voudas

HTC HD vs IPHONE 3G S

Recommended Posts

Γιατί τόσο "μένος" για τα Windows Mobile ρε παιδία; Δεν έχω ιδέα γιαυτό ρωτάω...

Έρχεται και μία επιδότηση στο τέλος του μήνα, και σκεφτόμουν να πάρω το Omnia i900, το οποίο απ'ότι ξέρω έρχεται με WM. Αν είναι να πάω και γω για κανά iPhone.

Δεν υπάρχει μένος :) Απλά όσο δεν έχεις χρησιμοποιήσει iPhone, νομίζεις ότι έτσι έπρεπε να είναι τα πράγματα. Μόλις όμως το μάθεις, λες τι έκανα τόσα χρόνια ο βλάκας...

Link to comment
Share on other sites

Μπα, εγω ειμαι μια χαρα με τα Windows Mobile, απλα επειδη ειμαι βληματσου, θελω CPU που να εχει RAW power και να δινει στο κινητο μια αμεσοτητα omgsweetlord, οχι να παταω κατι και να περιμενω 2 χρονια.

Γι' αυτο ξενερωνω με την HTC, βγαζει ωραια κινητα και τους βαζει CPU για πεταμα. Εγω δλδ θα επαιρνα/παρω iPhone μονο και μονο για να εχω κατι που ξερω οτι θα δουλευει αμεσα, χωρις καθυστερησεις και αηδιες.

Link to comment
Share on other sites

jc είσαι λάθος...έχω wm pda από εποχής axim x5 (όπου αν αποφορτιζόταν σβήνονταν τα πάντα, τρισμέγιστη ms) (κ νωρίτερα με palm os) και σχεδόν ό,τι κινητό έχει βγει με wm (hp, qtek, htc κλπ)... τα προβλήματα που έχουν οι νεότερες wm εκδόσεις δεν υπήρχαν ποτέ, κ η ταχύτητα ήταν καλή κ με πολύ χειρότερες cpu... αλλά όταν θέλουν να τα κάνουν iphone like με touch flo και putsa flo, πώς να δουλέψει το μαραφέτι? κ όταν οι browsers αγκομαχούν να κάνουν render λόγω κακού κώδικα ακόμα κ μια απλή σελίδα?

raw power σημαίνει κ ζεστή συσκευή κ μικρή ζωή μπαταρίας... καλύτερος κώδικας χρειάζεται κ innovation... αυτοί πήγαν πρόχειρα να μιμηθούν το iphone με κακογραμμένα shells που τρέχουν πάνω από τα wm... ε λογικό να σέρνεται...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,μόλις το έβγαλα από το κουτάκι του, έλεος θέλει itunes κ για να ανοίξει πρώτη φορά:P

όποιος έχει το κέφι ας γράψει (κ σε στυλ guide θαταν cool) ποιά είναι η ενδεδειγμένη διαδικασία για jailbreak καθώς δεν έχω ιδέα, δε ξέρω τι παίζει με τις διάφορες εκδόσεις κ αν υπάρχουν πολλοί τρόποι ή ένας. κ διάβασα κάπου ότι αν κάνεις το τάδε update δεν γίνεται ποτέ μετά jailbreak. οπότε όποιος έχει την καλή διάθεση ας βοηθήσει:D

Link to comment
Share on other sites

thx;)

τελικά μια χαρά... πιο πολύ παιδεύτηκα από το itunes για το 3.1.2 update (έμενε σε recovery mode το iphone και έμενε το itunes με τη μπάρα του update να πηγαινοέρχεται, τελικά με reboot το pc έστρωσε) παρά για το jb που έγινε όντως σε 30 sec...

από χτες προσπαθώ να κάνω το verification του applestore account αλλά δε θέλει με τπτ να μου στείλει mail όσα κ αν άλλαξα...:wall:

πρώτη εντυπωση πάντως, είναι ταχύτατο το ρημάδι... εκνευριστικά γρήγορο σαν αίσθηση σε σχέση με diamond...

Link to comment
Share on other sites

πρώτη εντυπωση πάντως, είναι ταχύτατο το ρημάδι... εκνευριστικά γρήγορο σαν αίσθηση σε σχέση με diamond...

Ναι, το έχει αυτό το... ελάττωμα...

Για το AppStore δημιουργείς account με κάρτα, ή χωρίς; Υπάρχει στο forum της Apple ένα thread για το πως να δημιουργήσεις λογαριασμό χωρίς κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ το είχα πάρει με κακό μάτι το iTunes, αλλά μετά από καιρό χρήσης, κι αφού οργάνωσα μεγάλο μέρος της μουσικής μου εκεί, δεν επιστρέφω σε κανέναν άλλο Mp3-Player. Ταχύτατο, απροβλημάτιστο, απλό στη χρήση και φυσικά συνεργάζεται με το iPhone τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν ασχολείσαι με τη μουσική και πολλές φορές ακούς ένα τραγούδι και θέλεις να μάθεις ποιό είναι, Shazam από AppStore. Απλά η κορυφαία εφαρμογή για τη μουσική!

