GoriLLakoS

MSI Master Overclocking Arena 2009 : Greek Qualifiers

Recommended Posts

First Post Updated

Τρόπος βαθμολόγησης Overclocker :

3DMark2001 SE

1. 100 points

2. 90 points

3. 75 points

4. 55 points

5. 25 points

SuperPi 1M:

1. 100 points

2. 90 points

3. 75 points

4. 55 points

5. 25 points

Η ομάδα με τους περισσότερους πόντους θα πάει στις 17 με 19 Ιουλίου (και όχι στις 10-12 Ιουλίου) στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου όπου θα διεξαχθεί η τελική φάση για την Ευρώπη !

Και επίσης ο Ελληνικός Τελικός θα γίνει αντί για 14 Ιουνίου στις 13 Ιουνίου !

Η πρώτη φάση αντι για 8 του μήν θα λήξει στις 10 !

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ την αφελή ερώτηση, οι 2 καλύτεροι πάνε βάση του τι θα βγάλουν τώρα? Εννοώ καινούργιες μετρήσεις, και όχι κάτι παλιό ε?

Και το hardware δεν πάει μαζί τους Μόναχο, εκεί τους δίνουν άλλο ε?

Οπότε αν αύριο πάω τον 9650 μου στα 12, και τρέξω Pi σε 9 nanosecond πάω Μόναχο?

Στεγνό off topic και sorry απλά για να το ξεκαθαρίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 καλύτεροι , απο την Τελική 3άδα στις 13 Ιουνίου θα πάνε Μόναχο :)

Μπάστα γιατί κι εγώ μπερδεύτικα τώρα.

Ας πούμε ότι πρώτη στη δεύτερη φάση βγαίνει η ομάδα tsan-pastel και δεύτερη crio-dread77.Ποιος πάει?Και οι τέσσερις?

Η τελική φάση για να βγει η πρώτη ομάδα που θα πάει έξω, ΤΙ hardware θα έχει?....

Απότι λέει το πρώτο ποστ

MSI X48

Nvidia Vga-MSI

i7 @ Plaisio

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι κατ' εμέ, στην φάση της 3άδας, καλό θα ήταν όλοι να έπαιζαν με cap στα MHz των CPU και καρτών, ώστε να είναι όσο πιο δίκαιο γίνεται (και όχι ποιος είναι ο πιο τυχερός). Λογικά, μόλις μας έρθει το h/w, θα πέσει ενημέρωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Το cap αφού δεν μπήκε από την αρχή, δεν μπορεί να εφαρμοστεί καθόλου.

"Στην δέυτερη φάση του MOA 2009 όλα τα λειτουργικά συστήματα καθώς και όλοι οι τρόποι ψύξης είναι επιτρεπτοί, ενώ περαιτέρω κανόνες θα ανακοινωθούν λίγο πριν το event !

"

Που σημαίνει, αν έχεις κάνιστρα για κάρτες κτλ προχωράς, αν όχι κερδίζεις την εμπειρία της συμμετοχής... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το cap αφού δεν μπήκε από την αρχή, δεν μπορεί να εφαρμοστεί καθόλου.

"Στην δέυτερη φάση του MOA 2009 όλα τα λειτουργικά συστήματα καθώς και όλοι οι τρόποι ψύξης είναι επιτρεπτοί, ενώ περαιτέρω κανόνες θα ανακοινωθούν λίγο πριν το event !

"

Που σημαίνει, αν έχεις κάνιστρα για κάρτες κτλ προχωράς, αν όχι κερδίζεις την εμπειρία της συμμετοχής... ;)

Εμείς λέμε πιο πολύ για cap σε mhz cpu όχι σε κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις Τάσο ότι από τα παιδιά που θα πάνε στο final 3, κάποιος δε θα ξέρει να κλοκάρει ψηλά ένα καλό κομμάτι? ;)

