GoriLLakoS

HOT, Pure και πράσινα άλογα...

Recommended Posts

Ναι υπήρχαν κάποιες αμφιβολίες για τα σκορ μου αλλά σκοπεύω να επανέλθω...

Όχι για τους πόντους αλλά για τα παπαγαλάκια...

Ας κλείσει εδώ το θέμα γιατί ούτως ή άλλως είμαι πλέον εκτός ομάδας και θα βγούμε off topic.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το ressurection του Γιωργάκη το μόνο που μου άρεσε είναι το

Το έχω πει ξανά, δεν χρειάζεται να απογοητεύεται κάποιος, υπομονή θέλει...

Γιώργο, ειλικρινά, δεν χρειάζεται να ρωτάς για να κάνουμε κάτι ή όχι.

Το Boxaki είναι μικρούλι και προφανώς άμα ξεκινήσουμε κάτι, οι "παίχτες" θα έιναι οι γνωστοί-άγνωστοι που μπορείς να τους μετρήσεις στα 10 σου δάχτυλα κυριολεκτικα.

Οι νέοι, θα δούνε αυτούς και θα γουστάρουνε.

Μην περιμένεις να κάνουμε διαγωνισμό και ξαφνικά να δεις 1500 συμμετοχές.

Όσον αφορά τα δώρα, κάποια ισχύουν που είπατε, κάποια όχι, αλλά άμα ξεκινάμε με τέτοιο σκεπτικό, καλύτερα να μην ξεκινήσουμε καθόλου.

Εμέις βάζουμε τους κανόνες, δεν χρειάζεται να πνιγούμε στο ίδιο μας το ποτήρι.

Όποιος θέλει μπορεί να λάβει μέρος, όποιος δεν θέλει όχι :)

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι ολοι γουσταρουμε την benchοκατασταση..απλα υπαρχει προβλημα χρηματων και χρονου..π.χ.οταν θες να κανεις μια αναβαθμιση και πρεπει να πληρωσεις με το χατζιλικι σου δεν την κανεις..και ετσι δεν παιρνεις μερος στον διαγωνισμο..οι περισσοτεροι απο εδω μεσα εχουν 10αδες ισως καρτες γραφικων οταν ενας αλλος εχει 2-3, ειναι λιγο ανισο και πιστευω οτι οι διαγωνισμοι πρεπει να ειναι πιο γενικοι σε θεμα hardware ετσι ωστε να υπαρχουν περισσοτερες συμμετοχες και να μπαινουμε ολο και περισσοτεροι στο τρυπακι και να μεγαλωνει η κοινοτητα των overclockers..

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη εντάξει πάνω-κάτω όλοι τα ίδια λέμε. Θα το πάμε λάου-λάου το θέμα και βλέπουμε, ειδικά σε αυτό μην στεναχωριέσαι ούτε ένα lexotanil δεν πήρα :D

bloody .k να ακούσω μια ιδέα; Δηλαδή πως θα γίνει διαγωνισμός χωρίς limitations στο hardware; :)

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι ολοι γουσταρουμε την benchοκατασταση..απλα υπαρχει προβλημα χρηματων και χρονου..π.χ.οταν θες να κανεις μια αναβαθμιση και πρεπει να πληρωσεις με το χατζιλικι σου δεν την κανεις..και ετσι δεν παιρνεις μερος στον διαγωνισμο..οι περισσοτεροι απο εδω μεσα εχουν 10αδες ισως καρτες γραφικων οταν ενας αλλος εχει 2-3, ειναι λιγο ανισο και πιστευω οτι οι διαγωνισμοι πρεπει να ειναι πιο γενικοι σε θεμα hardware ετσι ωστε να υπαρχουν περισσοτερες συμμετοχες και να μπαινουμε ολο και περισσοτεροι στο τρυπακι και να μεγαλωνει η κοινοτητα των overclockers..

