Recommended Posts

Γεια σε όλους.Καλώς σας βρήκα.( 1ο Post).

Φτιάχνω μία νέα υδρόψυξη μιας που αυτή που έχω τώρα δεν την παλέυει..

Η υδρόψυξη που δουλεύω τώρα είναι αυτή :

1)Eheim 600lt/h 220v (μεσα στο tank)

2)Zalman reserator 1 (έχει μέσα την αντλία)

3)swiftech apogee GT

4)Swiftech Radiator MCR320QP 3X120

5) 4+ μέτρα tygon 1/4

6) 6x coolermaster 12cm push-pull

Τώρα θα πάω σε αυτή:

1)Ηydor L30 (1200lt/h 220v) (θα δοκιμάσω να την βάλω μέσα στο zalman)

2)Swiftech apogee GT

3)Swiftech Radiator MCR320QP 3X120

4)6x coolermaster 12cm

5)2.7μετρα PrimoChill Tubing Primoflex Pro 1/2" ID 3/4" OD UV Green

6)Swiftech MCW30

7)Zalman reserator 1 (άμα μπορέσω να το δουλέψω με 1/2 σωλήνα γιατί δεν ξέρω άμα τον σηκώνει..)

8) WFI από το φαρμακείο..

1η Ερώτηση για 10,000?:)...

Το υγρό είναι οκ??θα βάλω racor αυτά του πλαισίου με 2? και τα πλαστικά που έχουν τα block.. Επιπλέον το zalman νομίζω είναι από αλουμίνιο ενώ τα άλλα χάλκινα...

2η)Έχω την rampage formula και το σύστημα ψύξης north-south-mosfet βγαίνει όλο μαζί..δεν θέλω να έχω θέμα με την εγγύηση..Άρα τι να βάλω για ψύξη mosfet και southbridge??Στο north θα μπεί το block..

3η)Μάλλον η αντλία δεν μπαίνει στο zalman..που να την βάλω??Μέσα ή έξω από το κουτί??(TURBO-X FULL ATX) Δεν θέλω να τρέμει ο τόπος και δεν θέλω να ακούω και τπτ...

4η)Πως είναι ο σωστός τρόπος να συνδέσω τα πράγματα??Αντλία-μπλόκ-ψυγείο-τανκ-αντλία???Έχω ακούσει πως άμα πάει αντλία-ψυγείο-μπλοκ-τανκ-αντλία είναι καλύτερα αλλά δεν θα πάθει τπτ η αντλία??

5η)Η αντλία μπαίνει στην πρίζα και δεν έχει διακόπτακι..Άμα τις βάλω εγώ βγαίνει από τη εγγύηση..οπότε τι να κάνω??Δεν την θέλω 24ώρες να δουλεύει...

6η) Παίζει να βρώ πουθενά αυτα τα fan 10-15??? :

α)Delta TFB1212GHE 120x38mm Extreme High Speed

β)Delta TFB0912UHE 92x38mm Ultra High Speed

Το α θα ήθελα ποιο πολύ..αλλά και το β μου κάνει!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια. Mάλλον το έβαλα σε λάθος θέμα γιατί μιλάω ποιο πολύ για την υδρόψυξη αν και με ενδιαφέρει πιο πολύ τι ψυκτράκια να βάλω σε mosfet-south..Οπότε άμα μπορείς κάποιος moderator να βάλει στο σωστό τόπο το thread μου..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.Καλώς σας βρήκα.( 1ο Post).

Kαλώς μας ήρθες.

1)Το υγρό είναι οκ??θα βάλω racor αυτά του πλαισίου με 2? και τα πλαστικά που έχουν τα block.. Επιπλέον το zalman νομίζω είναι από αλουμίνιο ενώ τα άλλα χάλκινα...

