Recommended Posts

Πρόκειται να αγοράσω το κουτάκι http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1152130&catalog=20&CASE_TYPE=Full+Tower&category=69977695

Κυρίως το έχω βάλει στο μάτι λόγω τιμής και φένεται ωραίο Full Tower.

ΑΛΛΑ όλοι λένε για προβληματάκι με την σκόνη.Θέλω να μου πείτε όποιος το έχει τι κάνει για να την αποφύγει.Όσον αφορά τον θόρυβο είτε κάνει είτε δέν κάνει δεν με πολυενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει θόρυβο, σχεδόν τελείως αθόρυβοι είναι οι ανεμιστήρες του. Για τη σκόνη τώρα, οι περισσότεροι παίρνουν τα φίλτρα της Akasa (μπορείς να τα βρεις στο Multirama eXtreme στον Πειραιά) ή απλά κάποια φίλτρα από αυτά που χρησιμοποιούν στα air-condition (νομίζω Praktiker θα βρεις).

Γενικά, καλύτερα είναι να βάλεις τα φίλτρα του a/c γιατί είναι πολύ πιο λεπτά και φτιαγμένα ακριβώς για να μαζεύουν/συγκρατούν τη σκόνη. Της Akasa είναι φοβερά και για το θόρυβο, αλλά εξαιτίας αυτού, είναι κάπως πιο παχιά σε μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Για την σκόνη που λες είναι ανάλογα και που θα το έχεις!

Αν το έχεις πάνω σε γραφείο τότε θα ρουφάει λιγότερη σκόνη από ότι να το έχεις κάτω διπλα από τα πόδια σου ;)

Αλλιώς κανε αυτό που σου λέει ο γιώργος και καθάρισε :)

Link to comment
Share on other sites

και με τη σειρα μου να ρωτησω για το ιδιο κουτι και τον ιδιο λογο...(μολις το καθαρισα γαρ)δεν με απασχολει ιδιαιτερα ο θορυβος...αλλα θα εχω αθξηση στη θερ/σια? μιλαω για σημαντικη διαφρα...αν ειναι 1-2 βαθμους σιγα...

επισης καλυτερα να παω σε φιλτρα κλιματιστικου? δεν εχω ξαναφτιαξει κατι σχετικο...παιρνω και κοβω οσο με βολευει?

επισης...λεπτη μαυρη σιτα (που βαζουμε σε παραθυρα πορτες) θα εκανε καλυτερη δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now