siakattack

καθε ποτε αλλαζουμε "υγρα ψυγειου" ?

Recommended Posts

Επειδη έχω ντεπόζιτο και βλέπω καθε ποτε το νερο χρήζει αλλαγης λόγω αυξημένης θολότητας,θα έλεγα οτι χρειάζεται αλλαγη γύρω στο χρόνο.Περί το χρόνο νομίζω οτι καλό ειναι να γίνει και συντήρηση του όλου συστήματος. Εξαρτάται βέβαια και απο το υγρό που θα χρησιμοποιήσεις. Μερικά υγρά κρατούν το σύστημα σε καλύτερη κατάσταση και έτσι δεν "βρωμίζουν" τόσο γρήγορα. Τελευταία δουλεύω με ενα υγρό Shell το οποίο δίνει ελαφρά υψηλότερες θερμοκρασίες (2 περίπου βαθμούς) αλλα έχω παρατηρήσει οτι παραμένει διαυγές για πολύ περισσότερο απο το απλι απιονισμένο+λίγο παραφλού που χρησιμοποιούσα παλαιότερα

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά το εξάμηνο μπορείς να βρίσκεις λίγο ελεύθερο χρόνο για να την αλλαγή του υγρού της

υδρόψυξης σου όσο για τον γενικότερο καθαρισμό των επιμέρους κομματιών. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάζεις UV dies ή οτιδήποτε άλλες προσμίξεις τότε μαι φορά το 6μηνο (ίσως και περισσότερο) είναι επιβεβλημένη.

Αν έχεις καθαρό αποσταγμένο νεράκι, μια το χρόνο σου κρατάει.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο αν δουλεύει η όχι? Εμένα 4 μήνες έβγαλε με τους 2 να κάθεται...

Πως την καθαρίζουμε μετά?

Δεν ήξερα οπότε έριξα μίγμα calgon με αποστεγμένο νερό. Έχετε κάτι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Τους σωλήνες τους αλλάζεις μιας και δεν αξίζει να μπεις στον κόπο να τους καθαρίσεις. Εκτός εάν έχεις ΠΟΛΥ ελεύθερο χρόνο και λίγα χρήματα...

Για το res δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα χωρίς να διακινδυνεύσεις την στεγανότητα του...

Χλιαρό νεράκι μαζί με λίγο υγρό πιάτων, καλό κούνημα και ΠΟΛΥ καλό ξέβγαλμα με απιονισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now