panos444

Νέα Specs για την επερχόμενη ναυαρχίδα της ATi aka HD 5870x2 !

Recommended Posts

[news_img=News for 5870x2]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649ca4ed5efe58.jpg[/news_img]Η δύναμη είναι αυτό που χαρακτηρίζει την νέα γενιά γραφικών της ΑΤΙ, αλλά και η κατανάλωση είναι άλλος ένας παράγοντας, με ότι συνέπειες έχει..

Έγινε λοιπόν γνωστό ότι TDP για την 5870X2 θα είναι 376W!! Αυτό σημαίνει πως η έκλυση θερμότητας από την κάρτα γραφικών θα είναι τεράστια, όπως μεγάλος θα είναι και ο πονοκέφαλος της ati ώστε να βρει μια επαρκή λυση στην ψύξη της κάρτας..

Μια λύση θα ήταν να "χαμήλωναν" τα ρολόγια της κάρτας αλλά και πάλι δεν θα ήταν αρκετό μιας και η κατανάλωση θα έπεφτε πολύ λίγο.. Σε μία σύγκριση με την κορυφαία ati αυτή την στιγμή, την 4870x2 η τελευταία έχει σχεδόν 100w λιγότερα tdp.. Για να ολοκληρωθεί η κατασκευή της θα πρέπει να μειωθεί η καταναλωσή της επειγόντως εκτός και αν επισπεύσουν τις φαντασίας τους οι μηχανικοί της και βάλουν μια υπερ-αποδοτική ψύκτρα που μπορεί να διαχειριστεί τα 380watt της..

Edited by panos444
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη πότε μια διπύρηνη κάρτα ήταν κρύα και έπαιζε δροσερά?

Η θα μας ζεσταίνει τις κρύες νύχτες του χειμώνα, ή θα έχει 3 delta fans πάνω και θα παίζουμε με ωτοασπίδες.

Αν θες το 2 σε 1, σαμπουάν και conditioner θα έχεις ζέστη, είτε είναι herbal essences (ATI), είτε είναι Vidal Sassoon (nVidia).

H 295 είναι κρύα δηλαδή? Αφού είναι Κόλαση , πως γίνεται να είναι κρύα?

:D :D

Link to comment
Share on other sites

Και αν είναι ζεστή τι έγινε;:P

Άμα παίζει καλά, ας βαράει και 100C, από'μένα κανένα πρόβλημα:, μόνο η μεγάλη κατανάλωση. Με 2 τέτοιες θα θες 2ο τροφοδοτικό:hehe:

Αν βαράει 100C όμως το κουτί, βάλε και όλα τα άλλα που εκλύουν θερμοτητα (cpu, hdd κτλ), θα γίνει μια πρώτης τάξης φριτέζα. Τι Delonghi και βλακείες... :lol

Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει αλλά δεν νομίζω κανείς απο εμάς που θα πάει να πάρει τέτοιο μοσχάρι με 500? δεν ξέρω πόσα να πάει να την βάλει στο HTPC ή σε κανά mini tower με ενα 8αρι fan :D

στους πιο πολους με καλά αεριζόμενα κουτιά δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Aν η κάρτα παίζει καλά και δεν χάνει σε απόδοση, τότε δεν με νοιάζει όπως είπα και 100C να παίζει.....Οι Mars σε τέτοια θερμοκρασία παίζουν πάντως:D

Άνετα θα την έβαζα σε κουτί για HTPC, εξάλλου πλέον δεν έχω μεγάλο κουτί σπίτι:D Και ναι δεν έχω ούτε 8άρι fan σε αυτό το κουτί:hehe:

Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει αλλά δεν νομίζω κανείς απο εμάς που θα πάει να πάρει τέτοιο μοσχάρι με 500? δεν ξέρω πόσα να πάει να την βάλει στο HTPC ή σε κανά mini tower με ενα 8αρι fan :D

στους πιο πολους με καλά αεριζόμενα κουτιά δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά νομίζω.

Κοιτα, εγω στο V-2000 "υπεφερα" με την 3870Χ2, ζεσταινε ολο το κουτι. Η 4870Χ2 στο Χ-2000 ζεσταινε το δωματιο (κανονικα!), κατι που καναν ανετα και σε Quad-SLi τα 295. Σιγουρα δηλαδη, οσο airflow και να χεις, δεν μπορεις να αντεξεις τετοιες θερμοκρασιες και θα παρει η μπαλα και το υπολοιπο h/w.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Γιώργος, πέρα από την πλάκα 100C (ακόμα και 90) είναι υπερβολικά ψηλή θερμοκρασία. Στους 100 βράζει το νερό... τα ολοκληρωμένα έχουν θερμική αντοχή συνήθως μέχρι 220C, για αυτό δεν θα μου έκανε εντύπωση αν έπιανε κατοστάρια η κάρτα αυτή σε max load. (φανταστείτε τα VRMs τι θα πιάνουν) Αλλά σιγά μην νοιάζεται η ATi ή όποια άλλη εταιρία για την ψύξη των άλλων εξαρτημάτων, εκτός GPU.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη πότε μια διπύρηνη κάρτα ήταν κρύα και έπαιζε δροσερά?

Η θα μας ζεσταίνει τις κρύες νύχτες του χειμώνα, ή θα έχει 3 delta fans πάνω και θα παίζουμε με ωτοασπίδες.

Αν θες το 2 σε 1, σαμπουάν και conditioner θα έχεις ζέστη, είτε είναι herbal essences (ATI), είτε είναι Vidal Sassoon (nVidia).

H 295 είναι κρύα δηλαδή? Αφού είναι Κόλαση , πως γίνεται να είναι κρύα?

:D :D

σε σχεση με την 4870χ2 που ειχα, η 295 ειναι πολυ πιο δροσερη, και πολυ πιο αθορυβη, μα πολυ ομως.. η 295 που εχω εχει και το backplate αν και δεν νομιζω πως ειναι κατι που κανει την διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now