Δεν ξέρω ποια είναι η ηλικία σου αλλά αν είσαι μαθητής/φοιτητής που σε λίγα χρόνια θα βγει στην αγορά εργασίας και αυτό το σκεπτικό το τηρείς και σαν κανόνα ζωής, τότε ασχολήσου με στοίχημα και τζόκερ γιατί σίγουρα θα υπάρξουν πιο εξειδικευμένοι υποψήφιοι από σένα, με περισσότερα μεταπτυχιακά, σεμινάρια, προϋπηρεσία κτλ κτλ κτλ...

Δεν θέλω να σε προσβάλω ούτε να "σου την πω". Προσωπικά ποτέ και πουθενά δεν δηλώνω συμμετοχή για να βγω πρώτος ή για να πάρω βραβείο. Δηλώνω συμμετοχή για να δείξω ότι υπάρχω κι εγώ εδώ τριγύρω, ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ (καθώς υπάρχουν άπειρα πράγματα τα οποία ούτε καν έχω ακούσει) και για να διασκεδάσω με την διαδικασία όσο αυτή μου το επιτρέπει.

Σίγουρα υπάρχουν άλλοι που έχουν 10Χ4670 και διαλέγουν την καλύτερη που θα παίξουν, άλλοι που έχουν ένα επεξεργαστή τόσο καλό που παίζει πολύ ψηλά σε αέρα, άλλοι που ξέρουν πως να μοντάρουν, πως να tweakάρουν και... και... και...

Όταν απλά συμμετέχεις, ξανά και ξανά, κάποια στιγμή θα το νιώσεις ο ίδιος ότι ήρθε η ώρα σου να διεκδικήσεις μια πρωτιά και τότε θα το παλέψεις όσο πάει...

Εμένα αν μου φέρουν το καλύτερο hardware στα πόδια μου, μια λίστα με ΟΛΑ τα tweaks και modds που υπάρχουν και 500 λίτρα άζωτο πιθανότατα δεν θα κάνω ούτε μισό WR γιατί δεν είναι ακόμα η ώρα μου, δεν το έχω το θέμα όσο θα έπρεπε...

Οπότε και απλά το να συμμετέχεις είναι κέρδος...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβώς τον ρώτησα, γιατί είμαι περίεργος να ακούσω την ιδέα του σχετικά με τον περιορισμό στο hardware. Μα τότε είναι που γίνεται δυσκολότερος ο διαγωνισμός...

Link to comment
Share on other sites

@Bloody k.

Ακόμα και ένας μαθητής με μικρό χαρτζιλίκι σιγά σιγά μπορεί να κάνει κάτι.

Κάνιστρα δίνονται στις αγγελίες πολύ φτηνά ( 60 - 80 ευρώ όταν καινούργια κάνουνε 200+ ).

Κάρτες γραφικών καλές επίσης δίνονται ( 50 ευρώ 8800GT 512MB έφυγε πρίν λίγες μέρες σε άλλο forum ).

Μητρικές μεταχειρισμένες δίνονται επίσης σε πολύ καλές τιμές.

Όλα γίνονται αρκεί να το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το benchmarking θελει πρωτα απ'ολα χρονο και μετα χρημα.

Και θελει χρημα οχι απλα για να παρεις ενα-δυο-τρια κομματια.

Ενα pc ολοκληρο στην ουσια θελεις.

Παλιοτερα ημουν κι εγω της αποψης, ο,τι, οτι εχεις ριξτο να benchαρεις.

Οταν ομως καποιος εχει ενα pc για να κανει την δουλεια του, να παιζει τα games του, να σερφαρει στο νετ και με αυτο το πισι τρεχει και bench, ειναι καπως δυσκολο και θα το σκεφτει, τρεις και τεσσερις φορες στο να μονταρει την μητρικη του ή την VGA του για να παρει μερικους ποντους παραπανω. Γιατι αν αυτη η μητρικη ή vga παραδωσει το πνευμα, τοτε εκτος των χρηματων που μπορει να στερηθει για την αλλαγη με ενα καινουριο, στερειται και ολα τα παραπανω. Ακομα και η εγκατασταση των windows που εχει και μπορει να crashαρει ειναι κατι που απογοητευει τον αλλον, οταν δεν εχει 2ο και 3ο δισκο να χωσει επανω για να στησει μια εγκατασταση για bench.

