George_o/c

Ο Intel Core i7 975 Extreme σπάει το φράγμα των 6GHz !

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Core i7 975 Extreme breaks into 6GHz]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/464a5b5e014daa8.jpg[/NEWS_IMG]Ναι, ναι, καλά ακούσατε. Ο Γερμανός overclocker stummerwinter, χρησιμοποιώντας ένα godlike επεξεργαστή κατάφερε να σπάσει το φράγμα των 6GHz, εκτοξεύοντας την εργοστασιακή συχνότητα του i7 975 στα 6160MHz ! Στο δύσκολο έργο του συνέβαλαν η ASUS P6T6 WS Revolution και 6GB Mushkin Redline @ 1060MHz @ 7-8-7-21. Ένα παγκόσμιο ρεκόρ στο AquaMark3 και ένα στο SuperPi 1M ήρθαν να ολοκληρώσουν το μοναδικό τρίπτυχο.

Το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ στο SuperPi 1M κρατούσε εδώ και μήνες ο Sam από την OC Team LATVIA, έχοντας κάνει χρόνο 6.719sec με έναν Core 2 Duo E8600 @ 6690MHz. Το νέο παγκόσμιο ρεκόρ βρίσκεται μια ανάσα μακριά από τα 6.7sec flat, για την ακρίβεια 6.703sec. Θα μου πείτε όμως, τόσο καλές επιδόσεις στο SuperPi 1M δεν τις συνηθίζουν οι i7, αλλά... ένας εξωπραγματικός i7 που bench-άρει το SuperPi 1M άνετα στα 6021MHz ναι, μπορεί να ξεπεράσει τις επιδόσεις ενός E8600 στο συγκεκριμένο benchmark.

Αναφορικά με το AquaMark3. Το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ άνηκε στο AndreYang, ο οποίος χρησιμοποιώντας 2 x GeForce GTX 285 @ 736/1352MHz και έναν Xeon W3570 @ 5611MHz έκανε score 412207 marks. Ο stummerwinter, θέλοντας να δείξει ότι οι GeForce GTX 280 κρατάνε γερά ακόμα, ανέβασε τους χρονισμούς τους στα 950/1350MHz και παρέα με τον εξωγήινο 975 του @ 5750MHz ανέβασε τον πήχη ψηλά... πολύ ψηλά... 421278 marks παρακαλώ. Ιδού και οι αποδείξεις.

[img_ALT=Intel Core i7 975 Extreme breaks into 6GHz]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614aab303db588e.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Intel Core i7 975 Extreme breaks into 6GHz]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614aab303d48709.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Intel Core i7 975 Extreme breaks into 6GHz]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614aab303d6394c.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Intel Core i7 975 Extreme breaks into 6GHz]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614aab303d7f786.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Intel Core i7 975 Extreme breaks into 6GHz]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614aab303d9a9da.jpg[/img_ALT]

.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

LOL αυτή η ατάκα με έχει ενοχλήσει πολύ, είναι κάτι σαν αυτά τα ενοχλητικά άσπρα γυαλιά ηλίου που κατέκτησαν την Ελλάδα αυτό το καλοκαίρι :hehe:

Ευτυχώς που ξεκίνησαν οι βροχές και δεν θα τα βλέπω. Έτυχαν παρέες που είδα στα Χανιά και τα φορούσαν 2-3 άτομα. :D Ή έβλεπες κάτι μπούληδες να τα φοράνε, νόμιζες ότι ήταν μύγες που πηγαινοέρχονταν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ την απάντηση που την ξέρω. Όχι δεν έχει backup. :) Αλλά ακόμα και να είχε (που δεν έχει) δεν θα μπορούσε με τίποτα να φτάσει τα 6.700sec για να τον περάσει... ;) Θα έπρεπε να bench-άρει στα ~6710MHz που λόγω του degrade που έφαγε ο επεξεργαστής του (6750MHz benchable ---> ~6690MHz benchable) δεν θα ήταν εφικτό :)

Κίμωνα ξέρω για ποιο λόγο έγραψε το thanks to ASUS :cool:, όμως αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το CPU είναι retail μαν...

