GoriLLakoS

MSI Master Overclocking Arena 2009 : Greek Qualifiers

Recommended Posts

[NEWS_IMG=MSI Master Overclocking Arena 2009, Greek Qualifiers]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/54a1133690d195.jpg[/NEWS_IMG]Για δέυτερη συνεχή χρονιά το hwbox σε συνεργασία με την MSI θα διοργανώσουν τους Ελληνικούς Προκριματικούς για το Master Overclocking Arena 2009 Event. Για την ιστορία, στο Master Overclocking Arena πίσω στο 2008 η Ελληνική ομάδα είχε καταλάβει την πρώτη θέση στους Ευρωπαϊκούς Τελικούς και εν συνεχεία την δέυτερη σε όλο τον κόσμο στην Taiwan !

Στην πρώτη φάση του MOA 2009 δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι και οι κανόνες έιναι απλοί.

Ο κάθε διαγωνιζόμενος θα πρέπει να υποβάλει τα αποτελέσματά του εδώ χρησιμοποιώντας μόνο μητρικές με Chipset X48,P45,P43,G45,G43 & X58, προφανώς επεξεργαστές της Intel και κάρτες γραφικών μόνο απο την nVidia .

Κάθε ομάδα μπορεί να αποτελείται απο 2 άτομα, δεν υπάρχει περιορισμός σε ψύξη,δεν υπάρχει περιορισμός σε hardware και τέλος δεν υπάρχει περιορισμός ούτε στην επιλογή του OS που θα χρησιμοποιήσει ο καθένας/κάθε ομάδα. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει όσες κάρτες γραφικών θέλει και όσους επεξεργαστές θέλει για να επιτύχει τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα στο SPI 1M και στο 3DMark01 (τα αποτελέσματα θα πρέπει να αναρτηθούν στο συγκεκριμένο θέμα έτσι όπως γίνονται ανάρτηση και στα score για το hwbot.org)

Στίς 10 Ιουνίου οι τρείς καλύτερες ομάδες/άτομα θα ανακοινωθούν σε αυτό το θέμα και θα ακολουθήσει η δέυτερη φάση του MSI MOA 2009 . Οι 3 καλύτερες ομάδες θα παραλάβουν απο την MSI απο μία μητρική με Intel X58 Chipset και μία κάρτα γραφικών της MSI με nVidia GPU(τα οποία θα κρατήσουν μετά το τέλος της 2ης φάσης) καθώς και 3 επεξεργαστές και 3 ζευγάρια μνήμες sponsored(μόνο για το event) by Πλάισιο και στις 13 Ιουνίου θα συγκεντρωθούν στα hwbox labs όπου θα διεξαχθεί η τελική φάση με τον νικητή να πάιρνει το εισητήριο για την Ευρωπαϊκή τελική φάση του MSI MOA 2009 και να προσπαθεί να υπερασπιστεί τον τίτλο της Ελλάδας ώς EU OC-Champion από το 2008 !

Τρόπος βαθμολόγησης Overclocker :

3DMark2001 SE

1. 100 points

2. 90 points

3. 75 points

4. 55 points

5. 25 points

SuperPi 1M:

1. 100 points

2. 90 points

3. 75 points

4. 55 points

5. 25 points

Η ομάδα με τους περισσότερους πόντους θα πάει στις 17 με 19 Ιουλίου (και όχι στις 10-12 Ιουλίου) στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου όπου θα διεξαχθεί η τελική φάση για την Ευρώπη !

Στην δέυτερη φάση του MOA 2009 όλα τα λειτουργικά συστήματα καθώς και όλοι οι τρόποι ψύξης είναι επιτρεπτοί, ενώ περαιτέρω κανόνες θα ανακοινωθούν λίγο πριν το event !

Καλη επιτυχία και καλή τύχη σε όλους !

54a11336912789.jpg

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

χε χε χε 6400+ χε χε χε χε χε χε:$..

Καλά καλά θα πάρω το cpu του Vivi θα κάνω το pllmod να παίζω στους -180 και πιστεύω θα μου βγει ένα pi στα 6800 και 3dmark01 στα 6650 τουλάχιστον...:o..

Πλάκα πλάκα καλή φάση ο διαγωνισμός αλλά μόνο για Ε8600 και nvidia...

Link to comment
Share on other sites

Κανόνισα με τον Βασίλη να μας στείλει ο Goddy τον Ε8600 του από Νότια Αφρική ... ~6600MHz 3DMark2006 benchable :hehe::D

j/k :) Άντε καλή επιτυχία σε όλους ! :)

@Crusty: Τώρα, έτσι όπως είναι το CPU τρέχει τα πάντα στα 6550MHz+ ... Τα ΠΑΝΤΑ*. ;):eek:

*Μες στα ΠΑΝΤΑ, δεν συμπεριλαμβάνεται το Vantage :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγάλει. Με ναυαρχίδα την Diamond, ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

Η 2η φάση είναι όλα τα λεφτά!!!

Χωρίς καλό E8600 και αρκετές γνώσεις στο tweaking, δεύτερο γύρο δεν περνάς. :D

Πάντως αναμένεται να έχουμε δυνατές μάχες. Κι ας πέφτει στη μέση της εξεταστικής το όλο σκηνικό (11 Ιουνίου ξεκινάω) θα το παρακολουθώ γιατί όπως και να το κάνουμε ... θα είναι ενδιαφέρον :Q.. :hug:..

Link to comment
Share on other sites

Xμμμ κάτι καλό μυρίζομαι.....για να δούμε....όποιος θέλει να πάει καλά έχει την ευχή μου:hehe:

Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις/απορίες.....

