Recommended Posts

Με εξαίρεση το Ζ06, και ΟΧΙ το πιο δυνατό Turbo που βγάλανε μετά, οι Αμερικάνοι είναι ΠΟΛΥ δυνατοί στην ευθεία αλλά παραδοσιακά εδώ και πολλά χρόνια παίρνουν τα αρχίδια τους σε χρόνους και σε πίστα.

Προσωπικά είμαι Porschakias μέχρι αιδίας αλλά επειδή το κυρίως μου hobby είναι τα αυτοκίνητα είμαι αντικειμενικός.

Σαν σύνολο καλών αυτοκινήτων σε πίστα η Ευρώπη ρίχνει στην Αμερική στα αυτιά.

Τα Corvette μέχρι ένα μοντέλο πριν ήταν βάρκα γιαλό, και παρόλο που έχουν από τους καλύτερους ήχους με τον V8 (μαζί με τις Mustang) πριν την στροφή έκανες τον σταυρό σου.

To Saleen S7 ήταν όντως πολύ καλό αλλά ήταν ένα αυτοκίνητο πίστας modified για δρόμο ουσιαστικά και με 0 πρακτικότητα.

Η Ευρώπη έχει να επιδείξει ΠΟΛΛΑ καταπληκτικά αυτοκίνητα που είναι και για πίστα, και σε αυτά προφανώς ΔΕΝ συμπεριλαμβάνω την Veyron και την SLR και άλλες μαλακίες που αποκαλούνται super cars και ζυγίζουν 2 τόνους, και ούτε τα custom made καθαρά για πίστα αυτοκίνητα, (Atom, Caterham, Radical κλπ).

Τα σκέτα άλογα και κυβικά ΔΕΝ κάνουν ένα καλό αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως η Ευρώπη στρίβει καλύτερα. Και σε αυτοκίνητα και σε μηχανές. Έχουν στήσιμο πως να το κάνουμε δηλαδή..;Σε αυτό που είπε ο jc πάντως έχει δίκιο. Πολύ πιο φθηνά τα αμερικάνικα για αυτό που προσφέρουν. Εάν είχα πάντως τα λ7 θα έπαιρνα το R8 με τα 500+ αλογάκια το καινούργιο. Απίστευτο στρίψιμο. Καλύτερο από τα lambo.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τα αλογα και το στριψιμο παιζει ρολο και η ποιοτητα κατασκευης και η τεχνολογια που κουβαλανε τα αυτοκινητα!! Ποσους νεοτερισμους εχουν προσφερει στην αυτοκινηση τα αμερικανικα αυτοκινητα που θα επρεπε να πληρωσουμε κ απο πανω??? Εργονομια χαλια, ποιοτητα υλικων χαλια, καταναλωση χαλια, μακρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να το λες καλύτερο, και σε αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα GT3, η την ίδια την Lambo, γενικά μάρκα αυτοκινήτου και αυτοκίνητο που είναι super car. Δεν υποβιβάζω την Audi (είχαμε 2 Α4 σπίτι), ή το R8 που έχουν και γαμάει, απλά με τόσα λεφτά δεν θα έπαιρνα Audi.

Δεν είναι επίσης εσκεμμένα τόσο ωμό όσο το Gallardo, και το χειρότερο έχει φιμωμένο ήχο μηχανής για να μην είναι one to one με το Lambo πάλι...

Λογικές κινήσεις για να μην αποκτήσει direct rival ο ταύρος.

Κάτι τέτοιο έχει κάνει και η VW με το Leon που έχει την δύναμη του S3 αλλά επίτηδες δεν το βγάζουν με 3 πόρτες γιατί ειδικά στις προηγούμενες μετενσαρκώσεις των 2, δεν θα έφευγαν τα S3 τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το R8 έχει έναν πολλαπλό σύνδεσμο παραπάνω στις πίσω ρόδες με αποτέλεσμα να του χαρίζει καλύτερο κράτημα και αίσθηση στις στροφές από τη gallardo. Στρίβει καλύτερα. Σε θέμα ωμής δύναμης όντως η lambo είναι lambo όπως και να το κάνουμε, ειδικά ο ήχος είναι το κάτι άλλο

(έχει τύχει να ακούσω από κοντά εδώ στη Λιβαδειά που τα έβαλεςε με κάποιον που έχει μια f430 από ένα χωριό..!!!). Και επίσης μου έχουν πει χωρίς να το έχω εξακριβώσει ότι στο εργοστάσιο της lamborghini στο ταβάνι έχει ζωγραφισμένο τον ταύρο να "καβαλάει" το αλογάκι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το Sάκι μου έχω αρχίσει και εξικοιώνομαι σε στροφές και πέταλα :D :D :D

Και έχω να πώ πώς νιώθω κάθε βράδυ όλο και πολύ πώς δεν θέλω να βγώ να παώ για ύπνο, αλλά απλά να οδηγάω χωρiς να ξέρω που πάω :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Καλά γορίλα μαμαει το εργαλείο καλοτάξιδο κιόλας!

