Recommended Posts

[news_img=Kingston 128GB DataTraveler 200]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649d1665685429.jpg[/news_img]Αλήθεια, θυμάται κανείς τις μέρες εκείνες που πρωτοκυκλοφόρησαν τα USB sticks; Τις εξωπραγματικές τιμές τους για μόλις λίγα KB αποθηκευτικού χώρου; Τα χρόνια πέρασαν, το προϊόν βρήκε το δρόμο του στην αγορά, οι πωλήσεις μήνα με το μήνα αυξάνονταν ραγδαία, οι τιμές έπεσαν - τα προϊόντα έγιναν πιο προσιτά και το αγοραστικό κοινό παραμένει ευχαριστημένο. Η Kingston όμως, μία από τις εταιρείες που πήραν το θέμα ζεστά από την αρχή, έχει διαφορετικές βλέψεις.

Αποφάσισε να ανακοινώσει επισήμως την κυκλοφορία των νέων DataTraveler 200, τα οποία θα γίνουν διαθέσιμα σε τρεις χωριτικότητες: 32GB για $120, 64GB για $213 και 128GB για $546. Ως συνέπεια του προηγουμένου, γίνεται η πρώτη που λανσάρει USB Stick χωριτικότητας 128GB (!), χωρίς όμως να δείχνει διατεθιμένη να κρατήσει την τιμή σε χαμηλά επίπεδα ώστε να το κάνει προσιτό σε όλους. Αμέσως καταλαβαίνει κανείς, ότι η κυκλοφορία του γίνεται αποκλειστικά και μόνο για λόγους marketing, έτσι ώστε να δει το αγοραστικό κοινό ότι η Kingston πρωτοπορεί. Η ίδια φυσικά φαίνεται με τη σειρά της να αναγνωρίζει ότι το DataTraveler 200 128GB δεν πρόκειται να πουλήσει πολύ, για αυτό και θα το κατασκευάζει μόνο κατά παραγγελία.

Όλα τα drives έχουν built-in προστασία με κωδικό και συνεργάζονται πλήρως με το Windows ReadyBoost.

128gbusb.jpg

Διαβάστε περισσότερα

εδώ ...

Link to comment
Share on other sites

ότι πιο άχρηστο έχω ακούσει ever..sorry αλλά είμαστε σοβαροί? απορώ ποιος θα τ πάρει..
Αμέσως καταλαβαίνει κανείς, ότι η κυκλοφορία του γίνεται αποκλειστικά και μόνο για λόγους marketing, έτσι ώστε να δει το αγοραστικό κοινό ότι η Kingston πρωτοπορεί. Η ίδια φυσικά φαίνεται με τη σειρά της να αναγνωρίζει ότι το DataTraveler 200 128GB δεν πρόκειται να πουλήσει πολύ, για αυτό και θα το κατασκευάζει μόνο κατά παραγγελία

Δεν το έκαναν για να πουλήσουν, το έκαναν για να τραβήξουν πάνω τους τα φώτα της δημοσιότητας.

Link to comment
Share on other sites

πάντως τώρα τ έβγαλε κ με την ταχύτητα που μεταφέρει τ δεδομένα..κ φυσικά για τ λεφτά που ζητάει είναι τελείως μα τελείως άχρηστο..

Δεν το έκαναν για να πουλήσουν, το έκαναν για να τραβήξουν πάνω τους τα φώτα της δημοσιότητας.

τ έχουν μέσα τους..

Link to comment
Share on other sites

ότι πιο άχρηστο έχω ακούσει ever..sorry αλλά είμαστε σοβαροί? απορώ ποιος θα τ πάρει..

Για ποιο λογο ειναι αχρηστο? Ακριβο ναι. Αν εχει σωστη ταχυτητα εγγραφης μια χαρα ειναι. Προτιμω να κουβαλαω ενα τετοιο στην τσεπη μου παρα τον 2.5αρη εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Ένας εξωτερικός 2.5" 500gb κάνει περίπου 100 ευρώ..ακόμα κ φορητό ν έχεις το βάρος του είναι πάρα πολύ μικρό για να τ έχεις μαζί σου..κ μην μου πεις για την τσέπη..είναι πολύ μικρός κ ο 2.5"..

το φλασακι είναι πιο αργό κάνει 5 φορές περισσότερα κ έχει 5 φορές λιγότερο χώρο..

κ συνεχίζω ν απορώ..με τι μυαλό θα τ πάρει κάποιος..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στο είπε ξεκάθαρα (και δυο φορές) ο Γιώργος ότι δεν προορίζεται για κανέναν άλλο λόγο πέραν του να τραβήξει τα βλέμματα στην Kingston.

Δεν πρόκειται να το αγοράσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Ένας εξωτερικός 2.5" 500gb κάνει περίπου 100 ευρώ..ακόμα κ φορητό ν έχεις το βάρος του είναι πάρα πολύ μικρό για να τ έχεις μαζί σου..κ μην μου πεις για την τσέπη..είναι πολύ μικρός κ ο 2.5"..

το φλασακι είναι πιο αργό κάνει 5 φορές περισσότερα κ έχει 5 φορές λιγότερο χώρο..

κ συνεχίζω ν απορώ..με τι μυαλό θα τ πάρει κάποιος..

Οποτε απλα ειναι ακριβο, οχι αχρηστο. Μην τα μπλεκουμε. 5 φορες πιο αργο δεν ειναι, τα καλα flashakia εχουν αρκετα καλες ταχυτητες. Τωρα αν στην τσεπη σου χωραει 2.5αρης με καλωδιο τι να πω, μαλλον εχεις μεγαλυτερες τσεπες απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το νεο η Kingston δεν με ανυπωσιασε αλλα με κανει να στραφω αλου απλα.

δεν μου αρεσει να βαζει τιμες μεγαλυτερες απο το 2πλασιο οταν μου δινει το 2πλασιο και ολοι οι αλλοι μου δινουν προηοντα τους σε πολυ καλυτερες τιμες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, μέσω skroutz τα 32άρια ξεκινούν από 50 ευρώ. Η ίδια η kingston έχει 32άρι με 62 ευρώ. Το 32άρι που λανσάρει τώρα κοστίζει 86 ευρώ, τη στιγμή που τα 32άρια φτάνουν τα 110 ευρώ. Αφήνω έξω ένα 32άρι που κοστίζει 600 ευρώ, σαν αντιπροσφορά που αντέχει στον χρόνο.

Αυτό που λέω είναι πως ούτε τόσο ακριβά είναι πια, και αν οι ταχύτητες εγγρ/ανάγν είναι πάνω από τις συνηθισμένες, τα προϊόντα θα αξίζουν και με το παραπάνω.

Ακριβώς η ίδια λογική ισχύει και για τα 64άρια, εκτός από τα 128άρια, το οποία όπως είπαν ήδη τα παιδιά, είναι καθαρά για λόγους marketing.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πώς θα το αγοράσουν πολλοι. Και εγώ θα προτιμούσα να έχω ένα τετοιο στα κλειδιά μου απ'ότι έναν 2.5άρη στην τσέπη μου :)

Οι ταχύτητες μου είναι αδιάφορες για την δουλειά που το θέλω :)

Link to comment
Share on other sites

Καιρος ειναι να βγει και το USB3. Για να γεμισεις 128GB με usb2 ακομα και στην ιδανικη ταχυτητα εγγραφης 30mb/s θα ηθελες σχεδον 1,5 ωρα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now