Και σε εμενα που βγαζω ενα αλφα ποσο απο την δουλεια μου μπορει να μην φαινεται, αλλα στον πιτσιρικα που ζει απο τους γονεις, ειναι λιγο δυσκολο να βρει αυτο το χρημα.

Αν βαλεις μεσα σε ολα αυτα και το extreme υλικο που πληρωνουν καποιοι, τοτε ξεφευγουμε τελειως.

Δυστυχως ή ευτυχως το benchmarking εχει γινει επαγγελμα. Οταν βγαινει ο andreyiang με 30+ gulftown προς πωληση το καταλαβαινεις. Δεν το λεω για τον συγκεκριμενο, αλλα ετσι εχει γινει πλεον.

Ακομα και ενας μισθωτος στην χωρα μας δεν μπορει να ακολουθησει, οταν χρειαζεται καθε μηνα να δινει τον μισθο του για hardware.

Και το χειροτερο απ'ολα ειναι οι κλικες που εχουν δημιουργηθει. Οχι με την κακη εννοια, δηλαδη αυτοι και εμεις, αλλα οι "ομαδες" που υπαρχουν, εχουν χασει το νοημα και αυτες. "Δινουμε" ακομα και ο ενας τον αλλον απλα για να μην μας περασει καποιος στα rankings.

Αντι να με ποιασει εμενα ο Μαϊμουδακος ή ο Giannis_o/c και να μου πει "ξερεις jax, εχω εναν 920/750/975 που παει στον θεο, βαλε τα μεταφορικα και στον στελνω" ( τα ονοματα ειναι φανταστικα και ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα), κοιταμε πως να κανουμε report το score του για να ειμαστε εμεις πιο πανω.

Ακομα και μπροστα σε μια ομαδα σαν την Pure, οι ελληνες που θα μπορουσαν να ειναι ακομα μπροστα, δεν ειναι, γιατι εχουμε την μυτη πιο ψηλα απο το κεφαλι.

only food for thought....

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

@dread77

συμφωνω με αυτο που λες οτι παιρνεις μερος σε εναν διαγωνισμο για να μαθεις κλπ κλπ και στο τελος να πετυχεις κατι..εγραψα αυτα λογω της συζητησης που ειχατε πριν με το cheapaz..

@george_o/c

μιλαω για τον διαγωνισμο..π.χ. εγω εχω μια ati radeon 9550 ετσι δεν μπορω να συμμετασχω..

@$@39@

μαζι σου..:D

@billpepas

υπαρχουν ευκαιριες συμφωνω..γνωσεις πολλες δεν υπαρχουνε και αυτο ζηταω...

@jax7480

αυτο λεω και εγω..οτι ενας μαθηης π.χ. δεν εχει τα λεφτα και τον χρονο να κανει κανει κατι τετοιο αλλα προσπαθει και μαθαινει..

προς ολους..μεχρι περσυ ηξερα παρα πολυ λιγα..το καλοκαιρι ομως μπηκα σε καποια site ξεστραβωθηκα και τωρα θελω να σπουδασω η εστω να ασχοληθω με τους υπολογιστες(hardware-software) και να συνεχιζω να μαθαινω..συγνωμη που σας τρωω την ωρα με της βλ@κεις μου αλλα ηθελα και γω να πω το κουλο μου..:P

Link to comment
Share on other sites

bloody δεν είναι έτσι μαν. Εσύ έχεις 9550. Δηλαδή τι limitation θα βάλω; Ακόμα και AGP VGAs της Radeon 9000 series να βάλω, δεν θα έχεις ελπίδες γιατί θα μπουν με τις 9600XT, 9700Pro, 9800Pro/XT και θα τα πάρουν όλα... ;)

