Pastelidis.n.s.

Η Corsair σταματάει προσωρινά την πώληση μνημών της σειράς Dominator GT !

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Corsair Stop Selling Dominator GT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649f528935ff29.jpg[/NEWS_IMG]Mία από τις μεγαλύτερες εταιρίες παραγωγής high-end μνημών και όχι μόνο, η Corsair, ανακοίνωσε ότι μετά από πολλαπλές καταγγελίες από πελάτες της διαπιστώθηκε ότι όντως υπάρχει πρόβλημα στα kit τα οποία είναι εξοπλισμένα με Εlpida chips. Συγκεκριμένα τα προβλήματα παρουσιάστηκαν στις Elpida 'Hyper' DRAMs οι οποίες όπως όλοι γνωρίζετε χρησιμοποιούνται στην κορυφαία σειρά Dominator GT DDR3 modules. Βέβαια τα προβλήματα δεν έχουν παρουσιαστεί σε όλους τους κατόχους των συγκεκριμένων modules παραμόνο σε ένα μικρό ποσοστό αυτών.

Για το λόγο αυτό η Corsair προτίμησε να αναλάβει δράση και να δείξει κατανόηση προς το καταναλωτικό σταματώντας την πώληση όσων μνήμων είναι εξοπλισμένες με τα συγκεκριμένα chips. Πιο αναλυτικά τα kit τα οποία ανήκουν σε αυτή την κατηγορία είναι τα TW3X4G1600C6GTF, TR3X6G1866C7GTF, TR3X6G2000C8GTF, TR3X3G2000C7GTF, και TR3X6G2000C7GTF. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι η Corsair υποσχέθηκε ότι τα προβλήματα θα λυθούν σύντομα και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα θα επανακυκλοφορήσουν και θα είναι διαθέσιμες προς αγορά.

Corsair_Dominator_GT_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να κάνουν......στο xs ό ένας μετά τον άλλον χάνουν dimmάκια και ο hipro, κάπου πήρε το μάτι μου ότι έχασε ένα:(

Και η ίδια η corsair από τις τόσες επιστροφές θα έχει μπει μέσα ή θα είναι κοντά.....Το θέμα είναι, έχουν απόθεμα να καλύψουν τα rma που θα γίνονται από εδώ και πέρα;:D

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο ενημερωτικό email έλεγε τα παρακάτω :

EFFECTIVE 8 JULY 2009.

IMPORTANT ANNOUNCMENT: PRODUCT HOLD

TR3X6G2000C8GTF G

TR3X6G1866C7GTF G

We have seen a number of reports in enthusiast forums about failures of modules (from Corsair as well as from other memory manufacturers) built with the RAMs used on these modules. Through lab testing, we have now been able to induce similar failures. We are continuing to test to determine the cause of these failures. Note that although a relatively small percentage of these ICs used on these modules appear to be affected, the rate of failure on these modules is not acceptable to Corsair.

Due to these failures, we will no longer sell these modules until the issue can be resolved, and we are asking our retailers to return any modules they currently have in stock. We are working on enhancing our manufacturing and testing process to be able to offer these parts again as soon as possible.

Please contact your sales representative if you have questions on this issue.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικά τα ίδια φοράνε.....αλλά η OCZ, είχε βγάλει στις 2000αρες και τα KPT, δεν ξέρω αν παίξουν και εδώ......BTW gpr με αυτές δεν θα παίξετε στο ΜΟΑ;

Link to comment
Share on other sites

Gpr την ακύρωσες την παραγγελία των CL7 πυ έκανες εσύ?

Και οι OCZ λογικά τα ίδια φοράνε:) (επειδή ρωτάς σε πμ λέω)

Τις πήρα προχθές - Corsair GT 3x2G C7 - λες να είμαι τόσο άτυχος....θα τις λειώσω λέμε στα 32άρια με τον XEON μου......(αν προλάβω....χα χα)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το ξέρουμε και το ότι πήρατε XEON....δεν χρειάζεται να μας κάνεις επίδειξη παλιόγερα :hehe:

Score δώσε για να εξηλεωθείς :hehe:

ΒΤW Τις OCZ τις έχω παραγγείλει στο Πλάισιο εδώ και 1 μήνα και ακόμα δνεέχουν διαθέσιμες !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω δυναμική επιστροφή του gpr:D

Tι παλιόγερας ρε gor......O άνθρωπος είναι πιο μικρός από τον hipro:hehe:.....ντάξει και ο hipro μικρός έιναι, αλλά ο gpr νεότερος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω δυναμική επιστροφή του gpr:D

Tι παλιόγερας ρε gor......O άνθρωπος είναι πιο μικρός από τον hipro:hehe:.....ντάξει και ο hipro μικρός έιναι, αλλά ο gpr νεότερος :hehe:

:o..:o..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now