Recommended Posts

Γειά σας,

Αυτή τη βδομάδα (επιτέλους) αλλάζω υπολογιστή. Μιας που αποφάσισα να του βάλω λίγα λεφτά παραπάνω, είπα να βάλω και υδρόψυξη.

Πάντα όμως σε τέτοιες αποφάσισεις χρειάζομαι μια βοήθεια από ειδικούς.

Οι απορίες λοιπόν είναι οι εξής:

  1. Να επιλέξω έτοιμο κουτί υδρόψυξης (πχ Thermaltake CL-WOI86 780) ή να πάρω τα κομμάτια και να τα ενώσω εγώ;
    * Άμα πάρω κομμάτια τι προτείνεται για ψύξη σε Intel i7 3.06Ghz (Socket 1366) και σε ATI Radeon HD4850 512mb;
    *Και ποιό site να επιλέξω για την αγορά των κομματιών; e-shop (που θα με βόλευε μιας και από εκεί θα πάρω και τον υπολογιστή), plaisio ή extremeshop;
  2. Να πάρω ειδικό case για το pc ώστε να έχω μέσα την υδρόψυξη ή να πάρω ένα case με τρύπες για σοληνώσεις (πχ NZXT LEXA BLACKLINE BLUE EDITION);

Ευχαριστώ προκαταβολικά, Mike :T:

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς καλωσήρθες στη παρέα μας:)

Τι σχέση έχεις με την υδρόψυξη?? Έχεις δλδ διαβάσει τι παίζει περίπου?;)

Επίσης γνωρίζεις ότι μπορείς να κάνεις την δουλειά σου ακόμα και με μια πολύ καλή αερόψυκτρα?:)

Όσον αφορά τα ερωτήματα σου:

Αν πάρεις ένα κουτί με έτοιμη υδρόψυξη γλιτώνεις σε θέμα διαδικασίας στησίματος

της υδρόψυξης αλλά χάνεις κατά πολύ σε θέμα απόδοσης.

Αρκεί να διαλέξεις ένα ευρύχωρο κουτί και τα κατάλληλα κομμάτια που θα μπουν

με τον κατάλληλο τρόπο στο κουτί.:T:

Ποιο είναι το budget που σκοπεύεις να διαθέσεις?

Μαγαζιά υπάρχουν πολλά που να πουλάνε μέρη υδρόψυξης, παρόλο που είναι περίοδος που τα βρίσκεις δύσκολα στην Ελληνική αγορά:P

Link to comment
Share on other sites

Ups σωστά.. Καλώς σας βρήκα (αν και είμουνα και παλιά member ;) )

Υδρόψυξη πρώτη φορά θα στήσω δυστυχώς, αν και ξέρω στο περίπου τι παίζει.. (μιας και θέλω εδώ και 2 χρόνια να βάλω)

Με τις αεροψύκτρες πλέον έχουμε προηγούμενα (:whip:) αν και ξέρω ότι πότε δεν θα φύγουν μέσα από το pc μου (καταραμένα κατασκευάσματα!).

Σε θέμα στησίματος δεν έχω πρόβλημα (για να είναι μέσα δηλαδή η υδρόψυξη) αλλά με φοβίζει η επιλογή των κομματιών.. (Θα βάλω 2 ψυγεία; Εφόσων θα ψύχει και VGA και CPU θα χρειαστεί δυνατή αντλία ή μεγαλύτερο ψυγείο; Ποιό set-άκι Case-Ψυγείο-Αντλία θα ήταν καλύτερο;)

Το badget παίζει γύρω στα 200-250?.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Boton.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Έχουμε και λέμε...το κουτί που λες δεν πρόκειται να χωρέσει ψυγείο μέσα. Άρα κοιτάς για κάτι πιο

ευρύχωρο..πχ CoolerMaster Haf 932 Black Case (RC-932-KKN1-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Αντλία την γνωστή Swiftech MCP655

Ένα 3πλο χοντρό ψυγείο

Μπλοκ επεξεργαστή: Swiftech Gtz ή Watercool Heatkiller Skt 1366

Μπλοκ 4850 EK-FC 4850 CF ή Swiftech MCW60

Λάστιχα, ρακορ, υγρό.

Κάποια από αυτά μπορείς να τα βρεις και σε ελληνικά μαγαζιά. Κυρίως όμως τα blocks θα

πρέπει να κοιτάξεις σε ξένα site αλλιώς σε αγγελίες σε σχετικά φόρουμ.:)

Link to comment
Share on other sites

Πόπο.. Μου πέταξες τα μάτια όξω.. :eek:

Τα κομμάτια απ' όσο τα κοίταξα είναι φοβερά.. Δυστυχώς επειδή δεν μπορώ να παραγκείλω από το εξωτερικό (με κάρτα), βρήκα από ελληνικά site κάποια από αυτά:

Τριπλό (αν δεν κάνω λάθος) Ψυγείο: Black Ice Radiator GTS 360 (να κοιτάξω για πιό χοντρό; )

Αντλία: Swiftech MCP655 Water Pump

Όσο για τα υπόλοιπα θα πάω αύριο μία βόλτα για εξερεύνηση στην Στουρνάρη.

(για Blocks, λάστιχα, ρακόρ, υγρό)

Ευχαριστώ πάλι.. Δεν θα τα έβρισκα όλα αυτά.. (θα έπαιρνα στο κουτουρου)

Link to comment
Share on other sites

Όντως να κοιτάξεις για το πιο χοντρό ψυγείο;)

Στο λέω αυτό γιατί οι i7 επεξεργαστές είναι αρκετά θερμοί και χρειάζεται ένα πολύ καλό ψυγείο.

Α μην ξεχάσεις και τους ανεμηστήρες;) 3 ή 6 αναλόγως τι θες εσύ.

Επίσης να προσέξεις στην επιλογή των ρακορ και των σωλήνων να έχουν την ίδια διάμετρο;)

πχ να είναι 1/2"(μισής ίντσας) τόσο τα ρακόρ όσο και τα λάστιχα.

Υγρό wfi με τα κόκκινα γράμματα σε φαρμακεία ή αυτό

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now