Τώρα, αλλά πράγματα που χρησιμοποιώ είναι τα εξής:

Από Cydia ->

WinterBoard για skining

Flashlight, φακός με πολύ φωτισμό. Αυτοί του AS δεν είναι τόσο δυνατοί λόγω περιορισμού της Apple

Από AppStore ->

Conversions -> Μετατροπέας μονάδων και συνάλλαγμα

Files Lite -> Ανάγνωση PDF, Doc, XLS, PPT

Wikipedia

Αυτά θεωρώ πολύ χρήσιμα και τα βάζω σε όλους. Τώρα από εκεί και πέρα, βλέπεις ανάλογα με τη χρήση που κάνεις. Όσο για παιχνίδια, έχει δεκάδες και πολλά δωρεάν. Προσωπικά δεν έχω αγοράσει τίποτα.

Επίσης, υπάρχει το iGo, που κοστίζει 100? για όλη την Ευρώπη, αλλά είναι port από WM και σέρνεται. Λογικά θα δώσουν δωρεάν αναβαθμίσεις αργότερα, αλλά ίσως το native iPhone app, να βγει σαν έκδοση 2 και να μην το δίνουν σα δωρεάν αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχει αυτό το... ελάττωμα...

Για το AppStore δημιουργείς account με κάρτα, ή χωρίς; Υπάρχει στο forum της Apple ένα thread για το πως να δημιουργήσεις λογαριασμό χωρίς κάρτα.

Create an iTunes App Store account without a credit card

Πάντως κι εγώ το είχα πάρει με κακό μάτι το iTunes, αλλά μετά από καιρό χρήσης, κι αφού οργάνωσα μεγάλο μέρος της μουσικής μου εκεί, δεν επιστρέφω σε κανέναν άλλο Mp3-Player. Ταχύτατο, απροβλημάτιστο, απλό στη χρήση και φυσικά συνεργάζεται με το iPhone τέλεια.

Xρησιμοποιώ το iTunes από τότε που πήρα το πρώτο μου ipod (2004).

Aν αφιερώσεις λίγο χρόνο στην αρχή μετά δεν το αφήνεις με τπτ.

Link to comment
Share on other sites

τα ipa που έχω κατεβάσει, τα κάνω drag n drop στο itunes αλλά στο sync μου πετάει error... τι δν έχω κάνει? έβαλα τώρα το installous να δω αν απο τον safari κατευθείαν τα βάζει...

edit: ήθελε το appsync 3.1... ok τώρα:D

Edited by voudas
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δεί κανένα android σε σχέση με το iphone? έχει κανείς να προτείνει κάτι? Είμαι σε μεγάλο μπέρδεμα ως προς την αγορά κινητού.

Αν μιλαμε για το απλο 3g θα προτιμουσα ενα android based (htc magic,htc hero)αν μιλαμε για το 3gs,βουρ για το 3gs.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.είχα wm και μπορώ να πω ότι το iPhone είναι μάνα για ιντερνετ και μουσική για τίποτα άλλο.εγώ αν δεν ήθελα τόσο το ΝΕΤ θα επερνα το HD τορα έχω το iPhone.σπαζομε τρέλα που έχει κλειδομενα bt.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.είχα wm και μπορώ να πω ότι το iPhone είναι μάνα για ιντερνετ και μουσική για τίποτα άλλο.εγώ αν δεν ήθελα τόσο το ΝΕΤ θα επερνα το HD τορα έχω το iPhone.σπαζομε τρέλα που έχει κλειδομενα bt.

Γιατί άραγε?.. Δεν ξέρω το Iphone το έχω δουλέψει αλλά δεν μου έκανε την τερρράστια εντύπωση.Σίγουρα το 2g όταν βγήκε δεν παιζόταν αλλά τώρα πια υπάρχουν άπειρες εναλλακτικές όπως nokia,htc,blackberry με τα επερχόμενα 2.1android,με windows 7(εντάξει όχι τοσο σύντομα..) και τέλος το maemo που ήδη έχει βγει με το multitasking του.Έτσι δεν μπορώ να πω ότι μου προσφέρει κάτι παραπάνω 1 iphone όταν ο ανταγωνισμός προσφέρει amoled capacitive οθόνες και 1ghz επεξεργαστές και άλλα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now