aristidis

EVGA classified + 920 D0

Recommended Posts

Πρώτες εντυπώσεις στο cascade.. αλλά θέλει πολύ ψάξιμο η άτιμη, μου εβγαλε την πίστη. Λογικά πάει κι' άλλο, αλλά αστην να ξεκουραστεί λίγο και αυτή και εγώ....:cool:

611412

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνονται οι εικόνες :(

Ούτε εγώ τη βλέπω.

Λογικά θα κάνει "κόλπα" το imageshack

Αλλά άν κρίνω από τον τίτλο της φωτό .... ο Αρης πρέπει να έβγαλε 32M superpi σε 7m-06s-313ms

Με τον 920 D0 @ 5132 Mhz

Super !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά δηλαδή πήγε ο 920 DO - μια χαρά για cascade, έτσι και αλλιώς αυτοί ακούνε και στο άζωτο oπότε επέρχεται γλέντι :hehe::T:

Πάντως στα 5130MHz το 6m59sec με την Classified είναι εφικτό :)

Link to comment
Share on other sites

To Pi ήταν χωρίς tweak, απλά δοκίμαζα τα εργαλεία. Πάει κι' άλλο αλλά δύσκολα. Οι μνήμες είναι ένα ισχυρό φρένο και γι'αυτό το bclock θέλουν πολύ ρεύμα για τα ρολόγια που παίζουν. Θα έλεγα οτι είμαι λίγο απογοητευμένος απο τις ADATA. Πρέπει να δοκιμάσω και CORSAIR για να δώ.

Αύριο θα γίνει κι' άλλη δοκιμή για να δούμε που τερματίζει...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Άρη, απογοήτευση οι A-Data για αυτό το run είναι ψιλοαργό - ασχέτως με τό όλο system/sub-system optimization. Πόσο ρεύμα θέλουν για να παίξουν εκεί;

Επίσης στο 32άρι με i7 βοηθάνε πολύ και τα 6GB μνήμης :T:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι με 1.78, αλλά για να είναι πιο σταθερές θέλουν πάνω απο 1.80. δυστυχώς αυτές είναι 3GB. Oι πρώτες που είχα πάρει ήταν 6GB αλλά δυστυχώς η μία out of the box ήταν off. :(

Link to comment
Share on other sites

:D Αυτά περιμένουμε και μείς για να δούμε. Πάντως αστεία σοβαρά η πλατφόρμα είναι περίεργη, με λίγα λόγια μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα, άμα μουλαρώσει τέλος. Προτιμώ π.χ. μια Rampage με εναν καλό 8600 γιατί παίζεις πιο άνετα και ευχάριστα..
Link to comment
Share on other sites

O 965 του Fugger που παίζει άνετα 5.55GHz SuperPi 32M και φημολογείται ότι φτάνει ακόμα και 5.6GHz benchable είναι hand-picked.

Ο Xeon W3570 του Shamino όμως, παίζει 5817MHz CPUZ Validation χωρίς να είναι hand-picked. Επίσης ο W3570 του Andre έπαιξε ~5460MHz+ 3DMark06 χωρίς κανένα πρόβλημα - από ότι λέει η παραπάνω συχνότητα προήλθε σχετικά εύκολα, αγοράζοντας μόλις 3 από αυτά τα CPU :D Αν σκεφτεί κανείς ότι κοστίζουν $1500 έκαστως και ότι έχει παραγγείλει ΑΚΟΜΑ 12 ... ε εντάξει ... γίνεται νομίζω καταννοητό ότι το overclocking είναι ένα exorbitantly expensive hobby για το οποίο πρέπει να θυσιάσεις όχι μόνο χρήματα αλλά και χρόνο :(

Link to comment
Share on other sites

O 965 του Fugger που παίζει άνετα 5.55GHz SuperPi 32M και φημολογείται ότι φτάνει ακόμα και 5.6GHz benchable είναι hand-picked.

Τελικά αυτός ο επεξεργαστής είναι 965 ή μήπως 975;;; Θυμάμαι ένα thread του Fugger στο XS που εξαφανίστηκε σε μια νύχτα και κανείς δεν έμαθε τι και πως...

Ήταν αυτό που έβγαζε εκείνα τα τρελά 32άρια με μια classified και έναν υποτιθέμενο 965 (χωρίς ανοικτό cpuz φυσικά, όπως πάντα)...

@ Aristidis... Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει Rampage II Extreme, αν ναι, πιστεύεις πως είναι καλύτερη η Classified;;;

Όταν είχα στα χέρια μου την RIIE ήταν προφανώς ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ τα bios που κυκλοφορούσαν που η μητρική με απογοήτευσε. Πλέον όμως, βλέπω πως κάνει θαύματα.

Σίγουρα αυτοί οι 100-150 επιπλέον μεγάκυκλοι της Classified αξίζουν;;;; Βλέπω πως ακόμα και σε 3D, υπάρχουν καλύτερα σκορ σε χαμηλότερες συχνότητες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη RII EXTREME αλλά απ' ότι φαίνετε η EVGA είναι καλύτερη. Το μόνο καλό με την ASUS είναι ότι βγάζει συνέχεια καινούργια bios.

