George_o/c

MSI Big Bang με Lucid Hydra Chip - ATi & NVIDIA VGAs σε μία μητρική !

Recommended Posts

Σε κάποια παιχνιδια sli/cf δεν scalaroun καθόλου,ειδικά αν μιλάμε για πάνω από 2 πυτήνες.

Στα πιο πρόσφατα αρχίζει να βελτιώνεται(και καιρός ήταν δλδ)

Έτσι νομίζω δλδ :P(γιατί όλο και όλο μια φορά έπαιξα σε pc με dual gpu :D)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιπτωσεις 2χ285>2χ295 γιατι εγω σε οτι παιχνιδι δοκιμασα σε 1920χ1200 θεμα συγκρισης δεν υπηρχε και το scaling ηταν απιστευτο. Ειδικα σε crysis 2x295 σε 1920χ1200 60 σταθερο με οτι και αν επιαζε στην εικονα και με χ16 ΑΑ!

Στο far cry 2 ειχαμε average 130 fps (170 maximum, 100 minimum) σε 1920χ1200, χ8ΑΑ, DX10, ΟΛΑ FULL!

Στο cryostasis 100% τα frames πανω.... και σε αλλα games

Eχω κανει και ενα σχετικο τοπικ στο the lab με quad sli 2x295! http://www.thelab.gr/showthread.php?t=61840&highlight=QUAD+SLI

Μονιτορ me 2560x1600 δεν επαιζε για να δουμε και εκει , δεν πιστευω κουλαbench που βγαζουν στη φορα

Το lucid το περιμενω να δω για ΑΤΙ NVIDIA ζευγαρι και οχι για sli , cf

Αφήνω τον JC να μιλήσει. JC all yours :D

Link to comment
Share on other sites

Τι να του πω?

Ρε συ Seb, εγω αλλο παιχνιδι επαιζα δηλαδη?

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=4896&garpg=8#content_start

Κοιτα το Far Cry 2 - ΠΟΥ ειδες εσυ να μην πεφτει στα 1920 απο τα 100 FPS με 8ΧΑΑ??? Τι ειναι αυτα που λες? Και γιατι τα λες, ειλικρινα? Το παιχνιδι παιζει νερο - ναι - αλλα οχι και δεν πεφτει κατω απο τα 100 FPS, το παρατραβας.

Γι' αυτό βλέπεις τοσον κοσμο να βλεπει τα ποστ σου και να τα κοιταει με μισο ματι, λες υπερβολες βρε μαν. Δεν υπαρχουν αυτα που λες βασικα.

Βαλε GTA IV ολα τερμα (απλα τολμα να κανεις force το distance στο 100 και να βαλεις και τα ΑΑ σου να δεις γελιο), βαλε STALKER, Flight Simulator, Armed Assault... Tοσα παιχνιδια ειναι βαρια, δεν παιζουν ολοι με τις μηχανες του Street Fighter, του Unreal 3 και του Call of Duty.

Και μην με μπριζωσεις να το δειξω γιατι δεν το χω σε τιποτα να βαλω ξανα αλλη μια 295 πανω και να σου τραβηξω video απο αυτα. Ειπαμε, ειναι πανισχυρες οκ, αλλα μην υπερβαλλουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Denton εαν μερικα engines ειναι για τα σκουπιδια ! Η 295 φταιει για αυτο ???

Και larabee να βαλεις θα κορδωσει στο arma 2, stalker, gta4 και στις αλλα shitengine που μου λες!

Link to comment
Share on other sites

Μπες και δες το τοπικ μου στο thelab να δεις τι λεω!!!!! Ασε τα δικα σου.....δεν ξερω τι ειδες εσυ, ξερω τι ειδα εγω με τον φιλο christara! Το quad sli εσπερνε! Τωρα στα games που μου λες εσυ, τα οποια κατεχουν βραβεια για το χαλια engine τους ε τι να σου πω....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ρε Seb, ξέρω. Κι εγώ λάθος και το PC Games Hardware λάθος και όσοι γκαρίζουν στα διάφορα fora λάθος. Μόνο εσένα το Quad SLi δούλευε τέλεια...Και ποτέ δε σήκωνε πάνω από 75°C η κάρτα μόνη της και ποτέ δεν έπεφτε κάτω από τα 60 FPS το Crysis ΚΑΙ και...και.

Φταίνε και οι μισοί σύγχρονοι τίτλοι που έχουν βαριές μηχανές...τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

ρε μαν, λεω την εμπειρια μου μεσα απο τα games που επαιξα.... Μα ειναι χαζο να κρινω τις καρτες απο το arma 2 (μαυρο χαλι) , stalker (μπαζοengine) , flight sim (ουτε ο albert 2 της BMW δεν το τρεχει normal) .

Θα το κρινω απο engine που εχουν μια ποιοτητα στο scaling ! far cry 2, vantage, dirt 2, cryostasis, crysis, crysis warhead, unreal engine....

