Pastelidis.n.s.

Q9505, Q9505s και τέσσερις ακόμα Celeron CPUs !

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Q9505, Q9505s and four more Celeron]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649ca4ed603152.jpg[/NEWS_IMG]Καθώς οι πληροφορίες πληθαίνουν για την τιμολογιακή πολιτική που πρόκειται να ακολουθήσει η Intel στους Core i5 και Core i7 με LGA-1156, η προαναφερθούσα εταιρεία προσθέτει ορισμένους ακόμα επεξεργαστές στην τεράστια γκάμα που έχει αναπτύξει εδώ και πολλά χρόνια. Σας είχαμε αναφέρει πριν μερικές μέρες για έναν νέο επεξεργαστή με την ονομασία Q9505 ο οποίος βρέθηκε σε Online Store της Iαπωνίας να πωλείται στην τιμή των 213$. Σύμφωνα με τα τελευταία νέα η Intel θα κυκλοφορήσει τον ίδιο επεξεργαστή στην έκδοση S. Όχι δεν πρόκειται για Sport αυτοκίνητο αλλά για επεξεργαστή.

Η μοναδική διαφορά ανάμεσα στον Q9505 και στον Q9505s θα είναι τα διαφορετικά TDP που έχουν, καθώς ο πρώτος έχει 95W και ο δεύτερος 65W κάτι που δικαιολογεί την τιμή του δευτέρου η οποία βρίσκεται στα 277$. Βέβαια να τονίσουμε σε αυτό το σημείο ότι οι επεξεργαστές είναι χρονισμένοι στην ίδια ακριβώς συχνότητα. Συνεχίζοντας η Intel πρόκειται να εφοδιάσει την αγορά με δύο ακόμα νέους επεξεργαστές τους dual-core Celeron E3300 και E3200 οι οποίοι θα είναι λιθογραφικής μεθόδου 65nm, χρονισμένοι στα 2.50 GHz και στα 2.40 GHz αντίστοιχα με 800MHz FSB και 1ΜΒ L2 cache. Επίσης η μεγάλη εταιρεία δεν θα μπορούσε να ξεχάσει και την οικογένεια των mobile CPUs για το λόγο αυτό θα αυξήσει τον αριθμό τους με τον νέο Celeron M SU2300 και τον 743.

Συγκεκριμένα ο SU2300 ανήκει στην σειρά των dual-core processor, με την συχνότητά του χρονισμένη στα 1.20 GHz (800ΜΗz FSB. 1MB L2 cache) και την τιμή του στα 134$. Από την άλλη πλευρά ο 743 θα είναι single-core CPU και θα τρέχει στα 1.3 GHz (800ΜΗz FSB. 1MB L2 cache). Συμπερασματικά η Intel δεν εστιάζει την προσοχή της μόνο στους νέους LGA-1156 CPUs αλλά και στους υπόλοιπους mainstream επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε σιγα τα Cpu...βγαζει βλακειες και κουραφεξαλα...high-end κομματι δεν προκειται να βγαλει αλλο s775 εκτος απο τα i3 τα οποια δεν θα πιασουν τοπο κατα τη γνωμη μου...

εγω πιστευω οτι οι i3 θα πιασουν κ πολυ μαλιστα .διοτι εκει που ο αλλος θα επερνε τον Q9650 για να αναβαθμισει το 775 συστημα του τωρα θα παρει εναν i3 .

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι παντως το θεμα οι 775 οπως φαινεται δεν θα πεθανουν ποτε ..........

Δεν θα ξαναβγουν κομματια οπως ο 8600 , ο 9770 κτλ πιστευω

Απλα μετα τον 8600 υπηρχε μεγαλο κενο τι εννοω με αυτο? Ειχε αρκετο καιρο να βγει κατι πολυ καλο...βγηκαν ομως οι i7...οποτε?

Να μου πεις ο 965 πεθανε....Σωστα δεν εχεις αδικο...Τι να κανουμε ομως αφου βγηκε στα καπακια ο 975?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εννοουσα οτι δεν υπαρχει κατι καλυτερο απλα ελεγα οτι παντα και κατι θα παιζεται με τους 775 και ολο και κατι καινουριο θα βγανει στη φορα.....

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα ξεκινήσουν σιγά σιγά να ανακοινώνονται από την Intel, τα ονόματα των πρώτων επεξεργαστών που θα γίνουν phased out μες στο Q4 2009. Q1 2010 άντε, Q2 2010 λογικά η αγορά θα είναι: Core i3/i5/i7/i9 ;)

Link to comment
Share on other sites

i9? oooppssss μου ειχαν διαφυγει αυτα τα θηρια οποτε κατσε να περιμενω λιγο και να μην αλλαξω τον 9770 μου με τον 975 αλλα με καποιν i9 που σιγουρα θα βγουν μερικα extreme κομματακια

Link to comment
Share on other sites

Οι i9 θα είναι εξαπύρηνοι, δεν σου χρειάζονται με λίγα λόγια :P Καμία δραματική βελτίωση πουθενά και θα είναι και πανάκριβοι.

Έχω ήδη γράψει thread στο οποίο έγιναν benchmarks ανάμεσα σε ένα εξαπύρηνο Intel Gulftown ES και έναν Bloomfield ES, εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κατσε να ερθουν πρωτα παντως i7 οχι

η διαφορες απο τον δικο μου ειναι ελαχιστες και οταν φτιαξουμε με ενα φιλο καλο μηχανακι θα βαλουμε κ τον i9 μας!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now