GoriLLakoS

HOT, Pure και πράσινα άλογα...

Recommended Posts

Κίμωνα έχεις σπαστέι με το Team Pure για κάποιον λόγο?

Σε ρωτάω λόγω άγνοιας της κατάστασης, όχι τίποτα άλλο .

Όχι ρε. Γιατί να έχω σπαστεί; Αδιαφορώ πλήρως.

Μαγκιά τους, αφού έχουν τα λεφτά, τις γνώσεις, την θέληση και τις "πλάτες" ας κανουν ότι θέλουν.

Εδώ και 5-6 μήνες βλέπω πως το σκηνικό έχει αλλάξει και βαδίζει σε δρόμους περιέργους και ακαταλαβίστικους για μένα. Εγώ δεν θέλω να ακολουθήσω το "ρεύμα".

Ξόδεψα πολλά λεφτά, σε καμία περίπτωση όσα έχουν ξοδέψει άτομα που ασχολούνται χρόνια, αλλά ήμουν ΠΟΛΥ τυχερός και έκανα τις γωριμίες μου, με αποτέλεσμα να μην ξοδεύω όσα ξόδευα.

Παίζω για την πλάκα μου, τον ελεύθερο χρόνο μου και φυσικά επειδή η όλη φάση είναι ένα ναρκωτικό. Πάλι καλά που μπορώ και βάζω όρια στον εαυτό μου...:hysterical:

Πάντως θα ήθελα να δω το o/cing στην Ελλάδα πραγματικά οργανωμένο και στημένο σε βάσεις. Πολύ θα ήθελα να δω ένα εθνικό πρωτάθλημα με συγκεκριμένες κατηγορίες για να μπορούν να δηλώνουν συμμετοχή όλοι.

Υπάρχουν πιτσιρικάδες στα φόρουμ και όχι μόνο στα ελληνικά που πραγματικά έχουν τον hipro, τον tsan και παλιότερα τον gpr σαν πρότυπα. Οπότε καταλαβαίνεις πως υπάρχει αντίκτυπος σε κάθε ένα ποστ που κάνουν.

Είναι πολύ μεγάλη υπόθεση αυτό το γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε. Γιατί να έχω σπαστεί; Αδιαφορώ πλήρως.

Μαγκιά τους, αφού έχουν τα λεφτά, τις γνώσεις, την θέληση και τις "πλάτες" ας κανουν ότι θέλουν.

Εγώ όπως σε διαβάζω νομίζω πώς όχι έχεις απλά σπαστεί, αλλά έχει σπαστεί π΄ρα πολύ. Και αυτό που καταλαβαίνω είναι πώς τονίζεις τα λεφτά πιο πολύ απο τα υπόλοιπα και το έχεις πάρει πάρα πολύ σοβαρά !

Εδώ και 5-6 μήνες βλέπω πως το σκηνικό έχει αλλάξει και βαδίζει σε δρόμους περιέργους και ακαταλαβίστικους για μένα. Εγώ δεν θέλω να ακολουθήσω το "ρεύμα".

Αναφέρεσαι στην Ελληνική σκηνή ή την Παγκόσμια ?

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο περισσότερο τι εννοέις πώς αλλάζει?

Εγώ το μόνο που βλέπω είναι πώς οι περισσότεροι ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο για το χρήμα και το sponsorship..και οι ομάδες(οι οργανομένες που λές, που μόνο την PURE βλέπω, δεν είναι αυτό που φαίνεται εξωτερικά, προφανώς απο πίσω πάιζουν ΠΟΛΛΑ, αλλά ξέρεις καλύτερα απο μένα για να αντιδράς έτσι(το λέω αυτό γιατί σε έχω γνωρίσει, και είσαι ήρεμος σαν άνθρωπος :P )

Παίζω για την πλάκα μου, τον ελεύθερο χρόνο μου και φυσικά επειδή η όλη φάση είναι ένα ναρκωτικό. Πάλι καλά που μπορώ και βάζω όρια στον εαυτό μου...:hysterical:

Μπορείς? :P

Πάντως θα ήθελα να δω το o/cing στην Ελλάδα πραγματικά οργανωμένο και στημένο σε βάσεις. Πολύ θα ήθελα να δω ένα εθνικό πρωτάθλημα με συγκεκριμένες κατηγορίες για να μπορούν να δηλώνουν συμμετοχή όλοι.

