George_o/c

Νέα φωτογραφική μηχανή

Recommended Posts

Παιδιά θέλει μια γνωστή μου μια καινούρια φωτογραφική μηχανή μέχρι 150?, 160? max. Ακούω προτάσεις :) Από οποιοδήποτε κατάστημα της Ελλάδας θέλετε, Plaisio, eshop, Kωτσόβολος, Ηλεκτρονική Αθηνών, Γερμανός :D

Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι έχω καταλάβει με τις φωτογραφικές μηχανές από πρώτο χέρι, είναι ότι δεν έχουν σημασία τα MPs αλλά ο φακός που χρησιμοποιείται. Δεν σκαμπάζω όμως από τέτοια πράγματα, για αυτό και post-αρα.

Αυτή η ροζ που πόσταρε ο Πάστελ μου φαίνεται θα της ταίριαζε κουτί. Είναι ροζ, έχει αρκετά ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά και ελκυστική τιμή. Περιμένω φυσικά και άλλες προτάσεις για να δούμε τι θα γίνει. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια επισημανση μονο: ΤΟ digital zoom δε παιζει κανεναν ρολο γιατι αλλοιώνει τη ποιοτητα της εικονας... μπορεις να το κανεις και απο το pc!

Το OPTICAL zoom παιζει ομως :)

Link to comment
Share on other sites

Μισό τώρα γιατί μπερδεύτηκα. Αυτή η Canon που λέει ο Πάστελ για ποιο λόγο είναι καλύτερη ?

Αν και δεν την βλέπω σε κάποιο από τα γνωστά shops :(

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει 10x οπτικο zoom που σημαινει οτι με αυτο το zoom κανει focus-νεταρει....

εχει f 2.8-8.0 με ταχυτητα κλειστρου 1/1600

ΙSO 80-1600...μπορω να πω πως αν η πρςτη τιμη στο skroutz ισχυει ειναι καραευκαιρια....εμεις την ειχαμε παρει 317?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν την βλέπω την Μαρία να παίρνει αυτή, ποια να τις πω από τις παραπάνω; 29 χρονών είναι η κοπέλα, δεν λέω, θα της αρέσει η ροζ, αλλά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με το χρώμα.

Ποια να τις προτείνω από τις υπόλοιπες ? Την ροζ ή αυτήν που είπε ο δελλμαν ?

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για καφέ αύριο το πρωί ?

Αν είναι πες μου, εγώ κατά τις 10 μάλλον θα είμαι Χανιά

Θα είμαι στη Μπονιαλή (κάθετη στην Αποκορώνου που είναι τα μούλτι) να δω την Έλενα λίγο εκεί στην καφετέρια, αν θες πάρε τηλέφωνο να πάμε για καφέ.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Γιώργη αφού πρόκειται για γυναίκα πάρε μια να είναι ωραία εξωτερικά, ό,τι και να πάρεις το ίδιο θα είναι για αυτή, σαν αυτή τη ροζ που σου είπαν τα παιδιά καλή είναι. Αν ήτανε για άνδρα θα λέγαμε να πάρεις κάτι πιο σοβαρό, αν θες το συζητάμε.Για παράδειγμα σίγουρα οι canon που πόσταραν τα παιδιά τις θεωρώ καλύτερες, αλλά θα αγόραζα κάποια με μεγαλύτερο αισθητήρα(σε διαστάσεις όχι σε mp) και μεγαλύτερο ευρυγώνιο. Για μένα που έχω αλλάξει κάμποσες και κατέληξα σε dslr, αν δεν ήταν η διαφορά μεγέθους, ούτε που θα ξαναέπιανα μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Η Nikon που πρότεινα τραβάει επίσης σε καλή ποιότητα βίντεο..640 x 480 pixels

Το f είναι για όσους δεν γνωρίζουν: Διάφραγμα Φακού f / 3.1 - 5.9

Δεν νομίζω πως υπάρχει σύγκριση στα χαρακτηριστικά με την sony..το ψηφιακό ζουμ είναι τελείως άχρηστο γιατί καταστρέφει τις φωτογραφίες μας..μόνο τ οπτικό μετράει..

Link to comment
Share on other sites

ΟΤ.

Έλα ρε,σοζ 10 έγραφα κατά τις 11.30 είμουν κάτω :/

Ετοίμαζε την οθόνη boy, μετά τις 23 θα έρθω να την πάρω :D. Βρήκα 920, επιτέλους μετά την εξεταστική θα bench-άρω λίγο.

Θα πάρω και το Single Stage του Λάμπρου για κάνα μήνα, 1HP rotary ... w00t :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now