Yγρό καλύτερα ένα απο της αγοράς γιατί περιέχουν γλυκογόνα που αποτρέπουν τη δημιουργία αλγης και δεν κατασστρέφονται τα μπλοκ όταν υπάρχει χαλκος-αλουμινιο μαζι στο ίδιο κύκλωμα (Είχε κάνει τεστ ο Κοπρίτης)

2η)Έχω την rampage formula και το σύστημα ψύξης north-south-mosfet βγαίνει όλο μαζί..δεν θέλω να έχω θέμα με την εγγύηση..Άρα τι να βάλω για ψύξη mosfet και southbridge??Στο north θα μπεί το block..

Για south βάλε αυτό.Δεν θές κάτι παραπάνω.Αν και θα σου έλεγα να μην βαλείς γενικά νερό εκεί.Ψιλοαχρείαστο είναι.Ένα καλο μικρό ανεμηστήρι και είσαι jet.

3η)Μάλλον η αντλία δεν μπαίνει στο zalman..που να την βάλω??Μέσα ή έξω από το κουτί??(TURBO-X FULL ATX) Δεν θέλω να τρέμει ο τόπος και δεν θέλω να ακούω και τπτ...

Στο κουτί που είσαι είναι όλα πολύ στριμόκολα.Ψάξου για κανένα κουτί πρώτα και μετά.

4η)Πως είναι ο σωστός τρόπος να συνδέσω τα πράγματα??Αντλία-μπλόκ-ψυγείο-τανκ-αντλία???Έχω ακούσει πως άμα πάει αντλία-ψυγείο-μπλοκ-τανκ-αντλία είναι καλύτερα αλλά δεν θα πάθει τπτ η αντλία??

Θεωριτικά λόγβω του ότι την επιβαρύνεις με έξτρα ζέστη ελατώνεται ο χρόνος ζωής της.Αλλά αν πεθάνει στα 3 αντί για 4 χρόνια σε πειράζει?Μέχρι τότε θα έχεις αλλάξει έτσι κι αλλιώς.Εμένα πάντως έξι μήνες που είχα νερά δεν έκανε κιχ με τη συγκεκριμένη διάταξη.

5η)Η αντλία μπαίνει στην πρίζα και δεν έχει διακόπτακι..Άμα τις βάλω εγώ βγαίνει από τη εγγύηση..οπότε τι να κάνω??Δεν την θέλω 24ώρες να δουλεύει...

Γιατί δεν πας για αυτή την αντλία?Και 12άρα είναι και κτήνος....

6η) Παίζει να βρώ πουθενά αυτα τα fan 10-15??? :

α)Delta TFB1212GHE 120x38mm Extreme High Speed

β)Delta TFB0912UHE 92x38mm Ultra High Speed

Το α θα ήθελα ποιο πολύ..αλλά και το β μου κάνει!!

Πολύ θόρυβο κάνουνε και οι δύο.Και κέρδος max 1-2 βαθμους δεν αξίζει....

Το θέμα πάντως της υπάρχουσας υδρόψυξής σου κατ'εμέ είναι τα ρακόρ.

Με 1/4 ρακόρ δλδ καλαμάκι δεν μπορείς να περιμένεις θερμοκρασίες.Μπουκώνουν τη ροή άρα και την απόδοση.Ψάξου για μεταφορά σε 3/8 ή 1/2".

Link to comment
Share on other sites

βρε συ....1ον αντλία δεν αλλάζω γιατί μόλις την αγόρασα και δν έχω μία...

2ον)Τους delta τους θέλω για άλλο σκοπό..δν θέλω πολλούς μιας που δν έχω μία όπως είπα ποιο πριν..1 κομμάτι θέλω ή ΄12αρι ή 92αρι αλλά ανάμεσα στους 2 που λέω..

3ο)Κουτί απλά δεν παίζει να αλλάξω..(δεν έχω ούτε το χρήμα ούτε το χώρο..και χωράει στο case η αντλία και ένα tank απλά θα τρέμει ο τόπος άμα την βάλω μέσα??Να την βάλω απέξω στο πάτωμα καλύτερα??)

4ο)Δεν μου απάντησες στο ποια τελικά είναι η καλύτερη διάταξη???

5ο)Τώρα είμαι με 1/4 racor και έχω αγοράσει τα πράγματα και μαζί 1/2racor..

