Pastelidis.n.s.

SuperPi 32M απόψεις και προβληματισμοί...

Recommended Posts

Λοιπον παιδες ανοιξα αυτ το θεμα για να πεφτουν αποψεις και προβληματισμοι γρω απο το αγαπημενο μας μετροπρογραμμα...

Αρχικα εχω μια απορεια...Οταν σου πεταει error στην μεση του run περιπου δηλαδη στην 13η-16 loupα... τι σημαινει...τι χρειαζεται?

Ξερουμε ας πουμε οτι οταν μας πεταει στην αρχη η BSOD η error οτι ειναι μνημες, η οταν παλι βγαζει error στο τελος περιποθ 20h loupα και μετα ειναι vCore...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε αυτό.

Σε xp

13pi32ed.th.jpg

Σε 2003 server edition

test1s.th.jpg

Έως και την 5η loopa είναι ταχύτερα τα 2003. Στην 3 loop μάλιστα είναι 1 δευτερόλεπτο πιο γρήγορα. Μετά την 6η loopa χάνουν πολύ σε σχέση με τα xp. Γιατί άραγε????

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα να πω ότι στην αρχή μετρήθηκαν με τα ίδια maxmem και χρώματα και λοιπά και πάλι είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Απλά έτυχε να σώσω αυτό, επειδή βαριόμουν να το ξανατρέξω.

Link to comment
Share on other sites

Aπό τα καλά μου 92MB XP + SP3, η διαφορά σε Server 2003 104MB (πάλι δικά μου) είναι περίπου 1.5sec στο 32άρι. Οι πρώτες 5 loop-ες πάνε μαμιώντας. ;) Μετά στρώνει λίγο ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Αυτές τις μέρες ασχολήθηκα πάρα πολύ με το 32άρι και επειδή η μητρική μου δεν με αφήνει να χρησιμοποιήσω memset-cputweaker προσπάθησα να βρω settings, timmings, subtimings ώστε να μπουτάρω με αυτά. Κάποια στιγμή βρήκα κάποια πάρα πολύ καλά που ελπίζω να μου δώσουν και την πρωτιά στην κατηγορία που θα παίξω. Παίζοντας όμως μετά από αρκετές φορές και ενώ όλα ήταν οκ, το μηχάνημα από ένα σημείο και μετά άρχισε να μου κάνει νερά του τύπου δεν ανοίγει το setfsb, δεν μπορεί να βγάλει το 32άρι ενώ με τα ίδια settings το έβγαζε, αργεί να φορτώσει, κολλάει στο copy waza και τέτοια. Παίζει περίπτωση να θέλη επανεγκατάσταση από τα πολλά cw που έχουν γίνει? Όπως ένα μηχάνημα που έχει καιρό να γίνει φορμάτ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά επανεγκατάσταση, φορμάτ στον δίσκο και πέρασμα όλα από την αρχή Θανασάκη. ;) Κοίτα να δεις τι παίζει με το SuperPi όπως το έχω καταλάβει. Ακόμα και το μοναδικό crash του συστήματος σημαίνει επιβάρυνση του λειτουργικού - ειδικά αν το crash προέρχεται από τις μνήμες. Δες πως το κάνω εγώ για να διατηρώ καλούς τους χρόνους μου:

1) Σε ένα δίσκο μέσα φτιάχνεις 3 partitions. Ένα με το λειτουργικό δοκιμών, ένα με το final λειτουργικό και ένα άδειο για pagefile/copywaza. Boot-άρω πάντα από το πρώτο, μέχρι να βρω τις τέλειες ή εν πάση περιπτώση τις ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ρυθμίσεις ρε παιδί μου. Βέβαια εννοείται ότι όποτε crash-άρει το σύστημα και boot-άρω windows, κάνω μια περιορισμένη εκκαθάριση με την εντολή cleanmgr /sagerun:65536, που διώχνει κυρίως τα Memory Dump files πράγμα που δεν θέλουμε να υπάρχει. Όταν βρω καλές ρυθμίσεις και είμαι σίγουρος, καθαρίζω τελείως το τρίτο partition (είπαμε ότι σε αυτό κάνεις CW οπότε όλο και κάποιος φάκελος θα έχει ξεμείνει) και boot-άρω από το 2ο OS - το καλό ;) Παπ, παπ, παπ βγήκε :)