Γιατί μόνο nvidia κάρτες; Αυτό το αποφάσίσατε εσείς ή η MSI;

Πάλι 01? Καταλαβαίνω ότι εκεί κάποιος μπορεί να δείξει τις δυνατότητές του στο tweaking και με αυτό να ξεχωρίσει από τους άλλους.....Έξω οι i7 που στο τέλος με τέτοιους θα παίξουν οι νικητές.....

Το 1Μ γιατί? Όποιος έχει τον καλύτερο cpu( δεν κυκλοφορούν και πολλοί(hipro, tsan, ίσως και αυτός που πήρε τώρα ο Στέλιος; )) και φυσικά εμπειρία θα το πάρει....

Δεν θέλω να πω κάτι με τα παραπάνω, αλλά το παιχνίδι(διαγωνισμός) έχει προδιαγεγραμμένο τέλος...τουλάχιστον για τους 3 πρώτους είμαι σίγουρος.....από εκεί και πέρα αλλάζει.....

Για αποφυγή παρεξηγήσεων δεν είναι παράπονο αυτό που γράφω, αλλά κάποιοι προβληματισμοί μου....εγώ θα πάρω έτσι και αλλιώς μέρος μόνο για την πλάκα....αυτό είναι στο κάτω κάτω που μετράει.....:D

Kαλή επιτυχία σε όλους!!!!!:hehe:

Παρακαλώ κρατήστε μου μια θέση στα hwbox labs για τον 2ο γύρο.....όπως είπε και ο Κίμωνας ''εκεί είναι όλα τα λεφτά''!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα πω όσον αφορά τα παραπάνω, αφορά το SuperPi 1M. Είναι εφικτό κάποιος που παίζει SuperPi 1M @ 6500MHz να χάσει από κάποιον που παίζει @ 6440MHz ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτό κάποιος που παίζει SuperPi 1M @ 6500MHz να χάσει από κάποιον που παίζει @ 6440MHz ;)

Δεν διαφωνώ......αλλά ξέρεις παραπάνω cpus από αυτά που είπα ώστε να μπουν στην τριάδα; Όλα αυτά που είπα παίζουν λογικά 6450+...:D

Kαι από ότι έχω δει οι υπόλοιποι έχουν διαφορά τουλάχιστον 80+Μhz παρακάτω...:D

Link to comment
Share on other sites

Oι nvidia καρτες ειναι επιλογη της MSI . Σε ολες τις χωρες που εχω δει , υπαρχει αυτος ο ορος.

Ευτυχως ή δυστυχως τα bench αυτα , ευνοουν μονο τους Ε8600 .

Link to comment
Share on other sites

Ε έχεις ακόμα E8600 να δοκιμάσεις εσύ ... :P:hehe:

//EDIT: Άντε, ποιος θα στείλει PM του Sergey να πάρει το CPU του; 1200? του τον είχαν ζητήσει μου είπε :hehe: To run αυτό το είχε ανεβάσει αν δεν κάνω λάθος Αύγουστο - Σεπτέμβριο 2008 - ήταν επίτηδες τελείως untweaked, απλά και μόνο για να δείξει τις δυνάμεις του CPU. Τότε πρωτοξεκίνησαν να εμφανίζονται οι τρομεροί E8600 (No_Name, Joe_Cool, AndreYang) που έπαιζαν 6.5GHz+ 3D ... Είχε μάλιστα πει ότι έπαιζε 6.8GHz+ validation, αλλά έβγαιναν όλα corrupted. Του είπαν να κάνει validation έστω λίγο πιο κάτω και ισχυρίστηκε ότι όσο και να προσπάθησε για validations πάνω από τα 6500MHz έβγαιναν corrupted :rolleyes: Σύμφωνα πάντα με τον Sergey, λόγω του 2.04Vcore που του έδινε, το cpu έπαθε instant degrade μετά από μία εβδομάδα ατελείωτου benching σε αυτές τις συχνότητες, χάνοντας έτσι περίπου 70MHz.

Ο συγκεκριμένος κύριος έχει αυτή τη στιγμή το παγκόσμιο με 6.734sec @ 6648MHz, ενώ σαν "απειλή" προς τον Vivi έβγαλε στη δημοσιότητα screenshot με τον CPU @ 6690MHz και μαυρισμένους τους χρόνους κάθε loop-ας στο SuperPi 1M :P

6922aqv4.png

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Σόφος. Το run αυτό είχε γίνει με τον Godlike Q822Axxx E8600 του @ ~-160*C και το Northbridge της moded Biostar TP45 HP του @ -105*C.

Μπα δεν νομίζω να είναι αληθινό το νούμερο αυτό. Παρατραβηγμένο μου φαίνεται. Δεν έχει σημασία το ότι δούλευε σε RMA Dept. και δοκίμασε καμιά 50αριά E8600, γιατί πολύ απλά και άλλα άτομα που δοκίμασαν τόσα CPUs (βλ. Andre) δεν έφθασαν ποτέ ούτε καν στα 6.7GHz SuperPi 1M benchable ... ;)

//ΕDIT: Θα μας τρελάνει ο Sergey ... Μόλις δημοσίευσε στο www.ripping.org και το backup SuperPi 1M WR του, 6.719sec @ 6690MHz ! 44950pp στα 6690MHz - ανήκουστο ! :drool: Δηλαδή αν δώσει στο msconfig numproc=2 που θα πάει το CPU ?

1d1a3f9ad15e.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now