6ο)Έλεγα για κάτι ποιο μεγάλο όπως το enzotech που έχει στο e-shop 15? μαζί με ένα 4αρι fan που έχω από πάνω..Αλλά δεν μου είπες τι να ωάλω για ψύξη mosfet...

A!Είχα ακούσει πως το γλυκογόνο δεν είναι καλό για w/c και δεν βοηθάει στην απόδοση..αλλά δεν είναι λίγο πολλά χρήματα να δώσω 10-15? για 500-1000ml υγρό και θέλω 2,5-3λίτρα..άρα κοντά 30? για υγρά???Αξίζει?Θα δώ κάποια διαφορά σε temps από ότι τώρα??Με το wfi έχω τόσες πολλές φθορές που αξίζει να αλλάξω υγρό??

Link to comment
Share on other sites

3ο)Κουτί απλά δεν παίζει να αλλάξω..(δεν έχω ούτε το χρήμα ούτε το χώρο..και χωράει στο case η αντλία και ένα tank απλά θα τρέμει ο τόπος άμα την βάλω μέσα??Να την βάλω απέξω στο πάτωμα καλύτερα??)

Ότι σε βολεύει εσένα.

4ο)Δεν μου απάντησες στο ποια τελικά είναι η καλύτερη διάταξη???

Αυτή που είπες είναι η πιο κρύα στα μπλομ άρα και στον επεξεργαστή.Η άλλη είναι πιο φιλική προς τον επεξεργαστή.

6ο)Έλεγα για κάτι ποιο μεγάλο όπως το enzotech που έχει στο e-shop 15? μαζί με ένα 4αρι fan που έχω από πάνω..Αλλά δεν μου είπες τι να ωάλω για ψύξη mosfet...

Εγώ θα σου έλεγα να μείνεις όπως ακριβώς είσαι.Με αέρα όλα.Μόνο ένα Fan στο North.Τσάμπα θα είναι η υδρόψυξη.

A!Είχα ακούσει πως το γλυκογόνο δεν είναι καλό για w/c και δεν βοηθάει στην απόδοση..αλλά δεν είναι λίγο πολλά χρήματα να δώσω 10-15? για 500-1000ml υγρό και θέλω 2,5-3λίτρα..άρα κοντά 30? για υγρά???Αξίζει?Θα δώ κάποια διαφορά σε temps από ότι τώρα??Με το wfi έχω τόσες πολλές φθορές που αξίζει να αλλάξω υγρό??

Αν ήτανε τόσο επιβλαβές δεν θα το είχανε όλες οι εταιρίες στα υγρά τους.Ίσα ίσα.Η καλύτερη λύση είναι.Εξάλου δείνεις 200+? για υδρόψυξη και τσιγκουνεύσαι στο υγρό?2-3 λίτρα?Τι κύκλωμα έχει ωρέ?1 λίτρο φτάνει και περισεύει.

Link to comment
Share on other sites

Στο μετακίνησα στην κατηγορία Liquid Cooling, όπως ζήτησες ;)

Τώρα, όσον αφορά τις απορίες σου, υπάρχουν 2 δρόμοι:

1) Πας σε αερόψυκτα chipset/mosfet, με τις λύσεις αυτές:

http://www.enzotechnology.com/mst-81.htm

http://www.enzotechnology.com/cnb_s1.htm

Είναι πάρα πολύ αποδοτικά - με ένα καλό airflow, δε θα έχεις πρόβλημα.

2) Πας σε υδρόψυκτρα chipset/mosfet, με τις λύσεις αυτές:

http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=662

http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=663

http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=660

Σίγουρα πιο αποδοτικά, αλλά μεγαλύτερη ταλαιπωρία + κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες Vag.

Τι τα θές ωρέ τα delta fans ? Άμα δεν θές να ακούς τίποτα, ξέχασε τα.