Θα το κάνεις με την oktabit ή θές να βοηθήσεις να το οργανώσουμε στο box?

Υπάρχουν πιτσιρικάδες στα φόρουμ και όχι μόνο στα ελληνικά που πραγματικά έχουν τον hipro, τον tsan και παλιότερα τον gpr σαν πρότυπα. Οπότε καταλαβαίνεις πως υπάρχει αντίκτυπος σε κάθε ένα ποστ που κάνουν.

Ναι, το καταλαβαίνω αυτό...και εγώ με τον hipro ξεκίνησα και νιώθω τι θές να πέις.. :)

Είναι πολύ μεγάλη υπόθεση αυτό το γεγονός.

Agree 100%

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο πάντως Βασίλη γιατί σχεδόν δεν έχει λόγο ύπαρξης το bot τώρα αφού οι καλύτεροι μπήκαν σχεδόν όλοι (εκτός από τους δικούς μας) σε μια ομάδα και μια ζωή θα έχουν ό,τι καλύτερο υπάρχει σε h/w και εμείς θα προσπαθούμε να μας πέσει κανά καλό κομμάτι και να κάνουμε καμιά τρελλή μόντα...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε Σάκη, μπάινεις και εσύ στην λούπα τώρα του ότι κάνεις OC όχι για την τάυλα σου αλλά για να είσαι πρώτος, ή τέλος πάντων στην ομάδα των πρώτων.

Νομίζεις ας πούμε πώς η Pure δημιουργήθηκε απο Pure λόγους και όχι για κάτι άλλο(πχ λέω εγώ τώρα sponsorship,???,hardeware,δημοσιότητα,κτλ κτλ κτλ) .

Και τέλος, για να έχουμε καλό ερώτημα....νομίζεις πώς όλοι οι Έλληνες αγοράζουν ας πούμε τα CPU τους απο καταστήματα κτλ? Κάποιοι που το έχουν ψάξει πιο πολύ βλέπε hipro5,grp,stelaras,dread,tasos έχουν και αυτοί τις πηγές τους...μην λέμε ότι θέλουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί μου την λες ρε Βασίλη? Έχεις πάρει πολύ το μέρος της pure χωρίς οι δικοί της λόγοι να είναι και οι πιο "αγνοί"...Στόχους πάντως ΟΛΟΙ βάζουμε και δεν είναι κακό...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη συζήτηση αυτή που ξεκίνησε.

Σχετικά με το πρωτάθλημα... Με το hwbox, την ΟΚΤΑΒΙΤ και οποιονδήποτε ενδιαφέρεται για το άθλημα και όχι για την πάρτη του.

Θα ήθελα να κάτσουμε κάτω όλοι μαζί, να το σχεδιάσουμε και να το πάμε εκεί που πρέπει ΕΤΟΙΜΟ. Τόσο έτοιμο που δεν θα χρειαστεί να παρεκλίνουμε από το αρχικό σχέδιο ούτε στο ελάχιστο.

Αν χρειαστεί να κάνουμε υποχωρήσεις τότε σημαίνει πως απλά δεν γίνεται αυτό που θα έχουμε σκεφτεί. Απλά πράγματα.

Τα υπόλοιπα ερωτήματα σου θα τα συζητήσουμε κάποια στιγμή από κοντά.

ΥΓ..... SPUD (Superior Pack of Uberclockers by Dread)...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη συζήτηση αυτή που ξεκίνησε.

Σχετικά με το πρωτάθλημα... Με το hwbox, την ΟΚΤΑΒΙΤ και οποιονδήποτε ενδιαφέρεται για το άθλημα και όχι για την πάρτη του.

Θα ήθελα να κάτσουμε κάτω όλοι μαζί, να το σχεδιάσουμε και να το πάμε εκεί που πρέπει ΕΤΟΙΜΟ. Τόσο έτοιμο που δεν θα χρειαστεί να παρεκλίνουμε από το αρχικό σχέδιο ούτε στο ελάχιστο.

