Recommended Posts

Τίποτα disable το έχει! Tώρα πόσο είναι το disable δεν ξέρω.

Θα πρέπει να κάτσω άυριο να το δω και να σου πω:P

Edit: Αν έχω καταλάβει καλά την φιλοσοφία του b2b....το disable ουσιαστικά θα πρέπει να σημαίνει κάτι, δηλαδή έχει μια τιμή...το θέμα είναι ότι η τιμή του auto στη Classified, είναι μεγαλύτερη από αυτή της asus στο auto:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ακομη , οταν κανει κανεις overclocking με το e-leet , ανεβαζει και τα ρευματα των μνημων? Γιατι και το 2 απο τα 3 sticks apo blade ocz 2000 ειδε τον κυριο σε λιγο δε θα εχω pc

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Classi δίνει παραπάνω ρεύμα στις μνήμες...το έχουμε ξαναπεί αν δεις στην προηγούμενη σελίδα, αλλά το ξαναλέω:P

Το ρεύμα που δίνει από το bios για τις μνήμες, δεν είναι το αληθινό! Για να βρεις το αληθινό θα πρέπει να πάρεις το πολύμετρο....:)

Link to comment
Share on other sites

Σκατα και αποσκατα , μεσα απο το everest η ειναι το ιδιο παλι τα readings ειναι απο το bios? Ti ρευμα και τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο bios για OCZ Blade με timmings 7-8-7 20 στα 2000 PC3 1600 ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινηστε να δινετε manual τιμες και παρακολουθηστε σε ποια τιμη φτανει το ιδιο everest bandwidth με το disabled (auto) .

Κάθισα και το δοκίμασα, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο:P

To setup:

EVGA Classified E760

Intel core i7-975 [17Χ202,5=3442.5]

Corsair GT 1866 7-8-7-20 (3X2GB) [ 1012.5 7-8-7-20 trfc 70]

WinXP SP3 ολόκληρα

Αρχικά έτρεξα το everest με το B2B auto από το bios.......

diszl.jpg

Για τα επόμενα να επισημάνω ότι οποιαδήποτε τιμή και αν έδινα από το bios, το cpu-tweaker αρνούταν να την διαβάσει σωστά. Ό,τι του έβαζα το cpu-tweaker το διάβαζε με διαφορά +1....π.χ έδινα 5 αυτό διάβαζε 6! Oπότε πριν τρέξω everest, άλλαζα το b2b και το έβαζα ίσο με ότι έδινα κάθε φορά από bios.

Έχοντας ακούσει ότι δεν είναι τόσο σφιχτό το B2B στην Classi, άρχισα να δοκιμάζω από μεγάλες τιμές.....

Β2Β 10

19653927.jpg

B2B 9

64179082.jpg

B2B 8

83853520.jpg

B2B 7

31343347.jpg

B2B 6

66449021.jpg

B2B 5

46779934.jpg

B2B 4

28687813.jpg

Πρώτη φορά τρέχω everest οπότε....άμα βλέπετε τίποτα περίεργο πείτε μου να το ξανατρέξω:P

Προσωπικά αυτό που είδα, είναι ότι αλλάζει μόνο το memory read. Όλα τα άλλα μένουν σε παραπλήσιες τιμές, αλλάζοντας το B2B.

Αν κρίνω από τα νούμερα που βλέπω το Β2Β auto, πρέπει να είναι κάπου μεταξύ 5-6!

Εντύπωση μου έκανε που το memory read είναι χαμηλότερο στα Β2Β 5, 4 από ότι στο 6!

Link to comment
Share on other sites

32άρι έπαιξες να δεις διαφορές;

Άρα στο everest από B2B auto στο BIOS, ουσιαστικά καλή διαφορά είδες μόνο με B2B = 6. Για ξεκίνα να παίζεις τώρα και με το RTL. Αυτό default είναι 66-72, δες αν σου παίζει στα χαμηλά 54άρια που πάει στις ASUS.

