George_o/c

Το πρώτο Core i7 laptop με 3 SSDs

Recommended Posts

[news_img=First Core i7 laptop with 3 SSDs]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649f528936c64f.jpg[/news_img]Δεν είναι λίγες οι φορές που στο παρελθόν ακούσαμε για notebooks που σκοπό έχουν να λειτουργήσουν ως "desktop replacements" όταν βγουν στην αγορά, δηλαδή να αντικαταστήσουν πλήρως ένα desktop pc (αναφορικά με τις επιδόσεις), καταλαμβάνοντας ταυτόχρονα λιγότερο χώρο και δίνοντας βάρος στην φορητότητα. Μερικές εβδομάδες πριν ακούστηκε κάτι για ένα laptop με την ονομασία i7920N/DVR που μας ερχόταν από την Ιαπωνία. Προφανώς το laptop αυτό ερχόταν με επεξεργαστή i7 920 και χαρακτηριστικά που δεν θα άφηναν κανέναν αδιάφορο.

Σήμερα μόλις, μάθαμε για ένα νέο project που μας έρχεται από την μακρινή Ιαπωνία, το πρώτο notebook με 3 SSDs. Η εταιρεία που ανέλαβε την κατασκευή του γνωστοποίησε και τα υπόλοιπα specs του ... καθίστε σε μία καρέκλα, πάρτε ένα ποτήρι νερό, ένα πακέτο lexotanil και ακούστε: Οθόνη 17.1" με WUXGA ανάλυση @ 1920x1200, Core i7 975 Extreme Edition @ 3.33GHz, GeForce GTX 280M με 1GB VRAM, 6GB μνήμης RAM (PC8500 DDR3), 3 x 160GB Intel X25-M SSD. Όλα αυτά στην τιμή των 557.950 Yen (4040?).

Μπορεί να μοιάζει λοιπόν χοντροκομμένο, να είναι βαρύ (5.4kg), όμως δεν υπάρχει περίπτωση να μην σας κερδίσει με τα χαρακτηριστικά του.

progressuxgi7920n1.jpg

Διαβάστε περισσότερα

εδώ ...

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία πως το εκλαμβάνω Winters. Αυτό που ξέρω είναι ότι γράφοντας το νέο με έπιασαν τα γέλια. Με 4k? παίρνω ένα κορυφαίω desktop PC και ένα αρκετά καλό laptop να κάνω την δουλειά μου. :)

Link to comment
Share on other sites

900 cpu

600x3= 1800 ssd

100 ram

300 gpu

πωπω... 500 GB = 1800 ευρώ...αχχαχαααχα

ενας SSD στη τιμη ενος mainstream laptop... :S

ειμαστε στα 3100... μονο το hardware...αλλα 1000 για οθονη / laptop parts...και τσουπ το τερας...

αυτα τα 1000 μπορεις να τα διαθεσεις για κουτι/τροφ/1tb storage/custom watercooling/λαπτοπ 600 Ε με Vertex :P

και εισαι superduper high end

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν σε αγγίζει δεν σημαίνει οτι είναι fail

desktop replacement είναι και με αυτά τα χαρακτηριστικά θα το κάνει και πάρα πολύ καλά.

αν μπορούσες να συμβιβαστείς με μικρότερο laptop και σταθερό

δεν είναι για σένα η συγκεκριμένη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Για θερμοκρασίες βλέπω δεν λέτε τπτ :P

Πολύ δυνατό laptop ντάξ αλλα σιγά να μη αντικαταστήσει το desktop μην τρελαθούμε κιόλας ε !

Αυτό με τους 3 ssd μου έκατσε κάπως στο μάτι έχω να πω !:D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αμα δεν ειχε τους SSD θα ειχε 1800 ευρω κατω. Δηλαδη γυρω στα 2200 ευρω.Τα High end λαπτοπ τοσο πανε, απο 2000-3000 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now