Tα νουμερα που παραθετεις για το far cry 2 δεν ισχυουν. Τι λαθος εχεις κανει και παιζει τοσο χαλια σε σενα τι να σου πω....στου christara παντως no problem!

Οτι να ναι λες τωρα.....εκει ηταν ο christaras και τα βλεπαμε παρεα....

Στα φριδια μου στην τελικη, ξερω τι ειδα εγω και ο christaras, και δεν προσπαθω να πεισω κανεναν. Λεω αυτο που βλεπω, και τα παιχνιδια που δοκιμασα τα επαιξα, οχι απλα εινα benching!

Και δοκιμασα games σοβαρα και οχι ARMA 2, STALKER, FLIGHT SIMULATOR, GTA 4!!!! Ε οχι και συγχρονες μηχανες αυτα που αναφερεις!!!! Τριζουν και τα τσιμεντα....

Το ξαναλεω και larabee να βαλεις ετσι οπως γραψανε τον κωδικα σε αυτα τα παιχνιδια 60αρι δεν θα δεις ....

Δεν σημαινει επειδη δεν μπορει να τρεξει αυτα τα games δεν εχει δυναμη 295! Η καρτα θελει να διαβασει κωδικα και οχι ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ!

Η καρτα τον χειμωνα ηταν 45 idl και 75 crysis....

Το καλοκαιρι ειμαι 60 idl και 90 crysis.....

christaras+sebastian topic the lab -> http://www.thelab.gr/showthread.php?t=61840&highlight=QUAD+SLI

Link to comment
Share on other sites

To dirt 2 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα μαν. Τόσο καλά κονέ έχεις που το δοκίμασες ήδη; Το 3DMark Vantage δεν είναι παιχνίδι, είναι benchmark που στόχο έχει να τεστάρει το DX10 performance της κάρτας γραφικών σου, καθώς επίσης και τον επεξεργαστή σου. Cryostasis ? Seriously ? Unreal Engine ? WTF ?

Εκεί που το FarCry 2 αποτυγχάνει να αριστεύσει και παίρνει μόλις 8, οι υπόλοιποι τίτλοι που εσύ παραμερίζεις λέγοντας ότι "τρίζουν και τα τσιμέντα", αριστεύουν και παίρνουν και μετάλλια.

Σοβαρά μην συνεχίζεις. Έχεις ιδέα για το ποιο είναι το pcgameshardware;

Και κάτι που μου είπε στα γρήγορα κάποιος από PCGH στο msn:

Ο χρήστης ............................ λέει:

for our new print issue (with DVD) we created a nice comparison video with one TFT on the left and one on the right. Exact Half Life 2 scene, same framerate, but one with single GPU and one with dual crossfire

35 fps @ crossfire looks horrible

Και για να έχουμε σωστή κουβέντα. Αποκαλείς τον JC ψεύτη, ενώ έχεις δει την δουλειά που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια; Δηλαδή δεν θα ακούσουμε anandtech, pcgh και χειροπιαστά hwbox tests, αλλά εσένα και τον Χρηστάρα. ΕΛΕΟΣ πια.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα σε crysis 2x295 σε 1920χ1200 60 σταθερο με οτι και αν επιαζε στην εικονα και με χ16 ΑΑ!

Στο far cry 2 ειχαμε average 130 fps (170 maximum, 100 minimum) σε 1920χ1200, χ8ΑΑ, DX10, ΟΛΑ FULL!

Μια ερώτηση μόνο διότι ίσως να μην έχω καταλάβει κάτι καλά. Στο thread στο lab έχετε μερικά screenshots από το Farcry 2, στα 1980Χ1200, όπου το fraps δίνει κάτω από 100fps (84fps το χαμηλώτερο), ενώ για το Crysis τονίζεται στο πρώτο post ότι δεν πέφτει κάτω από τα 45fps και όχι τα 60fps.

Κάποια διευκρίνιση σε αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Yanni το benchmark δεν πεφτει κατω απο 100 fps στο far cry 2 . Στο παιχνιδι που εχει καποιες σκηνες κατω απο 100 ειναι γιατι εχουμε βαλει μπουρλοτο στην μιση πιστα. Aναλογα ποσο το βαραινεις πεφτει....

1x295 = βγαζει καπου 100 mas fps και 55 min fps

2x295= βγαζει καπου 170 μαχ φπσ και 100 min fps

Αυτα στο benchamrk, to benchamark ειναι προσχεδιασμενες κινησεις , μεσα μπορεις να αντιμετωπισεις πιο βαριες καταστασεις με σκηνες δρασεις.

Στο crysis αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι, το 45 το γραψαμε ψιλο αυθεραιτα! Απλα για να δειξουμε οτι το 20αρι στην αρχη δεν ισχυει και οτι τα frames ανεβαινουν και κρατανε μια σταθεροτητα ψιλα πανω απο 45 και λεμε για το bench! Περισσοτερα στοιχεια τα εχουμε στο topic μας....

Ετσι οπως επαιξα το crysis τοτε δεν το εχω ξαναπαιξει....