Εμείς απλά ελπίζουμε να μας κάτσει κανένα καλό κομάτι και μετά παλεύουμε με τα θηρία μπας και το ξεζουμίσουμε τελείως. Τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή.:)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς απλά ελπίζουμε να μας κάτσει κανένα καλό κομάτι και μετά παλεύουμε με τα θηρία μπας και το ξεζουμίσουμε τελείως. Τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή.:)

5132 στο cascade είναι πολύ καλά!!! Οπότε είσαι τυχερός. Είμαι σίγουρος πως ο επεξεργαστής σου θα παίξει πάνω από 5,2 32Μ. Όπως και να'χει, σου εύχομαι να είναι διαμάντι ο επεξεργαστής...:)

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ καινουργια ωραια πραγματα?

πολλη αποχη εκανα μου φαινεται...

Ωραιος Αρη...καμια 150αρια mhz τα`χεις πιστευω....

αυτο το bclock ειναι δοκιμασμενο με καμια "παλια" μητρικη?

Link to comment
Share on other sites

Κίμωνα, το thread του Fugger που "εξαφανίστηκε" είναι με handpicked 975 ;)

To ξέρω φίλε, τον είχε προδώσει ένα everest benchmark που ανέφερε την ποσοστιαία αύξηση. Μόλις το είδε κάποιος γάτος και το πόσταρε, εξαφανίστηκε το θέμα...

uncore.JPG

μμμμμ καινουργια ωραια πραγματα?

πολλη αποχη εκανα μου φαινεται...

Άντε ρε φίλε, καιρός είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο το bclock ειναι δοκιμασμενο με καμια "παλια" μητρικη?

'Oxi μόνο με την EVGA, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κι' άλλη που να μπορεί να ανέβει εκεί.

Κίμωνα, το thread του Fugger που "εξαφανίστηκε" είναι με handpicked 975 ;)

Σωπάτε καλέ μην το λέτε...

Link to comment
Share on other sites

Κίμωνα ο CPU του Fugger που παίζει 32M @ 5.55GHz - 5.6GHz είναι 965 CO από αυτούς που "έκοψε" τα thermal diodes ο Francois (Dr.Who?) και ανέβαιναν σαν τρελοί. Έχει ακόμα ένα τρομερά καλό 965 ο οποίος αν δεν κάνω λάθος είναι D0 ES κομμάτι, φυσικά διαλεγμένο. Φυσικά μπορεί να επιβεβαιώσει ο Βασίλης αν είναι σωστά τα παραπάνω, ο οποίος γνωρίζει πολύ καλύτερα από εμένα τον Charles.

Τώρα αναφορικά με την Classified. Από ότι λένε οι περισσότεροι δίνει 100MHz παραπάνω σε σχέση με τις υπόλοιπες μητρικές σε 3D, πράγμα που προσθέτει αρκετούς πόντους στην απόδοσή της. Το κακό είναι ότι και από αυτήν λείπουν τα prefetcher τα οποία βοηθάνε και στo SuperPi 32M και στα 3D (για αυτό βλέπουμε ότι έχει terrible efficiency σε σχέση με R2E), όμως στον 975 θα είναι ενσωματωμένα στον επεξεργαστή (αυτό δεν μπορώ να γνωρίζω πως το κάνουν, ίσως έχει σχέση με τις instructions του cpu, όμως και πάλι δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω - ο Βασίλης θα ξέρει να μας πει)

Από ότι έχω προσέξει μέχρι στιγμής το συγκεκριμένο board έχει αρκετό potential στα 3D, απλά πρέπει να ψαχτείς τρομερά με το BIOS. Για να φανταστείτε ο Rajinder στα ~5300MHz με 920 D0 κάνει 10440 CPU Score στο 3DMark06, o OPB στα 5345MHz με W3540 κάνει 10530, ενώ ο Andre κάνει 10400 CPU Score στα 5464MHz με W3570 και οι τρεις με Classified. Βέβαια θα μου πείτε, ο Raja ασχολείται με Classified και απλή X58, δύο μήνες πριν βγουν στην αγορά - άρα είναι φυσιολογικό το να την γνωρίζει τόσο καλά. Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι για τα 10640 CPU Score χρησιμοποίησε κάποιο tweak, μιας και ευχαρίστησε τον OPB για ένα tweak που του έδωσε ... :coffeetime:

Πάντως Άρη πάρε ένα 6GB kit, γιατί στα ίδια MHz & timings/sub-timings χάνεις τουλάχιστον 4sec στο SuperPi 32M σε σχέση με τα 3GB. :D Και γενικά θα είσαι πιο "αεράτος" ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

αν υποθεσουμε ομως πως το bclock ειναι θεμα cpu μιας και ολα τα C0/C1 εκοβαν στα ~230mhz,θα πανε......

Ο συνδυασμός mobo + CPU παίζει πάλι ρόλο όπως και στους Core 2.

Ίδια CPU, άλλο board = άλλο FSB

Ίδιο board, διάφορα CPUs = άλλα FSB

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now