Αν χρειαστεί να κάνουμε υποχωρήσεις τότε σημαίνει πως απλά δεν γίνεται αυτό που θα έχουμε σκεφτεί. Απλά πράγματα.

Τα υπόλοιπα ερωτήματα σου θα τα συζητήσουμε κάποια στιγμή από κοντά.

ΥΓ..... SPUD (Superior Pack of Uberclockers by Dread)...

I'm όποτε θέλετε. Απλά πάλι, λίγοι θα αποφασίσουν και μετά οι υπόλοιποι θα ακολουθήσουν ή δεν θα ακολουθήσουν? ή να κάνουμε ένα θέμα για όλους?

Επειδή διάβασα όλο το θέμα στο oktabit forum, να ξέρεις πώς πολλοί απο εδώ θέλουν να κάνουμε αυτόνομη ομάδα hwbox...τσπ...ότι έιναι να γίνει ας γίνει.

Αυτός ο χρήστος ο webmaster με τι όνομα γράφει στα υπόλοιπα forum...πές του(αν δεν το διαβάσει μόνος του :P ) πώς είναι πολύ κακός και εγκάθετος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Απλά πάλι, λίγοι θα αποφασίσουν και μετά οι υπόλοιποι θα ακολουθήσουν ή δεν θα ακολουθήσουν? ή να κάνουμε ένα θέμα για όλους?

Επειδή διάβασα όλο το θέμα στο oktabit forum, να ξέρεις πώς πολλοί απο εδώ θέλουν να κάνουμε αυτόνομη ομάδα hwbox...τσπ...ότι έιναι να γίνει ας γίνει.

Αυτός ο χρήστος ο webmaster με τι όνομα γράφει στα υπόλοιπα forum...πές του(αν δεν το διαβάσει μόνος του :P ) πώς είναι πολύ κακός και εγκάθετος :hehe:

Αν είναι να αποφασίσουν λίγοι τότε δεν έχει νόημα. Όλοι όσοι θέλουν να συμμετάσχουν πρέπει και οφείλουν να έχουν λόγο και άποψη.

Μακάρι φίλε μου να φτιάξει δική του ομάδα το ΒΟΧ. Ειλικρινά θα ήθελα να το δω με όλη μου την καρδιά. Το ίδιο θα ήθελα να δω από όλα τα ανάλογα φόρουμ,

Ο εγχώριος συναγωνισμός θα μας κάνει καλύτερους και όχι οι ο/cing κόντρες με την PURE και την OCX.

Για να φτάσεις στο 10 που είναι το άριστο πρέπει να ξεκινήσεις από το 1 και να διανύσεις υπομονετικά όλα τα μεσοδιαστήματα. Μόνο τότε θα δούμε την Ελλάδα (όχι οποιαδήποτε ομάδα) Νο1 σε παγκόσμιο επίπεδο.

ΥΓ. Όσο για την PURE μίλα με κάποιον που ξέρει πράγματα από τα HQ της Asus στην Taiwan και πιθανότατσ θα σου πει για το ρόλο που βαράει η PURE αλλά κυρίως θα σου πει για ποιο λόγο αποχώρησε η Asus από το F1OC.

YΓ2. Δεν ξέρω αν ποστάρει σε άλλα φόρουμ ο Χρήστος, νομίζω πως όχι. Το σίγουρο είναι πως είναι πολύ καλό παιδί και σίγουρα όχι εγκάθετος. Λέει τα πράγματα ως έχουν και όπως πιστεύει. Ξέρω ότι τα είπες αστειευόμενος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διαλύσουμε την HOT για να κάνουμε πάλι 5-6-7-8 ομάδες.

Απο το 0 πήγαμε στο 10 και τώρα θέλουμε απο το 10 να ξαναπάμε στο 0 μόνο και μόνο για να επψφεληθούν άτομα και καταστάσεις. Εγώ αυτό καταλαβαίνω..γιατί αλλιώς ποιος ο σκοπός να επιδιώκετε έμεσα την διάλυση της HOT ?