Για το R8 έλεγα γιατί είναι 140 κιλά πιο βαρύ απο το Lambo για αυτο θα εστριβε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

?pool=usa&type=image&id=997-2nd-tu-modellinfo&lang=none&filetype=normal

καινουρια turbo 500PS -> 0-100 3.4sec... μεχρι και μαγνητική ανάρτηση στον κινητήρα βάλανε (αν κατάλαβα καλά)

το site -> Efficiency demands performance.*The new 911 Turbo.

και 10λεπτο βίντεο με όλα τα features -> http://flash.porsche.com/microsite/911Turbo/assets/downloads/videos/en-us/movie_1_mov.zip

ok now... μιλήστε τώρα για R8, Viper και piper...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το έχει η 997 GT-3 η τελευταία και ουσιαστικά είναι μαγνητικές οι βάσεις της μηχανής, που όταν πλακώνεσαι στα γκάζια σφίγγουν για να περιορίζουν όσο γίνεται τις κινήσεις της μηχανή ώστε να παραμένει η αδράνεια σε όσο το δυνατόν χαμηλότερα επίπεδα.

Ειδικά στις 997 που έχουν το μοτέρ ανάμεσα στα πίσω 2 κωλοφάναρα έχει σημασία γιατί είναι απλά θεωρητικά σε λάθος μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το έχει η 997 GT-3 η τελευταία και ουσιαστικά είναι μαγνητικές οι βάσεις της μηχανής, που όταν πλακώνεσαι στα γκάζια σφίγγουν για να περιορίζουν όσο γίνεται τις κινήσεις της μηχανή ώστε να παραμένει η αδράνεια σε όσο το δυνατόν χαμηλότερα επίπεδα.

Ειδικά στις 997 που έχουν το μοτέρ ανάμεσα στα πίσω 2 κωλοφάναρα έχει σημασία γιατί είναι απλά θεωρητικά σε λάθος μέρος.

Ε τώρα το βάλανε και στη turbo..

Και μιας και μίλησες για GT3, νέα GT3 RS (OMG edition) -> Extreme truth The new 911 GT3 RS

Link to comment
Share on other sites

To ζητήσατε - έτοιμο. Supercars, American Muscle, Japanese Red Sun, Deutsche Wehrmacht, Italian Horse, British Pride, ακόμα και τα Russian Bear Lada Niva, όλα εδώ μέσα :)...:)...

Ποστάρετε κατά βούληση! :(....:(....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σας, αλλά σαν αμαξάκι με έχει τρελάνει η Aston Martin DB9 Vantage... Δεν με νοιάζει που δεν είναι τόσο γρήγορο (σε σχέση με άλλα), δεν με νοιάζει που κοστίζει τόσα πολλά, είναι αμαξάρα, teLLoC (που λέει και ο Winters :D).

Link to comment
Share on other sites

α) θενκς παίδες για το θρεντ, έπρεπε να γίνει!

β) το αστον παρτιν, έχει τον πιο ωραιο ηχο σε αυτοκίνητο εβερ, και σε συνδιασμό με το εσωτερικό είναι φοβερό κόμπο!

ΚΑΙ σε λίγο καιρο θα έχουμε ολοι απο ένα!: kathimerini.gr | Aston Martin Cygnet

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε παίρνουν τηλ και σου λένε "κύριε θα σας ενδιέφερε το κοινούργιο μας μοντέλο;" Οπότε οι πελάτες τους έχουν πάντα τον πρώτο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

ναι και την έχει απο τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοτε που βγήκε, μεσουρανούσε τότε και εκανε την κινηση ;)

τωρα που το σκεφτομαι ειναι σαν τωρα αντοιστιχα καποιος να έπερνε Veyron στην Αθήνα αλλά ήταν ακόμα πιο limited.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα ήθελα αυτά τα 2 [ATTACH]3000[/ATTACH] η τεχνολογική υπεροχή των ναζί σε όλο της το μεγαλείο...τεχνολογία διπλού κομπρέσσορα με V12 - v14 μοτέρ αντίστοιχα. Σπίναραν με 150+ χλμ!!! Σημερινή αξία - ανεκτίμητη...

Auto-Union-Type-D-Type-C-1024x768.jpg

Auto-Union-Type-D-Type-C-1024x768.jpg.44

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now