Recommended Posts

30 Ευρώ κόστος υλικών για 30 βαθμούς διαφορά θερμοκρασίας!!!!!

real temp και core temp σταματούν να διαβάζουν στο ίδιο σημείο. το pc probe

δείχνει κανονικά μέχρι 8C.

καλή μόνωση (οτι θεωρεί ο καθένας καλή)

οι θερμοκρασίες είναι με 5V και μπορεί να δεχθεί μέχρι 16V (μη ρωτήσει κανένας πονηρός που θα βρω τα 16).

Θα δοκιμάσω και περισσότερα volt αργότερα.

1.JPG

2.jpg

DSC09254.JPG

DSC09256.JPG

1.JPG

2.jpg

DSC09254.JPG

DSC09256.JPG

1.JPG

2.jpg

DSC09254.JPG

DSC09256.JPG

1.JPG.40a55e66827158617ff630d489e2a86d.J

2.jpg.6b1fd5569116784f60250db61347d161.j

DSC09254.JPG.08ecfe08797a62a139307096168

DSC09256.JPG.e8e6287b4d2e912b98ee2aaa17b

Link to comment
Share on other sites

Υγροποίηση παίζει;

Σε load το cpu;

Φυσικά και παίζει Υγροποίηση εφόσον είναι κάτω από την ατμοσφαιρική

θερμοκρασία.

idle.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα watt peltier εβαλες ????

Η υγροποιηση εξαρταται απο τη σχετικη υγρασια και τη θερμοκρασια περιβαλλοντος . Δεν γινεται υγροποιηση με το που κατεβεις την θερμοκρασια περιβαλλοντος .

Link to comment
Share on other sites

Ποσα watt peltier εβαλες ????

Η υγροποιηση εξαρταται απο τη σχετικη υγρασια και τη θερμοκρασια περιβαλλοντος . Δεν γινεται υγροποιηση με το που κατεβεις την θερμοκρασια περιβαλλοντος .

το μεγάλο!!

H θεωρία είναι γνωστή σε όλους.

προσοχή θέλει στήν πράξη μην δείς πυροτεχνήματα.....αν το αφήσεις έτσι.

οι θερμοκρασίες που δείχνω ειναι με 5v και δύο φανάκια 12'' και εχω υγροποίηση. στα 12-16 πρέπει να πάει -10C.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις "το μεγαλο" ??

Πως το αγορασες ?? Δε ζητησες καποια watt ???

Εχεις τον κωδικο που αναγραφεται πανω στο peltier (στην πλακα του) ???Απο τον κωδικο μπορουμε να βρουμε τα watt .

Link to comment
Share on other sites

545watt ??? Πραγματικο τερατακι .

Η αληθεια ειναι πως ειναι ασυμφορο ενα τετοιο peltier , γιατι με τετοια καταναλωση μπορεις να βαλεις ενα cascade που να παιζει στους -90c .

Με τι το τροφοδοτεις αυτο ???? Εχεις αγορασει εξωτερικο τροφοδοτικο γι'αυτη τη δουλεια ??? Στα 12v υπολειτουργει και θα σου "τρωει" καμμια 400αρα watt απο το τροφοδοτικο . Οποτε δε θα μενουν και πολλα για κλοκαρισμα cpu & vga .

Η αλλη απορια που εχω ειναι πως δε σου λιωνουν τα καλωδια του τροφοδοτικου (εαν το εχεις στο τροφοδοτικο του PC) . Εμενα με 170w peltier και μυρισαν τα καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα είναι να πειραματίζεσαι...... :)

ΑΛΛΑ ΜΗΝ περιμένεις αυτή η ψύχτρα να στο "κοντράρει" ΜΑΖΙ ΚΑΙ με τα θερμικά watts του επεξεργαστή πάνω από ~100Watts του Peltier.......

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο στην αγορά του, το τι απόδωση x % έχει..... ;)

Link to comment
Share on other sites

545watt ??? Πραγματικο τερατακι .

Η αληθεια ειναι πως ειναι ασυμφορο ενα τετοιο peltier , γιατι με τετοια καταναλωση μπορεις να βαλεις ενα cascade που να παιζει στους -90c .