2) Αυτό που κάνω τις περισσότερες φορές είναι ότι χρησιμοποιώ τους δύο μου δίσκους, ένα για SPi και OS, έναν για Pagefile/CW, δοκιμάζω και παίζω. Όταν βρω τα καλύτερα settings και είμαι έτοιμος, τα σημειώνω σε ένα χαρτάκι :P και ξανά format για να παίξω.

Τα SuperPi LCCs είναι "All about finding your bottleneck system settings" ;) Τα settings που από 'κει και πέρα ότι και να κάνεις θα χειροτερέψει το score ή θα σε οδηγήσει σε crash. Οι DDR είχα μάθει τι ήθελαν και τι δεν ήθελαν για το 32άρι, τι βοηθούσε πιο πολύ και έπρεπε να παίξει "ΕΚΕΙ" για να βγει το καλό το score, μετά από in detail testing. Από 'κει και πέρα ασχολήθηκα λίγο με DDR2 + 1M, αλλά μετά χάθηκα/έμεινα πίσω τεχνολογικά :(

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Έκανα επανεγκατάσταση του λειτουργικού στο partition που ήταν πριν με το αργό. Στο άλλο που κα΄νω cw δεν έκανα. Μέχρι στιγμής δουλεύει οκ. Μόλις τελειώσω θα κάνω και σε αυτό το partition ένα φορμάτ. Πρέπει οπωσδήποτε να κάνω σε όλο το δίσκο φορμάτ? Τα crashes δεν ξαναεμφανίστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Πέρνεις έναν δίσκο π.χ 500GB. Αρχίζεις και κάνεις partitions των 50GB(ή όσο θες) σε ζευγαράκια. Δηλαδή το 1ο με το 2ο partition(OS, CW) θα είναι για ένα session:p και συνεχίζεις έτσι....BE CARFUL:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει απλά λέω... εξάλλου έγραψα ότι αυτή είναι η δική μου άποψη, όχι ότι είναι το καλύτερο ;) Πότε πήγες εσύ, πότε γύρισες δεν σε προλαβαίνω :hehe: Εντάξει οι μνήμες :P ?

Link to comment
Share on other sites

Ο Sam λέει ότι για το CopyWaza το καλύτερο είναι να έχεις κάνα παμπάλαιο SATA ή IDE δίσκο που να σέρνεται σε read/write speeds, ώστε να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο το Available Memory :hehe:

Μην πείτε καν στον κόπο να το δοκιμάσετε, το δοκίμασα και δεν ισχύει. Μια χαρά είσαι με οτιδήποτε δίσκο, απλά για να μην περιμένεις αιώνες για το CW βρες κάνα Raptor. Η εγγραφή που μας νοιάζει όπως λέει ο Στέλιος, παραμένει πάντα ίδια ανεξαρτήτως δίσκου. Ούτε το FAT32 βοηθάει...

Πλέον το SuperPi είναι σωστό λειτουργικό, LSC = 1, CopyWaza και RAM tweaking. Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω για καλό χρόνο. Όλα τα άλλα είναι για να πάρεις τα τελευταία milisecond ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να σου πω πως ακριβώς τι είπε μες στο CDT video του:

"It takes about 2 to 3 minutes to move or copy a file on my hard disk because I'm using an old 40GB hard disk, because I discovered that it's better to use slow disks for CDT because copying takes longer therefore it has more time to boost things (εννοεί Available/System Cache Memory)."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο Γιώργος ακριβώς ισχύει για το 32Μ. Μνήμες πολύ σφίξιμο, lsc=1, cw καλό και από εκεί και πέρα είναι άλλα 2-3 Registry tweaks.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now