tasos9

πρόβλημα εγκατάστασης με το Netgear DGN2000

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Σήμερα αγόρασα το παραπάνω router, και δεν μπορώ να μπώ στο internet. Στην πρώτη προσπάθεια ρύθμισης, τα ledάκια του power,ethernet, DSL ήταν πράσινα. Όταν τέλειωσα με τις ρυθμίσεις μου έβγαλε ότι ήταν λάθος, και από τότε το ledάκι του ίντερνετ είναι κόκκινο, και δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του (από 192.168.0.1). Τι να κάνω?:o..

Link to comment
Share on other sites

Οπως κοιτας το router δεξια (στο πλαι) εχει 2 κουμπακια,τα πατας και τα 2 μαζι (για 5 δευτερολεπτα) και κανεις ετσι reset το router.

Ανοιγεις τον explorer και γραφεις 192.168.0.1.

Εαν δεν μπαινει,δοκιμασε mozilla,δοκιμασε να κανεις reset και πληρης εκκαθαριση τον explorer σου.

Εαν συνεχειζει επιμονα να ειναι κοκκινο το DSL τοτε κλεισε το router για 5 λεπτα (και το pc μαζι)

και ξανα ανοιξε.

Εαν συνεχειζει να μαλακιζετε,postαρε παλι και πες μου.

IMPORTANT: 'Ολα αυτα με την προηποθεση οτι εχεις συνδεση τα παντα σωστα. και δεν εχεις κανει καμια πατατα οπως π.χ. να ξεχασεις το παλιο σου modem συνδεμενο στον τοιχο!

Επισης επιδη DNS δεν θα παρει απο μονο του και θα πρεπει να το βαλεις manual,βαλε 195.170.0.1 - 195.170.2.2

Link to comment
Share on other sites

κατάφερα να κάνω reset, μπήκα στις ρυθμίσεις, αλλά κάτι έκανα λάθος και πάλι το internet είναι κόκκινο. Μάλλον δεν βάζω σωστά την ip address και αυτά. Που μπορώ να τα βρώ αυτα? Είμαι λίγο άσχετος σε τέτοια...

a>

Link to comment
Share on other sites

μην βαζεις καθολου το cd που ειχε μεσα το κουτι του.

ανοιξε τα set του router με 192.168.0.1 και μετα πατα αριστερα στης ριθμησεις "setup wizard" (ειναι πανο πανο το πρωτο) country θα βαλεις other και απο κατω που λεει auto detect connection type θα βαλεις "YES".

μετα θα βαλεις.

Multiplexing Method - VC BASED

VPI - 8

VCI -35

Encapsulation - PPPoE

Επισης οταν σου ζηταει IP θα βαλεις "Get Dynamically From ISP" και οχι "Use Static IP Address"

Λοιπον,,εαν παλι δεν καταφερεις να μπεις,postαρε εαν ειναι να μπω στο pc σου να στο φτιαξω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now