Με τι το τροφοδοτεις αυτο ???? Εχεις αγορασει εξωτερικο τροφοδοτικο γι'αυτη τη δουλεια ??? Στα 12v υπολειτουργει και θα σου "τρωει" καμμια 400αρα watt απο το τροφοδοτικο . Οποτε δε θα μενουν και πολλα για κλοκαρισμα cpu & vga .

Η αλλη απορια που εχω ειναι πως δε σου λιωνουν τα καλωδια του τροφοδοτικου (εαν το εχεις στο τροφοδοτικο του PC) . Εμενα με 170w peltier και μυρισαν τα καλωδια.

Φίλε Stelaras τα 545watt ίσως να είναι καί κινέζικα όπως λέγεται στο net.

Cascade είναι extreme cooling. Kαμιά σύγκριση με το Τ.Ε.C.

Yψηλό κόστος αγοράς και κατόπιν να έχεις τις γνώσεις για συντήρηση ή τρέχα στο μάστορα και δίνε εύρω. Δεν θα αναφερθώ στόν θόρυβο και 24/7.

παίρνει 5v απο την 5αρα του molex και δεν ''τρώει'' ουτε μυρίζει τίποτα.

εχω 1000W τροφοδοτικό και όταν το βάζω επάνω οι στροφές του φαν μένουν σταθερές. εαν υπήρχε watt meter θα μπορούσα να σου πω ακριβώς.

οπώσδήποτε όσο ανεβαίνουν τα volt αρχίζουν τα ζόρια. σιγά σιγά θα δοκιμάσω.

πρός το παρόν ενα wprime στα 4GHz πρίν και μετά.

4000idle.JPG

4000load.JPG

4000idle.JPG

4000load.JPG

4000idle.JPG

4000load.JPG

4000idle.JPG.b2a00473d169217bb9ed4005157

4000load.JPG.2a5068d132e47075b09ee8085b8

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Stelaras τα 545watt ίσως να είναι καί κινέζικα όπως λέγεται στο net.

Cascade είναι extreme cooling. Kαμιά σύγκριση με το Τ.Ε.C.

Yψηλό κόστος αγοράς και κατόπιν να έχεις τις γνώσεις για συντήρηση ή τρέχα στο μάστορα και δίνε εύρω. Δεν θα αναφερθώ στόν θόρυβο και 24/7.

πέρνει 5v απο την 5αρα του molex και δεν ''τρώει'' ουτε μυρίζει τίποτα.

εχω 1000W τροφοδοτικό και όταν το βάζω επάνω οι στροφές του φαν μένουν σταθερές. εαν υπήρχε watt meter θα μπορούσα να σου πω ακριβώς.

οποσδήποτε όσο ανεβαίνουν τα volt αρχίζουν τα ζόρια. σιγά σιγά θα δοκιμάσω.

πρός το παρόν ενα wprime στα 4GHz πρίν και μετά.

Τα watt ειναι watt . Αυτο που διαφοροποιει τα κινεζικα tec ειναι κατα καποιον τροπο το efficiency τους .

Ξεκιναμε απο το οτι τα 545w ειναι η καταναλωση του TEC , οχι η δυνατοτητα απαγωγης θερμοτητας.

Στα 5v που του δινεις ταση , αυτοματως του ριχνεις την αποδοση του κατα 5/15.4 περιπου (Μιας και ειναι 15.4v default) . Αρα μιλαμε για καμμια 180αρια watt καταναλωσης .

http://new-electronics.gr/peltier/CP1-127_SERIES-PERFORMANCE_SPECIFICATIONS.pdf

Default το TEC σου λεει οτι εχει qmax 270w (για ΔΤ=0) στα 15.4v . Αυτο σημαινει πως οταν το ταιζεις με 15.4v , εαν του βαλεις φορτιο 270w , αυτο που θα καταφερεις ειναι να εχεις την κρυα πλακα του ΤEC στην ιδια θερμοκρασια με τη ζεστη.

Υπαρχει ενας τυπος που μπορεις να υπολογισεις το ΔΤ (Διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ θερμης και κρυας πλακας) . Αυτος ειναι ΔΤ= (1- q/qcmax) * Tmax .