Στην καινούρια υδρόψυξη γιατί θές να βάλεις και το reserator μέσα? Για να λειτουργεί σαν ψυγείο? Δεν αξίζει, και είναι και απο αλουμίνιο όπως είπες :(

Link to comment
Share on other sites

Για τη διάταξη που αναφέρεται, θα πω κάτι, αν υπάρχει δυνατή αντλία στο κύκλωμα καλύτερα να μη τη βάζετε μετά από το τάνκ.Θα δημιουργήσει στροβιλισμούς μέσα στο τάνκ και θα είναι πιο δύσκολη η εξαέρωση. Επίσης εγώ πάντα πίστευα πως ο καλύτερος συνδυασμός είναι η αντλία να είναι πριν το μπλοκ του επεξεργαστή γιατί παρά την ελάχιστη παραπάνω θερμοκρασία του νερού(λόγω του μοτέρ της αντλίας) ο στροβιλισμός του νερού πέραν της ορμής εξασφαλίζει καλύτερη ψύξη στα fin του μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

οι απόψεις βλέπω πως δεν είναι ίδιες...και με μπερδέψατε λίγο..

1ον τα χρήματα για την υδρόψυξη έτσι και αλλιώς τα έχω δώσει..άρα ,μην μου λέτε να μην βάλω block σε north γιατί το έχω πάρει..

2ον. το zalman θέλω να το βάλω στο κύκλωμα σαν ψυγείο+τανκ γιατί χωράει 3,5λίτρα μέσα άρα όσο ποιο πολύ το υγρό τόσο το καλύτερο..

3ον δεν έχω σκοπό να βάλω νερό σε mosfet και south..δεν νομίζω πως αξίζει..λέω να βάλω τις 2 ψύκτρες που είπε ο denton τις enzotech.

4oν άμα η αντλία χωρέσει μέσα στο zalman θα κάνω πάρτι..αλλά δεν το βλέπω οπότε να βάλω τανκ-αντλία-ψυγείο-μπλοκ-τανκ έτσι πάει ποιο κρύο νερό στο μπλοκ??εμένα το ίδιο μου κάνει και τανκ-αντλία-μπλοκ-ψυγείο-τανκ.. αν πριν το block είναι η αντλία δεν θα έχει περισσότερη πίεση το νερό στο block??(Καλό δεν είναι αυτό??) Γιατί άμα βάλω πρώτα το ψυγείο βλέπω να μένει από πίεση το νερό και να τσουλάει ίσα ίσα μεχρι να ξαναφτάσει στο τανκ..Το τανκ να μπεί πριν η μετά την αντλία???

Φίλε gorillakos για ένα λόγο θέλει κάποιος delta fan ;) νομίζω πως εσύ ξέρεις το λόγο καλύτερα ;P..

Πολλές ερωτήσεις κάνω το ξέρω αλλά δεν θέλω να δώ μετά ότι έκανα κάτι λάθος και να το ξανακάνω όλο από την αρχή..Άμα κουμπώσει η υδρόψυξη στο pc δεν ξαναβγαίνει..(εκτός άμα έχουμε καμιά τρούπα πουθενά..φτου φτου μακριά από μας)

Link to comment
Share on other sites

Βάγγο, μην περιμένεις να δεις 10c κάτω από έναν delta σε υδρόψυξη ;)

εμείς για άλλο σκοπό τους χρησιμοποιούμε

πάντως έπρεπε πρώτα να ρώταγες και μετά να αγόραζες ;)

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ρε Βάγγο στο έχουμε πει 1000 φορές. ΜΕ αυτά και το συνδιασμό που έχεις κάνει τα έχεις ακριβοπληρώσει και τελικά δουλειά δεν κάνεις...

Για νερό στα Mosfet και chipset Με την αντλία που έχεις ξέχνα το

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τα 3.5 L που χωράει το reserator είναι καλύτερα ή χειρότερα.

Με όλο αυτό το σύστημα, μετά απο πολύωρη χρήση, άμα ζεσταθούν αυτά τα λίτρα, θα είναι ικανό το σύστημα να τα κρυώσει ή θα βράζουν ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πραγματικά νομίζω πως δεν διαβάζετε τι λέω...

Αρχίζω πάλι λοιπόν..

