yannissails

ΝΑ ΒΑΛΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ υδρόψυξη...??

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα ένα case COOLERMASTER 932HAF

οι θερμοκρασίες που έχω είναι (min / max+-2°C ):

Temperatures

Motherboard 38 °C - 41+ °C

CPU 32 °C - 38+ °C

CPU #1 / Core #1 45 °C / 51+ °C

CPU #1 / Core #2 45 °C / 51+ °C

CPU #1 / Core #3 45 °C / 51+ °C

CPU #1 / Core #4 45 °C / 51+ °C

GPU Diode (DispIO) 38 °C / 45+ °C

GPU Diode (MemIO) 45 °C / 52+ °C

GPU Diode (Shader) 42 °C / 52+ °C

SAMSUNG HD103UJ 17+ °C

Seagate ST3160815AS 26+ °C

WDC WD1500HLFS-01G6U0 25+ °C

Αξίζει ο κόπος να βάλω υδρόψυξη? και αν ναι θα ήθελα να μου

προτείνει κάποιος κάποιο Liquid Cooling ΚΙΤ.

έχω στο μυαλό μου αυτό Aquagate Max

(RL-HUB-KBU1-GP)

Motherboard MSI 790FX-GD70 (MS-7577)

CPU Type QuadCore AMD Phenom II X4 Black Edition 955, 3200 MHz

Sapphire ATI Radeon HD 4890 1G (RV790)

Ευχαριστώ

Yannis

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαν!! Από τι καταλαβαίνω σε ενδιαφέρει να βάλεις μόνο στον επεξεργαστή, σωστά?

Το budget που διαθέτεις πόσο είναι περίπου?

Επίσης πρόκειται να κάνεις oc ή απλά για μείωση θορύβου ή για κάποιο άλλο λόγο?

Εγώ θα επιμείνω για άλλη μια φόρα και θα σου πω ότι σε περίπτωση που το αποφασίσεις καλό

είναι να μην κοιτάξεις σε έτοιμο κιτ...;)

Όσον αφορα τώρα την απόδοση, εκεί που σε idle κατάσταση βλέπεις 45αρια στους πυρήνες

με μια καλή υδρόψυξη θα βλέπεις 25-30.:)

Υπάρχει και η λύση της καλής αερόψυκτρας..(βλ. True Black).:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαν!! Από τι καταλαβαίνω σε ενδιαφέρει να βάλεις μόνο στον επεξεργαστή, σωστά?

Το budget που διαθέτεις πόσο είναι περίπου?

Επίσης πρόκειται να κάνεις oc ή απλά για μείωση θορύβου ή για κάποιο άλλο λόγο?

Εγώ θα επιμείνω για άλλη μια φόρα και θα σου πω ότι σε περίπτωση που το αποφασίσεις καλό

είναι να μην κοιτάξεις σε έτοιμο κιτ...;)

Όσον αφορα τώρα την απόδοση, εκεί που σε idle κατάσταση βλέπεις 45αρια στους πυρήνες

με μια καλή υδρόψυξη θα βλέπεις 25-30.:)

Υπάρχει και η λύση της καλής αερόψυκτρας..(βλ. True Black).:D

2 είναι οι λόγοι

α) για μείωση θορύβου (αν και δεν έχω και μεγάλο πρόβλημα

β) και για να έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες με αποτέλεσμα καλύτερη απόδοση

θα ήθελα πάντως να έβαζα και στην κάρτα γραφικών εδω εχω την Scythe Musashi SCVMS-1000 VGA Cooler

για air cooling εχω τωρα την Scythe Mugen 5-Heatpipe CPU Cooler SCINF-1000 και νομιζω οτι ειναι αρκετα καλη στα επιπεδα της true black

Link to comment
Share on other sites

Τα έτοιμα κιτ είναι ακριβά και η απόδοσή τους μέτρια. Στην πράξη θα έχεις ότι με τον αέρα, απλά με λιγότερο θόρυβο και περισσότερα πράγματα στο κουτί... Δεν αξίζει τον κόπο.

