Recommended Posts

Παιδες προβλημα , λοιπον εχω αυτην τη classi Motherboard ID 08/26/2009-141-BL-E760-8A79TEVBC-00 (απο everest) , εκανα σα καλο παιδι upgrade to bios με αυτο E760S618.bin το firmware και απο εκει που ειχα 6gb μνημη (3χ2 ddr3 2000 OCZ blade) , τωρα εχω μονο 4gb (2x2) , καλα τα windows μονο τα 2 βλεπουνε και βλεπανε και πριν το upgrade , οσο για το τελευταίο firmware upgrade (E760S61A.bin) , δε το κανει update με τιποτα καμια ιδεα?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Τελικα επρεπε να κανω load defaults για να κανω upgrade στο τελευταιο firmware bios , παρολα αυτα πλεον βλεπει μονο τα 2 απο τα 3 sticks μνημης , γιατι ειναι φυσιολογικο (μεσα στο bios)? Να κανω install windows vista ή windows 7 για να δω αμα τα βλεπει το OS ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι να κανω με τη mobo ? Εκανα install windows 7 και μεσα στο properties γραφει

Installed memory (RAM) : 6.00GB (3.99 GB usable) γιατι ετσι μονο τα 4 ειναι usable , windows 7Ultimate x64. Ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καίγονται εύκολα!

Έχε υπ'όψιν σου ότι η Classified δίνει παραπάνω ρεύμα, από ότι εσύ βάζεις στο bios:)

Για να βρεις τη διαφορά που υπάρχει, βάλε μια τιμή στο vdimm(π.χ 1,65V) στο bios. Πάρε το πολύμετρο και μέτρα το vdimm, στο πάνω μέρος της μητρικής, ακριβώς πίσω από τις μνήμες.

Για παράδειγμα....με το δικό μου κιτάκι ότι δίνεις από bios, το πραγματικό είναι 0,02V παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει και μόνο, υπάρχει επιβεβαιωμένο πρόβλημα και με την Classified. Εδώ ο άλλος είχε κάψει 19 kit-άκια συνολικά, από αυτά τα 9 στην Classi. Τέσπα, εσείς που την έχετε ξέρετε καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Και τον tsan τον ρώτησα μήπως και ήταν κανένα από εκείνα τα κιτάκια που είχαν παίξει στον διαγωνισμό. Γιατί τα είχα ακουμπήσει......οπότε λογικό ήταν να χάλασαν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ναι μου εχει καει το στικ απο τα τρια σημερα το δρομολογισα για να φυγη για corsair

(αν εχεις πολυμετριση ποσο ρευμα δινη πανω δεν εχεις προβλημα του tony ειναι +0,04

σε αυτη που εχω εγω +0,1 το 1,6 ειναι 1,7)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now