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχεις και εσυ το δικιο σου..:P παντως απο τους καλυτερους διαγωνισμους ειναι το spi low clock challange..και εκει που μπορουσα πηρα μερος και κατι εχω κανει νομιζω..τωρα ειδα και κατι αλλα scores κλπ και θα επανελθω(εδω παμε σε αυτο που λεγαμε για το οτι στους διαγωνισμους μαθαινεις) και ωραιο θα ηταν να γινει και κανας αλλος τετοιος διαγωνισμος πιο ανοιχτος σε θεμα hardware και πιο εξυπνος σε θεμα θεσεων και scores..και αυτο ελεγα απο την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αποπηρα μου να μαθω για την ομαδα την οποια θελω να ειμαι (ΗΟΤ)ρωτησα τον Gorillako να μου πει τι πρεπει να κανω.Οπως ειπε και ο ΒιλλυΠεΠΑς πιο πανω πιτσιρικαδες σαν και εμενα που ειμαι 16 χρονων ,θελουν και ψαχνονται οπως και εγω.Δεν με Νοιαζει ουτε να εχω τα καλυτερα ουτε να ειμια ο 1ος 16 που θα ωγει 10αδα στο βοτ.Το κανω γιατι το γουσταρω και αυτο πρεπει να κανουν ολοι οσοι ειναι σε ενα συνολο ατομων που εχει στοχους(ΟΜΑΔΑ).στην παρακατω σημερινη συνομιλια μου με τον Βασιλη..τον ρωτησα τα παραπανω και μου ειπε τα εξηs :

posted by Gorillakos @ 18/5/2010-23:30

Η ομάδα δεν έιναι κλειστή, όλοι οι καλοί χωράνε και εσύ φαίνεσαι πώς έισαι πολύ καλό παιδί

Ότι βοήθεια χρειαστείς, πόσταρε την στην ανάλογη κατηγορία και όλα θα βρούνε τον δρόμο τους ! Για το LN2, ακόμα δεν έχουμε συννεοηθέι μεταξύ μας, όταν το κάνουμε,σίγουρα όλοι θα ενημερωθούν !

Φιλικα και καλό βράδυ

βασίλης

Ετσι καταλαβα οτι καποιοι νοιαζονται και προσπαθουν οπως ο Ηιπρο και πολλοι αλλοι που 8α μου παρει μηνες να γραφω για αυτους.....με ΛΝ2 δεν ασχοληθηκα ποτε γιατι το φοβαμε αλλα δεν θα με χαλουσε να εχω την ευκαιρια να το δοκιμασω,να παρω μια γευση και αν μ'αρεσει να το συννεχισω....Εγω με υδροψυξη φταινω σε αξιοπρεπες σημειο εναν επεξεργαστη.....Ελπιζω να βοηθησω απο την στιγμη που θα μπω μεχρι την στογμη που 8α αποσυρθω( αργοτερα).

Ευχαριστω Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Βρε εγώ νόμιζα πώς μου έγραψες για το LN2 θέμα :D

Όπως και έχει, καλώς σε βρήκαμε :T: και άμα χρειαστείς τίποτα, σφύρα :)

PS. Στην υπογραφή σου το block λέγεται Crusader όχι Crisader ;)

Link to comment
Share on other sites

Το benchmarking θελει πρωτα απ'ολα χρονο και μετα χρημα.

Και θελει χρημα οχι απλα για να παρεις ενα-δυο-τρια κομματια.

Ενα pc ολοκληρο στην ουσια θελεις.

Παλιοτερα ημουν κι εγω της αποψης, ο,τι, οτι εχεις ριξτο να benchαρεις.

Οταν ομως καποιος εχει ενα pc για να κανει την δουλεια του, να παιζει τα games του, να σερφαρει στο νετ και με αυτο το πισι τρεχει και bench, ειναι καπως δυσκολο και θα το σκεφτει, τρεις και τεσσερις φορες στο να μονταρει την μητρικη του ή την VGA του για να παρει μερικους ποντους παραπανω. Γιατι αν αυτη η μητρικη ή vga παραδωσει το πνευμα, τοτε εκτος των χρηματων που μπορει να στερηθει για την αλλαγη με ενα καινουριο, στερειται και ολα τα παραπανω. Ακομα και η εγκατασταση των windows που εχει και μπορει να crashαρει ειναι κατι που απογοητευει τον αλλον, οταν δεν εχει 2ο και 3ο δισκο να χωσει επανω για να στησει μια εγκατασταση για bench.

