JC_Denton

ATi Radeon HD 5870 X2 - Κωδική ονομασία Hemlock, διάθεση μέσα στο Q4 2009 !

Recommended Posts

[NEWS_IMG=ATi 5870 X2 Hemlock]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649ca4ed5efe58.jpg[/NEWS_IMG]Δε θα ξεκινήσουμε την είδηση αυτή με τους κλασικούς προλόγους περί του πόσο αλλάζουν τα πράγματα στο τοπίο των καρτών γραφικών κάθε χρόνο και όλα αυτά τα όμορφα - κατευθείαν στο θέμα: Η ATi ετοιμάζει τον Hemlock, η οποία είναι η GPU που θα ονομάζεται ATi Radeon HD 5870 X2!

Λεπτομέρειες ακόμα κανείς δεν ξέρει, πέραν από το όνομα, αλλά το Xbit-Labs υποθέτει ότι θα μιλάμε για μια κάρτα με 2GB GDDR5 μνήμης και φυσικά στα 40nm. Οι επιδόσεις θα είναι - λογικά - όσο αυτές δύο καρτών 5870, πράγμα που σημαίνει ότι σύντομα θα ξέρουμε τι ακριβώς να περιμένουμε. Η διαθεσιμότητα ακόμα δεν είναι γνωστή, αλλά οι περισσότεροι μιλάνε για μαζική διάθεση μέσα στον Οκτώβρη-Νοέμβρη. Για την 5870 Χ2, η διαθεσιμότητα ξεκινάει μέσα στο Q4 2009, κάτι που την τοποθετεί μέσα στο Νοέμβρη-Δεκέμβρη.

Ας δούμε αναλυτικά τι ξέρουμε για τα νέα κωδικά ονόματα των GPU της AMD:

* Hemlock - Διπύρηνη κάρτα γραφικών, ναυαρχίδα της εταιρείας, με 2x RV870 chips (κωδική ονομασία R800)

* Cypress – Μονοπύρηνη κάρτα γραφικών υψηλών επιδόσεων, βασισμένη στο RV870, που θα αντικαταστήσει την ATI Radeon HD 4890

* Juniper – Μονοπύρηνη κάρτα γραφικών για να αντικαταστήσει τις Radeon HD 4870 και 4850. Κατά πάσα πιθανότητα, και αυτή βασισμένη στο RV870

* Redwood – Μονοπύρηνη Mainstream κάρτα γραφικών, βασισμένη στο RV830 chip, που θα αντικαταστήσει τις κάρτες με τους πυρήνες RV730 και RV740

* Cedar – Μονοπύρηνη κάρτα, Entry-Level, βασισμένη πάνω στο RV810

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε το κατάλαβα, απλά πήρα το σοβαρό μου ύφος :P

Ίσως δεν του πέρασε από το μυαλό εκείνη τη στιγμή, ή ίσως ήθελε να μιλήσει μόνο για το κομμάτι των επεξεργαστών λέγοντας AMD. Δεν νομίζω πάντως να μην το ήξερε ούτε αυτός, είναι ευρέως γνωστό εδώ και πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγουν στην αγορά με τις τιμές που έχουν ανακοινωθεί εγώ θα χαραμίσω και το μπλοκ και την

4870 και θα τσιμπίσω μια εκ των 3 πρώτων.:)

Edit// Δεν είναι λίγο περίεργο ότι σε μικρό χρονικό διάστημα που βγήκε η 4890 να την αντικαταστήσουν

με μια καινούργια??

Link to comment
Share on other sites

Ρητορικά ρώτησα, το είχα καλύψει εκτενώς το θέμα στο παρελθόν. Απλά απόρρησα με την απάντηση του drunkard, πέρι ονομασίας για τους AMD.
Ναι βρε το κατάλαβα, απλά πήρα το σοβαρό μου ύφος :P

Ίσως δεν του πέρασε από το μυαλό εκείνη τη στιγμή, ή ίσως ήθελε να μιλήσει μόνο για το κομμάτι των επεξεργαστών λέγοντας AMD. Δεν νομίζω πάντως να μην το ήξερε ούτε αυτός, είναι ευρέως γνωστό εδώ και πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ καιρό.

:hehe: Βασικα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι μου αρεσει πολυ το ονομα της νεας gpu της Ati και μιας και η Ati ειναι κατω απο την στεγη της AMD να δωσουν και στους cpu τετοια ωραια ονοματα :gizmo:

Ενταξει ηταν λιγο κρυο και δυσκολο να το καταλαβετε ετσι οπως το εγραψα :D:o

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now