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι ένα συγκεκριμένο πρόσωπο δεν πρόλαβε καν να χαρεί το 1M WR του published :(

Link to comment
Share on other sites

"Full retail"...???

Μήπως εννοείς "full karadialegmenos tou kerata apo tin Asus gia na refarei to paixnidi"...???

:hehe:

ειπαμε κιμωνα αυτο το cpu εχει μπει σε φακελακι και εχει δωθει απο την πισω πορτα!:)...:)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν έχει E8600. Και CPU έχει και Rampage Extreme που ξεπερνά τα 680MHz benchable. Είπα ότι δεν έχει ούτε backup ούτε περίσσια MHz για να το ξανασπάσει. Μην ξεχνάς ότι ο CPU του Boris έχει κι άλλο... Το @@ σίγουρα θα έχει πέσει κάτω από 6.7sec αλλά δεν το post-άρει :hehe:

Κίμωνα, τι να κάνουμε δηλαδή αν το CPU είναι στην πραγματικότητα ES με moded string; Να βγούμε να του την πούμε; :( Ορίστε το έβγαλα το full retail.

Link to comment
Share on other sites

Κίμωνα, τι να κάνουμε δηλαδή αν το CPU είναι στην πραγματικότητα ES με moded string; Να βγούμε να του την πούμε; :( Ορίστε το έβγαλα το full retail.

Μα δεν σου τη λέω. Μην αγχώνεσαι. :)

Απλά άλλο να λες "retail" κι άλλο "full retail". Όταν δίνεις έμφαση δίνεις και την ανάλογη αξία, σίγουρα ο άνθρωπος πέτυχε φοβερό σκορ και θα κάνει ακόμα καλύτερα και περισσότερα αλλά δεν είναι ότι τον έφαγαν οι δρόμοι και τα δάνεια στο να ψάχνει και να αγοράζει 975... Αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρει, κατάλαβα ότι μου το είπες καλοπροαίρετα. :)

Απλά let's face facts, αφού δεν φαίνεται ES στο CPUID, ο επεξεργαστής θεωρείται retail - ίσως να υπερέβαλα λιγάκι με το full retail. Να πάω για πλάκα να του πω να post-άρει μια φωτογραφία του CPU; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 6,718 με Ε8600@6690 και μνήμες 2007@7-6-6-18 2/3 divider.Έκανα 6,703 και το έχασα στο screenshot με 6696.Το θέμα είναι ότι πρέπει να το ξανατρέξω με 4g dominator gt με 5/8 διαιρέτη και μνήμες 2140@7-7-6-20 να δούμε τι θα βγει.Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι θα καταφερεις κατι με τις GT στο X48 . Δεν παιζουν ψηλα , λογω του οτι δεν την παλευει το NB. Ειχα κανει μερικες δοκιμες με hyper .

Με 7-6-5-15 δε μπορεις να παιξεις στα 2ghz ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να είναι ο CPU καλά έκανε το παιδί.

Ναί είναι μαλακία να μπλέκουν τις formula 1 με εργοστασιακά αυτοκίνητα,αλλά αφού μπορούν ας το κάνουν. Εσείς αμα μπορούσταε θα λέγατε όχι ή θα το κάνατε !

Αντώνη, στο υπόγειο έχω 6GB Diablo CSX καλές...τράβα πάρτες και κάνε τις ότι θές :)

Σε X48 πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω δοκιμές πάλι από την αρχή.

Στέλιο με τις Gt έχω παίξει 2080-7-7-6-20 με χ48 και 1,8v.Δεν είχα δοκιμάσει παραπάνω...

Καλο δειχνει . Δε θα κερδισεις ομως και τιποτε απο οτι πιστευω.

Και GTR να βαλεις με 8-7-6-21 ... τα ιδια θα βγαλει .

Το βασικοτερο προβλημα στο X48 ειναι το MCH και οχι οι μνημες . Θα βρεις τοιχο δηλαδη εκει που τερματιζει το MCH.

Εαν βαλεις κανιστρο στο north .... ισως να εχει ενδιαφερον . :handshake...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now