Ολα full γιατι το παιχνιδι το επαιξα και μαλιστα εβγαλα 2 πιστες στο warhead.

Παθαμε πλακα...Aπλα οταν βαλαμε το vsync, κολλησε στα 50,1fps και εμεινε εκει και οχι στα 60 fps+ Μιλαμε για χ16ΑΑ!!!!

Κριμα που δεν ειχε τοτε (christaras) τους 2χintel mlc 80gb να γινει ΚΟΛΑΣΗ!

Οσο για το dirt 2 λαθος man !!!! Grid ηθελα να γραψω!!! Αμα εβλεπες το τοπικ μου θα το καταλαβαινες οτι εκανα λαθος....

Εγω σου ξαναλεω και arma 2(master of bugs-καλυτερα να παει να φτιαξει κανενα ΠΑΣΤΙΤΣΙΟ οι developers γιατι δεν τη παλευουν), gta4 (ελεος που κρινω την καρτα μου απο αυτο), stalker(:hehe:, τα λεει ολα η φατσα), δεν δικαιολογουν με τιποτα το πολυ βαρια που ειναι, οταν ενα crysis, με τα psysxs, particles, shaders, textures, shadows, τρεχει πολυ καλυτερα με απιστευτο scaling!

Καλα οσο για το flight sim οκ τα πιασαμε τα λεφτα μας!!!!! Ομαδικη πλακα παιζει εδω μεσα μαλλον....

Κανενα engine της προκοπης θα μου πειτε?

Να σου φτιαξω εγω ενα pacman θα σου κολλισω και 2 asus mars!!!!! :hehe:

Eγω λογω να σου πω ψεμματα δεν εχω, τεσταρα cryostasis, crysis, crysis warhead, grid, assasin creed, vantage. Δεν παρατηρησα κατι παραξενο. Επαιζα σαν να ειχα μια καρτα με τα frames πανω απο 70%.....Τωρα τι λενε τα παλικαρια σε καθε site δεν με ενδιαφερει...ξερω τι ειδα εγω και αυτο που ειδα τοτε μου αρεσε πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε man δεν παλεύεσαι :hehe:

Σε πάω τρελά γιατί τα λες χύμα, αλλά πραγματικά τα παραλές από τον ενθουσιασμό σου ώρες ώρες - γι αυτό οι περισσότεροι απλά αγνοούν ή διαφωνούν με όσα γράφεις.

Μιλάς για το Far Cry 2, που όλα τα forum είναι γεμάτα θέματα γιατί τρώει τρελά σκαλώματα με Triple/Quad λύσεις και έχει τρελά frame drops. Μου λες ότι το Crysis κάνει καλό scaling όταν το original έκανε ελάχιστο και όλοι το βρίζαμε.

Και στο φινάλε καθόμαστε και μιλάμε για μια από τις πιο ζεστές και θορυβώδεις λύσεις που παίζουν - μην το ξεχνάς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Eιμα απαλευτος το ξερω, μου το λεει και ο gorrilas :hehe:

Oτι ακουγονται (ειδικα το καλοκαιρι) και οτι ρουφανε τρελο ρευμα συμφωνω....

Παντως στο φιλο christara εμεινα κανενα 7 - 8 ωρες και δοκιμασαμε τα games που ειπα, δεν καναμε απλα ενα benching και φυγαμε. Αλλα παιξαμε τα games, εγω μια χαρα τα ειδα τα πραγματα....εαν ειχα δει τετοιο χαλι που μου λες denton, πρωτος θα ημουν που θα εσερνα το ΧΩΡΟ του ΘΑΨΙΜΑΤΟΣ για το QUAD SLI!!!!

Τι να σου πω, κατσανε καλα οι drivers, το setup δουλεψε σωστα!!! Τι να σου πω δεν ξερω.....αλλα εχεις δικιο ειμαι υπερβολικουλης στις εκφρασεις μου, αλλα οσο ειμαι στα θετικα τοσο ειμαι και στα αρνητικα.... φιλικα denton....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κάτι:μιας κ χρήστης του FSX,με μια ταπεινή 8800gts 512 k E6850,που ποτέ δεν είχα πρόβλημα στα 1920χ1200,γιατί η μηχανή του μπάζει?

Ακόμα κ με αυτή την κάρτα διετίας παίζω μια χαρά με γραφικά σχεδόν φούλ.(κ λίμιτ τα φρέιμς στα 40).

Φαντάζομαι οτι με μια ισχυρότερη κάρτα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εντάξει να τα δεις έτσι. Φαντάζεσαι να δεις και ένα τρίτο για physx..?!!! :hehe:

μου θυμησες τωρα το σκηνικο απο ταινια του Αρνολντ (ολικη επαναφορα) που ειναι σε ενα μπαρ στον Αρη με εναν μαυρουλη και σκαει εξωγηινη γκομενα με 3 boobs, αρχιζει να χουφτωνει ο μαυρουλης και μονολογει "μακαρι να ειχα 3 χερια" :hehe::hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now