Ειλικρινά, για να είμαι ξεκάθαρος, δεν δίνω δεκάρα τσακιστή ούτε για την HOT, ούτε για την Oktabit ούτε για τίποτα άλλο πέρα απο το HwBox . Και σε όσους δίνω hardware το κάνω επειδή έιμαστε φίλοι-γνωστοί και νιώθω πώς κάνουν την κ@υλα τους και ξεκ@υλώνουν και χαίροντε γι'αυτό...και όχι για τους πόντους της HOT.

Βέβαια, άμα είχαμε ομάδα στο Box, θα έδινα ότι μπορούσα να μαζέψουμε πόντους και θα έκανα και ότι μπορούσα...αλλά και πάλι...οι ομάδες θα είναι πολύ μα πολύ περίεργες του τύπου :

-gprhellas ή oktabit σου δίνει hardware , έλα μαζί της.

- hipro5 ο gorillas σου δίνει hardware, τράβα μαζί του .

- tsan το box σου χαρίζει μνήμες, βγάλε score και έλα μαζί μας

Ελπίζω να με πιάνεις σε αυτο που λέω :)

ΥΓ. Έμαθα, αλλά δεν με πέιθει κάποιος που μιλάει απο την δική του οπτική γωνία. Ας βγάλει και η Asus 4 διπλες 285 και μητρική να τις πάιζει. Προβλημά τους.

ΥΓ² . Σίγουρα είναι καλόπαιδί, όλοι καλοί είμαστε και όπως είπες πλάκα εκανα...απλά έγραφε πολύ φουριόζος για την διάλυση της HOT κτλ κτλ κτλ και απλά ήθελα να ξέρω με τι όνομα γράφει ας πούμε στο lab(που νομίζω πώς γράφει :P με άλλο nick βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε να διαλυθεί η ΗΟΤ και γιατί να διαλυθεί η ΗΟΤ;;; Εγώ μίλησα για βάσεις και θεμέλια, να επισημοποιήσουμε πλέον αυτό που γουστάρουμε να κάνουμε και να περάσουμε σε άλλο επίπεδο.

Ούτε εμένα δεν μου λέει τίποτα η ΗΟΤ, χεσμένη την έχω όπως με έχει και αυτή. Δεν θα υποκριθώ ποτέ πως benchάρω για την ομάδα και για οποιαδήποτε ομάδα. Σαφώς και το κάνω για την πάρτη μου το κάνω.

Γνωρίζω ότι η ομάδα αυτή έχει τεράστια ιστορία που πάει χρόνια πίσω, έχουν γίνει προσπάθειες κτλ κτλ κτλ...

Λοιπόν, διαβάζω δεξιά και αριστερά ότι μας πέρασε η PURE και η PURE είναι πρώτη και περασμένα μεγαλεία... Και ψάχνουμε να βρούμε την εύκολη λύση για το πως θα μαζέψουμε τσάτσικους πόντους όπως κάνουν οι άλλοι. Εγώ δεν συμφωνώ, όχι ότι με ρώτησε κανείς και ούτε πρόκειται.

Θέλετε κύριοι να κυριαρχήσουμε πάνω σε αυτό το αντικείμενο που παθιαζόμαστε;;; Χτίστε θεμέλια και δώστε στα παιδιά την ευκαιρία να κάνουν αυτά που απλά διαβάζουν και δεν τολμούν, είτε γιατί τους φαίνεται δύσκολο, είτε γιατί δεν το καταλαβαίνουν. Εξηγήστε τους. Δεν είναι βοήθεια το πιο συνηθισμένο σχόλιο που βλέπω παντού... "Ωραίο σκοράκι αλλά μπορεί να γίνει και καλύτερο". Χαίρω πολύ!!!!!!

Ας μπει στο παιχνίδι και αυτός που παίζει με την πιο φτηνή ψύκτρα της αγοράς. Αυτός που πριν από δυο χρόνια θα μπορούσε να πάρει ένα ποντάκι στο ΒΟΤ, πλέον... ξέρεις τι παίρνει.

Ε, αυτός πάει χάθηκε, αποθαρρύνεται και γίνεται απλός αναγνώστης.