Πάρε κομμάτια, κάνε μια σωστή υδρόψυξη και ησύχασε. Επίσης, αφού θα κάνεις και την κίνηση, βάλε και στην κάρτα γραφικών για να μην έχεις ούτε το θόρυβό της, ούτε τις θερμοκρασίες της.

Σε περίπτωση που δε θέλεις, δεν ξέρεις, πιστεύεις ότι δεν μπορείς να τη βάλεις μόνος, έχεις δύο επιλογές:

1. Να σε βοηθήσει κάποιος που το έχει κάνει

2. Να το πας στα Multirama Xtreme να στη βάλουν, με κόστος ~100?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τη δουλειά που κάνει ο Κοπρίτης, δύσκολα θα στην κάνει άλλος. Όχι μόνο σαν κατασκευή, αλλά και σαν ιδέες πάνω στο σχεδιασμό και την τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

100? για επεξεργαστή και κάρτα γραφικών??? Είναι λίγα παιδιά...

Συνολικά τον επεξεργαστή και την γραφικών θα χρειαστείς, 2 μπλοκ(cpu, vga), αντλία, 1 ή 2 ψυγεία, τανκ, λάστιχα, υγρό και ρακόρ.

Χοντρικά να υπολογίζεις πάνω από 200?. Είναι κάλα όμως τα λεφτά και αξίζουν να τα επενδύσεις, ειδικά αν η δουλειά γίνει από κάποιον που το κατέχει πάρα πολύ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στα >200? αναφέρομαι στα κόμματια μιας ολοκληρωμένης υδρόψυξης για cpu+vga:D

Τώρα μάζι με τα εργατικά αν βγουν γύρω στα 300? με δουλειά του Κοπρίτη πάλι δεν θα έλεγα όχι;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βοήθησε πολύ ο Κοπρίτης. Να σου πω ένα παράδειγμα: Το δοχείο που είχα ήταν εξαιρετικό, αλλά μας χαλούσε όλα τα σχέδια για την τοποθέτηση. Το άλλαξε με ένα άλλο. Αν το κάνεις μόνος σου, θα πέσεις πολύ πιθανόν σε εμπόδια και ίσως σου στοιχίσει χρήματα χωρίς να έχεις τόσο καλό αποτέλεσμα.

Αν φυσικά τη στήσεις 3-4 φορές και αποκτήσεις εμπειρία, πάρεις ιδέες και κατανοήσεις το όο σύστημα τι ανάγκες έχει, τότε το κάνεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να το kανω μονος μου αλλωστε αυτη ειναι η χαρα του modding...!

Any Way ο "Κοπριτης" φανταζωμε ειναι Αθηνα.. οποτε ασχετο!!

Αν εχει τωα να μου πρωτηνει τα σπερπαρτ συνκγεκριμενα ασ το κανει ..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το να σου προτείνει κάποιος πράγματα, έτσι εν λευκώ, δεν είναι η σωστή προσέγγιση.

Με κλειστά μάτια, παίρνεις CPU Block & αντλία. Αν πιστεύεις ότι δε θα ξεχνάς να την ανοιγοκλείνεις, ή έχεις τη διάθεση να κατασκευάσεις ρελέ, μπορείς να πάρεις και την Eheim από κάποιο ενυδρειάδικο.

Τώρα για ψυγεία και δοχείο, θα πρέπει να σκεφτείς τι χώρο έχεις και τι διαδρομή θα ακολουθήσει η σωλήνα. Πχ, υπάρχουν δοχεία με είσοδο/έξοδο στο ίδιο σημείο και άλλα που μπαίνουν σαν προέκταση της σωλήνας.

Επίσης, το μπλοκ για vga είναι ένα θέμα. Αν πάρεις full, κάνει καλύτερη δουλειά γιατί ψύχει και τις μνήμες, αλλά αχρηστεύεται με κάθε αναβάθμιση vga. Αντίθετα αν πάρεις κάποιο μόνο για τη GPU, χρειάζεται να βάλεις ψυκτράκια στις μνήνες που δεν αποδίδουν τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι στην αγορά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές ώστε να τα δεις «ζωντανά» και συγκεντρωμένα για να αποφασίσεις τι θα βάλεις μόνο μέσα από το internet online-shop, σίγουρα αν δεν έχεις κάποιες γνώμες από κάποιους που τα έχουν δοκιμάσει μπορεί να πέσεις σε «μούφες» ή να μην είναι αυτό που περίμενες κ.τ.λ.