Συνεπως οταν εσυ του δινεις 5v , παιζεις με qmax 88w ... (Δηλαδη σαν ενα 180αρι TEC)

Εμενα και το 136w , αλλα και το 170w μου ζεσταιναν τα καλωδια του τροφοδοτικου (pc p&c 1kw) . Oχι στα 5v ομως , αλλα στα 12v . Οσο ανεβαινει η ταση , ανεβαινουν και τα ampere (συνεπως ζεστενονται τα καλωδια) . Στα 5v και στα 7v , ουτε εμενα μου ζεσταινοντουσαν τα καλωδια .

Το θεμα του cascade δεν ειναι ακριβως οπως το λες . Οταν το cascade ειναι κατασκευασμενο και παιζει σωστα ,ειναι plug'n'play , οπως ακριβως ενα μονοβαθμιο . Δε χρειαζεται ουτε συντηρηση , ουτε τιποτα .Ο θορυβος εξαρταται απο τα μοτερ . Σε περιπτωσεις 3hp , σιγουρα εχεις θορυβο , αλλα και sub -100c σε ολα τα bench.

Αυτο που σου εγραψα , ηταν απλα ενα μετρο συγκρισης καταναλωσης με το TEC που επελεξες μονο και μονο για να δεις τη διαφορα στις θερμοκρασιες που θα καταφερνες με την ιδια καταναλωση εαν ειχες ενα cascade . Δεν ειναι efficient τα TEC με απλα λογια .

Καλη συνεχεια !!! Δωσε και τα 12+ volt να δουμε τι ψαρια πιανει ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Stelaras τα 545watt ίσως να είναι καί κινέζικα όπως λέγεται στο net.

Cascade είναι extreme cooling. Kαμιά σύγκριση με το Τ.Ε.C.

Yψηλό κόστος αγοράς και κατόπιν να έχεις τις γνώσεις για συντήρηση ή τρέχα στο μάστορα και δίνε εύρω. Δεν θα αναφερθώ στόν θόρυβο και 24/7.

πέρνει 5v απο την 5αρα του molex και δεν ''τρώει'' ουτε μυρίζει τίποτα.

εχω 1000W τροφοδοτικό και όταν το βάζω επάνω οι στροφές του φαν μένουν σταθερές. εαν υπήρχε watt meter θα μπορούσα να σου πω ακριβώς.

οποσδήποτε όσο ανεβαίνουν τα volt αρχίζουν τα ζόρια. σιγά σιγά θα δοκιμάσω.

πρός το παρόν ενα wprime στα 4GHz πρίν και μετά.

20*C MONO με wPrime 32M?...

Για τρέξε κάνα Prime και στους δύο πυρήνες κάνα μισάωρο... :D

Καλη συνεχεια !!! Δωσε και τα 12+ volt να δουμε τι ψαρια πιανει ! :T:

Βρε....Γιατί δουλεύεις το παλικάρι?... :D

Θέλεις να του φύγει η ψύκτρα που το ψύχει στον αέρα απ'το φορτίο?.... :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε....Γιατί δουλεύεις το παλικάρι?... :D

Θέλεις να του φύγει η ψύκτρα που το ψύχει στον αέρα απ'το φορτίο?.... :D

Λες να βγαλει ποδια η ψυκτρα και να φυγει ??:eek:

Σιγουρα ειναι πολλα τα watt. Με μια υδροψυξη λογικα θα το παλευε .

Link to comment
Share on other sites

20*C MONO με wPrime 32M?...

Για τρέξε κάνα Prime και στους δύο πυρήνες κάνα μισάωρο... :D

Βρε....Γιατί δουλεύεις το παλικάρι?... :D

Θέλεις να του φύγει η ψύκτρα που το ψύχει στον αέρα απ'το φορτίο?.... :D

Εγώ θα τρέξω Prime και στούς δύο πυρήνες εφόσον δω reference στα ίδια και απο μεριά σου με αέρα (αέρας για μένα δεν είναι 5 delta)

για να μην λέμε μόνο λόγια και εικασίες.

το ζητούμενο είναι 24/7 οσο καλύτερη ψύξη οικονομικά και ήσυχα.

εγω βλέπεις προσπαθώ μόνος μου custom και οχι plug & play τύπου.