Σε αυτόν τον συγκεκριμένο εγώ θα ήθελα να δωθεί η ευκαιρία. Αφού πλέον μπηκαμε και επισημα στην εποχή των ελίτ και της F1, εμείς εδώ στην Ελλαδίτσα θα πρέπει να δώσουμε την ευκαιρία. Για αυτό μίλησα και για εθνικό πρωτάθλημα με κατηγορίες.

Και για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα σχετικά με την OKTABIT. Ούτε εκπρόσωπος της είμαι, ούτε εργάζομαι εκεί, ούτε με πληρώνουν. Κατά καιρούς μου δίνουν υλικό.... με το σταγονόμετρο. Μπορείς να ρωτήσεις τον gpr και να σου πει πόσο εύκολο είναι να βγει υλικό από εκεί πέρα. Ο σύνδεσμός μου με την ΟΚΤΑΒΙΤ είναι ο Χρήστος και το φόρουμ του, τίποτα άλλο δεν με συνδέει. Δεν τους χρωστάω τίποτα και δεν μου χρωστάνε. Συνεχίζω να ασχολούμαι με τα γενικότερα της ΟΚΤΑΒΙΤ λόγω της φιλίας μου με τον Χρήστο.

Δηλαδή, όποιος νομίζει ότι θα φτιάξει ομάδα η ΟΚΤΑΒΙΤ και θα ανοίξει τις αποθήκες και θα αρχίσει να μοιράζει υλικό είναι ΠΟΛΥ γελασμένος. Επίσης, όποιος νομίζει ότι με τις τρέχουσες συνθήκες θα ασχοληθεί μια εταιρία σαν την ΟΚΤΑΒΙΤ και οποιαδήποτε άλλη εταιρία (ΠΛΑΙΣΙΟ, Multirama, e-shop, Asus, Gigabyte, AMD κλπ κλπ) MAΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ με το ελληνικό o/cing είναι επίσης πολύ γελασμένος.

Ειλικρινά μπράβο σου που έκανες ξεχωριστό topic αυτή τη συζήτηση γιατί αξίζει. Πιστεύω πως θα βγουν μόνο θετικά. Αρκεί να μην συζητάμε μόνο οι δυο μας.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε βρε συ Κιμωνα, ολοι αυτοι που λενε οτι θελουν να δουν το ΒΟΧ να φτιαχνει ομαδα δικια του (ξανα) δηλαδη τι οραματιζονται? Μια ενωμενη ΗΟΤ με 5-6 διασκορπες ομαδες?

Για μενα ειναι καθαρη γελοιοτητα απο πολλες πλευρες το ολο θεμα με την PURE.

1) Καταρχας υπαρχουν ατομα τα οποια υποβαθμιζουν τον K|ngp|n, λεγοντας ανοησιες για το προσωπο του, ενω δεν μπορουν να φτασουν ουτε το μικρο του δαχτυλακι. Ο ανθρωπος ειναι πολυ μπροστα, μαζι με τον hipro5 και μια ομαδα ατομων που μετριουνται στα δαχτυλα ενος χεριου, ειναι μακραν μπροστα στο Overclocking.

2) Το οτι ειναι εξαιρετικα καλος ομως, δε δικαιολογει τη σημερινη διψα του για κερδος, κατι το οποιο δεν ξερω εαν το επιθυμει απολυτα ο ιδιος ή το απαιτει η EVGA, παντως απο τη στιγμη που το επικροτει, ειναι αμεσα εμπλεκομενος. Αυτο ειναι και μαθημα για οσους ελεγαν για το hipro5 καποτε οτι κυνηγαει μανιασμενα το κερδος, ενω ο K|ngp|n ειναι το "καλο και εξαιρετικο παιδι". Τωρα που ο Vince κυνηγαει το κερδος, ελπιζω να μην λενε "μαγκια του", γιατι αυτοματα θα πρεπει να αναιρεσουν και τα οσα ελεγαν για το Γιωργο. Προσωπικα, εγω χεστηκα. Ας κανει ο καθενας οτι θελει, δικαιωμα του ειναι, δε θα κατσω να σκασω κιολας.