Και σε εμενα που βγαζω ενα αλφα ποσο απο την δουλεια μου μπορει να μην φαινεται, αλλα στον πιτσιρικα που ζει απο τους γονεις, ειναι λιγο δυσκολο να βρει αυτο το χρημα.

Αν βαλεις μεσα σε ολα αυτα και το extreme υλικο που πληρωνουν καποιοι, τοτε ξεφευγουμε τελειως.

Μέχρι εδώ συμφωνούμε σε γενικές γραμμές

Δυστυχως ή ευτυχως το benchmarking εχει γινει επαγγελμα. Οταν βγαινει ο andreyiang με 30+ gulftown προς πωληση το καταλαβαινεις. Δεν το λεω για τον συγκεκριμενο, αλλα ετσι εχει γινει πλεον.

Ακομα και ενας μισθωτος στην χωρα μας δεν μπορει να ακολουθησει, οταν χρειαζεται καθε μηνα να δινει τον μισθο του για hardware.

Καλά τα λες, αλλα προσωπικά χέστηκα τι κάνει ο AndreYang

Δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσουμε την λογική του ή τον ίδιο δρόμο.

Θα μπορούσες να μου πεις: Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια

και θα μπορούσα να σου απαντήσω: Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά:que:...

Θεωρό ότι η λογική σου,

βασίζεται στο γεγονός, ότι η ΕΛΛΑΔΑ ήταν πρώτη (μέχρι πριν λίγο καιρό)

και τώρα ειναι δεύτερη στην παγκόσμια κατάταξη.

Αν ήμασταν 10η, τώρα δεν θα συζητούσαμε καν...

Το ότι έχει γίνει επάγγελμα για κάποιους - το οποίο ισχύει (marketing),

με προβληματίζει, με ξενερώνει, αλλά από την άλλη με πεισμώνει...

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πέσω στην παγίδα...

Και το χειροτερο απ'ολα ειναι οι κλικες που εχουν δημιουργηθει. Οχι με την κακη εννοια, δηλαδη αυτοι και εμεις, αλλα οι "ομαδες" που υπαρχουν, εχουν χασει το νοημα και αυτες. "Δινουμε" ακομα και ο ενας τον αλλον απλα για να μην μας περασει καποιος στα rankings.

Αντι να με ποιασει εμενα ο Μαϊμουδακος ή ο Giannis_o/c και να μου πει "ξερεις jax, εχω εναν 920/750/975 που παει στον θεο, βαλε τα μεταφορικα και στον στελνω" ( τα ονοματα ειναι φανταστικα και ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα), κοιταμε πως να κανουμε report το score του για να ειμαστε εμεις πιο πανω.

Ακομα και μπροστα σε μια ομαδα σαν την Pure, οι ελληνες που θα μπορουσαν να ειναι ακομα μπροστα, δεν ειναι, γιατι εχουμε την μυτη πιο ψηλα απο το κεφαλι.

only food for thought....

Επειδή μιλάς πολύ γενικά,

επίτρεψέ μου, να έχω εντελώς διαφορετική άποψη, όσο αναφορά την Ελληνική ομάδα.

Τουλάχιστον απ' όσα γνωρίζω.

hardware sharing παίζει παντού...

Άλλα όχι με τον τρόπο που το αναφέρεις...

Φιλικά Μπάμπης:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξυνεις πληγες ρε Μπαμπινο, θα βγουν αρκετα απλυτα στη φορα τα οποια καλα κανουν και καθονται ξεχασμενα.

Παμε για καμια λαβα σοκολατας και αστα αυτα! :yum::yum::yum::yum: :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now