στα forums μοιραζόμαστε εμπειρίες και μυστικά. οχι πρωτιές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τρέξω Prime και στούς δύο πυρήνες εφόσον δω reference στα ίδια και απο μεριά σου με αέρα (αέρας για μένα δεν είναι 5 delta)

για να μην λέμε μόνο λόγια και εικασίες.

το ζητούμενο είναι 24/7 οσο καλύτερη ψύξη οικονομικά και ήσυχα.

εγω βλέπεις προσπαθώ μόνος μου custom και οχι plug & play τύπου.

στα forums μοιραζόμαστε εμπειρίες και μυστικά. οχι πρωτιές.

το έχασα κάπου?

Απλά ο hipro λέει να βάλεις ένα prime για να δείς τι γίνεται με το TEC δεν νομίζω να λέει κάτι άλλο.

Το reference απ τον hipro τι να το κάνεις?Το θέμα είναι στο δικό σου σύστημα τι διαφορά έχεις πριν + μετά.

και όντως από άποψη κατανάλωσης ρεύματος καλύτερα θα είσαι με ένα μονοβάθμιο μικρό παρά με το TEC αφού μιλάμε και για 24/7 τότε.

Βέβαια η ψύκτρα δεν θα αντέξει ποτέ το tec στα 12+v,θα σκάσει η πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τρέξω Prime και στούς δύο πυρήνες εφόσον δω reference στα ίδια και απο μεριά σου με αέρα (αέρας για μένα δεν είναι 5 delta)

για να μην λέμε μόνο λόγια και εικασίες.

το ζητούμενο είναι 24/7 οσο καλύτερη ψύξη οικονομικά και ήσυχα.

εγω βλέπεις προσπαθώ μόνος μου custom και οχι plug & play τύπου.

στα forums μοιραζόμαστε εμπειρίες και μυστικά. οχι πρωτιές.

ΩΠΑ..........Κάτσε λίγο γιατί το παρεξήγησες το θέμα.........

Εγώ σου μιλάω με πλακίτσα/ζεστά/φιλικά για καλύτερο κλίμα.......

Αν τώρα εσύ το πήρες στραβά, χίλια συγνώμη φιλαράκο....και εγώ ΔΕ λέω "μόνο λόγια και εικασίες" όπως λες - αυτά τα έχω κάνει/δει από αρχαιοτάτων χρόνων κι επειδή τα ξέρω τα είπα, διαφορετικά ΔΕ θα μιλούσα/έγραφα ΚΑΘΟΛΟΥ για κάτι που δε γνωρίζω... :)

Από δω και πέρα τελείως τυπικά τότε...

Αυτό που θες να κάνεις, απλά ΔΕΝ γίνεται......

Σε idle και σε 15' sec wPrime δε θα δείς τίποτα....

Μάλλον θα δεις αυτό που είδες..

Από 8*C idle, μετά από 15sec έφτασες στους 20*C.......μέσα σε ΜΟΝΟ 15sec.

Δηλαδή τι θα γίνει μετά από μισή ώρα όταν θα θες να ripp-άρεις ένα DVD (παράδειγμα)?

ΔΕΝ είναι απλά τα πράγματα με τα TEC.....Θα ΠΡΕΠΕΙ η ψύκτρα που βάζεις να μπορεί να απορροφήσει ΚΑΙ τη θερμοκρασία του επεξεργαστή, ΑΛΛΑ και τη θερμοκρασία του TEC....

.....και ΑΝ μιλάμε για το TEC που πήρες και το φτάσεις στα ~350W+, η ψύκτρα ΔΕ θα σου φτάσει ΟΥΤΕ για να μπείς στα Windows (που λέει ο λόγος)...

1. Θα δεις τα καλώδια του TEC να ΞΕΚΟΛΑΝΕ πάνω απ'τις πλάκες του απ'το ρεύμα και απ'τη θερμοκρασία του

2. Θα δεις κι εσύ ΞΑΦΝΙΚΑ το φαινόμενο "τούμπα η θερμοκρασία στις πλάκες" (δικός μου όρος :D ) Δηλαδή όταν η ζεστή πλάκα θα φτάσει καμιά 100αρία βαθμους +, θα γίνει κάποια αποκοπή και ΟΛΗ αυτή η θερμοκρασία θα γυρίσει στην κάτω πλάκα την κρύα υποτίθεται ως αποτέλεσμα να έχεις 100*C+ ΣΥΝ τη θερμοκρασία του επεξεργαστή....