3) Στο φιναλε μας περασαν - ε και? Χαθηκε ο πλανητης, επεσαν τα θεμελια, γκρεμιστηκε το συμπαν? Αυτο ειναι κινητρο για εμας να παιξουμε πιο δυνατα ακομα, οχι να ριξουμε ουρα στα σκελια και να πουμε "δε γαμιεται", ελεος δηλαδη - ετσι ευκολα παρατανε τη μαχη μερικοι? Ειδικοτερα οταν ειναι αδικο το παιχνιδι, τοτε ειναι που πολεμας πιο μανιασμενα για τη νικη - εγω ετσι το βλεπω τουλαχιστον, γι αυτο και βρισκομαι και υποστηριζω ενα site σαν το ΒΟΧ, ενω θα μπορουσα να ειμαι σε καποιο αλλο πολυ μεγαλυτερο. Αν ειναι να μην το παλεψουμε καν και να πεταξουμε τα οπλα κατω - αξιοι της μοιρας μας.

4) Ειναι οντως προβλημα που μπαινει κοσμος και ρωταει (οχι μονο για το O/C) αποριες και ελαχιστοι απαντανε, γιατι ισως εχουν "κορεστει" και βαρεθει την ολη διαδικασια. Οι γνωσεις πρεπει να περνανε απο τους γνωστες στους αρχαριους, αλλα και οι αρχαριοι οταν μαθουν να μη γινονται ζωα και να το παιζουν μετα "καποιοι". Δυστυχως εχουμε ξεχασει το αληθινο Overclocking, που ηθελε μερονυχτα πειραματισμων και μαθαμε στα ευκολα...

5) Το πρωταθλημα O/C στην Ελλαδα ειναι πολυ καλη ιδεα και μπορει να υλοποιηθει με την καταλληλη οργανωση και το σωστο δυναμικο. Εγω παντα ειμαι μεσα σε κατι τετοιο.

6) Μια χαρα παιρνει καποιος ποντους και με αερα Κιμωνα και με το "χρεπι" το laptop του. Ορεξη και καυλα θελει, οχι να εχει ηττοπαθεια και ωχαδερφισμο. Εγω κατι τετοιες στιγμες ειναι που μετανιωνω για το απειρο h/w που εχει περασει απο τα χερια μου και λογω χρονου δεν το εκμεταλλευτηκα προσωπικα.

7) Επειδη αρκετοι πρεπει να το λενε αλλα κανεναν δε βλεπω να το φωναζει ανοιχτα, θα το πω εγω να τελειωνουμε: Ολοι ξερουμε οτι ο πανευκολος τροπος να δειξουμε στην PURE οτι η HOT μπορει να σας φαει, ειναι να ενωθει η ομαδα με αυτη απο τα παιδια του Outofspecs και με κοινη προσπαθεια, να σηκωθουν μερικα νεα αποτελεσματα και να χτυπησουμε 17Κ. Βεβαια υπαρχουν 2 βασικα προβληματα:

- Απο οσα μου εχουν πει, για τους δικους τους λογους, δεν θελουν να γινει κατι τετοιο, μιας και θεωρουν οτι παει κοντρα στην ιδεολογια τους, κατι που το σεβομαι και το εκτιμω.

- Οι ηττοπαθεις και παλι θα βγουν και θα πουν "ε νταξει, θα παρει η PURE αλλους 10 και θα τους περασει ολους ξανα"

Για μενα τα παιδια ας κανουν οτι θελουν. Αν δε γουσταρουν για τον Α-Β λογο, γουστο τους - καπελο τους. Δε χαθηκε και ο κοσμος, ετσι?

Και για να τελειωσω τη μακρυγορια, να πω και κατι που εχει πει ο Massman:

Από πότε το Overclocking είναι οι πόντοι του hwbot? ;)

Για την τρελα μας το κανουμε και μας οδηγησε εκει που εχουμε φτασει ως τωρα. Οι ποντοι απλα ειναι ακομα ενα κινητρο, για να παμε πιο ψηλα - τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κίμωνα, η HOT δεν δίνει τίποτα σε κανέναν και ούτε πρόκειται να δώσει.

Δεν είμαστε μια ομάδα με 30 άτομα που κουτσά στράβα όλοι θα κερδίσουν απο κάτι.