1ον ΔΕΝ είπα ΠΟΤΕ ότι θέλω να βάλω νερό σε mosfet και south..εκεί θα μπουν passive ψυκτράκια της enzotech..άντε να βάλω και ένα 4αρι fan στο south..

2ον) Θέλω μόνο 1 delta ανάμεσα στους 2 αυτούς που είπα ποιο πριν και σε καμία μα καμία περίπτωση δεν θα μπούν στην υδρόψυξη. Τον delta τον θέλω μπας και αρχίσω και γώ να benchάρω σοβαρά κάποτε..και από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή..Έ θέλω να αρχίσω από κει..Απλά ρώτησα άμα ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ έναν από τους 2 με 10-15?..(πολύ θέμα το κάνατε..)

3ον)Έχετε κολλήσει με την αντλία...είπαμε δεν είναι top αλλά για 1 μπλοκ και 1 3πλό ψυγείο άντε και το block στο north θα κάνει δουλειά..Αν όχι τότε θα πάρω άλλο ένα τανκ και ένα μονό ψυγείο και θα βάλω το zalman με την 600άρα eheim και το block για north..Και την άλλη υδρόψυξη μόνο με το block του cpu..(Αν και πιστεύω πως με 2 μπλόκ και 1 3πλό ψυγείο η hydor l30 θα τα βγάλει πέρα)

4ον)Να βάλω τανκ-αντλία-ψυγείο-μπλοκ-τανκ έτσι πάει ποιο κρύο νερό στο μπλοκ??εμένα το ίδιο μου κάνει και τανκ-αντλία-μπλοκ-ψυγείο-τανκ.. αν πριν το block είναι η αντλία δεν θα έχει περισσότερη πίεση το νερό στο block??(Καλό δεν είναι αυτό??) Γιατί άμα βάλω πρώτα το ψυγείο βλέπω να μένει από πίεση το νερό και να τσουλάει ίσα ίσα μεχρι να ξαναφτάσει στο τανκ..Το τανκ να μπεί πριν η μετά την αντλία???

5ον) Ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω με τα υγρά..Αξίζει να δώσω 30+? για υγρά??Θα δώ διαφορά??Αν είναι να μην χάσει την απόδοση του το block πχ ή το ψυγείο ή η αντλία σε 3-5χρόνια δεν με ενδιαφέρει και δεν θα τα δώσω..Άμα είναι να πέσουν 3-7βαθμούς οι θερμοκρασίες ή να μου βγούν προβλήματα μέσα σε 1 χρόνο τότε να τα δώσω.

Α!Και νομίζω πως 3,5lt είναι καλύτερα γιατί έτσι και αλλιώς και 500ml το ίδιο θα ψυχθούν από το ψυγείο και θα κάνουν τον κύκλο..και τα 500ml άμα δεν καταφέρει να τα ψύξει το ψυγείο κάποια στιγμή θα βράσουν..Οπότε άμα έχουμε 3lt..το νερό θα κάνει κύκλο..θα κρυώσει όσο κρυώσει από το ψυγείο και θα πέσει σε μία δεξαμενή που έχει ποιο κρύο νερό το οποίο θα ψύξη το νερό που μπήκε και θα στείλει στην αντλία νερό από αυτό που προ-υπήρχε μέσα το οποίο θα είναι ποιο κρύο γιατί δεν έχει χρησιμοποιηθεί ή είναι περισσότερη ώρα στο τανκ-ψυγείο άρα είναι ποιο κρύο..Νομίζω πως ότι κάνει ένα μικρό tank κάνει και ένα μεγάλω..δεν νομίζω πως το μικρό θα έχει καλύτερη απόδοση από ένα μεγαλύτερο κυρίως όταν το μεγαλύτερο είναι και ψυγείο ενώ το άλλο τάπερ για κεφτεδάκια....:(....