Για μένα είναι άδικο να το πάμε με "όποιον του τύχει το καλό" - αν το θέλετε έτσι βέβαια, no problem by me.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχεις δίκιο σε αυτό. Αλλά εγώ βλέπω Master Overclocking Arena και όχι Master Tweaking Arena. Και εγώ θα ένιωθα άσχημα αν με το ζόρι έπιανα 5GHz πχ και ο άλλος έπιανε 5.2 "άνετα", αλλά τι να κάνουμε, έτσι έχει. Και αρκετοί είναι αυτοί που ξοδεύουν χιλιάδες ? για να βρουν ένα κομμάτι που θα πιάνει 100MΗz παραπάνω από την προηγούμενη "πατάτα" τους, αυτό όμως δεν είναι άδικο για τους υπόλοιπους που δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα; Εδώ θα μου πεις :D "πρόκειται για διαγωνισμό και όχι για general o/c", αλλά τέσπα, εσείς αποφασίζετε, εμένα δε με πολυκόφτει :victory:....... Απλά είχα μια απορία.

Link to comment
Share on other sites

Πριν γκρινιάζαμε γιατί είναι αδικία του ενός να του κάτσει καλό κομμάτι του αλλουνού μάπα και να έχουν διαφορά 300mhz.

Τώρα θα γκρινιάζουμε που προσπαθούμε να το αποφύγουμε αυτό?

Ούτως η άλλως για να περάσεις στην φάση αυτή θα πρέπει να ξέρεις να κλοκάρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Είτε μπει όριο στον επεξεργαστή είτε όχι για μένα το ίδιο είναι.Έτσι κι αλλιώς απο τη στιγμή που στην πρώτη φάση παίζουνε διαφορές (6600 ο ένας-6200 άλλος) δεν έχει και τόσο σημασία.

Όποιος είναι ο νικητής είναι σίγουρο ότι θα είναι κάτι παραπάνω απο ικανός να τιμήσει τη χώρα μας στο εξωτερικό.Τι νάνουμε,είμαστε κλοκάδες,πειραζει?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

αν όχι κερδίζεις την εμπειρία της συμμετοχής... ;)

Tο σημαντικότερο για μένα.....:D

Εμείς λέμε πιο πολύ για cap σε mhz cpu όχι σε κάρτες.

Άμα είναι να μπει cap μπορείτε απλά να πάρετε τα cpu να δοκιμάσετε που παίζει το χειρότερο και να μπει εκεί το cap στα υψηλότερα mhz του χειρότερου....

Οι κάρτες πάνω κάτω παίζουν το ίδιο.

Φαντάζεσαι να είναι οι κάρτες GTX295 και μόνο ένας να ξέρει το mod....Σκέψου την μια ομάδα με 1000+ πυρήνα και τους άλλους να παλέύουν με 850....Παράδειγμα τραβηγμένο είναι, το ξέρω, αλλά....

Για μένα είναι άδικο να το πάμε με "όποιον του τύχει το καλό" - αν το θέλετε έτσι βέβαια, no problem by me.

Και σε ποιον διαγωνισμό δεν υπάρχει ο τυχερός......Δεν έχω δει διαγωνισμό χωρίς κάποιος να έχει κάτι καλύτερο....:D Άμα μπουν caps νομίζω έχουμε σίγουρο νικητή....:hehe:

Λέει κάπου στο πρώτο ποστ "Οι 3 καλύτερες ομάδες θα παραλάβουν απο την MSI απο μία μητρική με Intel X58 Chipset και μία κάρτα γραφικών της MSI με nVidia GPU(τα οποία θα κρατήσουν μετά το τέλος της 2ης φάσης) καθώς και 3 επεξεργαστές και 3 ζευγάρια μνήμες sponsored(μόνο για το event) by Πλάισιο"

Άρα το hw που θα παίξουν στον τελικό θα το έχουν δοκιμάσει....και αν κάτι κατά τις δοκιμές δεν πάει καλά, τότε δεν παίρνει μέρος η ομάδα στον τελικό ή θα έχει και αντικατάσταση hw;

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, δεν ξέρετε να διαβάζετε ? :P