Είμαστε σε μια ομάδα 500+ ανθρώπων που πάιζει να είμαστε άπο 5 διαφορετικά φόρουμ και προφανώς υπάρχουν και αρκετοί διάσπαρτοι. Δεν μπορείς εσύ, εγώ και κανένας να ζητάει κάτι απο αυτήν την ομάδα πέρα απο την συνολική της βαθμολογία.

Οι πρώτοι των πρώτων κάνανε κονέ σε εταιρίες και πήρανε hardware, άλλοι επάξια πήγανε ταξίδια έξω και τουςγνώρισε όλος ο κόσμος, άλλοι τα παρατήσανε, άλλο τα παρατάνε και άλλοι θα τα παρατήσουν.

Τό μόνο έυκολο για μένα ειλικρινά έιναι να κάνω μια ομάδα με 30 άτομα και να τους πώ πώς θα τους δίνω hardware για να κάνουν Score για το bot, αλλά μετά απο όλη την ιστορία με την HOT δεν έχω κάνει καμία κίνηση. Γιατί ξέρεις τι θα γίνει άμα στην ομάδα αυτή εισχωρήσουν άτομα που δεν είναι "φίλοι" μεταξύ τους? Θα μαλώνουν ποιος έιναι καλύτερος και το ποιος μπορεί να κάνει το καλύτερο και να πάρει τους περισσότερους βαθμούς...και στο τέλος τέλος θα σκοτωθούμε πάλι όπως έχουμε κάνει ουκ ολίγες φορές ! Διαφωνείς?

Πώς θα να το οργανώσουμε?

Να κάνουμε ένα ακριβώς ίδιο hwbot αλλά ελληνικό?

Να ζητήσουμε την μηχανή τους μόνο να την χρησιμοποιούμε εμείς?

Ας αρχίσουμε να συζητάμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.

Πρωτάθλημα OC?

Για αρχή κατηγορία με αέρα. Διότι ο επίδοξος OCer δεν ξεκινά με κάνιστρα. Και αν θλεουμε να υπάρχουν άτομα με ικανότητες πρεπει να κοιτάξουμε εκεί.

Θα συμφωνήσω απόλυτα σε ένα πράγμα. Αν κάποτε έπαιρνες 0.5 πόντους στο bot, τώρα ξενερώνεις γιατί και ο τελευταίος παίζει με πάγο ή άζωτο.

Αρα πρώτα πρεπει να δοθεί βήμα-βάση στους αερόψυκτους. Με πλήρη εκτίμηση στους αζωτούχους, ο Κίμωνας ξέρει γενικά την άποψή ή και τα σχέδια μου στο θέμα - αλλά ας παίξουμε όλοι με αέρα να δούμε πως θα έρθουν άτομα γεμάτα όρεξη!

Απο κει και περα ας υπαρχει η μεγαλη λιγκα για υπολοιπες ψυξεις...

Ταπεινή άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Με ζητήσατε?

Δε νομίζω πως υπήρξα ποτέ "φουριόζος" για τη διάλυση οποιασδήποτε ομάδας και δεν με απασχολεί άλλωστε. Ούτε κακός και εγκάθετος.

Αυτό που εξέφρασα, στα πλαίσια ενός διαλόγου με ανθρώπους που μίλησαν για ένωση των ελληνικών ομάδων, είναι με ποιον τρόπο θα επιτευχθεί αυτό.

Δηλαδή, αν θα διαλυθούν οι υπάρχουσες και θα φτιαχτεί μια νέα με νέα ονομασία ή αν θα ενωθούν υπό την σκέπη της HOT που είναι και η μεγαλύτερη ελληνική ομάδα (και στην οποία και εγώ ανήκω).

Επαναλαμβάνω πως δεν με απασχολεί το ζήτημα. Και θα επαναλάβω κάτι που και στο forum της Oktabit είπα : με ενοχλεί ο φανατισμός. Ο φανατισμός αυτός που στην περίπτωση που π.χ το hwbox κάνει ομάδα (και είναι δικαίωμά του), θα υπάρξουν πολλοί που δυσαρεστηθούν και θα αρχίσουν οι καυγάδες μεταξύ των forums κλπ. (μακάρι να κάνω λάθος).