Ευτηχώς για το Νο2 θα σωθείς, γιατί ο επεξεργαστής/μητρική θα κλείσουν από προστασία θερμοκρασίας....

Το μόνο που μπορεί σε αυτή τη φάση να σου συμβεί θα είναι να ξεκολλήσουν τα καλώδια πάνω απ΄το TEC (και μιλάμε για 200*C+ πάνω στις κολλήσεις.... :(

MONO με μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ υδρόψυξη θα το σώσεις και ΕΥΤΥΧΩΣ που έχεις ΔΙΠΥΡΥΝΟ γιατί αλλιώς τα πράγματα θα ήταν ΠΟΛΥ χειρότερα απ'ότι σου περιγράφω.... :(

Με ένα ΜΙΚΡΟ και ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΘΟΡΥΒΟ μονοβάθμιο, θα:

α. Καταναλώνεις χαμηλώτερο ρεύμα απ'ότι με το Peltier+τροφοδοτικό+υδρόψυξη.

β. Είσαι σταθερός σε θερμοκρασίες ΟΠΟΥ τις θες από - έως και + για να μην έχεις και υγροποίηση.

Αυτά από μένα.... :)

KAI μην παρεξηγήσε εύκολα...... :)

Για την ιστορία, η πρώτη μου φορά που ασχολήθηκα με Peltier ήταν στον Celeron τον 400άρη και μετά πήρα χαμπάρι ότι δεν αξίζει κάτι τέτοιο....... :(

....η πρώτη μνήμη στον κόσμο με TEC (Peltier) +5Volts = ~10*C και κάτω απ'τους 0*C με +12.7Volts πριν κάτι χρόνια .... :D

.

Pelt1_jpg.jpg

Pelt2_jpg.jpg

Pelt3_jpg.jpg

Pelt1_jpg.jpg

Pelt2_jpg.jpg

Pelt3_jpg.jpg

Pelt1_jpg.jpg

Pelt2_jpg.jpg

Pelt3_jpg.jpg

Pelt1_jpg.jpg.67a1a09ee148204700b2c4b352

Pelt2_jpg.jpg.b8425177d41eabc7b389c0b0da

Pelt3_jpg.jpg.c3bba21e4d9670ffd7770beca7

Link to comment
Share on other sites

Στα 5v που του δινεις ταση , αυτοματως του ριχνεις την αποδοση του κατα 5/15.4 περιπου (Μιας και ειναι 15.4v default) . Αρα μιλαμε για καμμια 180αρια watt καταναλωσης .

Quote-άρω μόνο αυτό..... :)

Η κλίμακα με τα Peltier και τα Volts τους είναι μερικώς λογαριθμική και όχι γραμμική και αυτό λόγω των διόδων που έχει και όχι αντιστάσεις.......άρα μιλάμε για ~1/10 από τα 5 στα 15Volts (ίσως και λιγότερο) άρα ~ 90Watts και ΠΟΛΛΑ λέω..... ;)

Με μια καλή απόδωση ~75%, θα μπορέσει να απορροφήσει ~ 67Watts.... AN κι εφ'όσον μείνει δροσερή η θερμή του πλάκα (κάτω από +70*C) :)

EDIT: Τώρα είδα απ'τον πίνακα/λινκ που έδωσε ο Στέλιος ότι έχει Τmax 68......αυτό το καθιστά στα "νορμαλ" TEC και όχι στα efficient TEC των 73 - 78...... άρα αυτό σημαίνει ότι η ψύκτρα που του έχεις για να το ψύχεις όπως είσαι τώρα με 5Volts, αν τραβήξεις ένα dual core full load, θα βράσει (90*C+) :(

Link to comment
Share on other sites

Quote-άρω μόνο αυτό..... :)

Η κλίμακα με τα Peltier και τα Volts τους είναι μερικώς λογαριθμική και όχι γραμμική και αυτό λόγω των διόδων που έχει και όχι αντιστάσεις.......άρα μιλάμε για ~1/10 από τα 5 στα 15Volts (ίσως και λιγότερο) άρα ~ 90Watts και ΠΟΛΛΑ λέω..... ;)

Μαλιστα . Δεν ηξερα το οτι ηταν λογαριθμικη η κλιμακα . Κατι μαθαμε παλι . :D

Οποτε και δικαιολογειται πληρως οτι δεν εχει δει προβληματα θερμοκρασιας στα καλωδια .

