπόλοιπα στη Forthnet και λόγω έκδοσης λογαριασμού 16/01, πληρώνω το ποσό μέχρι 16/01 και έχει μείνει ένα υπόλοιπο (περίπου 2-3 ευρώ) για το διάστημα 16/01 εώς 19/01. Μου είχαν εκδόσει λογαριασμό 16/01 εώς 16/03 αλλά φυσικα δε τον πλήρωσα.

10) μου στέλνουν εκκαθαριστικό λογαριασμό(περίμενα 2-3ευρώ) και είναι στα 77 ευρώ!!!!!

Ζητάνε:

-υπόλοιπο συμβολαίου από Ιανουάριο-Ιούνιο κάπου 38 ευρώ.

-Αφαιρούν το πόσο που μου χρεώσαν το προηγούμενο μήνα λόγω της διακοπής και αφήνουν μόνο τις 3 μέρες με 3 ευρώ.

-Ξαναπροσθέτουν το υπόλοιπο αυτό σαν υπόλοιπο ανεξόφλητων λογαριασμών, άλλα 36 ευρώ!!!!!!

Έλεος δηλαδή τι κάνουν οι έξυπνοι θύματα ψάχνουν?????

Τους παίρνω τηλέφωνο,μετά από μια ώρα το σηκώνουν και μου λένε έχει γίνει λάθος, αλλά για τη χρέωση του συμβολαίου δεν είναι σίγουροι(!!!!!) και θα με ξαναπαίρναν τηλέφωνο.

Από το Μάρτιο δεν με έχουν πάρει ποτέ. Φυσικά δε τους πλήρωσα μια.

Περιμένω το πολύ πολύ να στείλουν εξώδικο. Δε τσιγκουνεύομαι τα 77 ευρώ που μου ζητάνε όσο το ότι δε χαρίζομαι για βλακείες. Ας πάει έτσι, δε θα με χαλάσει....

Edited by ergotelis
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι ο καημένος έβαλα CONN-X αλλά ας μην γράφω τί πέρασα ... Μέσα σε 42 μέρες από τη μέρα που ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου είχα internet. Και αυτό γιατί μου άλλαξαν τον κωδικό μετά από μία εβδομάδα καθημερινών τηλεφωνημάτων στον ΟΤΕ και αφού το πρόβλημα δεν λύθηκε, με παρότρυναν να στείλω email 6 μέρες μετά στην Αθήνα για να γίνει διακοπή session (8 Απριλίου).

Μου λένε μείνετε ήσυχοι θα σας ενημερώσουμε. Τρεις μέρες μετά παίρνω τηλέφωνο, λέω ρε παιδιά πείτε μου τι έγινε γιατί έχει γίνει κουραστικό πλέον το θέμα, δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου πια. Λέει ναι ναι, το γνωρίζουμε το πρόβλημα θα επικοινωνήσουμε μαζί σας. Mε όποιον κι αν μιλούσα στο τηλέφωνο αναγκαζόμουν να λέω ξανά και ξανά την ιστορία μου, να επαναλαμβάνω μαζί τους λες και είμαι κανα μωρό γράμμα γράμμα user name+pass. Μου λέει μετά πηγαίνετε στο notepad γράψτε τον κωδικό (ενώ της τον έλεγα) και πριν προλάβει να συνεχίσει της κάνω, "ναι κατάλαβα copy paste στο field που ζητάει password". Μου απαντά "όχι όχι, αντιγραφή επικόλληση εκεί που σας ζητάει τον κωδικό". :hehe:

Πηγαίνω στον ΟΤΕ να επιστρέψω το μόντεμ που μου είπαν ότι μάλλον είναι προβληματικό (εννοείται είχα κρατήσει τα ονόματα των υπαλλήλων που μου το είπαν), μου λέει λείπει ο υπεύθυνος ελάτε αύριο το πρωί. Πηγαίνω το επόμενο πρωί, μιλάω μαζί του και μου λέει καλά αν είναι θα σας δώσουμε ένα μεταχειρισμένο μόντεμ να κάνετε την δουλειά σας, μέχρι να σας επισκευάσουμε αυτό ... "Του λέω τί πράγμα ??? :mad: Δεν φεύγω σήμερα από 'δω αν δεν πάρω modem, τελείωσε, ή μου το δίνετε ή σας κάνω καταγγελία !" ... Με καθησυχάζουν και μου λένε να πάω σπίτι. Αφήνω να περάσει λίγος καιρός (2 εβδομάδες - ήταν και μερικό από το Πάσχα ενδιάμεσα), πηγαίνω με βλέπει ο υπεύθυνος μου λέει το επεξεργάζονται από Αθήνα το θέμα. Γυρνάω και του λέω "Αυτή τη φορά πραγματικά ή θα λυθεί το πρόβλημα ή θα κάνω καταγγελία ή θα με διαγράψετε από την υπηρεσία φοιτητικού ConnX". Μου λέει μισό να πάρω ένα τηλέφωνο Αθήνα. Βγαίνω έξω κάνω τσιγάρο, μπαίνω μέσα αυτός ακόμα μιλούσε. Μου κάνει "πήγαινε σπίτι σου και θα σε πάρει το πολύ σε 2 μέρες μία υπεύθυνη από Αθήνα να μιλήσετε".

Με παίρνει λοιπόν τηλέφωνο την επόμερη μέρα παιδιά και μου λέει πείτε μισό τον κωδικό σας. Της τον λέω και μου λέει, μα δεν είναι αυτός. Λέω τί εννοείτε ? "Δεν είναι αυτός, ο κωδικός σας έχει αλλάξει από τότε άλλες 2 φορές !

Εδώ βλέπω ότι σας άλλαξαν το password, στις 2 Απριλίου, στις 8 Απριλίου και στις 10 Απριλίου."

Λέω, συγνώμη εμένα ποιος με ενημέρωσε για αυτό; Γιατί δεν μου το είπαν ούτε στο 121, ούτε στο 1242, ούτε στο 801 11 35555;

Αυτά τα έγραψα για να μην νομίζετε ότι και αυτοί είναι καλύτεροι :(

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όταν τους είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώνω τον μήνα που έμεινα χωρίς internet (και κάτι παραπάνω) μου λένε ξέρετε δεν γίνεται και τα λοιπά. Δεν ιατειμαγ όμως, τί να κάτσω να σκάσω τώρα για 60?. Έχω και την εξεταστική σε λίγο καιρό, δεν λέει να με συγχύζουν τώρα.

Θα έλεγα τίποτα πιο βαρύ αλλά ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε επιστολή από δικηγορικό γραφείο για το υπόλοιπο....τσιγκούνης δεν είμαι για 75 ευρώ, ούτε και κορόιδο όμως, θα μιλήσω με το δικηγόρο τους και ίσως πάμε για δικαστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος forthnet 2play εχω ακουσει κ εγω αρκετες φορες περι βραχυκυκλωμενης γραμμης (αληθεια στεκει αυτος ο ορος) για πριζες του ΟΤΕ με πυκνωτακια που δημιουργουν προβλημα και χιλια αλλα..

Να σας δωσω ενα μικρο tip: να στελνετε mail απο το MAIL ACCOUNT ΤΗΣ FORTHNET!! ολα τα αλλα πανε σαν spam ενω αυτα τα βλεπουν και τηλεφωνουν πισω σε σας το πολυ την επομενη μερα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now