Οπότε για αυτό ρωτάω, παίρνω απόψεις και γνώμες.

Άλλωστε και γι΄άυτο δεν ειναι HWBOX???

Από εκεί και πέρα σίγουρα έχεις τα ρίσκα σου αλλά …τι άλλο μπορώ να κάνω..??!

Κάνω έρευνα για να έχω το μικρότερο ποσοστό «αποτυχίας» ή το μεγαλύτερο «επιτυχίας)

Γιʼαυτό λοιπόν περιμένω…

THNKS

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για τον λόγο που περιγράφεις παραπάνω σου είπα να στείλεις του Κοπρίτη να σου πει

περίπου. Στο λέω αυτό γιατί παρόλο που στο site του myltirama δεν φαίνονται, στο φυσικό

κατάστημα του multi extreme υπάρχουν;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για τον λόγο που περιγράφεις παραπάνω σου είπα να στείλεις του Κοπρίτη να σου πει

περίπου. Στο λέω αυτό γιατί παρόλο που στο site του myltirama δεν φαίνονται, στο φυσικό

κατάστημα του multi extreme υπάρχουν;)

το εκανα ... και thnks

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω αν είσαι άτομο που βαριέσαι να σηκωθείς να κατουρήσεις όταν κάθεσαι στο pc να μην μπλέξεις με νερά, μιας και το κόστος είναι μεγάλο και έχει πολύ μανούρα η συντήρηση.

Απο την άλλη άμα ο ελεύθερος χρόνος σου είναι μεγάλος και το γουστάρεις κάντο. Εγώ προσωπικά νιώθω περισσότερο άγχος με νερό παρά με αέρα. Αντε να ελέγχεις αν τρέχει το νερό, μην έχεις διαρροές, αντε άλλαξε το νερό γιατι θόλωσε κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

....και έχει πολύ μανούρα η συντήρηση...

Αν προσέξεις τι θα βάλεις μέσα, δε χρειάζεται τίποτα... Μετά από δυό χρόνια λειτουργίας άλλαξα μόνο υγρά. Δεν χρειάστηκε να κάτσω να καθαρίσω τίποτα ούτε από άλατα, ούτε από διαβρώσεις. Η αλλαγή του νερού παίρνει 30'

Link to comment
Share on other sites

Wizard προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά όταν είχα μπει και γω στο τρυπάκι να βάλω και είχα στραβωθεί να διαβάσω στα forums, οι περισσότεροι αυτό λέγανε, πχ θολώνουν στην βδομάδα οι σωλήνες απο το νερο, άντε συμπλήρωνε τακτικά το νερό στο δίκτυο, και κυρίως το καλοκαίρι οι διαφορές με καλή αερόψυξη δεν είναι χαοτικές. Τώρα κατα πόσο ισχύουν αυτά δεν επιμένω γιατί δεν το έχω δει στην πράξη.

Απο την άλλη αντισταθμίζεις και βλέπεις, αξίζει πχ τα 500-800MHz παραπάνω που θα δουλεύει το cpu για τα 200-250?? ή καλύτερα με τα ίδια λεφτά επενδύεις αλλού?

Επειδή το παιδί αυτό ρωτάει αν αξίζει ή όχι. Για μένα καλύτερα να πάρει μια Thermalright για το CPU και να δώσει τα λεφτά σε κάποιο άλλο περιφερειακό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω watercooling πανω απο ενα χρόνο- η συντηρηση του ειναι στοιχειωδης και ευκολη, απλα τσεκαρεις-συμπληρωνεις που και που την σταθμη των υγρων και εισαι κομπλε...

φυσικα για να βαλεις νερο σημαίνει οτι στοχευεις συχνότητες που δεν μπορεις να τις πιασεις με ψυξη αερα, αλλιώς δεν εχει νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now