Link to comment
Share on other sites

32άρι έπαιξες να δεις διαφορές;

Άρα στο everest από B2B auto στο BIOS, ουσιαστικά καλή διαφορά είδες μόνο με B2B = 6. Για ξεκίνα να παίζεις τώρα και με το RTL. Αυτό default είναι 66-72, δες αν σου παίζει στα χαμηλά 54άρια που πάει στις ASUS.

Όχι 32Μ δεν έτρεξα, έχω όμως σκοπό να το κάνω.

54; Έχω παίξει και με 51-53-55. Να βάλω 54 και τα 3 RTLs;

Στα πάνω screenshots τα RTLs είναι auto....οπότε κάπου στο 55-57-59 παίζουν auto.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε λίγο ρε Σόφο να δούμε τι παίζει και με τα RTLs. Εγώ προσωπικά θα σου ήμουν ευγνώμον. 54 και τα 3 RTLs δεν έχει νόημα, απλά εννοούσα κοντά στα 54, π.χ 51-53-55 όπως είπες.

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα στο 32αρι οταν το εχω auto μου βγαζει καλυτερους χρονους απο οτι στο χαμηλότερο 4b2b και οσο ανεβαίνω b2b ακομα χειρότερους χρόνους.και εχω παρατηρησει οτι οταν ανεβαζω b2b το ρευμα ειναι λιγότερο στις μνημες οταν το εχω οσο πιο χαμηλό b2b ακόμα και στο auto ζητάνε 0,4 παραπανω ρευμα!

μπορει να παιζει ρολο το κιτακι η και η καθε μητρικη!

Link to comment
Share on other sites

Ένα timing, είναι το Β2Β.

Ναι, 1,8V είναι πολύ...ειδικότερα για κάθε μέρα! Εγώ στις δικές μου στα παραπάνω tests έβαλα 1,77V (1.79V real), απλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...να ξέρω ότι δεν θα κρασάρει τίποτα.....κανονικά παίζουν εκεί και με περίπου 1,70V:) μπορεί και λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι η mobo απο μονη της ειχε ορισει 1,8 και για αυτο καηκανε τωρα το αλλαξα σε 1,65 αλλα το κακο εχει ηδη γινει πρεπει να τα δωσω και τα 3 πισω για αλλαγη .

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι η mobo απο μονη της ειχε ορισει 1,8 και για αυτο καηκανε τωρα το αλλαξα σε 1,65 αλλα το κακο εχει ηδη γινει πρεπει να τα δωσω και τα 3 πισω για αλλαγη .

Έχει ορίσει μόνο του το mobo ρεύμα για το vdimm; Πως γένειν αυτό;;:P

Δηλαδή, άμα τα έχεις τα πάντα όλα auto, αυτή σου δίνει 1,8V;;;

Man, το λέμε για ακόμα μια φορά!

Δες αν το ρεύμα που δίνεις από bios πόση διαφορά έχει από το real(μετρημένο πάνω από τις μνήμες με πολύμετρο)....και έπειτα βάλε το ρεύμα στο bios

[ρεύμα από bios(vdimm)]+[διαφορά(μετρημένη με το πολύμετρο)]=1,65V ή όποιο άλλο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ρεύμα θες......αναλόγως με τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ρέυμα θες, μεταβάλεις το vdimm!!!

P.S: Kάπου είχα δει κάτι για το τι κάνει/είναι το κάθε subtiming:p

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες μερες πηρα και εγω μια.Δεν προλαβα να την δω ιδιαιτερα,αλλα ειναι πολυ περιεργη.Με το τελευταιο bios στον αερα ολα καλα αλλα μολις εβαλα το cascade ολα πηγαιναν σε slow motion, και τελικα ξαναεβαλα το S60V.

Τα ρευματα στις μνημες ειναι αντε γεια.Οταν βαζω στο bios 1.5vdimm,με το πολυμετρο μετραω 1,63:crack:

Εχω πολυ ψαξιμο ακομα.Παντως καμια σχεση με τη Rampage.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now