Οπότε plz απαντάτε σε όλα τα ερωτήματα αφού τα διαβάσετε πρώτα γιατί έχω καταντήσει spamer..Έχω σε 4 Post τα ίδια και τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην υδρόψυξη δεν δίνω την δικαιοδοσία στον εαυτό μου να μιλήσω, μιας και είμαι παντελώς άσχετος σε θέματα watercooling :P

Όσον όμως αφορά τα Delta Fans, δυστυχώς Ελλάδα δύσκολα να βρεις τέτοιους, μιας και όσοι τους έχουν τους κρατάνε (εκτός από τον Georgeman που θα μου τον κρατάει Κρήτη όταν κατέβει :hehe:), οπότε πας για ebay ;) Υπάρχουν όμως και άλλοι δυνατοί ανεμιστήρες, όχι σαν τους Delta βέβαια, αλλά το o/c σου θα το κάνεις :) Είχα βρει στο eshop με 9.90? 12άρηδες @ 3000 RPM ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλώς σας βρήκα.Γειά σου και σένα φίλε Αντώνη.

Oκ φίλε dellman εγώ την έκανα την μ*** ας πουμε..Τώρα τι κάνουμε είναι το θέμα..Επιπλέον θα προτιμούσα να αντί για σχόλειο για την ας πούμε μ*** που έκανα να είχα μια απάντηση στις ερωτήσεις μου..Φιλικά πάντα απλά το έχεις σχολιάσει 2 φορές μέχρι τώρα χωρίς όμως να δώσεις κάποια λύση ή έστω αφού δεν σου πάει με τπτ η υδρόψυξή μου, να μου πεις ποια πιστεύεις πως θα ήταν καλύτερη και γιατί...

Κοιτάτε το προϊγούμενο Post μου..ακόμα ψάχνω απαντήσεις..ΤΗΧ

Link to comment
Share on other sites

Στο έχω πει και στο pctechnology.

Να σου απαντήσω σε τι ερωτήματα πως να χαλάσεις και άλλα λεφτά και αποτέλεσμα να μην έχεις.

Θες αντλία με @@@ και όχι @@ αντλία. (πόσες φορές στο είπαμε ότι η l30 δεν κάνει )

Να πετάξεις το ζάλμαν, να βάλεις 1/2 σωλήνες ένα σωστό τανκ και μετά μιλάμε για τα άλλα...

Για να μπεντσάρεις πρέπει να έχεις και τα σωστά αλλιώς βάλε μια ultra 120 και όσο πας με αέρα.

Link to comment
Share on other sites

οκ.το πετάω το zalman..δώσε μου ένα τενκ να πάρω.. οκ έχω αγοράσει 1/2 σωλήνα.

Τώρα για την αντλία αλλαγή θα γίνει όταν βρώ χρήματα για new..Αλλά παίζει να την πάρω και από ένα γνωστό και να του δώσω την δικιά μου..

Πάντως αλήθεια τώρα η l30 δεν μπορεί να σηκώσει 2 block και ένα ψυγείο???Δεν θέλω να ψύξω τπτ άλλο με νερό πέρα από cpu-north.. Οπότε λες άμα βάλω την swiftech πάνω να δω ποιο χαμηλές θερμοκρασίες??Γιατί άμα δεν είναι να πέσουν οι θερμοκρασίες.....

Οπότε γενικά από το όλο setup μο σε χαλάει η αντλία και το zalman..Το 2ο θα το αλλάξω όσο για το 1ο είπα...

Άρα περιμένω να μου πεί κάποιος ένα tank να πάρω..για να κάνω παραγγελία στα e-shop τα ψυκτράκια για south-mosfet και το τανκ..(Άμα βουλιάξω την αντλία μέσα στο tank θα είναι καλύτερα??Αν ναι να μου πείτε τανκ που να βουλιάζει μέσα η αντλία..αν όχι τότε ένα που να μην βουλιάζει..είχα δεί σε 1 setup τανκ που ήταν μαζί και ψυγείο..αν υπάρχει τπτ τέτοιο??ώστε να κρυώνει το νερό λιγάκι πριν έρθει σε επαφή με την αντλία..)Αυτά..