Ειδικά ο crio τρώει κάτι κολλήματα....ίσως το Αίγιο φταίει τελικά :hehe:

Απο όσους πάρουν μέρος στην πρώτη φάση, οι τρεις καλύτερες ομάδες θα περάσουν στην δέυτερη φάση. Εντάξει με αυτό? Το ξεπεράσαμε ? :P

Στην Δέυτερη φάση, η MSI θα στείλει μητρικές και vga, το Πλαίσιο θα βάλει CPU και Ram και θα γίνουμε :hehe: Εσείς μόνο τροφοδοτικά θα φέρετε. Για τους Δίσκους θα δούμε :)

Τα CPU δεν ξέρουμε ακόμα τι θα έιναι, ή θα είναι 975 ή 950 ή Ci5 :P αλλά θα δοκιμαστούν όλα μαζί την μέρα του event .

Cap δεν υπάρχει ούτε στα MHZ ούτε στην ψύξη, ούτε θα υπάρξει :)

Link to comment
Share on other sites

BTW ανακαλύφθηκε ίσως το πιο καλό μέχρι στιγμής batch για D0 CPUs. Week 45, να το έχετε υπόψην σας. Π.χ: 3845B239 ή 3845B010 ή 3845A935

Retail i7 975 @ 4900MHz on air, 4840MHz SuperPi 1M benchable

Retail W3520 @ 4870ΜΗz on H2O, 4800MHz SuperPi 1M benchable (4645MHz uncore :eek:) ΒΤW: W3520 =~ i7 920 :D

Retail i7 975 @ 5650MHz SuperPi 1M benchable on LN2

Retail W3540 @ 5320MHz SuperPi 1M benchable on LN2 (more on that one)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

1)Σόφο 295 πολύ χλωμό το βλέπω.Έχεις δει εσύ σε διαγωνισμό ποτέ να παίζει Top-HW?

Λογικά 260/280/285 θα παίξουν με τη 260 πιο πιθανή.

2)Μακάρι cpu να παίξει 975 να χτυπησουμε και κανένα super score

3)Gorilakos ντροπή σου που μίλησες έτσι.Καλώ αμέσως τους gpr-JC και του λοιπούς Αιγιοτάρες να δράσουν.Αίγιο city RULEZ.(στοπ το σπαμ εδώ :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο διευκρινίζω ότι το παράδειγμά μου είναι τραβηγμένο.....:whistling:

Ακόμα και 260 να είναι η κάρτα....υπάρχουν mods που δεν ξέρουμε και άλλοι ξέρουν....αυτό ήθελα να πω στον Γιώργο.....:D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και τί να κάνουμε ρε συ Σόφο, να ban-άρουμε από την overclocking community όσους γνωρίζουν από ηλεκτρονικά; :hehe:

Βάζω στοίχημα ότι και να στο έλεγε το mod ο hipro, μόνος σου δεν θα το έκανες για κανένα λόγο :D Εγώ τουλάχιστον, μάλλον θα κατέληγα σαν και αυτή τη SiS VGA του 1998 που πήγα να mod-άρω :hehe: Βέβαια η photo αυτή είναι παλιά, αλλά και πάλι άξιζε η προσπάθεια. Δεν είχε κολλήσει καλά με το καλάι και έβαλα κόλλα UHU, don't try this at home :D

hpim1914800x600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να ban-άρουμε κανέναν ίσα ίσα.....απλώς το έγραψα αυτό γιατί είπες ότι πάνω κάτω οι κάρτες παίζουν στα ίδια Mhz....

Ο hipro έχει περάσει το modding σε άλλο επίπεδο και μπράβο του....:D

Και τα mods να είχαν πολλοί και εγώ μέσα σε αυτούς δεν θα ήξερα να τα κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



  • Forum Statistics

    • Total Topics
      38.5k
    • Total Posts
      434.5k
  • Member Statistics

    • Total Members
      7,516
    • Most Online
      22,501

    Newest Member
    JeanetteJana
    Joined
  • Who's Online (See full list)

    • There are no registered users currently online