WebHunter

[IDF 2009] Γερό χτύπημα στην VIA στην κατηγορία mini-ITX

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel creates mini-ITX board with 1156 socket]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649ca4ed603152.jpg[/NEWS_IMG]Η VIA έχει θέσει ως κύριο σκοπό της τις μικροσκοπικές κατασκευές της, και παρόλο που δε φτάνει στη χώρα μας, οι δημιουργίες της είναι πασίγνωστες παγκοσμίως. Σε αυτό το κομμάτι της αγοράς θέλει να επενδύσει η Intel παρουσιάζοντας στην έκθεση της μια νέα δημιουργία που συναντά τα πρότυπα mini-ITX. Βέβαια, δε πρόκειται για μια ακόμα μητρική με ενσωματωμένο επεξεργαστή Intel Atom, αλλά με υποστήριξη για τους ολοκαίνουριους επεξεργαστές Core i5/i7 σε socket 1156. Τι καλύτερο για ένα πλήρες HTPC;

H μητρική που παρουσιάστηκε στο IDF 2009 μπορεί να θεωρηθεί πλήρης από κάθε οπτική γωνιά, μιας και διαθέτει δυο slots για μνήμες DDR3, ένα για Flash memory, τέσσερις υποδοχές για συσκευές Sata 3.0 Gbps και φυσικά Gigabit LAN, eSATA και 7.1 καναλίων ήχο. Επιπλέον, διαθέτει ενσωματωμένο το Intel GMA X4500HD παρέχοντας DVI και HDMI εξόδους, αλλά και μια θύρα PCI-Express x16 2.0 για επιπλέον γραφικά. Τι άλλο μπορείτε να ζητήσετε; Απολαύστε την στις φωτογραφίες που ακολουθούν . . .

[img_ALT=Intel mini-ITX with 1156 socket]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354abc62347a7e5.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Intel mini_ITX for 1156 socket (another view)]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354abc6234977f9.jpg[/img_ALT]

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

καποιος να σταματησει την intel (σοβαρα το λεω)

ετσι οπως το παει θα γινει παντου μονοπωλιο : επεξεργαστες-μητρικες-chipset-δισκοι-ασυρματα και σε λιγο καιρο ισως και στις vga (larabee)

Link to comment
Share on other sites

H μητρική που παρουσιάστηκε στο IDF 2009 μπορεί να θεωρηθεί πλήρης από κάθε οπτική γωνιά

;)

Ωραία μήτρική, με ανησυχούν 2 πράγματα όμως.

1. Η διάταξη και γενικά τα εξαρτήματα που χρησιμοποιούνται φαίνονται λίγο δευτέρας διαλογής.

2. Στα κουτσικα κουτάκια mini-ITX θα υπάρχει ικανοποιητική απαγωγή θερμότητας των i7; Ειδικά όταν η κάρτα γραφικών είναι σε απόσταση αναπνοής από τον επεξεργαστή;

Link to comment
Share on other sites

1. Βρε Alex, απο το χρώμα καταλαβαίνεις αν είναι α ή β διαλογής ? :P

Για να είναι στην IDF , μάλλον ES θα έιναι !

2. Ούτε τώρα υπάρχει, απλά τα κουτιά είναι γεμάτα τρύπες ! :D

Όχι βρε Βασίλη, πιο χρώμα... :P

attachment.php?attachmentid=3086&stc=1&d=1253967309

Κόκκινο: Από ηλεκτρολογικής σκοπιάς, πολλοί ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές aka "θα σκάσω και θα κλαις".

Πράσινο: Από σχεδιαστικής, πολλά και διάφορα μαζεμένα σε ένα σημείο και ακουμπάνε μεταξύ τους. βραχυπρόθεσμα, αυτό δεν είναι πρόβλημα, αλλά μακροπρόθεσμα, από τις δονήσεις είναι πιθανό να ελευθερωθεί κάποιο από τα στοιχεία και να σου καεί το σύμπαν.

Δεν λεώ είναι ES, απλά εκφράζω τις ανησυχίες μου για το αν κάτι από τα παραπάνω πάει στο τελικό προϊόν... ;)

via_problems.jpg

via_problems.jpg

via_problems.jpg

via_problems.jpg.35c496acdc4720ff12b7c8f

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική άποψη θέλω απλά να πώ πώς όλα αυτά που λές είναι μόνο στα pdf και στα χαρτιά .

Έχει ανατιναχτεί πυκνωτής απο μητρική ASUS Super Duper Solid Fox Engineered στα 2 πρώτα λεπτά που την άναψα και απο την άλλη έχω μητρική Gigabyte NF4 SLi Chopped Edition απο PC κονσέρβα και ακόμα λειτουργεί άψογα !

Όλα έχουν Failure Rate , αλλά το θεωρώ τυχαίο :)

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική άποψη θέλω απλά να πώ πώς όλα αυτά που λές είναι μόνο στα pdf και στα χαρτιά .

Έχει ανατιναχτεί πυκνωτής απο μητρική ASUS Super Duper Solid Fox Engineered στα 2 πρώτα λεπτά που την άναψα και απο την άλλη έχω μητρική Gigabyte NF4 SLi Chopped Edition απο PC κονσέρβα και ακόμα λειτουργεί άψογα !

Όλα έχουν Failure Rate , αλλά το θεωρώ τυχαίο :)

Βρε δεν λέω, έχεις δίκιο σε αυτό που λες.

Αλλά μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.

Εσύ μου λες για την ASUS Super Duper Solid Fox Engineered στην οποία παίχτηκε κατασκευαστικό λάθος και ανατινάχθηκε ο πυκνωτής (μάλλον γιατί τον σύνεδεσαν με ανάποδη πολικότητα) , εγώ σου λέω ότι θα δουλέψει καλά για ένα χρόνο άντε δύο, και μετά θα αρχίσει να βγάζει τα ζουμια του. Και αυτό γιατί εκ φύσεως το 99.9% των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών φτιάχνονται με ένα σχεδιαστικό λάθος, που διαιωνίζεται ακόμα και σήμερα. Για αυτό και η βιομηχανία το γύρισε σε solid state capacitors, που έχουν δραματικά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (αλλά σαφώς κοστίζουν παραπάνω).

Δες και εδώ H "καταραμένη" εποχή των πυκνωτών! - pctechnology - overclockers

Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

;)

Ωραία μήτρική, με ανησυχούν 2 πράγματα όμως.

1. Η διάταξη και γενικά τα εξαρτήματα που χρησιμοποιούνται φαίνονται λίγο δευτέρας διαλογής.

2. Στα κουτσικα κουτάκια mini-ITX θα υπάρχει ικανοποιητική απαγωγή θερμότητας των i7; Ειδικά όταν η κάρτα γραφικών είναι σε απόσταση αναπνοής από τον επεξεργαστή;

1. Καλά μην παίρνεις και για πρότυπο τις intel... ανέκαθεν ηταν γτπκ.

2. Αν έχεις δεί ένα thread στο pctechnology με ένα παιδί που πήρε 860 και μια asrock P55, σε idle τρώει 13 watt.. Ντάξει για htpc παει το μομπο. Δεν θα τρέχει prime όλη μέρα.

Επιπλόν το ανεμιστήρι της vga θα κοιτάει έξω απο τη mobo. Δε νομίζω να βάλεις καμια 5870 πάνω σε αυτό το πράμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now