Link to comment
Share on other sites

ΩΠΑ..........Κάτσε λίγο γιατί το παρεξήγησες το θέμα.........

Εγώ σου μιλάω με πλακίτσα/ζεστά/φιλικά για καλύτερο κλίμα.......

Αν τώρα εσύ το πήρες στραβά, χίλια συγνώμη φιλαράκο....και εγώ ΔΕ λέω "μόνο λόγια και εικασίες" όπως λες - αυτά τα έχω κάνει/δει από αρχαιοτάτων χρόνων κι επειδή τα ξέρω τα είπα, διαφορετικά ΔΕ θα μιλούσα/έγραφα ΚΑΘΟΛΟΥ για κάτι που δε γνωρίζω... :)

Από δω και πέρα τελείως τυπικά τότε...

Αυτό που θες να κάνεις, απλά ΔΕΝ γίνεται......

Σε idle και σε 15' sec wPrime δε θα δείς τίποτα....

Μάλλον θα δεις αυτό που είδες..

Από 8*C idle, μετά από 15sec έφτασες στους 20*C.......μέσα σε ΜΟΝΟ 15sec.

Δηλαδή τι θα γίνει μετά από μισή ώρα όταν θα θες να ripp-άρεις ένα DVD (παράδειγμα)?

ΔΕΝ είναι απλά τα πράγματα με τα TEC.....Θα ΠΡΕΠΕΙ η ψύκτρα που βάζεις να μπορεί να απορροφήσει ΚΑΙ τη θερμοκρασία του επεξεργαστή, ΑΛΛΑ και τη θερμοκρασία του TEC....

.....και ΑΝ μιλάμε για το TEC που πήρες και το φτάσεις στα ~350W+, η ψύκτρα ΔΕ θα σου φτάσει ΟΥΤΕ για να μπείς στα Windows (που λέει ο λόγος)...

1. Θα δεις τα καλώδια του TEC να ΞΕΚΟΛΑΝΕ πάνω απ'τις πλάκες του απ'το ρεύμα και απ'τη θερμοκρασία του

2. Θα δεις κι εσύ ΞΑΦΝΙΚΑ το φαινόμενο "τούμπα η θερμοκρασία στις πλάκες" (δικός μου όρος :D ) Δηλαδή όταν η ζεστή πλάκα θα φτάσει καμιά 100αρία βαθμους +, θα γίνει κάποια αποκοπή και ΟΛΗ αυτή η θερμοκρασία θα γυρίσει στην κάτω πλάκα την κρύα υποτίθεται ως αποτέλεσμα να έχεις 100*C+ ΣΥΝ τη θερμοκρασία του επεξεργαστή....

Ευτηχώς για το Νο2 θα σωθείς, γιατί ο επεξεργαστής/μητρική θα κλείσουν από προστασία θερμοκρασίας....

Το μόνο που μπορεί σε αυτή τη φάση να σου συμβεί θα είναι να ξεκολλήσουν τα καλώδια πάνω απ΄το TEC (και μιλάμε για 200*C+ πάνω στις κολλήσεις.... :(

MONO με μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ υδρόψυξη θα το σώσεις και ΕΥΤΥΧΩΣ που έχεις ΔΙΠΥΡΥΝΟ γιατί αλλιώς τα πράγματα θα ήταν ΠΟΛΥ χειρότερα απ'ότι σου περιγράφω.... :(

Με ένα ΜΙΚΡΟ και ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΘΟΡΥΒΟ μονοβάθμιο, θα:

α. Καταναλώνεις χαμηλώτερο ρεύμα απ'ότι με το Peltier+τροφοδοτικό+υδρόψυξη.