Όσο για τα bench έχω προς το παρόν 1 μόνο pc και είναι main..(που είχε ΤΒ αλλά τώρα του βάζω νερό..είναι η 1η μου υδρόψυξη..και με την ΤΒ είχα 4ghz για κάθε μέρα..)

Αλλά θέλω να φτιάξω 1 δεύτερο pc σχετικά Low end.. πχ με μία p35 mobo, μία vga 7600-8600, cpu θα ήθελα έναν 8400 αλλά με βλέπω για κανα Ε1400-Ε1500.., ram έχω τις teamgroup 1300mhz στο ντουλάπι.. τρφοδοτικό όλο και κάπου θα βρώ ένα 400άρι..(απο κανα φίλο) σκληρό έχω ένα maxtor 160gb sata που είναι και αυτός ντουλάπι...Οπότε μία mobo,μία vga και ένα cpu θέλω για να αρχίσω να κάνω benches και να μάθω να δουλεύω και μολύβι που θέλω,να δοκιμάσω και κανα vmod ect..

ps* τα χρήματα που έχω δώσει για την υδρόψυξη είναι ΄: (40? αντλία , 40? ψυγείο, 20? cpu block,20? north block,20? σωλήνες-racor ect.. Άρα πάνω κάτω 150?... Γιαυτό επέλεξα αυτά τα parts και έχω αυτά τα Parts γιατί με 150? δεν βρήκα τι καλύτερο μπορούσα να κάνω όταν μόνο η mpc κάνει 70..και το ποιο low 3πλό ψυγείο 55-65?..+block+tank+block+++........

Αυτά..

Οπότε ακούω τι τανκ να έχω στο μυαλό μου να πάρω??

Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ! Απλά θέλω να δώ πως είναι μια καλή υδρόψυξη που θα μπεί στο main pc και θα μείνει εκεί.

Για bench θα αγοράσω ένα 2ο σύστημα κομμάτι κομμάτι σε πολύ Low price cpu-vga-mobo θέλω και είναι έτοιμο το οποίο θα το έχω για να δοκιμάζω τα πάντα..Αλλά κυρίως για bench.Ελπίζοντας κάποια στιγμή να βρώ και ένα κάνιστο και λίγο πάγο για αρχή και αργότερα άζωτο για bench.. Αλλά το xtreme o/c με extreme ψύξη και κάνιστρα ect..θα πάνε στο 2ο Pc..Στο main απλά θέλω να φτιάξω την υδρόψυξη και να το βάλω στην άκρη για games-μουσική γενικά για τα πάντα..

Ενώ το Low price pc για bench, mods, γενικά τέτοια πράματα που και να καεί κάτι ή ότι και να γίνει 1ον δεν θα μείνω χωρίς pc και 2ον αφού θα είναι low price δεν έγινε και τπτ...

Πάντως πάνω κάτω σιγά σιγά αρχίζω να βλέπω τι θέλω και τι θα κάνω...Και αυτή τη στιγμή θέλω οποσδίποτε ένα τανκ και αργότερα και μια αντλία αφού όλοι λέτε πως δεν κάνει η Hydor..

Και όταν τελειώσω με αυτά τα 2 πάμε για το 2ο pc..

Είμαι κάπου λάθος???

Link to comment
Share on other sites

έχω βρεί 2 τανκ αλλά δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο..και δεν μου λέτε και σεις τπτ...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=994340&catalog=20&category=69977775

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700450

Ποιό από τα 2 είναι καλύτερο??Βλέπω αυτό από την thermaltake και λέω πως έχει και ψύξη πάνω ίσα ίσα να κρυώνει λίγο το νερό πριν την αντλία...

Αλλά και το άλλο είναι ποιο βολικό για να το βάλω στο κουτί...

Και τα 2 μου κάνουν αλλά ποιο από τα 2 να πάρω??

Λέω να πάρω αυτό που είναι από e-shop ώστε να κάνω παραγγελία τα ψυκτράκια για south-mofet +1χ fan που θέλω οπότε να πάρω και το τανκ από κει και να μην τρέχω μετά στο πλαίσιο...Τι λέτε??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now