Τώρα, στο θέμα του πρωταθλήματος. Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές με τον Κίμωνα, με βρίσκει σύμφωνο και θα ήθελα να βοηθήσω σε κάτι τέτοιο, είτε ως Χρήστος είτε ως webmaster του forum της Oktabit.

Y.Γ Για την ιστορία: vourliotis είμαι σχεδόν σε όλα τα forum, vchris σε κάποια και chris στο e-pcmag.gr

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος παλικαρια το κανω για τον χαβαλε μου γιατι γουσταρω την ωρα που μπεντσαρο και οχι για τους ποντους στο bot και γιαυτο οτι hardware εχω το εχω πληρωση απο την τσεπη μου και θα συνεχισω το bench μεχρι εκει που φτανη η τσεπη μου

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν μπορεί η ΗΟΤ να υποστηρίξει με υλικό 500 άτομα και δεν νομίζω κανείς να πιστεύει το αντίθετο. Ας βάλουμε στην άκρη τις ομάδες.

Δεν επιθυμώ την διάλυση καμίας ομάδας, ούτε την δημιουργία άλλης.

Ναι, πρέπει να γίνει στα πρότυπα του ΒΟΤ.

Τα αποτελέσματα είτε μπορούν εύκολα να γίνονται moderating κατευθείαν από το ΒΟΤ. Είτε δύσκολα με δική μας μηχανή.

Δεν νομίζω πως θα δώσει έτσι εύκολα το ΒΟΤ την μηχανή του, ούτε είναι εύκολο να φτιαχτεί από το μηδέν μια καινούργια ανάλογων δυνατοτήτων.

Μπορούμε σε πρώτη φάση να ορίσουμε περιορισμένο αριθμό benchmarks έτσι ώστε μέχρι να υπάρξει εξοικείωση να μπορεί το moderating να γίνεται εύκολα. Ίσως στην αρχή να μην είναι αναγκαία καν μηχανή και να χρειάζεται απλό ανθρώπινο moderating.

Link to comment
Share on other sites

@iraklisvel με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνω...και με ακόμα παραπάνω οργάνωση μάλιστα ! Welocme aboard :T:

@Chris καλώς σε βρήκαμε και εσένα. Μωρέ εγώ ξέρω ποιος είσαι...είσαι φίλος με έναν φίλο μου αν δεν κάνω λάθος :D

Δεν είπα πώς είσαι κακός και εγκάθετος, για πλάκα τα έγραψα γιατί έγραφες σαν να μην σε ένοιαζε τίποτα για την HOT.

Σίγουρα άμα κάποιο site αποχωρήσει, οι υπόλοιποι θα εναντιωθούν και θα χαλαστούν γιατί και καλά η Ελλάδα θα χάσει πόντους και μπλα μπλα μπλα. Και μένα με ενοχλέι ο φανατισμός, απλά δεν κατάλαβα γιατί με το που πέσαμε στην 2η θέση, αρχίσανε αυτές οι συζητήσεις :(

Τελος πάντων, περιμένουμε και απόψεις άλλων...σίγουρα λίγο λίγο θα μαζέψουμε ένα πολύ καλό "σκελετο" για να ξεκινήσουμε ! :)

Link to comment
Share on other sites

με βαση τις καταχωρησεις του bot απλα να καταρτισουμε μια δικη μας λιστα.

δεν χρειαζεται η μηχανη. εμεις με βαση τις ανεβασμενες πληροφοριες που ειναι επικυρωμενες και ολα οκ, παίρνουμε τα στοιχεια που θελουμε και κανουμε δικη μας λιστα.

απλο.

Link to comment
Share on other sites

Team-Up υπόγειο εργαστήριο hwbox aka Webplus.

Βάζω 975 Ci7/μητρικές Ci7/Ci5 CPU/μητρικές Ci5/μνήμες άπειρες/μπουκαλα 100lt LN2/cascade !

Βάζετε λειτουργικά/HDDs/λεφτά για LN2

Και πάμε να οργόσουμε ότι θέλετε...

Έρχεται και όποιος άλλος θέλει να δεί/μάθει.ρωτήσει/υποδείξει ότι θέλει !

Θα κάνουμε άλλο θέμα γι'αυτά όμως ! Μην χαλάμε τούτο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now