β. Είσαι σταθερός σε θερμοκρασίες ΟΠΟΥ τις θες από - έως και + για να μην έχεις και υγροποίηση.

Αυτά από μένα.... :)

KAI μην παρεξηγήσε εύκολα...... :)

Για την ιστορία, η πρώτη μου φορά που ασχολήθηκα με Peltier ήταν στον Celeron τον 400άρη και μετά πήρα χαμπάρι ότι δεν αξίζει κάτι τέτοιο....... :(

....η πρώτη μνήμη στον κόσμο με TEC (Peltier) +5Volts = ~10*C και κάτω απ'τους 0*C με +12.7Volts πριν κάτι χρόνια .... :D

.

τώρα τα είπες πολύ ωραία hipro και όλοι κάτι μάθαμε από εσένα.

ο καθένας έχει την δική του μεγάλη η μικρή ιστορία αλλά θα πρέπει στα forums να σεβόμαστε και τον ποιό αρχάριο / ηλίθιο επίδοξο overclocker.

οι σκέψεις σου για το τι μπορεί πιθανόν να συμβεί με το T.E.C είναι και δικοί μου φόβοι για την υγεία του πολύτιμου hardware.

Γιαυτό το λόγο ξεκίνησα απο 5v και ψάχνομαι με infrared thermometer και αμπεροτσιμπίδα (ευχαριστώ το φίλο για την ευγενική χορηγία) και οχι κατευθείαν με 12v.

επίσης αυτο που σκέπτομαι ειναι να πάρω απο την 12αρα και με ρεοστάτη να δίνω αυτά που θέλω ανάλογα την περίσταση. αυτό θα βοηθήσει και στην αποφυγή της υγροποίησης.

Εδω θα ήθελα τα φωτα κάποιου ειδικού ως προς την επιλογή / τοποθέτηση ρεοστάτη με βάση τα volt / Amps.

μου έδωσες επίσης τρομερή ιδέα και για τις μνήμες. Ευχαριστώ.

corsair / coolmaster /swiftech εχουν ηδη high end προιοντα χρησημοποιοντας t.e.c και οπως βλεπεις ολοι με 5v για να μην επιβαρυνουν τα psu.

https://shop.corsair.com/store/item_view.aspx?id=833092

http://www.overclockersclub.com/reviews/cm_v10/

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=220289

EDIT: Τώρα είδα απ'τον πίνακα/λινκ που έδωσε ο Στέλιος ότι έχει Τmax 68......αυτό το καθιστά στα "νορμαλ" TEC και όχι στα efficient TEC των 73 - 78...... άρα αυτό σημαίνει ότι η ψύκτρα που του έχεις για να το ψύχεις όπως είσαι τώρα με 5Volts, αν τραβήξεις ένα dual core full load, θα βράσει (90*C+) :(

δια του λόγου το αληθές ενα dual core full load επι 1 ωρα.

αυτό κάνει για πολλά convert.

θα επανέλθω με μετρήσεις στα 4GHz.

2009-05-27-15h43-Custom Temp 1.png

2009-05-27-15h43-Custom Temp 2.png

DSC09277.JPG

2009-05-27-15h43-Custom Temp 1.png

2009-05-27-15h43-Custom Temp 2.png

DSC09277.JPG

2009-05-27-15h43-Custom Temp 1.png

2009-05-27-15h43-Custom Temp 2.png

DSC09277.JPG

57fd072e8530a_2009-05-27-15h43-CustomTem

57fd072e8c955_2009-05-27-15h43-CustomTem

DSC09277.JPG.28b9f23d4e23d4d52b92f2ef383

Link to comment
Share on other sites

επίσης αυτο που σκέπτομαι ειναι να πάρω απο την 12αρα και με ρεοστάτη να δίνω αυτά που θέλω ανάλογα την περίσταση. αυτό θα βοηθήσει και στην αποφυγή της υγροποίησης.

Εδω θα ήθελα τα φωτα κάποιου ειδικού ως προς την επιλογή / τοποθέτηση ρεοστάτη με βάση τα volt / Amps.

Δυστυχώς για τα watt που θές το θεωρώ απίθανο να βρείς κάτι έτοιμο.Θα πρέπει να καταφύγεις σε δικιά σου κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now